Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Neg sau altceva...

Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...
 Casa construita la o distanta mai...

Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie
 Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma
 Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat
 

DVD Elta 8847 MP4 B

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#55
Lylo Jett

Lylo Jett

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 13.02.2007

 corindb, on Jun 18 2008, 20:49, said:

Am cumarat si eu un Elta 8847 MP4 B, oarecum la plesneala, pt. ca vroiam ceva cu usb si conexiune HDMI. Am vazut ca ar trebuii sa "vada" si formatul generat cu NERO  :coolspeak: , am zis si m-am apucat de treaba... Am facut conversia cu Nero Recode (Versiunea 8 de Nero) pentru mai multe .avi -uri mai scurte sau mai lungi. Am incercat sa le pun atat pe cd-uri, dvd-uri si pe stick-uri lasandu-le cu extensia .mp4 sau schimband aceasta extensie in .avi. Surpriza:  :deadtongue:  ori "vede" fisierele .mp4 dar zice ca-i format nesuportat, ori pur si simplu nu le vede... Dupa doua zile de incercari m-am lasat pagubas... Daca ma poate  ajuta cineva, este foarte bune. Ce nu mai am reusit sa fac? Nu am reusit sa fac TV-ul SONY Bravia, sa meraga cu conectica HDMI :deadtongue: Am nevoie de un sfat si aici. Acum descarc cd-ul de test, indicat mai sus si sunt curios sa vad : ce vad! In rest  :thumbup: toate bune, nu ma deranjeaza scrisul micut iar pt. divX-uri se vede incomparabil mai bine cu ce aveam mai inainte (un DVC italian). Multumesc

De povestea cu Nero nu stiu nimic, eu nici nu am incercat la al meu. Cu partea de HDMI, nu stiu ce problema ai mai exact. Poate nu ai setat playerul se "scoata" pe HDMI, poate trebuie setata rezolutia, poate cablul HDMI nu e bun. Ar trebui sa dai mai multe detalii.

#56
corindb

corindb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.06.2008

 Lylo Jett, on Jun 19 2008, 13:46, said:

De povestea cu Nero nu stiu nimic, eu nici nu am incercat la al meu. Cu partea de HDMI, nu stiu ce problema ai mai exact. Poate nu ai setat playerul se "scoata" pe HDMI, poate trebuie setata rezolutia, poate cablul HDMI nu e bun. Ar trebui sa dai mai multe detalii.

Iti multumesc, intradevar, iesirea nu era setata pe HDMI! Cat despre Nero Digital, mai incerc...

#57
alesul

alesul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 18.05.2006
Salutare tuturor ghinionistilor ce sunt fericitii posesori ai mega TROMPETEI elta 8847

atasat va pun ultima versiune de firmware
versiunea  16.879.21.04.4_16
ca de obicei sper sa va fiu de folos!

Attached Files



#58
paulvanorton

paulvanorton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 03.02.2007
ce aduce nou sub soare?
face ceva in plus sau schimba doar scrisul ala unde apare versiunea?
subtitrarea tot la fel de frumoasa e?
eu l-am bagat la cutie.
l-am folosit doar pentru muzica.
pentru video...
consuma curent de pomana.

#59
alesul

alesul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 18.05.2006

 alesul, on Jun 27 2008, 20:42, said:

Salutare tuturor ghinionistilor ce sunt fericitii posesori ai mega TROMPETEI elta 8847

atasat va pun ultima versiune de firmware
versiunea  16.879.22.04.4_16
ca de obicei sper sa va fiu de folos!


#60
Lylo Jett

Lylo Jett

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 13.02.2007
Am facut upgrade cu ultima versiune, am observat ca merg meniurile mai repede, dar, dar pus o pauza la film sau il lasi idle o perioada mai lunga, la scurt timp dupa ce intra screensaverul, se inchide. A mai observat cineva asta sau mi se intampla doar mie?

Mereu intru aici in speranta ca mai aflu ceva nou despre player si ce se mai poate face cu el, pareri, rezultate obtinute etc. Si imi pare rau ca lumea il considera un player prost. Eu sunt foarte multumit de el. Am inteles ca ar fi doua tipuri, unul made in china si altul made in germany. Se poate ca cele chinezesti sa fie alea proaste?

#61
paulvanorton

paulvanorton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 03.02.2007
e normal sa intre in stand-by.
da despre subtitrare ce poti sa ne spui?e mai mare sau tot minisubtitrare e?
cu siguranta alea facute de germania sunt 100% facute in china si prin urmare sunt mai bune  :rolleyes:

#62
Lylo Jett

Lylo Jett

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 13.02.2007
Subtitrarea este la fel. Desi nu mi se pare ceva grav. M-am obisnuit cu ea.

#63
Atk

Atk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 10.04.2007
Scuze ca sunt offtopic dar explicatia pt  micimea marimii subtitrarii este urmatoarea.....marimea subtitrarii nu-i deranjeaza pe 'hitleristi' deoarece filmele la ei au sunetul dublat ....au ajuns la concluzia ca a citi subtitrarea unui film este obositor.....si  la cinematograf este la fel,filmele pe dvd sunt dublate.....la ei divx sunt rare deoarece ultimele noutati apar in cinema si nu se obosesc sa le caute pe net,deci in concluzie putem sa facem matanii la cei de la ELTA ca nu cred ca vor rezolva problema care este deranjanta pt noi...Si eu detin un asemenea aparat si am fost incantat de el primele 5 minute....am avut intentia sa-l calc in picioare .....la un lcd de diag 81 cm sa ajung sa ma chiorasc la subtitrare....(detin si un alt dvd player (cel mai vindut si upgradat din RO) de care sunt multumit),dar am ales aceasta "flashneta" din alte considerente bune care au fost enumerate mai sus de alti concetateni...
Rezolvarea problemelor :ori le vindem altor fraieri,ori gasirea unui Creier International care sa studieze acest chipset si sa-i modifice firmware-ul......parerea mea personala este ca aparatul poate fi imbunatatit,dar in momentul de fata minusurile care le are au greutate mai mare fata de plusuri.Nu am incercat sa-i fac update deoarece combinatia de taste care imi afiseaza versiunea nu functioneaza...in schimb cu alta combinatie de taste arata versiunea ,dar problema este ca nu se regaseste in update-uri.O problema majora in magazinele din Ro,clientul este pacalit....cine se gindea ca "flashneta" are subtitrarea asa de mica.... prin proba,dar cine sa-ti probeze aparatul inainte sa-l cumperi?

#64
grecutibimihai

grecutibimihai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.08.2008

 rsumy, on Nov 21 2007, 02:07, said:

Fa un CD-RW cu imaginea .iso de aici.
Probeaza dvd playerul cu el si vezi ce poate. Peste anumite valori (kbps), se "inneaca".

rsumy


Yo,
A mai gasit careva firmware cu marirea subtitrarii ? ca e mica tare pe DivX... Oare chiar nu vor/nu pot face si nemtii astia ceva bun? Da-ti de stire in tara, ca toata lumea se vaita de treaba asta... mai mare rusinea, .....astia de la Panasonic au lansat primul DVD Blue-Ray ce citeste si DivX-uri, astia de la Elta se impiedica de subtitrarea asta mica-mica , ca ..... de furnica.
Astept raspuns, si multumesc anticipat...
Tibi

#65
Daniel332007

Daniel332007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 03.10.2007
Inca nici o veste despre cum sa faci subtitrarea mai mare? Sau spuneti-mi un DVD-player bun care sa mearga bine si care sa se poate regla subtitrarea (marimea ei) si sa aiba iesire HDMI... Astept rapuns...

#66
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,073
  • Înscris: 28.10.2006
E-Boda 900 HDMI.
Sau Philips 5990.

#67
gigi_kent

gigi_kent

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 30.07.2006
Salut la toata lumea, tot posesor de elta aici :). Dar am facut o trasnaie, anume am schimbat rezolutia din meniul dvd-ului si nu imi mai apare nimic pe ecran  :cursing: . Stie cineva, se poate remedia? Sau il arunc? :confuzzled:  Multumesc.

#68
gigi_kent

gigi_kent

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 30.07.2006
Rezolvat, be butonul HD/res. Inca ceva, cand vreau sa vad ceva pe HD imi spune HD not supported, cu toate ca il conectez pe cablu HDMI. :cursing:  Asta pe o plasma, Panasonic Viera. Mai stiti si alte setari? ca eu ma dau batut ... Multumesc.

#69
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,073
  • Înscris: 28.10.2006
Pai ce HD vrei sa redea jucaria ta? El poate doar sa "urce" artificial un SD catre un HD! Adica sa para ca filmuletul tau e unul HD. Asta se numeste upscaling!

S-a repetat de cred ca ii dor degetele pe forumisti: NU REDA niciun player DVD/DivX material HD! Rezolutia maxim suportata de acest tip de player este 720X576!
Scrie undeva in manual de redarea materialului HD? Arata-ne si noua, ca poate nu suntem la curent cu ultimile noutati si dam lovitura! Si cumparam un player HD cu un milion juma'!

#70
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
salut , stiti vreo reprezentanta/service in Bucuresti unde as putea repara si eu un astfel de model
m-ar fii interesat unul specializat pt. produsele firmei "elta"

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate