Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Pareri USCATOR DE RUFE?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2709 replies to this topic

#1189
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009
Va rog sa postati poze cu dulapurile sau rafturile voastre in care ati suspendat uscatorul peste masina de spalat.vreau doar sa ma inspir.si niste rewiewuri negative sau pozitive la adresa raftului.multumesc!

#1190
ioanabobcat1987

ioanabobcat1987

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 18.12.2018
Al meu Candy sta perfect pe masina de spalat Myria cu ajutorul kitului universal Wpro. Se inteleg bine, fiind de aceleasi dimensiuni Posted Image

Attached File  20190110_152738.jpg   99.17K   132 downloads

Edited by ioanabobcat1987, 26 January 2019 - 19:54.


#1191
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Eu am kit de suprapunere, dar cred ca ar merge confectionata o masa. Depinde f. mult si de nevoia estetica. Mai tb gasita si o solutie ca uscatorul sa nu "plece" si uite o solutie solida de a suprapune orice uscator peste orice msr.

#1192
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006
O masa/raft ar avea avantajul de interventie separata asupra oricaruia din aparate.  Asta daca e sa gandim "preventiv negativ"  :-)

#1193
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009

 ioanabobcat1987, on 26 ianuarie 2019 - 19:32, said:

Al meu Candy sta perfect pe masina de spalat Myria cu ajutorul kitului universal Wpro. Se inteleg bine, fiind de aceleasi dimensiuni Posted Image

20190110_152738.jpg
Avand in vedere ca masina mai trepideaza la cate o incarcatura inegala,cum se comporta dupa ce suspenzi uscatorul direct pe ea?misca amandoua sau se stabilizeaza masina?kit-ul ala de plastic nu risca vatamari?daca vrei sa tragi in fata masina pentru a face curatenie dupa ea,sau a interveni asupra ei,trebuie sa demontezi cumva inainte uscatorul?

Ieri am proiectat un raft in care sa incapa amandoua suprapuse.ca un dulap dar fara usa.ma costa in regie proprie sub 300 lei.din pal melaminat alb.

#1194
ioanabobcat1987

ioanabobcat1987

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 18.12.2018
@calinjack
Masina mea de spalat are ceva trepidatii, dar interesant, nu cand stoarce la 1200rpm ci atunci cand incetineste rotatia.
Si da, vibreaza foarte putin intreg "turnul", dar nu intr-un mod periculos. Kitul este rezistent si solid la cei 300 lei cat a costat.
Neavand spatiu in apartamentul asta minuscul de 32 mp, nu balcon, nu baie/ bucatarie decenta ci si ele minuscule, doar in hol am putut gasi loc pt masina de spalat si uscator.
Daca vor fi defectiuni, la oricare din masini, sigur ca va trebui luat jos uscatorul. Va fi ceva deranj. Dar sper sa nu fie. Oricum am la ambele 5 ani garantie.
Din poza nu se vede, a fost facuta cand inca nu era gata instalarea, ambele masini sunt stranse cu o centura rezistenta (piesa din kitul Wpro). Si am ceva spatiu in spate cat sa aspir cu capatul furtunului.
Puteam sa le iau in varianta slim, din cauza spatiului mic, dar nu ar fi fost destul la cat spalam.

Edited by ioanabobcat1987, 28 January 2019 - 15:16.


#1195
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014

 lukian84sec, on 24 ianuarie 2019 - 08:52, said:



de ce nu esti multumit? care sunt dezavantajele?
initial si eu ma uitasem la un uscator de la Candy cu condensare dar m-am orientat rapid la Beko si am vazut ca exista kitul acela de suprapunere peste masina de spalat
nu am optat pentru uscator cu PDC deoarece mi s-a parut mare diferenta...la Beko cel mai ieftin era cu aprx 50% mai scump decat cel cu condensare...totusi considerabila diferenta...de 700lei platesc energia electrica pentru vreo 10 ani de uscat rufe....aprx 1150kw
Nu mi le usuca, decat in 3-4 ore. Dar incep sa cred ca problema vine de la masina de spalat rufe, Bosch. Nu are decat 1000 turatii, daca ii dau stoarcere inca odata si dupaceea le bag in uscator, timpul de uscare scade.

#1196
lepetir

lepetir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 709
  • Înscris: 12.07.2007
De cateva zile sotia este fericita utilizatoare de uscator AEG T8DBE48S, cumparat la oferta de la Al..x.800 ron reducere + 100 pt. buy-back.  Stoarcerea o face doar la 800 rot....sa nu se distruga tesatura....desi la utilizare uscator se recomanda o stoarcere cat mai intensa la 1000-1200 rot. , tocmai ca sa scada umiditatea din tesaturi cat mai mult in faza de centrifugare ( am citit in instructiunile uscatorului ca la 1000 rot. stoarcere, ar ramane cca. 50% umiditate in haine). Folosit la programul pt. bumbac sau mixte, durata este de cca. 1 -1,20 ore functie de cat de incarcat este uscatorul. Face ceva zgomot, aprox. cat ms. in faza de stoarcere, nu degaja caldura sau mirosuri in incapere, rufele sunt uscate complet si curate de scame, aspect foarte apreciat de consoarta.
PS. In magazin era expus si un Candy, sincer, fara nici o urma de snobism, poate doar gratis l-as fi luat.

Edited by lepetir, 29 January 2019 - 11:33.


#1197
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 02.05.2008
lepetir

Degeaba spui reducerea dar nu ne spui pretul de achizitie...
Bumbac 8kg nu cred ca le usuca in 1,20 ore ...
Caldura in camera degaja doar cele care nu au PDC

Am si eu cu PDC si timpul de uscare este in general cu mult mai mic fata de start ( afisat estimat) dar este ajustat in functie de gradul de incarcare si de umiditatea din haine

#1198
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006
@ionutsb -  setarea la uscator ai facut-o pt 1000 rpm cat are masina de rufe?  Ca daca la uscator lasi 800 rpm e normal sa ai timp mari.  Din ce descrii tu,  nici un produs nu e vinovat.  Saracele isi fac treaba,  fiecare in parametrii ei.  
Ps: pt a nu edista confuzii.  Uscatorul nu stoarce.  Setarea de rpm  selectata pe uscator,  o faci pt aii spune uscatorului la cat au fost stoarse rufele in masina de rufe,  astfel incat uscatorul  sa isi seteze  parametrii optimi de functionare.  Deci daca ai uscator setat la 1200 rpm,  dar tu sto4ci la 1000 rpm,  e normal ca proframul sa se lungeasca fata de ce iti arata initial proframul

#1199
lepetir

lepetir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 709
  • Înscris: 12.07.2007
Cu reducere si buy-back 2700, rezonabil pt. un AEG. cu PDC de 8kg.
Uscatorul nu are functie de stabilit turatia...de altfel nici un uscator nu invarte la 1000 rot. Referirea se facea la MS care stoarce prin centrifugare.
Parametrii sunt stabiliti de uscator in functie de tipul de material, bumbac, sintetic, amestec, lana, etc....gradul dorit de uscare: gata de pus in dulap sau gata pentru calcat, etc....

Edited by lepetir, 29 January 2019 - 12:35.


#1200
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014

 plimbaretul, on 29 ianuarie 2019 - 11:51, said:

@ionutsb -  setarea la uscator ai facut-o pt 1000 rpm cat are masina de rufe?  Ca daca la uscator lasi 800 rpm e normal sa ai timp mari.  Din ce descrii tu,  nici un produs nu e vinovat.  Saracele isi fac treaba,  fiecare in parametrii ei.  
Ps: pt a nu edista confuzii.  Uscatorul nu stoarce.  Setarea de rpm  selectata pe uscator,  o faci pt aii spune uscatorului la cat au fost stoarse rufele in masina de rufe,  astfel incat uscatorul  sa isi seteze  parametrii optimi de functionare.  Deci daca ai uscator setat la 1200 rpm,  dar tu sto4ci la 1000 rpm,  e normal ca proframul sa se lungeasca fata de ce iti arata initial proframul
Sall eu am Candy, are 1000 de programe dar nu pot regla turatiile...

#1201
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006
Da si tu modelul exact.  Imi vine greu sa cred ca nu are asa ceva.  Iar daca e adevarat.... e trista rau...
Ps: nu neaparat ca ar fi de rau,  dar candy acum are propietar chinez... Haier...

Edited by plimbaretul, 30 January 2019 - 02:48.


#1202
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
Nici eu n-am nicio setare pentru rpm la uscator.

#1203
lepetir

lepetir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 709
  • Înscris: 12.07.2007
Uscatoarele nu au setare manuala de turatie. De regula stabilesc turatia tamburului in functie de programul care este selectat. De ex. pt. lana turatia este setata astfel incat tesatura sa se aseze/intinda pe suprafata interioara a taburului si sa stea relativ fix pentru a nu se deteriora fibrele, temp. aerului este mai scazuta fata de programul bumbac, capacitatea de incarcare mult mai mica ( 2-3 kg de tesatura ) Pentru bumbac turatia este mai energica, periodic se schimba sensul, fibrele de bumbac fiind cu mult mai rezistente, exemplele pot continua.
Referirea mea in postarea initiala era pentru turatia de stoarcere la MS, care este recomandata in instructiunile uscatorului sa fie cat mai mare, functie de tesatura, pentru a scoate cat mai multa umezeala  din haine inainte de a fi introduse in uscator.

#1204
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006
Mda.  La uscatorul meu,  am posibilitatea sa setez pe el,  turatia la care au stoarse in masina de rufe. Pot seta de la 800 la 1600 sau 1800?. Avand masina la max.  1200 rpm setarile pe uscator le fac in intervalul 1000 - 1200 rpm

#1205
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,900
  • Înscris: 24.12.2010
nici la uscatorul meu nu am functie de setat rpm. model Whirlpool Supreme Dryer HSCX 90420.
din ce am observat, ciclul de uscare indiferent de ce tip de material alegi, incepe prin invartirea cuvei in "gol" pret de cateva minute (presupun ca aici intra senzorul de umiditate in joc pentru a verifica cat de bine sunt stoarse hainele). daca sunt stoarse la 800 rpm sau mai putin, masina merge in continuare pe modul stoarcere. in caz contrar cand stoarcerea s-a facut la 1000-1200 rpm, dupa cateva minute, intra in actiune pompa de caldura fiind imposibil sa nu observi (auzi) pasul respectiv (masina produce o trepidatie/bazait continu). cuva isi schimba directia de rotatie la intervale regulate.

PS1. la o incarcatura de 7-8kg bumbac stoarse la 1200rpm, pentru gradul de uscare: gata de pus in dulap, am nevoie de cel putin 2 ore (pe ceas)
PS2. nu stiu cum la voi nu degaja caldura, eu la 1-2m simt caldura de la uscator, ce-i drept nu excesiv dar este prezenta.

#1206
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014

 plimbaretul, on 30 ianuarie 2019 - 02:45, said:

Da si tu modelul exact.  Imi vine greu sa cred ca nu are asa ceva.  Iar daca e adevarat.... e trista rau...
Ps: nu neaparat ca ar fi de rau,  dar candy acum are propietar chinez... Haier...
candy cs h7a2de-

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate