Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?
 Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia
 Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...
 Imagini generate de Inteligenta A...

Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri
 

De ce sa luam DVD player HD,

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Preot

Preot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 08.11.2007
sper ca nu s-a mai repetat pe undeva topicul meu, dar mi se pare o idee buna sa stim ca playstation 3 ruleaza filme HD!e numai 11 milioane la unirea et 3 si patronul mi-a spus ca ruleaza filme hd mai bine ca jocuri!
voi ce ziceti?face banii(ne mai si jucam cat face renderul la nunta) :P ?

#2
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Cu threadul asta este foarte posibil sa intram in "razboiul" HD DVD vs. Blu-Ray (link Sony). Inainte de a discuta despre acestea documentati-va temeinic pe internet (in linkurile de mai sus, de exemplu) ca sa stiti despre ce vorbiti pe viitor. Nu stricati threadul pentru a demonstra care este mai bun dintre cele 2 formate.
HD DVD se scrie HD DVD si nu HD-DVD sau alte chestii.
Blu-Ray se scrie Blu-Ray si nu Blue-Ray sau altfel.
PS3 face play doar la formatul Blu-Ray, nu si HD DVD, in primul rand pentru ca acesta din urma reprezinta concurenta. Asa ca daca ti-ai luat PS3 asta nu inseamna ca poti sa faci play la orice material HD pe care il ai. HD-ul respectiv trebuie sa aiba niste caracteristici cu ceea ce scrie in specificatiile PS3 (PlayStation 3).

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 18 November 2007 - 14:49.


#3
Preot

Preot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 08.11.2007
Draga Mtz, imi asum necunostinta de cauza!
eu ma gandeam ca sunt una si aceeasi...(prostul de mine)!pt ca Blu-Rayul mi se pare formatul viitorului(cred eu) si intrebarea este (ca tot revenim la oile noastre): daca as avea un z1, as prelucra materialul tras HD si l-as inscriptiona pe un DVD writer Blu-Ray(vreo 15 mil parca), MI-L CITESTE UN PS3?
Multumesc Mtz

Edited by Mtz, 19 November 2007 - 18:19.


#4
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
OK, sa discutam cazul concret de filmari personale si NBC. Poti avea ca rezultat final un produs HD fara sa fie nevoie sa ai Blu-Ray sau HD DVD writere sau blankuri.
Ulead spune ca poate face ca ambele formate sa fie scrise pe un DVD9 sau DVD5.
Un alt format este AVCHD si care poate fi facut si cu Nero Vision de exemplu in afara de programele enumerate la linkul precedent.

Ghid cum se face un HD DVD pentru a fi scris pe un DVD5 sau DVD9.

Datorita rezolutiei si bitrate-ului mare, nu cred ca se pot pune mai mult de 75 minute pe un DVD9.
N-am lucrat cu niciunul din respectivele programe, dar odata proiectul facut, cred ca se poate salva in ambele standarde HD. Un DVD9 este cam 9 lei si cei care filmeaza in HD si cer preturi pe masura, cred ca ar putea sa le ofere clientilor si 2 variante HD "director's cut", ca DVD-uri si Divx-uri ofera toata lumea.

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 22 November 2007 - 04:11.


#5
Preot

Preot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 08.11.2007
ce pot sa-ti mai spun?M-AI EDIFICAT!
eu credeam ca am neaparata nevoie de blu-ray...!dar am sesisat ca nu e absolut necesar,mai sunt si alte formate!
mersi mult MTZ!

MtzEdit: da-l dreq de quote ca ne-ai disperat cu el. Foloseste-l numai cand trebuie.

Edited by Mtz, 20 November 2007 - 15:07.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate