Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Evitati firma de termopane Casa Noastra

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
45 replies to this topic

#1
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004
Prima comanda a fost pentru geamurile de la apartament. In contract sint trecute 15 zile lucratoare termen de realizare, au interziat cateva in plus. La montaj au spart geamul de la usa de la balcon, urmand ca in cateva zile sa il inlocuiasca (dupa spusele echipei). In graba au uitat sa puna si ornamentele care mascheaza balamalele...

A doua comanda a fost pentru balcon. Contractul a fost semnat pe 19 septembrie. Dupa 2 zile au venit pentru masuratori. (deci aici semnezi contractul inainte de a sti cat ai efectiv de plata). Dupa insistentele noastre si nenumarate drumuri inapoi la showroom am reusit sa-i facem sa ne dea in sfarsit fisa de masuratori. Trecuse o saptamana de la semnarea contractului(era 26 septembrie), iar ei calculeaza termenul de executie din momentul semnarii fisei de masuratori.

Deci avem pana acum o saptamana intarziere si un geam spart care asteapta sa fie inlocuit.

In termen de 15 zile lucratoare trebuiau sa se prezinte la montaj. A durat 30 zile (!!!) pana s-au catadicsit sa trimita comanda. Asta dupa nenumarate vizite la showroom pentru a afla data in care vin sa monteze... a fost nevoie sa mergem la seriul central de la Uzinele Faur, sa le facem scandal, ca sa obtinem promisiunea ca vin sambta la ora 10 (dupa ce ne anuntasera ca vin vineri, bineinteles ca am pierdut o zi asteptandu-i)  Credeti ca au venit????????? Alti nervi, alte telefoane date (unul isi inchisese telefonul, pe fix nu raspundea nimeni, unul a raspuns dupa 6-7 apeluri) si mi-a spus ca sint programat la ora 3!! Credeti ca au venit la 3???? pe la 4.30 a aparut echipa... s-au apucat sa monteze si au spus ca ei nu mai monteaza geamurile, le lasa pe luni ca s-a facut tarziu... AM AJUNS SA MA ROG DE EI SA IMI MONTEZE SI GEAMURILE pentru ca luni nu mai puteam sa iau zi libera, deja pierdusem ziua de vineri asteptandu-i...
Faza si mai tare e ca "mesterul" care a masurat balconul a facut geamul de la o laterala a balconului mai mica cu 8 (opt) centimetri, iar in spatiul ramas pana la perete a pus nu stiu ce profil... pe care baietii l-au uitat la depozit...

In concluzie:

--Timp efectiv de la semnarea contractului pana la montaj : 39 zile !!!!
--Un geam spart pe care nici acum nu au venit sa il inlocuiasca... plus ornamentele lipsa la balamale
--Un gol de 8 cm intre perete si geam prin care bate vantul, in ritmul in care au decurs lucrurile ma rog sa nu ninga sau sa ploua prea tare pentru ca probabil va mai dura o luna de zile daca nu mia mult pana vor catadicsi sa trimita o echipa
--O caruta de bani
--Un milion de nervi

Sa mai spun ca daca stiam dinainte care va fi termenul real de executie nu mai cumparam de la ei ??? Zici sa cumperi de la o firma mare pentru a avea siguranta calitatii iar ei isi bat joc de tine. DE EVITAT

#2
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004
Revin cu o poza O dovada de profesionalism: in spatiul gol este prevazut un profil de completare pe care bineinteles ca l-au uitat. Din poza se vede clar ca geamul se putea duce pana la perete fara probleme.  Acum bate vantul prin spatiul ramas...

Attached File  IMG_4825.JPG   69.79K   678 downloads

#3
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
rendermaneeee, nu doresc să te necăjesc suplimentar, dar dacă se poate, aș dori să știu ce distanță este între profil și bara de dedesubtul tâmplăriei?
și
cu ce/cum s-a realizat fixarea mecanică. Dar în porțiunea de sus?

#4
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

 euribiontuL, on Oct 30 2007, 00:31, said:

rendermaneeee, nu doresc să te necăjesc suplimentar, dar dacă se poate, aș dori să știu ce distanță este între profil și bara de dedesubtul tâmplăriei?
și
cu ce/cum s-a realizat fixarea mecanică. Dar în porțiunea de sus?
Distanta este zero, profilul sta direct pe bara la un capat. La celalalt capat, din cauza ca bara este inclinata in jos, au ajuns cu profilul la 2-3cm deasupra barii iar restul au umplut cu spuma. Fixarea mecanica s-a realizat cu niste suruburi lungi, sincer n-am stat langa ei sa-i mosesc pt ca a tebuit sa alerg 2 ore dupa console pt calorifer pt ca am constatat cand am desfacut pachetul caloriferului ca nu avea asa ceva, nici robineti de aerisire nici dop  :death:.. sa mai iei vogel&noot vreodata... . Ideea e ca la balconul de sus sus parapetul facea o burta inspre interior si au curbat profilul dupa burta, in concluzie acum geamul cred ca sta in tensiune... daca crapa cred ca imi cumpar un shotgun :bandit:
In fine, sint destul de catranit, ieri au venit cu usa de la intrare si bineinteles ca au adus alta nuanta, alte manere (oribile)... si usa au urcat-o sus dupa ce au dat jos tocul vechi, asa, ca sa nu mai ai ce face  :death:
Concluzia: romania e tara smecherilor care iti iau banii apoi isi baga picioarele  :death:

#5
ionnus

ionnus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 16.10.2007
""In fine, sint destul de catranit, ieri au venit cu usa de la intrare si bineinteles ca au adus alta nuanta, alte manere (oribile)... si usa au urcat-o sus dupa ce au dat jos tocul vechi, asa, ca sa nu mai ai ce face  :death:
Concluzia: romania e tara smecherilor care iti iau banii apoi isi baga picioarele  :death:
[/quote]""

pai daca zici ca ti-ai comandat si usa de la intrare la ei... dupa ce te plagi ca nu au venit la timp.. ba mai mult.. i-ai si lasta sa-si faca de cap ca tu alergi dupa alt calorifel pe care nu ai stiut sa-l cumperi, ca era imcomplet....
Pai mai baiatule, o problema este si la tine! -nu sunt numai ei de vina!...

Edited by ionnus, 30 October 2007 - 10:04.


#6
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
nu e frumos ce faci!

Sunt deacord sa'ti exemplifici necazu', da' sa dai si nume, cred ca te expui prea mult.

Si mai e un detaliu de care trebuie sa tii cont. Firma sus numita de tine ca si multe altele, lucreaza cu echipe de montaj independente. Stiu ca nu te intereseaza si nu'i o scuza.

Edited by punkt, 30 October 2007 - 10:12.


#7
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

 ionnus, on Oct 30 2007, 10:04, said:

""In fine, sint destul de catranit, ieri au venit cu usa de la intrare si bineinteles ca au adus alta nuanta, alte manere (oribile)... si usa au urcat-o sus dupa ce au dat jos tocul vechi, asa, ca sa nu mai ai ce face  :death:
Concluzia: romania e tara smecherilor care iti iau banii apoi isi baga picioarele  :death:
""

pai daca zici ca ti-ai comandat si usa de la intrare la ei... dupa ce te plagi ca nu au venit la timp.. ba mai mult.. i-ai si lasta sa-si faca de cap ca tu alergi dupa alt calorifel pe care nu ai stiut sa-l cumperi, ca era imcomplet....
Pai mai baiatule, o problema este si la tine! -nu sunt numai ei de vina!...

Usa de la intrare nu este luata de la ei dar asta este deja o alta poveste
Echipa de montaj nu a ramas singura ca nu locuiesc singur...
Cat despre calorifer.. eram cu inslataltorul langa mine si si el s-a crucit cand a vazut ca lipseste punga cu console si aerisitor+dop... mi-a spus ca in mod normal astea se includ in pachet.


 punkt, on Oct 30 2007, 10:10, said:

nu e frumos ce faci!

Sunt deacord sa'ti exemplifici necazu', da' sa dai si nume, cred ca te expui prea mult.

Si mai e un detaliu de care trebuie sa tii cont. Firma sus numita de tine ca si multe altele, lucreaza cu echipe de montaj independente. Stiu ca nu te intereseaza si nu'i o scuza.

Nu, casa noastra nu lucreaza cu echipe independente, stiu asta din sursa sigura. Toate echipele sint angajatii lor, plus masinile (cumparate de curand)
Eu cred ca este corect sa fac public ceea ce am patit pentru ca si altii sa nu se mai arda cum m-am ars eu, iti dai seama ca daca stiam cum vor decurge lucrurile nu mai cumparam de la ei... sint un milion de firme de termopane pe piata...
Contractul pe care il semnezi cu ei are prevazut un termen de 15 zile pentru montaj. Daca as fi stiut de la inceput ca astea 15 se transforma in 40 ... plus nenumarate clauze abuzive in acel contract (daca nu achiti restul de plata dupa ce ei iti monteaza geamurile atunci te obligi sa-i lasi sa le dea jos sa plece cu ele, contractul fiind reziliat in mod automat, tu pierzand avansul... in schimb daca ei nu respecta alea 15 zile pentru montaj te obliga sa ii mai pasuiesti inca 14 zile, de-abia dupa aceea incep sa mearga penalitati de 0.1% pe zi de intarziere, fara posibilitatea rezilierii contractului)

p.s. inca mai astept sa vina sa imi inlocuiasca geamul spart si sa puna acel profil uitat la depozit...

#8
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
băi, punkteee arhiteactuleee, cu tot respectul pt institutul și tagma din care faci parte,
consider că intervenția ta nu este oportună.
adică vine persoana, dă exemple, aduce probe , formulează o concluzie și tu toooot susti niște cauze de deontologie forumistă de tip fățărnicist.
ce dorești mai mult? copie de pe factură? și se expune la ce?
Coasa Novostra nu are altele echipe. doar n-ai trimite un străin la montaj cu toyota. se poate spune că le preschimbă des.  
Aplastelina, în schimb are contracte cu ce spui. masuratorile ca și montajul, este drept, sunt realizate de aceștia.
că să-i faci, când firma prinde osânză recurge la astfel de strategii. astfel de echipe sunt de recunoscut după mașinile pe care le folosesc, proprietatea lor.

Deci, despre ce vorbim?

________________________

eu cred că ușa și ferestrele au fost achiz. de la 2firme diferite. și cred că ușa este din metal.
________________________

burata-burtă, dar cu ce s-a făcut fixarea în partea de sus?
eu am o vorbă
Șmecheria salvează România!

#9
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 euribiontuL, on Oct 30 2007, 11:59, said:

băi, punkteee arhiteactuleee, cu tot respectul pt institutul și tagma din care faci parte,
consider că intervenția ta nu este oportună.
adică vine persoana, dă exemple, aduce probe , formulează o concluzie și tu toooot susti niște cauze de deontologie forumistă de tip fățărnicist.
ce dorești mai mult? copie de pe factură? și se expune la ce?
Coasa Novostra nu are altele echipe. doar n-ai trimite un străin la montaj cu toyota. se poate spune că le preschimbă des.  
Aplastelina, în schimb are contracte cu ce spui. masuratorile ca și montajul, este drept, sunt realizate de aceștia.
că să-i faci, când firma prinde osânză recurge la astfel de strategii. astfel de echipe sunt de recunoscut după mașinile pe care le folosesc, proprietatea lor.

Deci, despre ce vorbim?

________________________

eu cred că ușa și ferestrele au fost achiz. de la 2firme diferite. și cred că ușa este din metal.
________________________

burata-burtă, dar cu ce s-a făcut fixarea în partea de sus?
eu am o vorbă
Șmecheria salvează România!
care probe coane?! :huh: . Ce poti demonstra pe un forum?! Probele sunt pt. instante judecatoresti. Pe forum poti cel mult minca rahat cu galeata. Nu poti demonstra nimic. Daca as fi fost moderator aici, as fi interzis o astfel de atitudine. Pe ariile mele este specificat clar in regulament o astfel de atitudine, tocmai pt. a evita birfele si discreditarile NEVERIFICABILE.
Poza aia putea fi facuta la un camin de nefamilisti din ferentari. Aia nu e proba.

De unde stii tu ca renderman spune adevaru'?!!!! Daca'mi demonstrezi asta, io'mi dau demisia ;) si te fac imparat peste all known world and beyond. La birfa suntem primii.

De unde stiu io ca renderman nu lucreaza la o firma concurenta si discrediteaza in mod intentionat!!! Ma rog, e user vechi si'l cunosc. Tind sa'i dau crezare, doar ca atitudinea este lipsita de eleganta. Daca ar fi cistigat un litigiu intr'o instanta si ar fi postat verdictu' judecatoresc, nu mai comentam nimic. :peacefingers:

Pina la probe si exemple, cele prezentate aici sunt simple utopii fantasmagorice, fara nici un fundament real.

#10
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

 punkt, on Oct 30 2007, 12:21, said:

care probe coane?! :huh: . Ce poti demonstra pe un forum?! Probele sunt pt. instante judecatoresti. Pe forum poti cel mult minca rahat cu galeata. Nu poti demonstra nimic. Daca as fi fost moderator aici, as fi interzis o astfel de atitudine. Pe ariile mele este specificat clar in regulament o astfel de atitudine, tocmai pt. a evita birfele si discreditarile NEVERIFICABILE.
Poza aia putea fi facuta la un camin de nefamilisti din ferentari. Aia nu e proba.

De unde stii tu ca renderman spune adevaru'?!!!! Daca'mi demonstrezi asta, io'mi dau demisia ;) si te fac imparat peste all known world and beyond. La birfa suntem primii.

De unde stiu io ca renderman nu lucreaza la o firma concurenta si discrediteaza in mod intentionat!!! Ma rog, e user vechi si'l cunosc. Tind sa'i dau crezare, doar ca atitudinea este lipsita de eleganta. Daca ar fi cistigat un litigiu intr'o instanta si ar fi postat verdictu' judecatoresc, nu mai comentam nimic. :peacefingers:

Pina la probe si exemple, cele prezentate aici sunt simple utopii fantasmagorice, fara nici un fundament real.

Punkt, e usor sa vorbesti de pe margine. Am platit acestei firme in total cam 80 milioane (de fiecare data in avans toti banii)  si m-am asteptat ca ei sa-si respecte la randul lor angajamentul. Deja nu mai poate fi vorba de eleganta, nu accept ca pe banii mei sa-si bata joc de mine nimeni. Punct.
Postarile mele pe acest forum sint cea mai buna dovada ca nu am intrat aici special sa discreditez o firma sau alta. Insa am ajuns la capatul puterilor. Sa ajungi sa te rogi de o firma sa iti monteze geamurile dupa ce le-ai platit toti banii in avans mi se pare mult prea mult.

Edited by renderman, 30 October 2007 - 12:37.


#11
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
tu ai gresit. Le'ai platit in avans. Se plateste un avans la semnarea contractului si se plateste restu' dupa montaj. Daca nu erai deacord cu calitatea montajului sau a produsului NU plateai pina nu se rezolva.

Ma doare'n c_r de firma asta. E pt. prima oara cind aud de dinsii. Habar n'am cine sunt.

Inteleg perfect frustrarile tale, da' asta nu justifica lipsa de dovezi a celor spuse de tine si mai ales erorile facute de tine in derularea contractului.

Io nu le dadeam o letzcaie pina sefu' agentiei de unde am contractat lucrarea (timplaria si manopera) nu venea personal sa constate plingerea mea.

#12
mi-e_lene

mi-e_lene

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 09.05.2005
renderman
pune un mail si la [email protected] (http://www.casanoastra.ro/contact.htm)

din cate stiu firma este din craiova si sus la varf se da importanta la cum se comporta oamenii la instalari, cel putin pe craiova.

numai de bine,
cristian

#13
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

 punkt, on Oct 30 2007, 12:45, said:

tu ai gresit. Le'ai platit in avans. Se plateste un avans la semnarea contractului si se plateste restu' dupa montaj. Daca nu erai deacord cu calitatea montajului sau a produsului NU plateai pina nu se rezolva.

Ma doare'n c_r de firma asta. E pt. prima oara cind aud de dinsii. Habar n'am cine sunt.

Inteleg perfect frustrarile tale, da' asta nu justifica lipsa de dovezi a celor spuse de tine si mai ales erorile facute de tine in derularea contractului.

Io nu le dadeam o letzcaie pina sefu' agentiei de unde am contractat lucrarea (timplaria si manopera) nu venea personal sa constate plingerea mea.

Da, se pare ca a te astepta ca o firma sa respecte un contract este o mare greseala...

Cand ajunga acasa o sa mai postez poze daca vrei mai multe dovezi.

Cat despre cei de la agentie... mai mult decat sa dea un mail catre sediul central nu au ce sa faca... am fost de nenumarate ori la agentie si am constatat pe viu cum nu li se raspunde la telefoane, sau li se raspunde si li se spune ca vor fi sunate... Domnisoarele/doamnele de la agentie s-au comportat foarte civilizat cu noi, problema este insa mai sus...

#14
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 renderman, on Oct 30 2007, 13:07, said:

Da, se pare ca a te astepta ca o firma sa respecte un contract este o mare greseala...

Cand ajunga acasa o sa mai postez poze daca vrei mai multe dovezi.

Cat despre cei de la agentie... mai mult decat sa dea un mail catre sediul central nu au ce sa faca... am fost de nenumarate ori la agentie si am constatat pe viu cum nu li se raspunde la telefoane, sau li se raspunde si li se spune ca vor fi sunate... Domnisoarele/doamnele de la agentie s-au comportat foarte civilizat cu noi, problema este insa mai sus...
1. Tind sa cred ca nu firma e de vina ci echipa care s'a ocupat cu montaju'. Apar numeroase disfunctii in sensu' asta. Nu cred ca echipa respectiva ar fi lucrat acolo daca respectivii ar mai fi facut si greseli similare in trecut. Poate erau noi?!!!

2. Cit despre termene. C'mon man, get a life. Cine dracu' respecta termenele?!!!???!!! Lucrezi in breasla cu mine. Sa fim seriosi. De cite ori ai finalizat un proiect in termenu' specificat. Avize, autorizatii and shit, lupte seculare cu inginerii....stii si tu ca nu depinde doar de tine si sunt multe variabile in joc.

Io cind mi'am pus termopane, stiintific vorbind, timplarie PVC cu geam termoeficient, am lucrat cu Beyler. Astia's din Galati, da' au showroom la Razoare in Buc. Tipa de la showroom a fost sincera cu mine si mi'a spus clar de la bun inceput "Avem multe comezi si nu stim in ce masura va pot da o data exacta, dar va sun cu o zi inainte cu siguranta". Pt. mine a fost suficient. Termenu' din contract a fost de 2 saptamini si au venit la montaj dupa fix 3. N'am avut probleme cu montaju'.

Dupa montaj, am facut ceva probe si am dat ok'eiu. Abia dupa aia mi'au taiat restu' de factura si am platit.

Si la mine au ramas ceva 2-3 cm intre toc si perete. Aia cind au demontat vechile ferestre, tocurile erau pline cu ziare si un mortar de tot rahatu'. Masuratorile fusesera exacte, ca am asistat si io cind au fost facute. Dupa demontarea ferestrelor vechi, sa vezi atunci circ.

S'a umplut cu spuma, s'a reparat perimetrul ferestrelor si totu'i ok.

#15
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
dacă premiul este   :thumbdown: demisia ta, ei bine mă prind. :thumbup:
ești în eroare punkteee,
încă nu s-a schimbat guvernul pe forum, dar poate orienta opinii, chiar multe.
există un anumit tip de pb, puțin ample pt a face obiectul dezbaterii în instanță. pănă să ajungă acolo se numește cale amiabilă. forumul este o componentă importantă a acestei căi. nu crezi? și asta în orice moment ante, în timpul și postum, proces.
de găleata cu pricina nu mă leg, este opinia ta. și-apoi nu doresc să prelungesc off-topicul.


nici postările mele pe forum nu pot aduce argumente cum că aș fi orientat să arunc în dizgarție o firma sau alta. folosesc doar termenul osânzoși, dar asta este o opinie personală și fără a lega de un nume,denumire, etc.

de data asta n-ai nimerit-o. nu bârfesc, spun adevărul. poza este făcută la fața locului. garantez pt asta.
la fel și rinderman îl spune a. (este absolvent de institut ca și tine). am contribuit personal la realizarea unei părți din lucrare, hăăăt, câtva timp în urmă. era vorba de asigurarea bazei. abia de atunci încolo se puteau face masuratori și apoi montajul. nici nu concepeam ca lucrarea planificată să nu fie gata nici până acum. am aflat chiar acum, pe forum.
și nici nu-i cunoșteam nickname-ul, abia ieri am aflat absolut întâmplător. se poate verifica că n-am interacționat nicicând.

deci ai până acum ai un utilizator care vorbește în cunoștință de cauză. este suficient? sau ai vrea poate ca jumate' de forum să cunoască tot la fel?

apoi, temerile tale sunt de tip comunist. regret că-ți spun. adică dorești să-l acuzi? de fapt faci aluzie cum că rider ar fi rău intenționat, și asta fără argumente; și îl pui pe el în situația să se apere, să se dezvinovățească (la care a și procedat).
Te rugăm, să nu mai faci presupuneri în lipsă de argumente.

deci, aștept să de ți de cuvânt.  :thumbdown:  dacă dorești și alte argumente...
cu solicitudine,
euri  :peacefingers:

#16
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
nene, oi face tu specula cu sensuri si cuvinte alambicate. Demonstreaza te rog cu monitoru' si cu tastatura in fata VERIDICITATEA spuselor lu' renderman si io'ti dau tie premiu' nobel si coronita.

Pina una alta, studiu de caz prezentat ramine cel putin speculativ.

Si nu stiu cum sa'ti spun, da' mereu, fara exceptie, adevaru'i undeva la mijloc.

#17
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Ai factura de la ei? Fugi la ANPC.

#18
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 C.F.S., on Oct 30 2007, 13:50, said:

Ai factura de la ei? Fugi la ANPC.
EXACT. -_- ASTA ERA RASPUNSU' :peacefingers:

Felicitari pt. ratiune.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate