Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Ford Mondeo vs Opel Vectra

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
137 răspunsuri în acest subiect

#37
gege

gege

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 351
  • Înscris: 14.03.2006
cs1...vezi ca dimpotriva, Clarkson nu-i aprecia tinuta de drum, si nici sasiul.Dar intr-adevar la liniuta a fost incontestabil cea mai rapida.Gandeste-te totusi ca avea 30cp in plus fata de Mondeo...as vrea tare mult sa vad testul repetat daca cumva noul motor ST260 va ajunge si pe Mondeo, nu doar pe Focus ST...si eu as crede ca da.Acuma observ ca tie partea a doua nu ti-a convenit, nu era relevanta, dar cea de accelarare in linie drepata da.Ce sa-i faci, realitatea nu e ideala, in sensul de cum o vrem noi, ci este cum este.Pe urma mai uiti un lucru.Vectra OPC este dezvoltata de o divizie sport, Mondeo e o masina de familie, asa ca nu e nu stiu ce mare lauda e chestia cu liniuta.Si da...si Clarkson spunea ca OPC merge mai repede ca un M de serie, dar tot pe linie dreapta s-a referit.Nu stiu daca lua pe circuit bmw-urile la manevrabilitate.

Ca idee, aici e o comparatie intre Mondeo ST220 si Opel Astra OPC...nu sunt diferente mari de timpi zic eu, repet, tinand cont ca Mondeo e masina de familie, iar Astra OPC este un hot-hatch al unei divizii sport.Nu am gasit Vectra OPC si nu stiu care ar fi mai rapida dintre Astra si Vectra pe circuit (sunt 15cp in favoarea Vectrei dar e mai grea decat Astra...are si un minus parca de 3 zecimi la demaraj).As miza ca Astra e mai rapida pe traseu.  http://www.fastestla...2=458eb821b0c66

Ok, asta ca pur fapt divers, pentru ca dupa cum spuneam, comparam mere cu pere, masini cu scopuri diferite (fiind deci vorba de OPC, nu de o Vectra normala).In plus, nu numai performanta bruta defineste o masina ca ansamblu.

Editat de gege, 10 aprilie 2008 - 15:51.


#38
Luccian

Luccian

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 11
  • Înscris: 18.10.2007
Ai dreptate ca in linie dreapta este mai rapida...dar nu cred ca iti iei o masina(mai ales una de familie) doar pentru performantele sale in linie dreapta.Sunt curios cum reusesti tu sa faci orice masina sa derapeze in halul ala ,la aceiasi viteza binenteles.Daca nu ati observat deja eu prefer Mondeo in fata lui Vectra si incerc sa il pun intr-o lumina mai buna, dar serios vorbind cred ca stabilitatea in curbe este mai importanta pentru o masina de familie decat acceleratia 0-100km/h.
Ca o concluzie finala...daca aveti destui bani cumparativa Mazda 6 MPS :P

Editat de Luccian, 10 aprilie 2008 - 17:58.


#39
gege

gege

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 351
  • Înscris: 14.03.2006

 Luccian, on Apr 10 2008, 17:53, said:

serios vorbind cred ca stabilitatea in curbe este mai importanta pentru o masina de familie decat acceleratia 0-100km/h.

Cam asta e ideea in mare.Si nu prea cred ca avea nici Clarkson ceva ghimpe special impotriva Vectrei ca sa-i scoata anume in evidenta acel understeering foarte accentuat.

Editat de gege, 10 aprilie 2008 - 17:58.


#40
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.177
  • Înscris: 05.09.2007
ca posesor de vectra c iar in familie a4, Sharan si accent pot avea o idee de tinuta de drum la o masina. cu vectra mea nu am mers mai mult de 180 km/h si spun ca se comporta excelent. are la fel ca mondeo suspensie independenta si directie pe cele 4 roti, plus ca dimensiunea standart la anvelope e 215/55/16.  opc e cam tras de par, 280 cp tractiune pe fata e prea mult pentru o masina de 1470 kg.

#41
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.261
  • Înscris: 30.07.2005
"are la fel ca mondeo suspensie independenta si directie pe cele 4 roti"

sa stea bibi in coada ?

#42
batman

batman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.749
  • Înscris: 15.09.2004

 csi1, on Apr 10 2008, 21:25, said:

are la fel ca mondeo suspensie independenta si directie pe cele 4 roti

Prin propozitia asta ai stricat tot ce facusera astia mai devreme, care mai saltasera nitel Vectra. Vectra C nu s-a ridicat la nivelul Vectrei B din nici un punct de vedere. Probabil ca asta e si motivul pt. care noua masina de clasa medie de la Opel se va numi Insignia.
Cat despre comparatia cu Mondeo, probabil ca valoarea pentru banii dati e mai mare la Ford, dar cu siguranta exista alegeri mult mai bune pe piata. Sa fim seriosi!

#43
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.261
  • Înscris: 30.07.2005
cum ar fi ? argumentat ?

#44
batman

batman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.749
  • Înscris: 15.09.2004
Passat: fiabilitate mai buna si imagine de marca mai buna, finisaje mai bune, pret mai mare la revanzare.
Mazda 6: fiabilitate mai buna, finisaje mai bune, mai frumoasa (parerea mea).
Accord : probabil mai scumpa, dar le doboara pe cele doua de departe la toate capitolele.
A4: idem
BMW seria 3: idem
etc.

Multumit domnu' cornel?

Editat de batman, 11 aprilie 2008 - 13:24.


#45
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.261
  • Înscris: 30.07.2005
"imagine de marca mai buna" = chix vax in chichi
"mai frumoasa (parerea mea)" = idem
"Passat: fiabilitate mai buna " dovezi ?
"dar le doboara pe cele doua de departe la toate capitolele" ai mers tu cu ele (inclusiv honda) ?
"A4: idem" idem + pretul ?
"BMW seria 3: idem" idem + pretul ?

domnu cornel e nemultumit.

Editat de cornel001, 11 aprilie 2008 - 15:08.


#46
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.952
  • Înscris: 05.01.2008
ma bag si eu in discutia voastra ca musca in lapte :confuzzled: ,dar nu pot sa nu va spun ca am un mondeo caravan gri metal din 2004 care are o stabilitate in curbe de invidiat(la viteza mare) :coolspeak: :thumbup:

#47
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.261
  • Înscris: 30.07.2005
glumesti, nu-i asa ? doar domnu de mai sus a zis ca Honda il bate de departe la toate capitolele nu ? :D

#48
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.044
  • Înscris: 02.07.2007
Fiabilitate mai buna la Passat-ul actual ca la Mondeo?:) Asta ar putea intra la gluma saptamanii. Passat-ul actual continua sa aiba probleme, e un pas inapoi privind fiabilitatea, fata de generatia precedenta cel putin.
Mazda 6, fiabilitate mai buna? De unde stii tu? Modelul e nou aparut, si sa nu uitam ca Mazda 6 generatia precedenta a reusit sa se claseze pe locul 3 dupa Peugeot 307 si un VW (parca touran) la Morcovul Anului, acordat pt modelele nefiabile.
"Accord : probabil mai scumpa, dar le doboara pe cele doua de departe la toate capitolele." -> iar o gluma a saptamanii: la ce le doboara ma? La tinuta de drum? la design? La finisaje? NU. Le doboara la feeling la volan si la fiabilitate. Si nu le doboara de "departe". Iar la pret iar nu e mai scumpa ca celelalte, e in media clasei.
Compari A4 si Serie 3 din cls medie premium cu modelele? Pff aici ai nimerit-o. Pai hai sa iti zic si io, E-Classe spulbera si A4 si Serie 3. Ca doar diferenta de pret nu conteaza, nu?:)

Batmane, acum serios, nu cred ca tu ai mers cu vreuna din masinile alea. Pt ca ai dat-o numai pe langa. Evident ca fiecare are plusuri si minusuri, dar nu cele pe care le-ai mentionat tu.

Editat de Genesis, 11 aprilie 2008 - 17:00.


#49
BingoBongo

BingoBongo

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 411
  • Înscris: 08.01.2006

 Genesis, on Apr 11 2008, 16:59, said:

Mazda 6, fiabilitate mai buna? De unde stii tu? Modelul e nou aparut, si sa nu uitam ca Mazda 6 generatia precedenta a reusit sa se claseze pe locul 3 dupa Peugeot 307 si un VW (parca touran) la Morcovul Anului, acordat pt modelele nefiabile.

Te inseli un picut. Morcovelul l-a primit pentru problemele cu rugina reclamate de utilizatori (o mare parte din masinile Mzd6 au fost rechemate pt rugina). Dpdv fiabilitate "mecano-electrica" masina Mazda 6 a stat foarte bine (si pe la testele de anduranta 100mii km si in rapoartele ADAC). In rest zici bine ;)

Editat de BingoBongo, 11 aprilie 2008 - 20:39.


#50
batman

batman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.749
  • Înscris: 15.09.2004

 Genesis, on Apr 11 2008, 17:59, said:

Batmane, acum serios, nu cred ca tu ai mers cu vreuna din masinile alea. Pt ca ai dat-o numai pe langa. Evident ca fiecare are plusuri si minusuri, dar nu cele pe care le-ai mentionat tu.

Tu imi inchipui ca le-ai testat pe toate si iti expui parerea sustinuta de o indelungata experienta de test drive!

#51
batman

batman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.749
  • Înscris: 15.09.2004
Nu am mai putut sa editez, asa ca am mai facut un post.

Pana la ultimul model, Mondeo a fost o alegere buna pt. banii dati, probabil una din cele mai bune. Dar din cate inteleg, voi vreti sa spuneti ca este cel mai bun in clasa medie. Mi se pare aberant, chiar daca opinia vine din partea unor posesori de Ford.
Cu ultimul model de Mondeo, Ford vrea pe cat se pare sa se strecoare in segmentul premium (Passat, A4, seria 3, C Klasse), asa cum vrea si Opel prin noul Insignia. Dovada stau pretul mai mare decat al modelului precedent si finisajele superioare. Dar ce spun eu, Genesis cunoaste aceste lucruri, doar a facut test drive cu toate.
Ei bine nu merge intotdeauna sa faci din rahat bici. Finisajele modelului anterior au fost execrabile, nu atat ca durabilitate in timp, ci mai ales ca look si feeling. Nici la modelul nou lucrurile nu stau mult diferit, cu toate ca recunosc, interiorul la noul Mondeo nu se compara cu cel de la vechiul model. Dar e inca departe de ceea ce vrea sa fie.
Comparatia cu masinile din segmentul premium al clasei medii este prin urmare mai mult decat justificata, chiar daca nu va convine voua.
Degeaba blamati Passatul. Este in continuare o masina fiabila, chiar daca nu la nivelul modelului anterior si este in continuare visul umed al multor romanasi dornici de TDI. Dovada e pe strada, de unde Mondeo (vechi sau nou) cam lipseste. Nu spun ca romanii sunt foarte inteligenti in alegerea masinilor, dar din asta se poate trage concluzia ca numele Ford nu prea spune multe in Romania sau spune mult mai putin decat spune VW. De asta am spus ca Passat are o imagine de marca mai buna decat Ford. Nu trebuie sa te superi pe mine cornelus, este parerea mea personala.

Editat de batman, 12 aprilie 2008 - 08:28.


#52
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.261
  • Înscris: 30.07.2005
ok, e parerea ta personala, dar ce conteaza asta pt altii ? pt ca omu nu isi ia masina ca sa i-o admiri tu sau gigi pe strada ? a, bine, sunt si unii care si-o iau si dupa chestiunea asta, sa moara unii vecini de invidie.

un mondeo titanium (nu X), + pilot automat cu motor de 2.5T 220 cai iese undeva pe la 25-26k, la care probabil poti negocia vreo reducere, un 3%. Deci sa zicem 25k rotund (DDP!). Ce dotari si ce motor va avea un audi/merc/bmw la acest pret ? sa nu uitam ca mondeo va fi si un pic mai mare/spatios/spre clasa E/6.

Editat de cornel001, 12 aprilie 2008 - 15:10.


#53
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.177
  • Înscris: 05.09.2007
dnu batman respect parerea ta despre vectra b vs vectra c dar cred ca vorbesti in necunostinta de cauza!eu am fost posesor de vectra b 3 ani, si pt mine a fost un pas mare inainte vectra c-ul.nu uita ca vectra c imparte aceeasi platforma si aceleasi motoare cu saab 9-3. referitor la vectra vs mondeo invit toti forumistii sa consulte preturile la sh 2004-2006 de pe autovit sau din targuri auto1 vectra e usor sub Passat la pret si usor peste mondeo!! si deocamdata motorul de pe masina mea(150 cp) face multe forduri inclusiv noul mondeo! si mai ales focusul lui cornel asa ca sa-l oftic!!! :D

#54
BingoBongo

BingoBongo

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 411
  • Înscris: 08.01.2006

 csi1, on Apr 12 2008, 20:08, said:

deocamdata motorul de pe masina mea(150 cp) face multe forduri inclusiv noul mondeo! si mai ales focusul lui cornel asa ca sa-l oftic!!!

Ce inseamna "face"? La ce te referi mai concret? E un motor Fiat destul de scump si care nu exceleaza prin mare lucru. Sau te referi ca masina cu 150CP are o dinamica mai buna decat o masina cu 100CP?  :lol:  Nu crezi ca daca simplificam elementul masina => 150 > 100... asa ca masina nu prea intra in ecuatia asta :) (ca sa fiu sigur ca ai inteles, _orice_ masina cu 150CP este mai dinamica decat _orice_ masina cu 100CP)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate