Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 

Pareri USCATOR DE RUFE?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2711 replies to this topic

#1171
ioanabobcat1987

ioanabobcat1987

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 18.12.2018
@ionutsb

Eu il am de nici o luna, la prima uscare am gresit programul (am pus la uscat bluzite si pantaloni de bumbac, nu multe, la program de camasi, sigur ca le-a lasat umede).
Ám trecut pe programul de bumbac cu setarea Extra Dry care e dupa mine cel mai bun. Oricum nu ma complic cu cateva haine, doar 8 kg cat spala masina mea la capacitate maxima. Si am uscat si sintetice, haine pufoase de sezon, colanti si tricouri de "nylon" la acelasi program pt. bumbac, si nu li s-a intamplat absolut nimic.


#1172
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014
Si cam in cat timp ti le usuca ? Ms

#1173
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 24.12.2010

 ionutsb, on 14 ianuarie 2019 - 23:36, said:

Cum se numesc servetelele umede ? Ceva poza ? Am cautat si prin Germania dar nu stiu care sunt

astea sunt de la DM >> [ https://media.meindm.at/asset/dmshop/product_seo_big/ffffff/denkmit-trocknertuecher--10017389_B_P.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

sa inteleg ca nu mai sunt de vanzare ? eu cumpar o duzina odata, inca nu duc lipsa.

ceva pagini in spate sunt si alte recomandari, daca ai curiozitatea sa te uiti.

Edited by mikaell, 15 January 2019 - 00:28.


#1174
ioanabobcat1987

ioanabobcat1987

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 18.12.2018
@ionutsb

1 ora 20 minute, 1 ora si jumatate

Masina mea de spalat stoarce la 1200 rpm, cu cat este mai mare viteza la centrifugare, (mai multa apa eliminata din haine), cu atat si uscatorul va lucra mai repede/eficient.

Spune-mi te rog, uscatorul tau cum "suna" cand functioneaza?

Edited by ioanabobcat1987, 15 January 2019 - 00:40.


#1175
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,288
  • Înscris: 06.01.2007

 ioanabobcat1987, on 14 ianuarie 2019 - 23:49, said:

Si am uscat si sintetice, haine pufoase de sezon, colanti si tricouri de "nylon" la acelasi program pt. bumbac, si nu li s-a intamplat absolut nimic.
Pai asa si eu. Sunt nebuni astia cu 1000 de programe. De fapt toate fac acelasi lucru, difera unii parametri.
Mie mi-ar placea sa stiu care-s parametrii pentru a opta corect.
Dar fiindca usuca cu aer foarte rece, probabil ca n-are ce sa se intample. Noi bagam orice haina la uscat, indiferent de ce arata pe eticheta.
Nici noi nu avem uscatorul de mult, cam de 3 luni, prima data m-am si speriat, am crezut ca nu functineaza din cauza faptului ca aerul pe care-l circula era rece la temperatura camerei.
Dar cand am vazut ca usuca, m-am linistit.

Tot cam intre 1 ora si 2 ore usuca si la mine. Cel mai mult a durat pernele si plapumile de puf. Au fost printre primele lucruri uscate la uscatorul asta. A trebuit sa le bag la uscare cu timer, altfel uscatorul se oprea fara sa-si termine jobul. Al meu are 2 programe cu timer, unul how heat, altul normal heat. Si poti seta durata de uscare, nu mai tine seama de senzorul ala de umiditate.
Initial am incercat low heat, dar apoi am trecut pe normal heat. Pernele au durat peste 4 ore, am avut 3 perne in tambur.
Dupa puf, cel mai greu se usuca bumbacul. Adica... cam toate boarfele normale. Asta dureaza cam 1.5 ore, spre 2 ore, depinde de tesaturi.

Am observat si faptul ca daca ai boarfe prea putine, uscarea e foarte ineficienta. Cateva maruntisuri sunt uscate poate mai greu decat un tambur plin. Mai greu ca si timp, nu stiu de consum.

Articolele de plastic sunt uscate cel mai repede. Am avut o sesiune de spalat rucsaci, geci de ploaie si suprapantaloni. Am ramas uimit cat de repede a uscat, nu a durat nici macar o ora. E drept, rucsacii au fost desfacuti bucatele, aveau tot felul de poiiuretane si bare de aluminiu prin ei. Dar rucsacul de laptop nu se putea desface. Si padul gros de la spinare s-a uscat uimitor de repede desi ma asteptam sa usuc la el mult si bine. Rucsacii au fost spalati manual, fara centrifugare.

Deci.. buna scula, trebuia sa-mi fi luat de mai multa vreme insa m-a incurcat faptul ca deja aveam masina de spalat cu uscator. Nu se compara insa cu uscatorul stand-alone. Singura chestie, am observat ca daca impermeabilizezi gecile si le usuci la uscatorul asta, nu tin multa vreme impermeabile. Caldura face ca solutia de impermeabilizare sa ramana mai multa vreme pe geaca.
Dar am rezolvat problema simplu -> cu feonul. Dupa ce s-a uscat, am dat cu feonul la temperatura mare pe invelisul gecilor si solutia tine mai multa vreme, am fost la ski, bulgareala, tavaleala si sanius si vad ca tine bine, desi a lu fii-miu ar absorbi apa ca un burete, e facuta dintr-un invelis exterior mai prost. De fapt doar a lui a fost nevoie s-o impermeabilizez cu feonul. Mai are una de cosmonaut Decathlon, aia e buna, da-i cam urata.
La uscatorul vechi, din cauza ca scotea hainele mai calzi-fierbinti, impermeabilizarea era mai buna. Dar asta e singurul avantaj care se poate compensa cu feonul. Dureaza un extra 2 minute pentru fiecare articol.

Edited by maccip, 15 January 2019 - 08:25.


#1176
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014

 mikaell, on 15 ianuarie 2019 - 00:26, said:



astea sunt de la DM >> [ https://media.meindm.at/asset/dmshop/product_seo_big/ffffff/denkmit-trocknertuecher--10017389_B_P.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

sa inteleg ca nu mai sunt de vanzare ? eu cumpar o duzina odata, inca nu duc lipsa.

ceva pagini in spate sunt si alte recomandari, daca ai curiozitatea sa te uiti.
Ms

 ioanabobcat1987, on 15 ianuarie 2019 - 00:32, said:

@ionutsb

1 ora 20 minute, 1 ora si jumatate

Masina mea de spalat stoarce la 1200 rpm, cu cat este mai mare viteza la centrifugare, (mai multa apa eliminata din haine), cu atat si uscatorul va lucra mai repede/eficient.

Spune-mi te rog, uscatorul tau cum "suna" cand functioneaza?
Face destula galagie, probabil cum sufla aerul si tot felul de chestii metalice de la haine, care bat in cuva. In rest nu face alte zgomote. Masina mea de spalat (Bosch) nu are decat 1000 turatii, e aproape noua. O sa incerc sa le mai dau stoarcere odata inainte de a le baga la uscat. Laine haine uscate nu vezi sub 2,30 - 4 ore...

Are o cunstiinta un Siemens cu condensare, ideea e ca ai iei arde de trazneste cand usuca hainele, dar le usuca... A mea e destul de rece si nici nu le usuca.

#1177
ioanabobcat1987

ioanabobcat1987

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 18.12.2018
@ionutsb la ritmul de hip hop ma refeream, o trepidatie ritmica din cuva. O pagina in urma incercam sa aflu care-i treaba cu acest sunet.

Edited by ioanabobcat1987, 15 January 2019 - 11:58.


#1178
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,288
  • Înscris: 06.01.2007
Eu in locul tau as desface capacul de sus (are 2 suruburi pe spate) si as pune uscatorul sa functioneze in timp ce te uiti pe-acolo. Poate e ceva in neregula cu cureaua aia, poate observi ceva in neregula la miscarea cuvei. Oricum iti ia 5 minute si n-ai ce strica. E drept ca poate ca nici n-ai ce repara, insa daca nu cauti sa vezi unde-i problema si cat de grava pare a fi, n-ai nici cum s-o rezolvi.

Eu cred ca mecanismul de angrenare a tamburului are o mica problema de montare care nu afecteaza functinarea. Poate la mecanismul de tensionare a curelei. Iti poti da seama din frecventa cu care se repeta sunetul versus frecventa de rotatie a cuvei. Din film nu-mi dau seama daca au aceiasi frecventa. Si nici nu-mi dau seama daca cuva are o miscare lina sau se zguduie.
Cuva are un rulment mic in spate, daca se misca descentrat, e posibil sa uzeze mai repede rulmentul ala. La fel, are o chestie metalica cu o garnitura prin care se sufla aerul. Daca chestia aia se departeaza ritmic de cuva, e posibil ca in timp sa sufle aerul in afara cuvei sau altceva. Zgomotul ala nu cred ca e normal, la uscatorul meu nu apare acest zgomot. Zgomotl principal e dat de frecarea cu garnitura aia de aer, apoi de miscarea rufelor in tambur, dar nu de tambur.

Ai incercat cu tamburul gol sa vezi daca mai face zgomotul ala?

#1179
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014

 ioanabobcat1987, on 15 ianuarie 2019 - 11:58, said:

@ionutsb la ritmul de hip hop ma refeream, o trepidatie ritmica din cuva. O pagina in urma incercam sa aflu care-i treaba cu acest sunet.
Nu face, eu zic ca ai ceva rulment defect . Ai bagat mana in cuva, joac in sus si in jos ?

Edited by ionutsb, 15 January 2019 - 12:58.


#1180
ioanabobcat1987

ioanabobcat1987

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 18.12.2018
@maccip, @ionutsb
Nu am incercat cu tamburul gol.

Cand este oprit nu pot roti cuva cu mana, parca ar fi blocata de ceva. Si da, se zguduie foarte putin uscatorul cand lucreaza.

Oricum iar l-am pus sa usuce 8 kg. La mine se spala/usuca in cantitati industriale. Mai are putin si gata.

Eu una nu ma pricep sa umblu sa dessurubez nimic.Ma si tem. Nici n-am barbat / surubelnite prin casa, doar o mama in varsta.
Tocmai ce l-am inscris la 5 ani garantie, asa ca sa il dessurubeze cei care se pricep mai bine ca mine :)

Edited by ioanabobcat1987, 15 January 2019 - 16:36.


#1181
lukian84sec

lukian84sec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 19.12.2007
detin de cateva luni un uscator de rufe Beko DU7133GA0 https://www.emag.ro/...0/pd/D3L5V9BBM/
este exact ce imi trebuie :D l-am suprapus peste o masina de spalat Beko si il folosesc la programul de 2 ore....bag orice haina, nu fac selectie...usuca perfect...totul :D
ieftin, bun si 5 ani garantie

#1182
ioanabobcat1987

ioanabobcat1987

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 18.12.2018
@maccip
Ai spus ca ai spalat si uscat perne si plapumi de puf.

Spune-mi te rog cum ai facut, cu ce detergent, care ar fi procedura. Nu le strica spalatul/uscatul?

Eu am niste perne mari cu pene de la Jysk si o plapuma de puf, tot de acolo (specific pt. ca unii le au de la tara, "duna" cu pene, cum zicem aici in Ardeal, iar acelea chiar nu se pot igieniza nicicum, doar puse la soare).

Le-as face ca noi dar nu am mai spalat asa ceva si nu stiu cum sa fac.

In loc sa le duc la curatatorie, poate reusesc acasa.

Edited by ioanabobcat1987, 22 January 2019 - 11:51.


#1183
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 05.06.2009
ioana, gasesti in carrefour detergent lichid special pentru articole cu umplutura de puf/pana.
este in zona detergentilor mai no-name asa, mai in capat de rand, nu langa ariel, persil si omo.
arata asa, poate il gasesti si in alte super-market-uri.
https://carrefour.ro..._250ml-11501989

nu am uscator, asa ca nu stiu ce program de uscare ar fi potrivit, probabil exista vreunul pentru geci sau articole groase.

intereseaza-te daca in orasul tau exista vreun centru de curatare a pernelor/pilotelor, am vazut asa ceva in ploiesti, cred ca este singurul din oras.
daca pilota ta este nematlasata, i se poate curata umplutura, la fel ca la perne.
https://www.perna-ra...a.ro/igienizare

#1184
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014

 lukian84sec, on 20 ianuarie 2019 - 10:24, said:

detin de cateva luni un uscator de rufe Beko DU7133GA0 https://www.emag.ro/...0/pd/D3L5V9BBM/
este exact ce imi trebuie :D l-am suprapus peste o masina de spalat Beko si il folosesc la programul de 2 ore....bag orice haina, nu fac selectie...usuca perfect...totul :D
ieftin, bun si 5 ani garantie
Eu regret ca am luat Candy la 1600 lei, chiar daca e cu pompa de caldura si A++ , tot nu sunt multumit de ea :(

#1185
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,288
  • Înscris: 06.01.2007

 ioanabobcat1987, on 22 ianuarie 2019 - 11:50, said:

@maccip
Ai spus ca ai spalat si uscat perne si plapumi de puf.

Detergenti.. sunt mai multi, in principiu iti trebuie special de puf, altfel puful se toaca, nu mai e la fel de flexibil. Exista Carfur, Miele, Nikwax, eu ii am pe toti astia,
Uite colectia mea de detergenti...
Posted Image
Attached File  99adea7efcf23fd80be376b9aef174fd.jpg   365.53K   30 downloads

Spalatul nu e problema, uscatul e cel care pune probleme. Pentru ca trebuie uscate repede, altfel fac mucegaiur iinauntru.

Asadar, spalatul.
Daca ai mai multe chestii, poti sa le speli manual in cada. Pe vremea cand eram student asa spalam. Bagam boarfele in cada, imi trageam slipul si ma bagam si eu alaturi in cada si le "zguduiam" pe-acolo, in speranta ca se fac curate. Curate nu se prea faceau, dar macar munceam putin.
Posted Image

Ideea e ca pernele sunt acoperite cu o tesatura densa, intra greu apa in ele pentru a putea fi spalate. Si pentru chestia asta, tre sa te cam urci cu picioarele pe perna. La masina de spalat nu intra apa calumea in interiorul unor perne.
Poti sa speli doar invelitoarea, ar trebui sa fie suficient, insa daca nu le-ai spalat niciodata, trebuie spalat si puful.

Pernele grele din alea de se faceau la tara nu merita spalate. Bagau cate 20 de gaini acolo, faceau perna de 10 kile, daca mai bagi si apa in ea, ajunge de 100kg, speli si usuci la ea de-ti vine rau.

Plapumile de puf se spala mai usor. Tot asa, se baga in cada, dar apa va patrunde mai repede in ele.
Dupa ce s-a udat puful in profunzime, se poate baga la un ciclu de spalare + clatire + centrifugare.


Detergentii... am 3. Cel mai bun pentru perne/plapumi e .. evident Miele.
Celelalte sunt bune, dar au un fel de ceara de impermeabilizare in componenta, ceea ce face ca perna sa capete o senzatie de.. ceara la suprafata. Nu e ceva pronuntat, dar.. e acolo, se simte la deget.
Pretul per spalare e cam la fel la toate (in jur de 5-6 lei/spalare). Doar ca unele sunt mai concentrate, altele mai putin.
Heitmanul se gaseste la Carfur, e bun si recomand pentru orice de puf, inclusiv geci.
Nikwaxul e mai pentru haine de puf. Are mai multa ceara in compozitie, nu trebuie pus mult daca vrei sa speli perne, altfel vor mirosi prea intens.
Cu Miele am spalat ultima tura. Mi se pare cel mai bun, adica invelisul pernelor a iesit cel mai bine. In plus nu are decat putin parfum. Insa am folosit mai mult decat scria pe sticla,. Toko e cam pe acelasi sistem cu Miele, nu impermeabilizeaza (poate putin de tot). Nu-l am in imagine, tocmai se terminase. Toko am folosit cel mai multa vreme, mi se pare mai bun pentru o utilizare casnica.

Trebuie stors la maxim turatie si apoi bagate in uscator.  Trebuie minim 2 perne, altfel se usuca greu din cauza ca fluxl de aer trece pe langa perna. Poti baba mingi de tenis, dar.. n-are rost daca ai 3 perne, se descurca si fara mingi.

La ultima mea spalare, am spalat 2 plapumi si vreo 6 perne intr-o cada.
Apoi le-am bagat in masina de spalat pe rand, in 3 masini au incaput.
Pe masura ce am scos de la spalat, le-am bagat la uscat. le-am uscat alternativ deoarece nu se uscau complet intr-un ciclu. Tot cam 3 masini au fost, desi am mai rotit cateva perne care nuse uscasera. Plapumile s-au uscat mai repede.
Oricum, mi-a luat toata ziulica.
Apoi am spalat si rucsacii si niste hainde de ploaie/ski, +impermeabilizat. Rucsacii trebuiau desfacuti. Deci am spalat un weekend intreg.

#1186
ioanabobcat1987

ioanabobcat1987

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 18.12.2018
Deci...poveste lunga.
Si eu care am crezut ca e mai simplu. Nu zic ca e greu, dar vad ca e ceva munca la spalat/uscat perne.
Oricum, in cateva zile voi primi vizita cuiva de la service, sa ma lamureasca ce e cu bubuiturile in ritm de hip-hop. Sper sa rezolve repede.
Pana una-alta, pauza de uscat.

Edited by ioanabobcat1987, 23 January 2019 - 02:23.


#1187
lukian84sec

lukian84sec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 19.12.2007

 ionutsb, on 22 ianuarie 2019 - 12:45, said:

Eu regret ca am luat Candy la 1600 lei, chiar daca e cu pompa de caldura si A++ , tot nu sunt multumit de ea Posted Image

de ce nu esti multumit? care sunt dezavantajele?
initial si eu ma uitasem la un uscator de la Candy cu condensare dar m-am orientat rapid la Beko si am vazut ca exista kitul acela de suprapunere peste masina de spalat
nu am optat pentru uscator cu PDC deoarece mi s-a parut mare diferenta...la Beko cel mai ieftin era cu aprx 50% mai scump decat cel cu condensare...totusi considerabila diferenta...de 700lei platesc energia electrica pentru vreo 10 ani de uscat rufe....aprx 1150kw

Edited by lukian84sec, 24 January 2019 - 08:54.


#1188
lepetir

lepetir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 709
  • Înscris: 12.07.2007
Diferenta majora intre uscatoarele in condensare si cele cu pompa de caldura, consta in protejarea tesaturilor. Primele usuca cu aer la temperatura mare ( fibrele tesaturilor se intaresc/contracta ), pe cand modelul cu PDC foloseste aer usor incalzit, umiditatea se condenseaza pe un element foarte rece ( racit de freonul din instalatie ). Un alt avantaj al PDC este faptul ca nu produce aproape deloc caldura in exterior in incaperea in care se afla uscatorul. Pentru prima varianta faceti analogie cu uscarea hainelor cu un foen....

Edited by lepetir, 25 January 2019 - 09:01.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate