Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 La mulți ani @yanni17!

La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof
 Problema card reader Sandisk

Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...
 PC-ul nu booteaza

Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5
 

"Lac de Nuferi" - Chitila

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
279 răspunsuri în acest subiect

#19
highlande

highlande

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 41
  • Înscris: 31.01.2008
intr-adevar, pana la etajul 2 inclusiv s-au miscat destul de repede. problema e sa reuseasca sa termine si etajele superioare. sapt trecuta am vazut ca inca mai lucrau pe la 3 sau 4 la instalatii...deci mai au.
sa speram ca se mai indreapta vremea si tine cu ei macar exteriorul sa-l termine si sa asfalteze curtea ca la interior pot sa lucreze pe orice vreme.
daca se misca in ritmul asta sunt sanse sa fie gata pana in decembrie...atata doar sa nu se grabeasca si sa iasa manopera proasta.

insa grija mea e cum ramane cu apa si gazele ca noi vrem sa ne mutam imediat cum e gata.

apropo: a intrebat cineva de ghena? nu ma deranjeaza sa cobor scarile cu sacul de gunoi dar nu am vazut unde ar putea fi localizata in curte incinta unde se depoziteaza tomberoanele?! in plus nu am auzit nici o informatie de vreun contract cu cei la salubritate...

#20
vulupe

vulupe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 108
  • Înscris: 18.05.2004
Am dat o fuga aseara, pentru a testa cat de mult se poate face cu masina in conditii de trafic infernal (stiti ce a fost ieri in Bucuresti). Rezultatul: P-ta Muncii - Lac de nuferi ~70 min, fara sa fac eroisme in trafic. Plecare la ora 6 din P-ta Muncii, deci am prins exact ora de varf. Nu-i rau, zic eu. Traseul a fost: P-ta Muncii, P-ta Unirii (pe Decebal), P-ta Victoriei, Clabucet, pod Constanta, Chitila, Lac de nuferi. Are cineva idee de un traseu mai bun/rapid? Cel mai mult timp l-am pierdut intre Unirea si P-ta Victoriei plus un nod la intersectia cu linia lui 41 unde se cam incurcase lumea.
Fatada din stanga complexului este 80% gata si chiar arata OK, asa cum am mai zis. Imi plac culorile alese, nu sunt deloc deranjante si se integreaza foarte bine cu specificul zonei. Au mutat schelele pe latura din dreapta deci trag tare sa termine exterioarele, asa cum era si normal. Pacat ca avem "bafta" de un Septembrie ploios. Nu am mai si intrat in complex deci nu stiu ce progrese s-au mai facut la interior.
De ghena nu stiu ce sa zic, nu cred ca vom avea ghena la interior (tomberon) dar la fel nici pentru noi nu e o problema asta. Ba dimpotriva. Spatiul pentru depozitare nu stiu unde va fi dar nu cred ca necesita amenajari foarte complexe pentru asta. Este insa de intrebat, cand mai avem o discutie cu dezvoltatorul.

#21
arp

arp

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 630
  • Înscris: 04.09.2004
Este de preferat ghena in exterior. La inceput si eu am fost reticent cand am auzit ca nu exista tomberon la interior la noi, dar dupa aia am realizat ca ar fi fost 0 permanenta sursa de mizerie/ mirosuri/ insecte/rozatoare in interiorul blocului. Solutia la noi a fost o camera la parter, cu deschidere in exterior, cu 3-4 tomberoane de plastic in interior, la fiecare scara. Daca aveti firma care sa curete de 2 ori pe saptamana acolo si vecini cat de cat civilizati o sa vedeti ca e cea mai buna solutie. La noi e curat, nu miroase, se spala cu sampon pe jos, e foarte ok.

#22
voinica

voinica

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 01.10.2008

 vycxs2, on Nov 16 2007, 14:46, said:

Are cineva mai multe detalii despre acest proiect (si mai ales preturi)?
Le-am trimis un e-mail dar nu mi-au raspuns. Probabil nu raspund decat la investitorii straini  :rolleyes: .


#23
vulupe

vulupe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 108
  • Înscris: 18.05.2004
http://www.lacdenuferi.ro/noutati.html

Se pare ca lucrurile au luat viteza. Am trecut azi pe acolo si se lucreaza din greu. Din cate am inteles de la muncitori, ei trebuie sa predea etajele P, 1 si 2 pana pe 15.10, cel putin cele din corpul B pentru care am intrebat. La acea data trebuie sa fie finisate complet, incluzand parchet, sanitare, etc. Sa speram ...
Incepe sa prinda forma si este foarte imbucurator. Mai putin nebunia cu Euro pe care am simtit-o din plin ieri cand am fost sa achit rata :confuzzled:

#24
highlande

highlande

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 41
  • Înscris: 31.01.2008

 vulupe, on Oct 7 2008, 18:27, said:

http://www.lacdenuferi.ro/noutati.html

Se pare ca lucrurile au luat viteza. Am trecut azi pe acolo si se lucreaza din greu. Din cate am inteles de la muncitori, ei trebuie sa predea etajele P, 1 si 2 pana pe 15.10, cel putin cele din corpul B pentru care am intrebat. La acea data trebuie sa fie finisate complet, incluzand parchet, sanitare, etc. Sa speram ...
Incepe sa prinda forma si este foarte imbucurator. Mai putin nebunia cu Euro pe care am simtit-o din plin ieri cand am fost sa achit rata :confuzzled:


eu nu cred ca o sa fie gata intr-o saptamana.
pai daca stam sa ne gandim ca mai au de instalat obiectele sanitare, centralele termice, de pus parchetul si gresia in balcon, de pus usile la apartamente inclusiv cele de metal etc eu nu cred ca termina nici jumatate de complex in 2 luni de zile.

si eu traiescu cu speranta ca se termina cat mai curand, vazandu-i in ce stadiu sunt insa mai sunt vreo 2 sau 3 luni pana sa taiem panglica.

#25
vulupe

vulupe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 108
  • Înscris: 18.05.2004
Nici eu nu sunt 100% optimist dar sa stii ca lucrurile se misca repejor. Daca ai timp, da o fuga pe acolo sa vezi in ce stadiu sunt.
Cateva poza facuta acum ~2 saptamani (cele de pe 29.09): http://picasaweb.goo...tialLacDeNuferi#
Baia cu faianta "custom" este facuta la comanda, pentru cineva din MB Dezvoltare. Pacat ca nu au pus si versiunea asta ca si optiune, chiar si cu costuri suplimentare. Ideea este destul de OK.

Editat de vulupe, 08 octombrie 2008 - 14:09.


#26
highlande

highlande

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 41
  • Înscris: 31.01.2008

 vulupe, on Oct 8 2008, 15:08, said:

Nici eu nu sunt 100% optimist dar sa stii ca lucrurile se misca repejor. Daca ai timp, da o fuga pe acolo sa vezi in ce stadiu sunt.
Cateva poza facuta acum ~2 saptamani (cele de pe 29.09): http://picasaweb.goo...tialLacDeNuferi#
Baia cu faianta "custom" este facuta la comanda, pentru cineva din MB Dezvoltare. Pacat ca nu au pus si versiunea asta ca si optiune, chiar si cu costuri suplimentare. Ideea este destul de OK.


stiu baia cu vestita faianta...


faianta si gresia mai sunt cum mai sunt, dar variantele de parchet propuse nu mi-au placut mai deloc. nu era nici un model care sa aiba culoare uniforma, toate aveau imprimeu de lemn natur.

referitor la terminarea lucrarilor la timp...din partea mea pot sa mai intarzie 1 luna sau 2, dar macar sa faca treaba buna ca stii cum e: graba strica treaba.
pe site scria ca vor sa se apuce sa sape put de apa ca inca nu se poate lega complexul la reteaua locala ci doar la cea de canalizare.
by the way: eu n-am mai reusit sa trec pe la santier de ceva vreme...daca mai ai drum pe acolo poate arunci o vorba la dirigintele de santier (dl Marian) de ghena; ce au in plan?

#27
vulupe

vulupe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 108
  • Înscris: 18.05.2004
Hmmm, ce sunt si gusturile astea :D Noi la parchet nu am avut probleme. In schimb am fost cam dezamagit de usa, a doua incuietoare nu pica deloc bine. Chiar nu-i inteleg ideea.
Am sa intreb si de ghena desi nu stiu cand mai ajung ca si eu sunt prin cu multa treaba. Apropos de apa, sincer nu as regreta deloc daca asta ar fi si varianta finala (apa din put). Din cate stiu, apa este foarte buna acolo.

#28
highlande

highlande

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 41
  • Înscris: 31.01.2008

 vulupe, on Oct 9 2008, 12:26, said:

Hmmm, ce sunt si gusturile astea :D Noi la parchet nu am avut probleme. In schimb am fost cam dezamagit de usa, a doua incuietoare nu pica deloc bine. Chiar nu-i inteleg ideea.
Am sa intreb si de ghena desi nu stiu cand mai ajung ca si eu sunt prin cu multa treaba. Apropos de apa, sincer nu as regreta deloc daca asta ar fi si varianta finala (apa din put). Din cate stiu, apa este foarte buna acolo.


de ce te supara incuietoarea a doua? am vazut si eu poza de pe site si parca pare cam blindata cu atatea incuietori mai ales ca au zis ca vor sa faca nu stiu ce sistem de monitorizare video....sau cumva au renuntat la el si au venit cu ideea de incuietoare dubla! :))

#29
highlande

highlande

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 41
  • Înscris: 31.01.2008
apropo de usa..mi se pare mie sau aia nu e usa metalica ci din asta celulara?!

poti sa imi confirmi, te rog? imi pare greu de crezut ca au avut proasta inspiratie sa puna usa celulara la intrarea in apartament pt ca astfel se va auzi tot zgomotul de pe scara/holul blocului...mai ales ca e vorba de gresie.

BTW: tu in contract cand ai trecut ca si termen de predare? eu am 30 Noiembrie.

#30
vulupe

vulupe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 108
  • Înscris: 18.05.2004
Ai avut ochi bun :( Usa nu este metalica. E drept ca nu este din cea normala de interior dar tot de lemn este. Am verificat si in contract nu scrie de usa metalica (cel putin la mine) ci se specifica "usa armata, fixata pe rama metalica". Nu cred insa ca va fi o problema cu zgomotul, usa pare destul de OK.
Eu am termen de finalizare 30.12.2008, ante-contract semnat pe 9 Iulie. Tu cand ai semnat ante-contractul?
Am fost Sambata pe santier dar deja nu mai poti avea acces in apartamente. Daca tot exista usi, se si incuie. Am vazut ca au adus centralele termice si cred ca de saptamana asta vor incepe sa le si monteze. Nu l-am gasit pe D-l Marian, din pacate, de fapt Sambata pe la ora 15.00 nu mai era nimeni in afara de paznic acolo. Care pescuia :D
Din cate am inteles, de azi vor incepe si lucrarile de sistematizare in jurul blocului: alei, parcari, etc

#31
highlande

highlande

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 41
  • Înscris: 31.01.2008
salutare,

eu am semnat antecontractul la inceputul anului.

intrebam dc usa e metalica sau nu pt ca si la mine in Anexa la antecontract la pct 5.1 si 5.2.1 scrie tot asa: "usa armata fixata pe rama metalica...".

mda..eu am dedus ca e metalica, dar adevarul e ca "armata" nu inseamna neaparat metalica. insa rama metalica aia nu cred ca e!

inca ceva: scrie tot in anexa asta la antecontract de pregatire pentru instalarea aparatului de aer conditionat in camera de zi si in dormitor. eu am observat ca au tras doar un cablu de curent pe peretele dormitorului unde am inteles ca va fi montata o priza pentru aerul conditionat. insa pentru camera de zi eu nu am vazut tras alt cablu (celalalt care e in balcon e pt bec). sa fie cumva o priza dubla aia si sa putem trage cablu si pt unitatea de aer pt camera de zi?
in plus eu am inteles de la ei ca vor da gauri in pereti si le vor acoperi cu un dop, pe acolo ar trebui sa treaca cablurile si tuburile cu freon.

in alta ordine de idei, eu vorbisem mai demult cu ei legat de gaura pt hota de la bucatarie si am inteles ca se poate face la final de catre ei la solicitarea noastra expresa pt ca prima data trebuie sa vada unde vine cea pt centrala.

ai alt feedback decat mine referitor la cele de mai sus?

altfel, crezi ca ar fi ok daca am da un email si celorlalti viitori proprietari sa ii anuntam ca exista forumul asta si eventual sa vina si ei cu parerile lor... mai ales ca in curand se termina constructia si daca avem ceva nemultumiri/ idei sa ni le exprimam la unison ca sa aiba timp si dezvoltatorul sa mai ajusteze dc e de ajustat ceva.
in plus, trebuie oricum sa ne constituim ca si asociatie de proprietari. am putea sa ne cunoastem deja. :)

Editat de highlande, 13 octombrie 2008 - 17:59.


#32
vulupe

vulupe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 108
  • Înscris: 18.05.2004

 highlande, on Oct 13 2008, 18:57, said:

insa rama metalica aia nu cred ca e!

Este rama metalica, am verificat ;)

 highlande, on Oct 13 2008, 18:57, said:

insa pentru camera de zi eu nu am vazut tras alt cablu (celalalt care e in balcon e pt bec). sa fie cumva o priza dubla aia si sa putem trage cablu si pt unitatea de aer pt camera de zi?
in plus eu am inteles de la ei ca vor da gauri in pereti si le vor acoperi cu un dop, pe acolo ar trebui sa treaca cablurile si tuburile cu freon.

Este tras fir si in camera de zi, cel putin asa am observat la noi. Insa nu am vazut nici o gaura pentru tuburile cu freon si asta ma ingrijoreaza si pe mine. Daca mai apuci sa vorbesti cu ei, ar fi bine sa le pui o intrebare. In contract scrie ca se face pregatire pentru AC.

 highlande, on Oct 13 2008, 18:57, said:

in alta ordine de idei, eu vorbisem mai demult cu ei legat de gaura pt hota de la bucatarie si am inteles ca se poate face la final de catre ei la solicitarea noastra expresa pt ca prima data trebuie sa vada unde vine cea pt centrala.

Si eu am intrebat si au spus ca se va face gaura pentru hota. Insa pana acum nu am vazut nimic de genul asta. Abia acum (dupa ce s-a zugravit cu lavabila) au inceput sa dea gaurile pentru centrala. Si eu sunt foarte interesat de gaura pentru hota (si AC) ca sa nu mai stau sa dau gauri dupa ce ma mut, ar fi complet aiurea.

 highlande, on Oct 13 2008, 18:57, said:

crezi ca ar fi ok daca am da un email si celorlalti viitori proprietari sa ii anuntam ca exista forumul asta si eventual sa vina si ei cu parerile lor...

Total de acord. Abia astept sa vad cati dintre viitorii vecini se vor "avanta" si pe aici. Sper ca destul de multi, stiu cat de importanta e o comunitate si cate se pot face. Le trimiti tu mail?

#33
oxbog

oxbog

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 9
  • Înscris: 22.11.2007
salutare!

avem si noi ap la lac de nuferi.
singura problema majora pe care am intampinat-o a fost geamul de la bucatarie FIX. am incercat sa vb cu dezvolatatorul sa il modifice, dar cica asa e facut proiectul, si arhitectul nu mai vrea sa modifice, pt ca face parte din fatada...dc ei nu vor modifica geamul, vom face comanda de geam care sa se deschida si speram sa-l montam in sec 2 cand ne mutam.
in rest ce modificari am vrut sa facem le-au facut.
pt gaura de hota se asteapta sa se ia decizia de pozitionare in raport cu cea pentru centrala: alaturate pe orizontala sau verticala.
chiar dc nu a fost cel mai bun pret, am preferat aceasta locatie pentru ca suntem feriti de aglomeratia din bucuresti.
de ghena nu am intrebat, data viitoare cand sun sau merg la santier o voi face.
atasez o poza cu baia si viitoarea bucatarie.
sa speram ca receptia se face in decembrie.

Fișiere atașate



#34
ovi670801

ovi670801

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 18
  • Înscris: 10.06.2008
:rolleyes: Buna ziua,

Ma numesc Ovidiu Neagoe si am contractat un apart.in Complexul rezidential ,,Lac de Nuferi,,!

Chiar ieri am fost acolo(sa-mi duc cabina de dus)si dupa cum am obs.lucrarile avanseaza f repede.S-a pus gresia,faianta , obiectele sanitare centrala termica.Se lucreaza inca la fatada si se ingroapa cablurile electrice.Cred ca ne vom muta la data stabilita in contract deoarece nu-si permit sa ne plateasca contravaloarea a 400 de euro.Daca mai aveti intrebari mi-le puteti lasa pe mess(ovi_neagoe) deoarece eu ma duc f des acolo!!!


Succes si sa ne vedem cu bine la petrecerea de casa noua!!!!

#35
DanaI

DanaI

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 16.10.2008
Buna ziua si din partea mea, Dana Ifrim, parter ap. 7!!!!

Ref. la ghena, stiu ca nu a fost prevazuta in proiect, iar  discutind aspectul acesta cu d-l Marian, ce sa va spun.... il citez "plecati si dvs cu punga de gunoi dimineata in mina si vedeti pe unde il aruncati". Trag speranta sa ramina la nivel de gluma.

In rest eu nu pot comenta in nici un fel evolutia decit din punct de vedere al amenajarilor exterioare, fatade si bransamente, intrucat am contractat apartamentul la rosu.

Si ca o nemultumire personala.... usile exterioare. Le vedeam mai solide, cu alt sistem de inchidere, pina si vizorul mi se pare ca este pozitionat prea jos.

#36
highlande

highlande

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 41
  • Înscris: 31.01.2008

 ovi670801, on Oct 16 2008, 11:14, said:

:rolleyes: Buna ziua,

Ma numesc Ovidiu Neagoe si am contractat un apart.in Complexul rezidential ,,Lac de Nuferi,,!

Chiar ieri am fost acolo(sa-mi duc cabina de dus)si dupa cum am obs.lucrarile avanseaza f repede.S-a pus gresia,faianta , obiectele sanitare centrala termica.Se lucreaza inca la fatada si se ingroapa cablurile electrice.Cred ca ne vom muta la data stabilita in contract deoarece nu-si permit sa ne plateasca contravaloarea a 400 de euro.Daca mai aveti intrebari mi-le puteti lasa pe mess(ovi_neagoe) deoarece eu ma duc f des acolo!!!


Succes si sa ne vedem cu bine la petrecerea de casa noua!!!!


Salut Ovidiu,

am si eu nevoie de cabina de dus. imi poti recomanda magazinul de unde ti-ai luat-o tu? eu doream una care sa aiba niste rame mai subtiri. ce am gasit pe la magazinele mari de bricolaj ori nu sunt pe dimensiunea de 80x80 cat e cada instalata de ei ori au ramale albe si late si nu imi placea.

Merci frumos!




 DanaI, on Oct 16 2008, 11:51, said:

Buna ziua si din partea mea, Dana Ifrim, parter ap. 7!!!!

Ref. la ghena, stiu ca nu a fost prevazuta in proiect, iar  discutind aspectul acesta cu d-l Marian, ce sa va spun.... il citez "plecati si dvs cu punga de gunoi dimineata in mina si vedeti pe unde il aruncati". Trag speranta sa ramina la nivel de gluma.

In rest eu nu pot comenta in nici un fel evolutia decit din punct de vedere al amenajarilor exterioare, fatade si bransamente, intrucat am contractat apartamentul la rosu.

Si ca o nemultumire personala.... usile exterioare. Le vedeam mai solide, cu alt sistem de inchidere, pina si vizorul mi se pare ca este pozitionat prea jos.


Buna,

intr-adevar si eu ziceam in mesajele anterioare ca usile de la intrarea in apartament nu ma multumesc nici pe mine. insa cred ca daca o sa fie pazit complexul si exista si interfon suntem cat de cat in siguranta.

Sper si eu sa ramana ca si gluma treaba cu punga de gunoi. Ar trebui sa existe macar o incinta exterioara unde sa fie tomberoanele.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate