Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...
 Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...
 Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...
 La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...
 

Ford Mondeo vs Opel Vectra

- - - - -
  • Please log in to reply
137 replies to this topic

#73
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,044
  • Înscris: 02.07.2007
wolfy, mondeo nu e singura masina cu probleme din cauza motorinei. Nu e o problema specifica mondeo, e o problema specifica CR-urilor, si asta in Romania si probabil orice tara cu motorina foarte proasta . De asta pe multe alte topicuri toata luma spune ca desi TDI-ul (PD) e de generatie veche, e foarte bun pt motorina de la noi. Pt ca se adapteaza bine si e fiabil. Asta e unul din lucrurile pentru care eu nu mi-as lua diesel pe moment in Romania. Am avut un CR in familie si evident a avut probleme la injectoare.
Realdexter, am mai auzit oameni care s-au plans de cutia si sasiul vectrei. Cred ca e posibil sa fie chiar o problema Opel, eu am avut un astra H si in 60 mii cat am facut cu ea nu am reusit sa rezolv problema cutiei care agata urat de tot. Si mai stiu inca 2 persoane nu aceeasi problema. Am citit si pe forumuri straine si la fel se plange lumea. Ma gandesc ca nu ar fi mare chestie sa mai umble si ei pe la ce se plang oamenii si sa rezolve. Ramane de vazut cum va fi noul Vectra(insignia) si noua astra in 2009. Pt ca acum concurenta e mai mare ca niciodata, daca iar le scot cu hibe de astea, vor avea de suferit.

Edited by Genesis, 14 April 2008 - 16:05.


#74
gege

gege

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 14.03.2006

 wolfydRg, on Apr 14 2008, 14:47, said:

Apropo de Mondeo, tocmai m-am intors de la service unde mi-am facut revizia anuala.
Acolo am auzit iar de un nene ce venise cu problema injectoare bulite. Pana cum stiu de vreo 5 si asta din intamplare. Asta spune destule despre fiabilitatea Mondeo.

Da, e problema de common rail nu de marca, la toate CR-urile exista riscul acestei probleme.Sunt injectoare electronice, mult mai fine, mai sensibile.Esti boier cu o astfel de masina atata timp cat nu ai probleme, atata timp cat ai carburant de foarte buna calitate (e buna ptr nemti, austrieci...).La noi e putin mai cu cantec.Dar fii sigur ca si dci-urile si hdi-urile au aceeasi motorino-fobie la noi.Si vor avea si CR-urile de VW, asta inevitabil, nu din cauza masinilor.Pentru moment intr-adevar, PD-urile sunt mult mai ok pentru conditiile de la noi.

#75
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
http://forum.softped...howtopic=378402

#76
narbxxxela

narbxxxela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 23.09.2007
ford   :coolspeak:  opel  :thumbdown:

#77
IAN 777

IAN 777

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.01.2007
Salut!
As vrea sa stiu daca un Mondeo 2004 1.8 benzina, 116 CP, 51.000 km e mai avantajos decat o Octavia 2003 1.8 benzina, 150 CP, 68.000 km, acelasi pret la ambele.
Multumesc anticipat si scuze ptr offtopic.

#78
realdexter

realdexter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 05.12.2006

 IAN 777, on Apr 17 2008, 00:10, said:

Salut!
As vrea sa stiu daca un Mondeo 2004 1.8 benzina, 116 CP, 51.000 km e mai avantajos decat o Octavia 2003 1.8 benzina, 150 CP, 68.000 km, acelasi pret la ambele.
Multumesc anticipat si scuze ptr offtopic.


Frate eu am avut Audi A4 cu motorizarea aia de pe Octavia. Sfatul meu e sa fugi cat poti de el , o sa schimbi debitmetre de o sa te plictisesti, probleme mari pe electronica, iti spun sincer, pe mine m-a dezamagit in proportie de 80% motorul ala, niciodata n-a mers liniar , mereu a avut belele, eu n-am avut Ford dar am un prieten care are un Mondeo din 2004 exact cu motorizarea aia si n-a avut nici o problema cu el, merge impecabil, l-a cumparat nou, acum are aproape 80 000 KM, e adevarat ca nu am  mers foarte mult cu el si l-a ingrijit, dar nu i-a creeat nici o problema, e foarte multumit.

#79
BingoBongo

BingoBongo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 08.01.2006
Ford Mondeo 2004 1.8 benzina cu 116CP nu este. Are 125CP. Am tras si eu niste ture cu un combi cu acest motor si, personal, mi-a placut mult. Daca masina e in stare buna si iti place parca si eu as alege Fordul.

#80
IAN 777

IAN 777

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.01.2007

 realdexter, on Apr 17 2008, 07:27, said:

Frate eu am avut Audi A4 cu motorizarea aia de pe Octavia. Sfatul meu e sa fugi cat poti de el , o sa schimbi debitmetre de o sa te plictisesti, probleme mari pe electronica, iti spun sincer, pe mine m-a dezamagit in proportie de 80% motorul ala, niciodata n-a mers liniar , mereu a avut belele, eu n-am avut Ford dar am un prieten care are un Mondeo din 2004 exact cu motorizarea aia si n-a avut nici o problema cu el, merge impecabil, l-a cumparat nou, acum are aproape 80 000 KM, e adevarat ca nu am  mers foarte mult cu el si l-a ingrijit, dar nu i-a creeat nici o problema, e foarte multumit.
Multumesc RealDexter, am luat act; este prima mea masina si trebuie sa spun ca am emotii (chiar si la 35 de ani  :rolleyes: ), si pot spune ca m-a cam incantat puterea Ocatviei; pe de alta parte, nici nu am in fata blocului cismea de benzina, asa ca ... Insa Fordul este mai confortabil si cu o tinuta de drum superioara Skodei.

Ai dreptate BingoBongo, am gresit: nu sunt 116 ci doar 110, insa nu e break; sincer, cred ca sunt suficienti dat fiind ca nu ma duc la raliu cu ea, ci doar ma astept sa ma "scoata", cand e cazul, din nevoie. Ma duc luni sa o iau (sper sa se miste banca odata, adica maine) si nu mai am rabdare ... Scuze ptr divagatie si, inca o data, multumesc pentru sfat. Sper sa nu regret alegerea facuta. O seara placuta tuturor.

#81
IAN 777

IAN 777

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.01.2007

 BingoBongo, on Apr 17 2008, 10:26, said:

Ford Mondeo 2004 1.8 benzina cu 116CP nu este. Are 125CP. Am tras si eu niste ture cu un combi cu acest motor si, personal, mi-a placut mult. Daca masina e in stare buna si iti place parca si eu as alege Fordul.
Salve to all
De 3 zile sunt posesorul feeeeeeeeericiiiiiiiiiit al Mondeo-ului, cu care am si facut vreo 1.000 de km in acest timp. E super masina, foarte stabila chiar si la 218 km/h, cat i-am dat pe A1; daca la o Bora 1.9 TDI / 2005, la 160 am simtit nevoia sa tin ambele maini pe volan, la Mondeo nu prea, chiar si la 218 !!! Este foarte stabila! Multumesc ptr sfaturi, nu cred ca voi regreta alegerea facuta. O seara buna tuturor.

#82
realdexter

realdexter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 05.12.2006

 IAN 777, on Apr 28 2008, 22:48, said:

Salve to all
De 3 zile sunt posesorul feeeeeeeeericiiiiiiiiiit al Mondeo-ului, cu care am si facut vreo 1.000 de km in acest timp. E super masina, foarte stabila chiar si la 218 km/h, cat i-am dat pe A1; daca la o Bora 1.9 TDI / 2005, la 160 am simtit nevoia sa tin ambele maini pe volan, la Mondeo nu prea, chiar si la 218 !!! Este foarte stabila! Multumesc ptr sfaturi, nu cred ca voi regreta alegerea facuta. O seara buna tuturor.


Sa o stapanesti sanatos. Eu sunt convins ca ai facut alegerea buna, am condus destul ambele masini , si am prieteni care detin aceste modele. Sa nu uitam totusi ca masina e ca televizoarele alb-negru, sau ca nevestele v:d , adica dupa ce noroc ai sa nimeresti una buna. Nici nu conteaza ca e SH sau noua. Un prieten de-al meu si-a luat un Golf V nou nout si din primii 20000 KM vreo 15000 KM au fost numai in drum spre service si inapoi, si chiar nu exagerez, a schimbat amortizoare, o volanta din motor care vibra rau, parbrizul de vreo 2 ori ca suiera cand depasea 100KM/H, o janta care a crapat fara sa dea in vreun canal, debitmetrul de aer, senzorul de temperatura.................sper ca n-am uitat nimic.

#83
wagen

wagen

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 126
  • Înscris: 13.06.2006
Daca vrei sa fii propietar alege Mondeo, daca vrei sa mai vinzi masina vreodata alege VECTRA !!!!

#84
gege

gege

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 14.03.2006
Pai se vand si se cumpara si alte marci, nu numai Vectra :D

#85
ciupanezu79

ciupanezu79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 28.04.2008
mondeo este peste

#86
claudia2008

claudia2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 29.05.2008

 defster, on Sep 24 2007, 22:15, said:

... un plus pentru Mondeo.

 escu99, on Sep 24 2007, 22:18, said:

As merge pe Mondeo clar. Este o masina net superioara. In special stabilitatea e de exceptie.

 sor|nn, on Sep 25 2007, 01:59, said:

Ca aspect atat interior cat si exterior..as merge clar pe Mondeo

 cosmin_miu, on Sep 25 2007, 02:20, said:

mondeo este net superiora vectrei in orice privinta. Am testat de curand mondeo vs vectra vs Passat... Vectra cel putin e varza la stabilitate.... :angry: ...

 sheba123, on Sep 25 2007, 10:09, said:

Asta cu instabilitatea la vectra am citit si eu intr-o revista din germania parca in care spuneau ca vectra e chiar periculoasa in anumite situatii

 Genesis, on Sep 25 2007, 13:21, said:

Da, am citit si eu de Vectra. Si nu cred ca erau prosti germanii sa isi critice propriile masini fara a avea o baza solida.

 realdexter, on Apr 14 2008, 15:03, said:

Detinator A4, BMW520.  Condus pana mi-a iesit pe nas Vectra C.  Condus Mondeo, Accord, Passat vechi si nou, E-Klasse, cam atat din aceasta clasa. Concluzii :
...--Mondeo, surprinzator de bun, urasc cum arata, parca iti face viatza gri , dar se comporta excelent pe drum, e foarte comfortabil, motorul impecabil, cred ca e cea mai buna pentru banii ei, celelalte fiind mult mai scumpe
--offfffffffffffffffffffffffffff, am ajuns la Vectra C, mi-a placut la nebunie cum arata si in trecut am fost fan Vectra B. Dar acest model nou m-a dezamagit profund. Cu ce sa incep............: Sasiul este EXTRAORDINAR de prost, comportamentul rutier e atat de rigid si de urat, parca ma zgaraie in interior de fiecare data cand conduc un Vectra C, finisajele la primul ochi par mai bune decat la Mondeo dar, EROARE, prima atingere tradeaza ca materialele sunt din clasa Daciei Logan, plastic de 3 lei peste tot, toate scrisurile se curatza, totul se toceste incredibil de repede. Cutia de viteze pare una de nivelul Supernovei, cred ca e model de cel putin 15 ani, felul cum raspunde la comenzi te face sa iti doresti sa te dai jos cat mai repede din ea.
Parerea mea, dupa ce am condus si mai multe variante de motorizari : DE DEPARTE CEA MAI SLABA DIN CLASA EI !!!!
Arata bine si atat, parca e o masina proasta din anii 90 impachetata in haine noi.
...cei care stiu cu ce se manaca o masina si care au comparat Vectra C cu orice altceva din clasa ei o sa imi dea dreptate.

 narbxxxela, on Apr 16 2008, 23:27, said:

ford   :coolspeak:  opel  :thumbdown:

Observ ca toata lumea claseaza Mondeo peste Vectra. Autorul acestui post nr.75 pune Vectra peste WV. Corect? Ca sa inteleg si eu mai bine.

Si inca ceva. Spuneti-mi si mie va rog: este adevarat ca VECTRA are piesele mult mai ieftine decat cele de Mondeo, si totusi la fel de durabile?

#87
vanta

vanta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 04.12.2005

 claudia2008, on Sep 14 2008, 18:42, said:

Observ ca toata lumea claseaza Mondeo peste Vectra. Autorul acestui post nr.75 pune Vectra peste WV. Corect? Ca sa inteleg si eu mai bine.

Si inca ceva. Spuneti-mi si mie va rog: este adevarat ca VECTRA are piesele mult mai ieftine decat cele de Mondeo, si totusi la fel de durabile?

Man ,

revistele germane ziceau despare Mondeo III la lansare ca "este cel mai bun Passat de pana acum"

#88
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,642
  • Înscris: 07.10.2005
Am condus si Vectra C si Mondeo Mk3,cel din urma iese primul la directie,tinuta de drum,ergonomie,spatiu interior,confort.Si la exterior imi place mai mult Mondeo.

#89
GeorgeM

GeorgeM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,445
  • Înscris: 05.08.2006
Nu vreau sa repet postul meu (nr 19) dar experienta personala Vectra nu este nici instabila, nici nu are sasiul prost, nu e nici obosita, ci este chair Ok la condus.

Nu zic ca Mondeo nu este peste la capitolele astea, dar cu greu iti dai seama de deiferenta, pe de o parte si pe de alta parte Fiabilitatea la Mondeo lasa de dorit.

Am testat testat testat si am ales Vectra. Sunt Multumit.

#90
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,184
  • Înscris: 05.09.2007
in conditiile in care vectra si mk3 au preturi egale( usor mai mari la vectra) in europa in perioada 2002-2006 vectra a fost a doua la vanzari dupa Passat. asta spune  mult mai mult decat "am condus si una si alta"!!! multi dintre forumisti habar nu au ca vectra are suspensie independenta macar!! si daca ar fi o masina proasta nu cred ca ar mai fi luata ca masina de politie in germania si uk, sau s-a dat si acolo spaga ca la noi? eu la mondeo am detestat ceasul ala electromecanic cu limbi, avea si vectra dar prin anii 80. e interesant de vazut mk4 vs insignia!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate