Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri

Musuroi mare
 

network media player

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
andreimatei

andreimatei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 15.09.2003
Salut,

Ma poate sfatui cineva de un "network media player" (dispozitiv care se leaga la televizor si la retea, se conecteaza la un server din casa si citeste filme de acolo). Ma intereseaza sa stie wireless si sa n-aiba probleme cu subtitrarile cu diacritice. Ma intereseaza si modele care nu se gasesc in Romania.

Multumesc,

Andrei

#2
majorusa

majorusa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 28.01.2006

 andreimatei, on Oct 31 2007, 17:30, said:

Salut,

Ma poate sfatui cineva de un "network media player" (dispozitiv care se leaga la televizor si la retea, se conecteaza la un server din casa si citeste filme de acolo). Ma intereseaza sa stie wireless si sa n-aiba probleme cu subtitrarile cu diacritice. Ma intereseaza si modele care nu se gasesc in Romania.

Mai da si tu un search. Ai doua modele chiar in aceasta pagina de posturi: Tvix si Popcorn Hour. Citeste cele doua topicuri din sectiunea video:
http://forum.softped...howtopic=302248
http://forum.softped...howtopic=308617

In rest pe Google mai gasesti Tomacro, Kiss, Mvix dar review-urile nu sunt bune.

Acum cu wireless. Merge prost pentru streaming video HD sau cu un bitrate mare. Poate ca ar trebui sa incerci o alta solutie: powerline (retea prin priza de curent) de ex.

#3
florinn76

florinn76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 01.11.2007
Indiscutabil TVIX 4100 la 321 Eur + TVA (cumparat si cu garantie  din RO) e cea mai buna alegere.
Popcorn nu am auzit sa-l fi cumparat cineva.
Eu nu am absolut nimic de reprosat la TVIX si nu am nici cea mai mica parere de rau pt banii dati(nu am testat streaming in retea decat pina la 720p).

#4
pepo70

pepo70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 31.05.2006
AI luat ceva? uita-te dupa Apple TV; se pare ca daca ai si un router draft-n merge bine streaming in wifi... insa nu stie divx... decit daca il hackuiesti

#5
me_deniro

me_deniro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 12.02.2008
Intai tin sa-i salut pe toti pentru ca sunt destul de nou pe acest forum! Deci SALUTARE!!! :)
Astazi am urmarit cu interes subiectul legat de NMP-ere. Am citit cu mare atentie (zic eu) topicul legat de TVix.
Initial am vrut sa postez acolo, dar aici cred ca e mai potrivit tinand cont de faptul ca nu vreau sa ma rezum cu discutia doar la tvix.
Intreabarea ce deschide acest forum ma intereseaza si pe mine (si cred ca multora) si cand zic asta ma refer la faptul ca pun accent cam pe aceleasi caracteristici.
Raspunsul cu popcornu nu prea ma ajuta (personal pe mine) pentru ca e un produs cam...obscur...lansat doar virtual si controversat. Cand s-o fabrica/daca/si cand ajunge in RO...ramane de vazut.
Bun, ca sa revin, repet putin ideia si dau si ceva date initiale:
- locuiesc intr-un apartament cu 3 camere si am TV in fiecare camera.
- am doua retele (ISP-isti diferiti) in doua dintre camere. Deci cablul de retea nu e comun, nu am switch,router, nimic din toate astea si deci un LAN pe ethernet nu am practic. As putea face..dar nu am deocamdata :)
- ma intereseaza sa fac pe un PC o biblioteca de filme (divx, xvid, ...tot ce se imi place de pe net) si sa nu mai stau sa scriu cd-uri si sa fug cu ele la divx...si sa mai si mut eventual divx-u prin casa de la un tv la altu.
- ma intereseaza sa pot reda IN ACELASI TIMP pe un TV un film, altcineva sa se uite la el in camera la alt film, iar eu de ex la altul..sau poze..sau muzica (evident toate astea de pe PC).
N-am vazut nici asa test facut cu TVIX (stiu...costa mult unu ca sa iti poti permite sa testezi cu 3) dar cei care au poate pot "evalua" macar situatia. Macar se poate face asta?

Acum ce-am gasit dupa ce am analizat problema:
1. posibilitatea de a introduce niste CableCastere si PCCastere in reteaua TV.
http://myavcast.com/...c...0&Itemid=76
Asta e doar linku pentru configuratia cu 1 sursa PC-ul. Sunt posibile mai multe variante pentru cei interesati (a se vedea in stanga selectia)
Mai aveti un link si aici: http://www.hometoys....clark/clark.htm (desi materialul e luat tot din primu)

Avantajul e ca utilizez o retea deja existenta, adica cea de CATV si ca pot prin aceste CableCastere sa pun broadcastu de la PC pe un canal anume.
Dezavantajul este ce imi doresc un echipament langa fiecare TV pe care sa-l pot manevra din telecomanda si sa am pe TV un meniu genul Pictures, Audio, Video  ca sa-l inteleaga tot poporu si cand zic asta ma refer la parintii  mei:)
Un alt dezavantaj este ca n-am gasit pareri despre solutii duse mai departe bazate pe aceste echipamente si nici nu le gasesc in RO si pe nv e mai nasol sa te apuci sa construiesti asa. Ma refer la costurile care sunt implicate.

2. ar mai fi varianta de a utiliza un Linksys de exemplu:
http://blog.tmcnet.c...-mcx-review.asp
Omu asta a transpirat a discutat, a facut teste, poze a pus pe net. E interesant ceea ce a facut. Defapt si voi ati cam facut asta si e de apreciat. In plus ne ajuta pe noi cei care cautam astfel de solutii sa decidem. Tot din motivul asta dau si eu detalii despre "cercetarile" (daca nu e prea pretentios spus) mele facute despre aceste network media playere.
Aici n-am vazut un real dezavantaj decat acela ca iti trebuie sa utilizezi Windows Media Centre pe PC (dar ce-mi e ca folosesc XP hacked sau MCE ?:) ).  Singurul dezavantaj l-am vazut in faptul ca nu am gasit in RO asa echipament si evident...metoda cu achizitia de afara stiti toti ce implica, TVA, taxe, transport, garantie, timp, etc.

3. Ar fi utilizarea unui NMP deja existent in RO:
Dau linku asta: http://www.dol.ro/Pr...PROHD/index.asp , dar nu bag mana in foc ca e vb de ceea ce discut aici (si nu radeti) pentru ca asa mi s-a parut ca ar fi, dar specificatiile lui pe site-u de la kworld sunt slabutze.
Sincer eu am un PC2TV  de la KWorld si a mers si merge impecabil. Mi-e doar scarba sa intind cablurile de la PC la TV , iar pentru ce vreau acum (sa playez la toate TV-urile) nu ma ajuta.
Totusi un link cu NMP-ere din RO ar fi aici:
http://www.price.ro/...player-2252.htm
Se vor observa NMP-urile de la freecom si cel de la d-link.
Avantajul este ca le gasesti in RO si au pret mai mic decat de ex: TVix  (care personal si mie mi se pare scump)
Dezavantajele le vad ca sunt cam maricele cele de la freecom, iar cel de la d-link nu are hdd incorporat.
Acum luand in considerare si fisierele .mkv...niciunele nu par sa le playeze.
Ambele totusi pot fi dotate cu wireless si cam asta ar fi.

4. Ar fi varianta cu TVix. Dezavantajul e costul ridicat (imi trebuie 3 unitati totusi...)
Avantajele...e clar sunt cele mult discutate (si bine e ca e asa) in topicul despre tvix.
Totusi la topicul respectiv n-a prezentat nimeni parerea/rezutatul unui test concludent in configuratia in care se playeaza pe un TVix un filme prin retea wirless de pe un PC.
Intreb asta pentru ca pe powerlink, a fost facut desi a fost o exprimare destul de ciudata vis-a-vis de viteza obtinuta.
Din datele tehnice..d-link-urile respective ajung la 200Mbps...ceea ce e un pic cam dublu decat un LAN 100Mbps.
In concluzie nu mi se pare doar satisfacator ci chiar mai mult decat e cazul.
Pe de alta parte pe 802.11g (caci acel wireless pe usb de la d-link asta era defapt) nu merge decat teoretica max 54Mbps...adica 1/4. E suficienta aceasta viteza?
Evident costa mai putin un wireless USB (100RON/buc) fata de acele d-link-uri 600RON (perechea).
Am precizat perechea..caci acolo e vb de un D-link 301..model master-slave. Dar mie imi trebuie mai multe slave-uri..si pt asta ar fi un model de la D-Link 300, dar care nu l-am gasit in comertz.

5. Am vazut ca exista practic si echipamente MCX (Media Center Extender).
Un astfel de echipament, ar fi consola XBox 360 care este si extender. Se cupleaza usor in retea pe LAN, are si un mic modul wireless optional care e f discret si toata treaba se conecteaza la un Windows Media Center.
N-ar fi rea metoda..nu am verificat cat e un XBox 360 nou, dar sec hand e pe la 800RON-12RON..si nu prea stii ce "manareala" a fost facut cu el ca sa mearga nush ce jocuri si nu-ti mai merge solutia asta.

Totusi sunt playere MCX chiar si LCD-uri am vazut care integreaza tehnologia asta.
Bagati si aici o parere daca aveti.
Mie mi se pare super usor sa construiesti un framework (powerline, wirless, ethernet) si apoi sa integrezi device-uri unde ai nevoie in 2-3minute. (la MCX-uri e un cont si un numar de 8 cifre si aia e).
Adica ma cam incanta ideia sincer sa fiu. Conteaza costurile si faptul ca n-am vazut deloc la noi astfel de echipamente. Linksys-u de la punctu 2.) e un astfel de caz si are un pret bun.

In fine...cam asta ar fi...
Ce s-ar potrivi mai bine pentru ce vreau eu si la ce pret? Orice sugestie e bine venita.
- filme , meniu simplu, stream pe mai multe tv-uri odata, calitate totusi (dar am tv-uri cu RCA/SCART..nu HD, HDTV..etc), ieftin si eventual wireless :)

AAAA..era sa uit..cumva lipseste un search intre filme based on title, actor, etc la varianta cu TVix-u? Mi se pare ca nici alte solutii duc lipsa de asa ceva in afara de MCE.
Nu vreau sa fiu inteles gresit, nu laud M$, nu sunt fan MCE...dar incerc sa gasesc solutia care mi se potriveste cel mai bine!
Multumiri celor care citesc si duble celor care or sa si raspund :)

Edited by me_deniro, 12 February 2008 - 22:50.


#6
me_deniro

me_deniro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 12.02.2008
Chiar nimeni nu are nimic de recomandat? Nu e interesat nimeni de subiect?
Credeam ca o sa apara sute de opinii legate de alti producatori si alte solutii...dar vad ca nu..

#7
jeblond

jeblond

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 13.12.2003

 me_deniro, on Feb 15 2008, 10:29, said:

Chiar nimeni nu are nimic de recomandat? Nu e interesat nimeni de subiect?
Credeam ca o sa apara sute de opinii legate de alti producatori si alte solutii...dar vad ca nu..

eu mi-am comandat asta:

http://www.istarhd.c...e/overview.html

Stie si de mkv, playeaza cam tot ce ii arunci.

#8
me_deniro

me_deniro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 12.02.2008
In primu rand, multumesc pentru raspuns. Da, din ce am citit pe mpcclub, parea o recomandare buna.
Tie cum iti merge? Esti multumit de el? Te sacai si eu cu cateva intrebari dc se poate:
- cam ce costuri a implicat?
Am vazut ca versiunea fara HDD e undeva la 188$, la care se adauga 50$ for shipping. In plus cred ca apare TVA-ul nostru de 19%.
Poti sa imi zici exact cam cat a costat si de unde l-ai comandat (eventual un link ceva) ?
Il vor trimite cu FedEx-ul? Cam in cat timp ajunge in RO?

- se poate conecta wirless?
Am vazut ca are port de USB, dar am o vaga impresie ca e pentru a-l conecta cu un calculator, sau a conecta pe el o camera foto..etc.
Daca pun un wirless pe usb e vreo posibilitate de configurare a lui, sau doar LAN-ul 10/100 default de pe NMP se poate utiliza?
- HDD-ul este neaparat necesar dc vrei sa playezi filmele/muzica/pozele de pe un server local de retea? Se conectaza intern sau extern?
- Daca iau si optiune cu HDD ce fel de HDD imi trimit, ca n-am gasit nimic de genul 250GB, 300GB..etc. De care vine?

Uff..stiu ca am pus multe intrebari, dar n-am inteles prea multe din configuratia lui dupa cum e prezentat pe site.
La celelalte scule parca au fost mai multe detalii, dar dc aparatu merge bine e ok.
Tie cum ti se pare? Face probleme? Ca la TVix..am vazut ca ....curgea cu ele, inclusiv in firmware-urile noi (stiu ca unii s-au plans de bug-uri in beta..dar e normal sa fie in beta bug-uri).

Edited by me_deniro, 15 February 2008 - 15:52.


#9
jeblond

jeblond

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 13.12.2003

 me_deniro, on Feb 15 2008, 15:50, said:

In primu rand, multumesc pentru raspuns. Da, din ce am citit pe mpcclub, parea o recomandare buna.
Tie cum iti merge? Esti multumit de el? Te sacai si eu cu cateva intrebari dc se poate:
- cam ce costuri a implicat?
Am vazut ca versiunea fara HDD e undeva la 188$, la care se adauga 50$ for shipping. In plus cred ca apare TVA-ul nostru de 19%.
Poti sa imi zici exact cam cat a costat si de unde l-ai comandat (eventual un link ceva) ?
Il vor trimite cu FedEx-ul? Cam in cat timp ajunge in RO?

- se poate conecta wirless?
Am vazut ca are port de USB, dar am o vaga impresie ca e pentru a-l conecta cu un calculator, sau a conecta pe el o camera foto..etc.
Daca pun un wirless pe usb e vreo posibilitate de configurare a lui, sau doar LAN-ul 10/100 default de pe NMP se poate utiliza?
- HDD-ul este neaparat necesar dc vrei sa playezi filmele/muzica/pozele de pe un server local de retea? Se conectaza intern sau extern?
- Daca iau si optiune cu HDD ce fel de HDD imi trimit, ca n-am gasit nimic de genul 250GB, 300GB..etc. De care vine?

Uff..stiu ca am pus multe intrebari, dar n-am inteles prea multe din configuratia lui dupa cum e prezentat pe site.
La acelelalte scule parca au fost mai multe detalii, dar dc aparatu merge bine e ok.
Tie cum ti se pare? Face probleme? Ca la TVix..am vazut ca ....curgea cu ele, inclusiv in firmware-urile noi (stiu ca unii s-au plans de bug-uri in beta..dar e normal sa fie in beta bug-uri).

Trebuie sa imi soseasca zilele astea.

Ma costat 238 USD cu tot cu transport
Pe colect este specificat GIFT cu valoare de 50 USD
Este trimis prin USPS

Pe portul USB poti sa cunectezi un Hdd, stick de momorie sau un DVD, si in viitor se pare si un adaptor wireless 802.11n
Hdd nu este necesar pt a vedea filme de pe un alt PC sau de pe un NAS.

Este mic si puternic. Eu nu am de gand sa il tin in cutiuta aia si sa iau o carcasa mai mare de la un dvd player vechi si sa il pun acolo impreuna cu un hdd si o unitate DVD

Referitor la Tvix. Eu personal nu as cumpara Tvix pt nimic in lume deoarece ceea ce fac ei este jaf la drumul mare. Sunt multe alternative mai ieftine. Plus ca IstarHD face parte din programul NMT ( ca si popcornhour ) ceea ce inseamna updateuri de firmware multe si eficiente. Poti intra si pe www.networkmediatank.com sa vezi acolo discutii despre NMT

#10
me_deniro

me_deniro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 12.02.2008
Si eu gasesc pretul destul de nejustificat la tvix. De aceea imi si indrept atentia spre alte NMP-ere.
Ideal la mine ar fi sa gasesc unul care sa actioneze ca un "terminal". Adica sa aiba putin inteligenta, dar eficienta.
Totusi legat de istar nu am prea inteles doua lucruri:
1. hdd-ul se leaga pe extern? Adica nu intra in carcasa,nu?
2. am vazut ca in meniul de network are ceva legat de wireless, chiar "wireless config". Nu inteleg la ce e bun pentru ca nici-unde in manual in rest nu pomeste de conexiune wireless.
Imi poti da detalii?

Si inteleg ca inca nu ti-a ajuns NMP-ul. Tu l-ai mai vazut la cineva lucrand?
Merci!

#11
jeblond

jeblond

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 13.12.2003

 me_deniro, on Feb 16 2008, 15:54, said:

Si eu gasesc pretul destul de nejustificat la tvix. De aceea imi si indrept atentia spre alte NMP-ere.
Ideal la mine ar fi sa gasesc unul care sa actioneze ca un "terminal". Adica sa aiba putin inteligenta, dar eficienta.
Totusi legat de istar nu am prea inteles doua lucruri:
1. hdd-ul se leaga pe extern? Adica nu intra in carcasa,nu?
2. am vazut ca in meniul de network are ceva legat de wireless, chiar "wireless config". Nu inteleg la ce e bun pentru ca nici-unde in manual in rest nu pomeste de conexiune wireless.
Imi poti da detalii?

Si inteleg ca inca nu ti-a ajuns NMP-ul. Tu l-ai mai vazut la cineva lucrand?
Merci!

hdd se leaga extern ( HDD SATA ) pri cablul care ti-l furnizeaza ei
Pt wireless iti trebuie un adaptor USB
Dupa cum am spus si mai devreme face parte din programul NMT, deci se lucreaza constant la el. Cei se la Syabasau scos nu mai putin de 16 updateuri de firmware  de pe 2 Noiembrie pana acum. Plus ca lucrul la firmware se face in functie de ce cer utilizatorii, daca te uiti pe forum la networkmediatank o sa vezi ca se iplica in discutii si tin cont de ce cerinte au consumatorii.

NMP-ul pe 12 a fost pus la posta, acum este la Otopeni deci mai am putin de rabdat :D

#12
me_deniro

me_deniro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 12.02.2008
Deci cam 4 zile pana acum:) Tu pentru ce solutie l-ai achizionat?
Eu am zis ca m-ar interesa sa pun cate un NMP la fiecare tv (3 in acest moment) si sa redau continutu de pe un server.
Totusi facand o analiza a pretului si vazand ca unu fara unitate DVD/CD (istar, tvix) ajung la un pret similar cu unul cu HDD m-am uitat si la solutia de la freecom - ca sa renunt la un server dedicat pt asa ceva.
Pe moment as incepe evident cu achizionarea unuia singur. Avantajul ar fi ca nu trebuie sa mai tin un server de fisiere pentru el si ca pot stoca totul pe HDD-ul lui. Stiu ca si la istar poti avea hdd, am inteles asta, dar e aiurea sa-l vezi atarnant cu "matzele" pe langa NMP.
Eu m-am uitat la freecom-35 care e adus in romania deja.
Mi se pare rentabila tinand cont de faptul ca nu vad diferente mari in redare intre istarhd si freecom.
In plus freecom are dvd/cd integrat si hdd, iar unele modele si wireless. Pare mai complet si se poate comanda din romania (dc nu e deja pe stoc).
Tie cum ti se pare freecom?

#13
jeblond

jeblond

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 13.12.2003
Referitor la solutile de stocare cel mai bine citesti pe forumul la mpcclub.com. Acum depinde de fiecare de cati bani dispune si ce vrea sa faca. Eu am de gand cand primesc "jucaria" sa ii scot placa si sa o montez intr-o carcasa mare de dvd player ( am unu vechi prin casa) si sa ii pun inauntru si un Hdd si unitate DVD. Astfel o sa am o jucarie care face cam tot. Pe viitor o sa iau un NAS si sa pun filmele acolo. Deocamdata un Hdd de 500Gb in el plus 1 Tb de pe PC imi ajunge.

Referitor la freecom: Nu stie HD. Principalul scop pt care mi-am luat jucaria asta este ca sa playez filme HD ( format mkv mai exact )

Edited by jeblond, 17 February 2008 - 17:07.


#14
me_deniro

me_deniro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 12.02.2008
Sincer nu prea ma pricep la faza cu HD-ul, dar din datasheet-ul de la freecom vad ca apare si ceva legat de HD acolo..1080p.
(• Video - Composite, S-Video, HD Component 480p, 720p, 1080i)
Am vazut ca despre .mkv-uri nu se zice nimic si 100% ca nu stie, dar poate cine-stie..cu vre-un upgrade de soft in viitor se poate rezolva.
Eu am cautat fisiere mkv, pe ODC si nu pot sa zic decat ca am gasit 3-4 filme in format mkv.
Probabil ca tre bagat torrentu in priza pentru ele, dar si cei ce sunt everyday useri de ODC stiu ca isi improstpateaza arhiva de filme tot de pe torrent.
Exista cumva o alta sursa pentru mkv-urile astea?
Eu am observat ca la acelasi pret cu istarhd-ul poti achizitiona un freecom cu tot cu HDD de vreo 300MB.
E drept nu stie mkv-uri.

#15
jeblond

jeblond

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 13.12.2003

 me_deniro, on Feb 17 2008, 18:32, said:

Sincer nu prea ma pricep la faza cu HD-ul, dar din datasheet-ul de la freecom vad ca apare si ceva legat de HD acolo..1080p.
(• Video - Composite, S-Video, HD Component 480p, 720p, 1080i)
Am vazut ca despre .mkv-uri nu se zice nimic si 100% ca nu stie, dar poate cine-stie..cu vre-un upgrade de soft in viitor se poate rezolva.
Eu am cautat fisiere mkv, pe ODC si nu pot sa zic decat ca am gasit 3-4 filme in format mkv.
Probabil ca tre bagat torrentu in priza pentru ele, dar si cei ce sunt everyday useri de ODC stiu ca isi improstpateaza arhiva de filme tot de pe torrent.
Exista cumva o alta sursa pentru mkv-urile astea?
Eu am observat ca la acelasi pret cu istarhd-ul poti achizitiona un freecom cu tot cu HDD de vreo 300MB.
E drept nu stie mkv-uri.

crede-ma ca nu se compara cu istarhd popcornhour sau tvix. Este vorba de procesor. Iar filme HD crede-ma ca se gasesc, dar nu pe Odc. Eu cand am vazut primul HD pe un LCD de 106cm m-am imbolnavit. Daca nu ai si un televizor pe masura nu are rost sa iti iei IstarHD.

#16
me_deniro

me_deniro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 12.02.2008
Pai televizor pe masura nu am, daca prin asta se intelege sa fie diagonala cat peretele si sa fie HD:))..si am o vaga presimtire ca asta s-ar intelege.
Nu am un asemenea televizor, si la cat costa nu stiu daca sunt atat de pretentios incat sa platesc pretul cerut pentru el.
Mi-ar place sa am un asemenea mini-cinema acasa cu tvix, plasma, woofere..etc, dar nu investesc chiar atat de mult si asta pentru simplu motiv ca:
- nu imi permite configuratia camerei (nu e doi pe doi:) ), dar nici 20m nu are:D
- calitatea filmelor, in general cam lasa de dorit, rar un film ca sa merite sa-l vezi pe un asa aranjament...dar asta tine de gust deci nu comentez mai mult.
Cred ca mi s-ar potrivi mai bine cel de la freecom in cazul meu, nu?
Sunt curios de acele mkv-uri de unde se mai pot lua? Am cautat si pe google, pe odc...unde mai pot cauta?
Merci!

#17
jeblond

jeblond

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 13.12.2003
Ai PM

#18
me_deniro

me_deniro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 12.02.2008
Merci mult! Apropos, ti-a ajuns istaru? Cum e? Baga impresii sa stie si noi cum e :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate