Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?
 Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia
 Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...
 Imagini generate de Inteligenta A...

Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri
 

Sfat achizitionare DVD player

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
vduhnea

vduhnea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 27.01.2006
Salut,

vreau sa imi cumpar un TV LCD Samsung LE32R82B (http://www.mediagala...128&itemId=1272). In cautarea unui dvd player mai bun am dat peste termeni cum ar fi upscaling la rezolutii HD ready, conectori DVI si HDMI, scanare progresiva etc. si ma cam depasesc.

Poate ma sfatuieste cineva in legatura cu un DVD player. M-ar interesa daca este posibil sa redea DVD-uri normale la rezolutii mai mari, sa aibe conectorii cei mai performanti dpdv al calitatii imaginii, sa poata sa redea divx-uri si sa aibe un firmware care sa poate fi modificat si la care sa gasesc update-uri (pt subtitrari mai mari si cu diacritice). Cel mai mult m-ar interesa sa fie region free sau eventual sa poata fi hack-uit in acest sens.

Orice alte sfaturi sunt binevenite (legate de dvd sau de tv).

multumesc!

#2
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Orienteaza-te catre Philips sau Pioneer. Vezi ce modele cu HDMI sunt la noi, noteaza-le si apoi vezi aici care dintre ele au firmware modificat si ce imbunatatiri sunt aduse. Inainte de a cumpara un model verifica inainte daca are iesiri audio/video care sa te multumeasca.

enjoy,
Mtz

#3
ryathshay

ryathshay

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 17.11.2007
Eu am cumparat acest Pioneer acum 2 saptamani:
Pioneer DV-600AV-K
Sunt foarte multumit de el, insa trebuie sa tii cont de cateva chestii:
1. Daca vrei doar 720p, orice TV care suporta 720p este bun. Playerul poate scoate si 1080p, dar pentru asta iti trebuie si un televizor care sa suporte 1080p.
2. Ai nevoie de o sursa care sa ofere asa ceva. Iti pot spune ca DVD-urile normale nu se vad bine pe un TV HD mare. Al meu are 42" si nu e ce ar trebui sa fie. Sa nu te astepti la miracole, chiar daca pe ecran vei vedea input "wide 1080p". Asta fiindca datele stocate pe ele (filmul si coloana sonora in speta) nu sunt inregistrate la rezolutia de care are nevoie televizorul pentru a arata ce poate. Pentru asta ai nevoie de HD DVD sau Blu-ray (si discuri si player). Ori mai astepti cateva luni, cand cred ca playerele HD (fie ele HD DVD sau Blu-ray) se vor ieftini destul de mult, ori va trebui sa explici de fiecare data de ce se vede urat pe televizorul tau abia cumparat.
Despre scanarea interlaced - 1080i sau progresiva - 1080p se poate vorbi mult si poate eu nu sunt tocmai in masura sa dau sfaturi, insa o idee ar fi sa tii cont mereu ca un sistem audio-video este atat de bun cat este cea mai slaba componenta. Aici intra in discutie si cablurile, si curentul, TV, difuzoare, player, discuri, etc. Degeaba cumperi un televizor varf de gama daca cablul HDMI de ex. este cel mai ieftin din magazin.
Citeste cateva saptamani despre ce te intereseaza si cumpara in cunostinta de cauza. Succes.

Edited by Mtz, 18 November 2007 - 16:52.


#4
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
720p nu face?

enjoy,
Mtz

#5
ryathshay

ryathshay

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 17.11.2007
Ba da.

Attached Files



#6
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Pai atunci de ce ai postat punctul 1 din mesajul precedent? Trebuie TV 1080p chiar daca setezi in Pio sa iasa doar 720p?
Stiam ca poate si 720p, dar am zis ca poate au schimbat ceva cei de la Pioneer intre timp.

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 18 November 2007 - 03:10.


#7
ryathshay

ryathshay

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 17.11.2007
Ma refeream la faptul ca 1080p (maximul playerului) va fi suportat doar pe un TV care suporta la randul lui 1080p. Nu este nici cea mai mica crestere de calitate la 1080p fata de 720p pe configuratia mea. Nici n-ar avea cum. Insa nu am vrut sa induc in eroare cu acele specificatii ale Pioneer in legatura cu 1080p. Upscale merita pana la o anumita diagonala (nu stiu care este, insa 42" este prea mare pentru a se vedea clar). 1080i sau 1080p trebuie luate in considerare doar cand vorbim de surse HD.

Nu stiu cat de mult se vor vedea diferentele in poze, insa in fata televizorului e foarte clar de ce nu conteaza 1080p la un DVD normal. Ambele imagini sunt pe pauza, ambele 1080p. Cea cu robotii este de pe un DVD SD, cu Pioneer DV-600AV iar cea cu anuntul este HD cu Toshiba HD-EP10.

Attached Files


Edited by Mtz, 18 November 2007 - 05:06.


#8
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Pentru mine diferentele sunt clare desi pozele nu sunt facute pe acelasi film in versiunile HD si SD. Atunci ar fi fost si mai interesante. Din cate am vazut eu in poza HD, acel warning este de la Matrix HD DVD?

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 18 November 2007 - 05:08.


#9
ryathshay

ryathshay

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 17.11.2007
Da, Matrix HD DVD. Era bine daca aveam acelasi film in ambele formate, insa nu am si de asta am ales ce am ales la prima poza.

#10
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Mi se pare interesant si chiar as vrea sa vad o comparatie facuta pe bune. Ti-am pus un sample de 1 minut AICI in format avi din Matrix 1 la rezolutie maxima suporata de Pioneer si un bitrate generos: 2550kbps.
Incearca sa faci o poza la acest frame
Attached File  matrix.png   224.29K   110 downloads
sau unul in care apare Neo intr-o pozitie statica atat de pe Pioneer cat si de pe Toshiba.
Camera sa o pui intr-un loc fix, fara sa o misti cand iei cele 2 screenshoturi pentru comparatie. Sper ca playerele au functia de Step pentru a ajunge la acelasi frame in ambele situatii.

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 18 November 2007 - 14:17.


#11
vduhnea

vduhnea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 27.01.2006
Bugetul nu prea imi permite decat Samsungul mentionat mai sus cu input ( 720p, 1080i) la o diagonala de 81 cm (sincer nici nu as mai vrea mai mult deoarece camera este foarte mica). Am mai gasit la acelasi pret si un Panasonic Plasma 37PV7P http://www.insoft.ro...anasonic_37pv7p cu digital remastering 1080p. M-ai putea lamuri daca Pioneer-ul este compatibil cu asa ceva?

revenind la dvd player, imi poti confirma daca acesta este multi region? Am satelit de la Boom si ma gandeam daca pot sa intru cu receiver-ul boom in DVD si acesta sa faca upscaling mai departe?

multumesc pt raspunsuri!

Edited by Mtz, 18 November 2007 - 16:43.


#12
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Am editat postul lui ryathshay la punctul 1, deoarece creea confuzii in cazul 1080p, asa cum ai patit si tu.
Playerul nu are niciun input in afara de USB. Nu poti baga in el semnal video sau audio.

enjoy,
Mtz

#13
ryathshay

ryathshay

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 17.11.2007
OK, o sa incerc. Daca nu ies cum trebuie in seara asta, fiind intuneric, voi incerca si maine dimineata, sa fie lumina afara (becurile mele sunt cam chioare  :lol: )

View Postvduhnea, on Nov 18 2007, 15:08, said:

revenind la dvd player, imi poti confirma daca acesta este multi region? Am satelit de la Boom si ma gandeam daca pot sa intru cu receiver-ul boom in DVD si acesta sa faca upscaling mai departe?

Nu iti pot confirma astazi despre free zone, insa saptamana viitoare voi putea. Totusi nu cred ca Pioneer ar minti pe site-ul lor cu privire la acest lucru.
Cat despre Boom, cred ca nu ai inteles prea bine treaba cu upscaling. Eu tot Boom am si se vede execrabil pe plasma, dar mult mai bine pe CRT-ul din dormitor (habar n-am ce diagonala are, e un 4:3 cum are toata lumea). Degeaba poate face upscaling, daca nu are din ce, nu scoate o imagine buna. Imagineaza-ti o poza facuta cu un telefon cu camera digitala nu prea buna. Imaginea respectiva se vede OK pe ecranul telefonului, dar cand te uiti la ea pe un monitor de PC nici nu ai ce sa vezi. Cam asa se intampla si cu upscaling (tehnic nu cred ca asta e explicatia, dar nici n-as putea sa-ti explic mai bine. E cam ce rezulta din tot ce am vazut eu pana acum).
Este o mare diferenta intre cablul coaxial de pana acum si Boom. Diferenta se vede foarte bine pe acel CRT din dormitor. Insa Boom nu face nici cat o ceapa degerata pe un HDTV la asemenea diagonale (LCD sau plasma, nu conteaza).

Edited by Mtz, 18 November 2007 - 20:10.


#14
vduhnea

vduhnea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 27.01.2006
oricum banuiesc ca orice transmisie tv de la noi din tara s-ar vedea execrabil pe o plasma/lcd de mari dimensiuni (cel putin deocamdata). La fel mi se pare normal ca dintr-o imagine de calitate "normala" sa nu poti face una de "calitate superioara". ma gandesc totusi sa existe vreun interlacing sau ceva asemanator pt a amelioara calitatea imaginii??? Si vorbind de asta ce sunt acele receivere video?

Edited by Mtz, 18 November 2007 - 20:10.


#15
alexp1

alexp1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 30.12.2006
Ce parere aveti despre Panasonic DVD-S100EG-K? http://www.panasonic...00eg-k/613.html
Are DCDi Faroujda

Edited by alexp1, 08 December 2007 - 01:16.


#16
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Daca nu te intereseaza absolut deloc partea de subtitrari la divx, mi se pare un player performant.

enjoy,
Mtz

#17
alexp1

alexp1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 30.12.2006
Multumesc Mtz!
Pt divx folosesc Eboda 777. Vreau doar pt DVD-uri, unde Eboda nu face up scaling. Am si un PS3 si am observat ce inseamna un up scaling, dar am inteles ca nici PS3-ul nu ar face un up scaling grozav si oricum nu l-as "obosi" pe citit DVD-uri. De aceea vreau un DVD player care sa faca un up scaling bun. Panasonicul de care vorbeam se pare ca ar face, dar nu stiu daca se justifica ca pret (un pic peste 1000RON). Ar mai fi de luat in discutie Philips DVP5980 cu un pret bun, Sony DVP-NS78H. Ce parere ai despre acestea?
Multumesc inca o data

#18
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Prima parere mi-am exprimat-o citind ceea ce ai scris tu si alte informatii de pe net. Mai mult de atat nu pot sa exprim deoarece nu am experienta in HDMI deloc.
Poate apare pe aici FC72 si te ajuta, ca te obicei, cu un sfat competent din punctul meu de vedere.

enjoy,
Mtz

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate