Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen este?

drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 

Insulina

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
Buna ziua,

Toata ziua auzim de insulina mai ales ca multi oameni au nevoie de ea pentru a supravietuii (diabeticii)
Am cautat pt internet tot felul de informatii despre ea, si in mare parte am gasit, de la formula chimica, la istoria insulinei, insa nicaieri n-am gasit ceva clar legat de "cum se prepara" (la insulina sintetica ma refer, sau "Humaninsulin")
Poate cineva sa-mi spuna care este procesul? cum se face insulina, si de ce avem nevoie pentru a obtine ceea ce-i ajuta pe diabetici?

#2
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
insulina nu se prepara, se extrage (din pancreas de porc, pentru ca aia seamana cel mai bine cu insulina umana, sau de vaca). Insulina sintetica se extrage din colonii de bacterii modificate genetic ca sa produca insulina umana (se introduce in genomul bacteriei un fragment de ADN uman si bacteriile sunt lasate sa se dezvolte si sa produca insulina). Dar cred ca n-ai cautat destul.
Nu inteleg cum vrei tu sa-i ajuti pe diabetici, producand insulina?

#3
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
De insulina care se extrage din porc stiam :)
Nu am zis ca vreau eu sa-i ajut, am zis ca insulina este ceea care-i ajuta..
si..luam pur si simplu bacterii modificate si  le adaugam un fragment din ADN-ul uman si daca le lasam...ele produc insulina?

#4
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Nu. Luam bacterii obisnuite (E coli), introducem in ele gena care codeaza insulina, si ele incep sa se multiplice si sa produca insulina. Bacteriile nu isi dau seama ca au o gena straina in genom. Uite aici este explicat pe scurt procesul.

#5
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View Post[ady], on Nov 15 2007, 17:26, said:

si..luam pur si simplu bacterii modificate si  le adaugam un fragment din ADN-ul uman si daca le lasam...ele produc insulina?

pe scurt spus, da.
Simplu ca "buna ziua", nu? :lol:

Edited by adadoi, 15 November 2007 - 18:19.


#6
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,874
  • Înscris: 06.10.2003
Numai ca insulina sintetica nu e 100% compatibila cu cea umana ....De-asta are efecte secundare nasoale in cazul folosirii indelungate...

#7
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View Postshiva, on Nov 15 2007, 18:53, said:

Numai ca insulina sintetica nu e 100% compatibila cu cea umana ....De-asta are efecte secundare nasoale in cazul folosirii indelungate...
Nu inteleg ce vrei sa spui, ce efecte secundare? Sau te referi la impuritati?
Nici o insulina sintetica nu e 100% insulina secretata de pancreasul uman. Logic, nu?

#8
minuteman

minuteman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 21.01.2007
Am si eu o intrebare urgenta: mi-a venit in vizita un prieten din Anglia, care este diabetic. Trebuie sa-si prelungeasca sederea cu cateva zile si nu mai are insulina. Am fost la o farmacie si ni s-a spus ca se elibereaza numai pe reteta, nu poate fi procurata in alt mod. Este adevarat?

Va rog un raspuns urgent si pertinent (fara genul: "il duci in fiecare seara la Urgente si i se face doza gratis")

#9
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
gratuit se elibereaza numai pe reteta, dar se poate si cumpara, nu cred ca se cramponeaza cineva de reteta in cazul unui diabetic. Sa mearga la o farmacie cu flaconul gol de insulina, eventual cu carnetul de diabetic (am inteles ca au asa ceva, dar poate gresesc) ca sa stie exact ce sa-i dea. Sper sa gasesti, ca in ultima vreme e cam cu cantec insulina asta...

#10
minuteman

minuteman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 21.01.2007
Multumesc, adadoi

#11
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Daca nu gasesti in Oradea hai in Cluj ca am frigiderele pline (in afara de Insuman Basal flacoane dar am cartuse si Optiset) si iti dau fara reteta ca doara nu lasam omul sa moara nu ? :)

#12
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008
eu zic sa cauti,se gasesti de cumparat,daca exista la noi insulina care o foloseste,se poate cumpara din framacie/

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate