Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)
 Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 

DVD Playere Toshiba

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
omman

omman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.11.2007
Deoarece citesc cu interes acest forum foarte mult in ultimul timp, m-am hotarat sa ma inscriu si eu pentru a va cere parerea si in privinta achizitionarii eventuale unui DVD Player Toshiba SD-270EKTE (sau SD-370EKTE).
Am avut (si inca mai am) un DVD Mercury din 2003. Citea tot chiar fara sa-i fac vreun upgrade. Si dvd, audio, mp3 si divx (doar cu subtitrarile srt si sub insa, dar din prima cu diacriticile -ã, î, º, þ, â- romanesti).
Dar i-a cam sunat sorocul si acum da rateuri ba la citit dvd-urile si divx-urile, ba nu deschide suportul cd, ba incarca dar nu vede formatul filmelor. E cam pe duca dupa patru ani de folosinta in care si-a executat sarcinile cu promptitudine.
Prin urmare sondez intens piata. Si ma intreb: fac ca Becali cu Steaua lui, adica sa iau ceva ieftin si prost sau ceva mai scump de firma si mai de durata.
Problema e ca am citit si auzit ca dvd-urile de firma in general te tin dar nu citesc chiar toate divx-urile si subtitratile (Samsung, Philips, Sony), iar cele ieftine (Simbio, Galactic, Bunz, Windson, Westwood) vad cam tot dar te tin eventual cat garantia sau mai putin.
Eboda 777 e interesant prin VGA, iesiri sunet 5.1, card si USB, insa e facut la noi. In plus sora mea are un Eboda DVD (fara Divx) luat dupa Mercury-ul meu, dar cu probleme la suportul CD si rateuri la filme inaintea dvd playerului meu. Deci sunt cam patit cu Eboda, intamplarea facand ca acesta sa nu mai mearga prima data chiar la mine acasa.
De aceea tatonez un pic cu Toshiba dar nu am gasit nimic nicaieri, nicio indicatie, informatie, parere...
Iar la Domo, unde am interesul sa cumpar din diverse motive, nu are prezent acest model. Are varianta 370EKTE cu HDMI, cu un milion mai scumpa, dar banuiesc ca ceea ce citeste un dvd player, merge si la celalalt care nu e in magazin. Voi merge cu selectia de discuri (sacosa de dvd si cd-uri de diverse formate si structuri) la ei ca sa vad cum sta treaba, dar pana atunci poate ma mai lamuriti si voi.
Va multumesc anticipat!

#2
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 06.12.2006

View Postomman, on Nov 15 2007, 20:13, said:

Problema e ca am citit si auzit ca dvd-urile de firma in general te tin dar nu citesc chiar toate divx-urile si subtitratile (Samsung, Philips, Sony), iar cele ieftine (Simbio, Galactic, Bunz, Windson, Westwood) vad cam tot dar te tin eventual cat garantia sau mai putin.
Eboda 777 e interesant prin VGA, iesiri sunet 5.1, card si USB, insa e facut la noi. In plus sora mea are un Eboda DVD (fara Divx) luat dupa Mercury-ul meu, dar cu probleme la suportul CD si rateuri la filme inaintea dvd playerului meu. Deci sunt cam patit cu Eboda, intamplarea facand ca acesta sa nu mai mearga prima data chiar la mine acasa.

Gresesti!
Am avut E-boda 555 (ver standard - firmware Mtz) din sep. 2004 pana mai acu' o luna. Aparatul merge in continuare foarte bine la noul proprietar.
Acum am un Philips 5160 (cu suport USB) si firmware modificat de unguri. Apropo, Philips-ul este produs in Ungaria. Mai conteaza ca este DVD de firma daca este produs in China, Ungaria.... poate Romania?
Aparatul merge super din toate punctele de vedere, chiar si fara firmware modificat, iar pretul este excelent. Mai ieftin decat E-boda 777!! Asta este si motivul pentru care am ales Philips-ul in detrimentul lui E-boda 777.
Daca ai televizor cu HD ready poti sa-ti iei Philips 5960 sau mai nou Philips 5980. Fac upscaling si au si suport USB. Despre firmware, inca se asteapta.
Inainte de a achizitiona un DVD player cu disponibilitate DivX parcurge urmatorii pasi:
- afla cat mai multe despre el (chipset, firmware, conexiuni...)
- in magazin, testeaza-l cu urmatorul CD (vezi ca este o imagine ce trebuie scrisa pe un CD) http://divxtest.isstar.net/
- vezi ca anumite DVD-uri de firma nu citesc formatul avi de pe suportul USB. Uneori dau rateuri si la formate muzicale. Sa ai la tine un Memory stick pentru orice eventualitate.
- conteaza si la ce-l vei folosi in mod curent (muzica, fime, slide-uri de imagine...)
- nu in ultimul rand pretul.

Succes la cumparaturi!

Edited by dba, 16 November 2007 - 11:28.


#3
omman

omman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.11.2007
Am sa mai tatonez un pic si la Eboda 777.
Insa mi-ai starnit interesul cu Philipsul 5160. Pare interesant, parca mi-l amintesc ca l-am vazut la Metro. Si ma mir ca nu l-am sesizat la Domo pana acum.  
Fata de Toshiba amintit de mine acesta mai are si USB. HDMI stiu ce e, pare sa fie util in cazul conexiunii la un tv lcd, insa daca ma gandesc mai bine inca nu m-a batut soarele asa de tare in cap vara asta pentru ca sa dau 2000 lei pe o scula, fie ea si tv pana la urma. :huh:  Prefer o excursie in strainatate, haine mai de calitate, eventual investitii in infrastructura apartamentului. Eventual tura viitoare, peste cativa ani cand se vor mai amortiza costurile la plasma/lcd si eventual apare altceva.
Dar repet, in cazul in care la doua DVD-uri care mi-au trecut prin mana nu li s-a mai deschis suportul CD/DVD decat dupa surubarit prin aparat, as dori ceva cu USB (pentru a avea si varianta B de raspuns in caz de evenimente nedorite).
Eu de la Philips mai am si alte electrocasnice si s-au dovedit foarte fiabile. Prin cate a trecut fionul spre exemplu si totusi nu se da batut. Pana la urma japoneze sau americane au ramas doar cu numele, pentru ca tot chinezii si second-europenii le fac.
Asadar sa treaca un pic testul cu sacosa de CD-uri de diferite tipuri. Voi testa si Eboda si Toshiba, spre disperarea celor de la Domo. Insa la cate am luat anul asta de la ei (5-6 obiecte diverse pe putin) poate le trece greata si-mi fac hatarul.
Dupa test voi trage concluziile cu voia dvs pe forum (inclusiv referitor la Toshiba, pentru a ramane pe forum si informatii despre aceasta marca).
Eu acum sunt multumit chiar si de un raspuns. Daca ma gandesc la cate pagini ar trebui totusi sa rasfoiesc pe la Eboda, parca e mai bine asa. Scurt si (aproape) la subiect. ;)
Hai ca ne mai citim...

#4
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Asculta de sfatul deja primit si nu-i mai stresa pe cei de la Domo sau unde te duci tu, cu playerul Toshiba. Uita-l. Chiar si stresarea lor cu alte playere nu isi are sensul. Toate citesc aceleasi formate, aceleasi subtitrari daca vei alege intre Pioneer, Philips sau chiar E-Boda.
Un alt player la care te-ai putea orienta in afara de Philips este Pioneer. Alt player de firma nu recomand in afara de acestea doua. Sunt singurele care au suport neoficial de firmware si vei vedea dupa cumparate ca vei simti nevoia unuia chiar daca iti iei aparat de firma.

enjoy,
Mtz

#5
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Eu am personal un Toshiba SD-6980. Scula buna, are suport DivX, SACD, DVD-A, vede titrari diverse (dar fara diacritice), iesire HDMI cu upscaling, a venit cu un cablu HDMI in cutie, are cititor de carduri, arata bine.
Cam atata despre partile bune.
Partile rele vin de la inexistanta hack-urilor de regiune sau HDCP (pentru redarea unui DVD original nu pot folosi convertorul HDMI-DVI si intrarea in monitorul LCD). Nu exista firmware hacked (cel putin nu am gasit eu). L-am luat special pentru suportul audio de inalta definitie (DVD-A si SACD), mai am alt player :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate