Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Inlocuitor pentru Real VNC remote...

Neg sau altceva...

Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...
 Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Casa construita la o distanta mai...

Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)
 Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 

Catolicii cosmici

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
12 replies to this topic

#1
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006
Din ciclul "nu e pește ca stavridul dar nici cosmonaut cum este catolicul" vă rog să-mi permiteți să vă prezint scurte fragmente dintr-un articol ce apare într-un ziar.

Îmi este extrem de greu să spicuiesc ce este mai interesant din acel articol, vă dau cuvântul meu de onoare. De ce? Păi întregul articol este super interesant !!

Quote

Biserica Catolica are, la aceasta ora, un numar impresionant de misionari cosmici si nu face un secret din asta". Afirmatia apartine col. dr. Emil Strainu, membru al Asociatiei pentru Studiul Fenomenelor Aerospatiale Neidentificate si autor al unor lucrari pe aceasta tema.

Informatia este confirmata in presa occidentala chiar de parintele Maffeo Sabrino, 82 de ani, care lucreaza la Observatorul Vaticanului de peste 40 de ani. Intrebat ce se va intampla daca intr-adevar s-ar descoperi extraterestri, a raspuns ca "este posibil ca Dumnezeu sa fi creat fiinte extraterestre". Daca s-ar face o astfel de descoperire, spunea el "ii vom intreba desigur daca cred in Dumnezeu si daca cunosc cele zece porunci".

In ultimii ani, "universalitatea" Bisericii Catolice a capatat noi dimensiuni. Termenul incepe sa fie inteles in sensul lui propriu, adica Vaticanul s-a gandit ca ar fi bine ca in momentul in care omenirea va intra in contact cu extraterestrii, catolicii sa purceada numaidecat la crestinarea lor. Astfel, catolicismul nu va fi prezent doar la nivelul populatiei Pamantului, ci va inainta in Univers.

Concret, pregatirea misionarilor catolici se desfasoara in cadrul Observatorului Astronomic al Vaticanului. Planul de crestinare a extraterestrilor, coordonat de calugarii Ordinului Iezuit sub indrumarea directa a Papei, este deja gata. Lipsesc doar extraterestrii. Cel putin asa stim noi. In cazul unei intalniri de gradul 4, iezuitii ar trebui sa ii ia pe cei sositi din Cosmos cu binisorul. Crestinismul nu trebuie grefat pe civilizatia lor in mod brutal, ci trebuie asimilat ca o componenta naturala a acesteia.


"Mai intai ii vom lasa sa fie ei insisi, fara sa grabim, sa fortam botezul cu apa. Daca Crist este Primul si Ultimul Divin (Alfa si Omega) care vorbeste umanitatii, nu e absolut necesar ca acesta sa fie singurul cuvant spus intregului Univers.", spune Cristopher Corbally, directorul adjunct al Observatorului Vaticanului, in prezentarea programului de crestinare cosmica. Dupa botezul cu apa, ar urma raspandirea propriu-zisa a credintei in Iisus, conform preceptelor biblice de rit catolic.


Sursa este ediția on-line a ziarului ZIUA

PS: Dacă aveți idee de cum pot participa și eu la acest progam coordonat de însuși Papa Benedict, vă rog să-mi spuneți că sunt enorm de interesat în creștinizarea extratereștrilor.

#2
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

View PostZamolxel, on Nov 3 2007, 23:47, said:

Din ciclul "nu e pește ca stavridul dar nici cosmonaut cum este catolicul" vă rog să-mi permiteți să vă prezint scurte fragmente dintr-un articol ce apare într-un ziar.

Îmi este extrem de greu să spicuiesc ce este mai interesant din acel articol, vă dau cuvântul meu de onoare. De ce? Păi întregul articol este super interesant !!




Sursa este ediția on-line a ziarului ZIUA

PS: Dacă aveți idee de cum pot participa și eu la acest progam coordonat de însuși Papa Benedict, vă rog să-mi spuneți că sunt enorm de interesat în creștinizarea extratereștrilor.



Asta desigur face parte din miscarea de 'deschidere' a bisericii catolice fata de lumea cazuta.


Isus Cristos prezentat ca un extraterestru

Dioceza franceza de Belfort Montbeliard ofera catolicilor o varianta a Crucii ]n care Domnul nostru Isus Cristos e preyentat ca un extraterestru.



[ http://www.traditioninaction.org/RevolutionPhotos/Images%20(201-300)/221_WayCross02.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

http://www.tradition...ChristAsET.html

#3
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006
hmm interesant.

putina lume stie ca observatorul din vatican e destul de bine conectat cu lumea stiintifica si nu numai cu nasa cum se zice in articol.

si mai putini stiu ca acolo desi nu e tehnica cea mai moderna sunt diverse minti luminate. uite de exemplu ce scrie

In exclusive interview to Croatian weekly “GLOBE”, that was conducted by Bisera Lusic, and published on February 4, 2005, Father Alessandro Omizzolo stated that

“Research of other planets is not important only because of the new discoveries, but also because so the inhabitants of Earth could one day find a new home. Sun and Earth are not eternal and we will one day have to move. We are preparing the path for relocation”, said with a trace of sorrow father Alessandro.

biserica catolica are un plan pe termen lung ( aka secole) la problema asta si a ipoteticii prezente extraterestre.

nu vad nimic extraordinar in a avea contigency planning si la o chestie care daca asa e , ar zgudui lumea.

asta arata ca biserica este deschisa la nou si nu se opune cercetarii stiintifice ba dimpotriva "sesizeaza" o noua "piata"

intereseant si chestia cu botezul cu apa. cine a zis stia oleaca de exobiologie :)

#4
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

View PostRamunc, on Nov 4 2007, 13:00, said:

Asta desigur face parte din miscarea de 'deschidere' a bisericii catolice fata de lumea cazuta.


Isus Cristos prezentat ca un extraterestru

Dioceza franceza de Belfort Montbeliard ofera catolicilor o varianta a Crucii ]n care Domnul nostru Isus Cristos e preyentat ca un extraterestru.

http://www.tradition...ChristAsET.html
traditioninaction.org e un site profund anticatolic, un fel de Ramunc sau daca vrei, un fel de Popa Mitru.
Asta e o catedrala construita si decorata in sec. XX, deci e prezenta arta moderna.
Daca nu vrei sa intelegi arta moderna nu vrei si gata. Daca nu poti... nici nu ai cum. Au existat tarani inculti care au asemanat Domnisoara Pogany cu organul sexual masculin. Brancusi nu a avut nimic de suferit din chestia asta.
Daca eu as fi la fel de incuiata si rauvoitoare, m-as stramba la iconografia bizantina si as spune ca reprezinta cadavre, sau personaje cu malformatii.

View Postturbo trabannt, on Nov 5 2007, 17:32, said:

hmm interesant.
putina lume stie ca observatorul din vatican e destul de bine conectat cu lumea stiintifica si nu numai cu nasa cum se zice in articol.
Dan Ciachir e un analfabet in teologie, nu are nici un fel de studii. Nu inteleg de ce se compromite Ziua, de altfel un ziar respectabil promovandu-l pe asta.

Povestea cu extraterestrii a fost abordata de teologia catolica. Concluzia ar fi ca filozofic nu exista argumente impotriva existentei astora, dar pana una alta nu e dovedita. Pe plan teologic exista abordarea coerenta a unei asemenea situatii, abordare care nu contravine in nici un fel dogmei catolice.
Nici vorba de "iezuiti care se antreneaza" sau alte prostii din astea. E magaria autorului care leaga fara motiv traditia astronomica a Vaticanului cu cautarea vietii extraterestre. Si pe deasupra isi mai da si Ciachir cu parerea.
E un subiect prelucrat pentru a face audienta si atata tot.

Edited by Megara, 05 November 2007 - 18:22.


#5
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View PostMegara, on Nov 5 2007, 19:11, said:

Dan Ciachir e un analfabet in teologie, nu are nici un fel de studii. Nu inteleg de ce se compromite Ziua, de altfel un ziar respectabil promovandu-l pe asta.
Povestea cu extraterestrii a fost abordata de teologia catolica. Concluzia ar fi ca filozofic nu exista argumente impotriva existentei astora, dar pana una alta nu e dovedita. Pe plan teologic exista abordarea coerenta a unei asemenea situatii, abordare care nu contravine in nici un fel dogmei catolice.


1. ziua nu e ziar respectabil

2. intrebarea catolica a fost : conform Bibliei este posibil sa existe extraterestri sau nu? si daca da, ce facem in cazul unui ipotetic contact?


eu as vrea ca macar unele guverne sa gandeasca asa pe termen lung pe teme majore nu doar pe urmatorul buget

asta e inca o dovada ca Biserica nu e asa cum e prezentata cu rugul inchizitorial arzand pe copernicii moderni.  ;)

Edited by turbo trabannt, 05 November 2007 - 18:31.


#6
sexterminator

sexterminator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.12.2006
Da - deci ce se-ntampla, si pe mine ma pasioneaza ecumenismul cosmic, si prea-bucuros as pleca eu in Sfanta misiune la extraterestrii, daca ei nu vor sa mai vie la noi. Si m-ar interesa la cine sa intreb sa ma pregatesc ca sa fiu demn si bun apostol in fata neamurilor extraterestre.
Daca mai sunt posturi, bineinteles.

Le voi bine-vorbi cu ravna despre Crucea si Calea Lactee a Domnului nostru, adevaratul si unicul Fiu al Tatalui Lui , Cel care a sadit satelitii pe cer, a asternut microundele in casele oamenilor - si le-a pogorat semnalele pt gps-urile de la Hoover-e, ca sa cunoasca acestia din orisice loc, Sfanta Calea Sa. De asemenea, le voi pune un DVD cu sunetele tropicale de la noi si cu Benone Sinulescu, dar si un clip cu Britney Spears unplugged, si toate frumusetile acestui pamant binecuvantat.

Iar paganii cu ochii bulbucati sa ia aminte si sa se inchine cu mare ravna si infricosare la Pronia Cosmica care le dat pe Big Bang, si Harul interplanetar intru care a binevoit a-mi da Lumina, si care me-a zis sa le zic:
Adevar adevar graesc voua: De nu va veti opri sa mai pangariti lanurile oamenilor cu cerculetze stupide, nu veti afla iertare! Pocaiti-va, deci, O voi, cei din navetele neidentificate, caci a Mea va fi razbunarea - si a voastra pana de antimaterie la rezervoru de la farfuria voastra draceasca, cand aprig M-oi mania pre voi!

Adica ar fi bine sa asculte si sa se indrepte din faradelegea si preacurvia lor cosmica, daca nu vrea sa le mai cada navetele cu pacatosi in pustie - ca la Rosswell.
Piticaniile naibi ! :ack:

Deci, respectiv: Unde tre sa ma inscriu pt Sfanta misiune?
Io intre timp m-a apuc de Epistola catre Extratereni - partea a I-a.

Edited by sexterminator, 05 November 2007 - 22:01.


#7
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006
@sexterminator: esti bun de trimis cu satelitu.

ps: SL e oleaca mai jos, poti acolo sa iti dezbati iubirea fata de britney spears...

sincer nivelul tau e cam al lui ramunc. cine stie , lui ii plac virginele neepilate  ;)

Edited by turbo trabannt, 06 November 2007 - 00:37.


#8
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005
Dar casatoriile mixte om-extraterestru, vor putea fi oficiate de biserica in cazul in care partea extraterestra e nebotezata? :)

#9
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postlandscape10, on Nov 6 2007, 09:54, said:

Dar casatoriile mixte om-extraterestru, vor putea fi oficiate de biserica in cazul in care partea extraterestra e nebotezata? :)
vrei o bucaciune cu 5 maini sa poata spala repede farfuriile?  :naughty:

#10
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005

View Postturbo trabannt, on Nov 6 2007, 10:13, said:

vrei o bucaciune cu 5 maini sa poata spala repede farfuriile?  :naughty:
Si cu 5 tzatze si vreo 6 gauri. :D
Daca dai peste asa ceva cui ii mai pasa de parerea bisericii?

#11
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postlandscape10, on Nov 6 2007, 13:24, said:

Si cu 5 tzatze si vreo 6 gauri. :D
Daca dai peste asa ceva cui ii mai pasa de parerea bisericii?
la fel ca la pamantence nu cred ca ai nevoie de parerea Bisericii :)

#12
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005

View Postturbo trabannt, on Nov 6 2007, 12:36, said:

la fel ca la pamantence nu cred ca ai nevoie de parerea Bisericii :)
Am vrut sa fiu si eu un finut. :D

#13
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006
Mă întreb pe unde există dezmințirea Vaticanului...  :rolleyes:

Ah, cred că nu au aflat  ;)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate