Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema cu o camera Panasonic MD...

Probleme cu reddit

Problema sunet boxa noua

Despre proiectarea drumurilor urb...
 Final Cut Camera

Z6III vs Z8

Foloseste careva CFD-uri si sa ai...

Un calculator ieftin ?!
 macbook pro 16 VS AMD Laptop

Sistem ON-GRID fara curent din re...

rectin Romania - site uri fake

Recomandare telefon
 Achizitie SSD

Cum se vor numi romanii care vor ...

Recomandare videoproiector buget ...

Are importanta unde este faza sau...
 

Ford Mondeo vs Opel Vectra

- - - - -
  • Please log in to reply
137 replies to this topic

#19
GeorgeM

GeorgeM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,445
  • Înscris: 05.08.2006
Si eu eram chitit pe Mondeo inainte sa imi iau vectra C!

Este adevarat ca suspenisa spate independenta la Mondeo inseamna o alta stabilitate in viraje, insa chit ca sunteti carcotasi, Vectra este mai buna all toghtether fata de penultimul Mondeo. In viata de zi cu zi nu simti diferenta intre suspensia independenta Mondeo si sasiul lui Vectra, care este f f robust. In plus, Vectra  are finisare mai buna (da:) ) este muult mai legata si mai solida si iti confera si o foarte buna senzatie de siguranta in mers, indiferent ce spuneti, poate si din cauza ca are cauciucuri pe 215 fata de 205 concurenta.

Cat priveste fiabilitatea, Vectra este clar peste Mondeo! Si cine nu stie sa nu vorbeasca! Am testat trei Mondeo SH si nu le-am luat pt ca dupa un anumit nr de km prezinta probleme la suficient de multe piese scumpe, gen volanta, ambreiaj, etc. Volanta e o problema comuna a Mondeo, dupa cum mi-au spus si cei de la Ford.

Inca un amanunt: politica Ford este de a oferi piesele de schimb la pachet, asa mi-au spus cei de la Ford, in sensul ca nu poti sa cumperi un sub ansamblu, ci trebuie sa iei toata piesa.

Vectra are  anumite probleme la supsensii, are bratele mai sensibile decat la Mondeo, suspenisa fiind mai tare, insa per total repet,  Vectra C a iesit castigatoare  dupa ce am testat la service Mondeo-Ghia , Vectra Elegance si Laguna.

Cat priveste designul, Vectra este mai business decat fostul Mondeo, si este clar mai impozanta si atragatoare in realitate.

Asta nu inseamna ca nu as cumpara un Mondeo in buna stare, ci doar ca as prefera un Vectra.

#20
.Cris.M.

.Cris.M.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 19.11.2005
Ultimul comentariu mi se pare unul realist.

     Ma si mir cum foarte multi indraznesc sa posteze idei in necunostinta de cauza si au atatea opinii de parca le-ar fi garajul plin cu toate modelele din lume.Vorbesc despre fiabilitate doar in urma unui drive test,despre stabilitate in viraje dupa ce au citit "parca" pe undeva cate ceva...

     Ca fost detinator de Mondeo si actualmente detinator al unei Vecra C,sustin din puntul meu subiectiv(pentru ca n-am condus in fiecare zi alta) de vedere ca Opel Vectra C este peste Ford Mondeo;oricat s-ar supara fanii celei din urma!
Nu ma indoiesc ca exista si argumente contra.
      Pentru unii e doar o chestie de gust,pentru altii tot ce conteaza sunt performantele...Concluzia mea e trasa in urma utilizarii ambleor masini si a imbinarii armonios a cerintelor pe care le poate avea un utilizator "normal" a unei maisini din clasa asta.

#21
regint

regint

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 01.07.2007
Ca fost detinator de Vectra C si actual de Mondeo MK3 & Focus, nu as reveni nicicand la Vectra. Nu stiu/nu cunosc referitor la noul Mondeo MK4 si viitoarea Vectra. Insa viitorul Citron C5 arata pur si simplu beton (interior/exterior) - sa vedem ce motorizari vor fi.

#22
GeorgeM

GeorgeM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,445
  • Înscris: 05.08.2006

 regint, on Oct 20 2007, 20:55, said:

Ca fost detinator de Vectra C si actual de Mondeo MK3 & Focus, nu as reveni nicicand la Vectra. Nu stiu/nu cunosc referitor la noul Mondeo MK4 si viitoarea Vectra. Insa viitorul Citron C5 arata pur si simplu beton (interior/exterior) - sa vedem ce motorizari vor fi.

Depinde ce versiune de Vectra-Mondeo foloseai dar mai ales

!!! daca ai folosit masinile intre 0-100.000 km sau 100.000-xxx.xxx. Km.!!!



Ca imagine, de ex, nu imi place alt Mondeo in afara de Ghia. Tot asa nu as lua un Vectra care sa nu aibe linie cromata in lateral (pe usi) si clantele de la usi in aceeasi culoare precum caroseria.

#23
defster

defster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 11.07.2007

 GeorgeM, on Nov 3 2007, 21:40, said:

Depinde ce versiune de Vectra-Mondeo foloseai dar mai ales

!!! daca ai folosit masinile intre 0-100.000 km sau 100.000-xxx.xxx. Km.!!!



Ca imagine, de ex, nu imi place alt Mondeo in afara de Ghia. Tot asa nu as lua un Vectra care sa nu aibe linie cromata in lateral (pe usi) si clantele de la usi in aceeasi culoare precum caroseria.
Permite-mi sa te contrazic. Eu cunosc om care conduce un Mercedes E-Klass si are si un Mondeo Mk3 de care nu s-ar desparti niciodata. Nu l-ar da pe niciun Passat sau Vectra pentru el pur si simplu niciuna nu se compara cu Mondeo-ul. Si omul respectiv mai are si un Mertz deci isi cam poate face o parere. Nu pot sa cred ca pe cineva l-ar interesa mai mult sa aiba o linie cromata facuta pe usi decat o masina mai buna per ansamblu. Am vazut ieri un 1310 cu niste oglinzi cromate super si esapamentul la fel ;) poate pe el l-ar interesa, dar daca ar fi sa aleg intre o Vectra cu crom pe usi si un Mondeo fara, as merge fara sa clipesc pe ultimul. Chestia cu manarele de acces de la usi e mai plauzibila, dar oricum nu prea conteaza daca sunt negre pe o culoare sa zicem inchisa, sunt mai urate intr-adevar cand sunt pe culori deschise altfel..

#24
regint

regint

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 01.07.2007

 GeorgeM, on Nov 3 2007, 21:40, said:

Depinde ce versiune de Vectra-Mondeo foloseai dar mai ales

!!! daca ai folosit masinile intre 0-100.000 km sau 100.000-xxx.xxx. Km.!!!



Ca imagine, de ex, nu imi place alt Mondeo in afara de Ghia. Tot asa nu as lua un Vectra care sa nu aibe linie cromata in lateral (pe usi) si clantele de la usi in aceeasi culoare precum caroseria.


Spre umila ta informare: ce am avut eu de la Opel a fost extrem de prost: intai un Corsa, apoi un Vectra C (echipare de top, foarte multe optiuni, inclusiv xenon, piele si trapa). Per total, Corsa a fost mai fiabila decat Vectra. Am trecut la Ford, unde un MK3, echipare similara, de top (Ghia), da foc Vectrei pe care am avut-o. Pe ambele le-am luat sh, la aproximativ 80k fiecare (ina la 83,500 alta la 80,nustiucat). Stabilitate, confort, placerea condusului, etc = Mondeo. Finisaje interioare = Vectra. Simplu ca buna ziua.

Sa-ti mai spun ca intre Ghia si celelalte echipari, Ambiente si Trend, dpdv al exteriorului nu sunt diferente notabile. Diferentele apar doar daca intra in comparatie Ghia X, Titanium sau Titanium X, sau ST. La "exterior" nu includ jentile deoarece pe un Ambiente (echiparea de baza) poti sa pui niste jenti de 18 de pe un ST, in timp ca la un Ghia poti sa pui jenti de 16, si atunci e clar ca, in principiu, Ambiente va avea un look mai frumos din lateral.

My next car: Mondeo MK4. Insa mai astept un pic pana dau astia de eventuale boli ale copilariei :)

#25
badegheo

badegheo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 21.10.2007
fordul clar...vectra are probleme mari in designul sasiului...si oricum forul e mai tare...e mai bine echipat si parerea mea mai frumoasa

#26
Tomkaten

Tomkaten

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 27.06.2006

 badegheo, on Nov 6 2007, 21:30, said:

fordul clar...vectra are probleme mari in designul sasiului...si oricum forul e mai tare...e mai bine echipat si parerea mea mai frumoasa

Cred ca glumesti. Probleme cu sasiul ? De unde ? N-am Vectra personal, dar are sora-mea si merge destul de des cu ea. La 30 000 km merge ca la primul kilometru. Nu scirtiie nimic, nu bate nimic, n-are greieri... Nimic. Se conduce foarte usor, directia raspunde OK... Chiar n-am ce sa-i reprosez. Am mers si la drum lung, si prin Bucuresti. Merge super ! Efectiv o masina solida, care nu va dezamagi o familie. N-are veleitati de sportiva, dar nici nu vrea. Nu pentru asta a fost conceputa.
Singurul repros ar fi vibratia din pedala de ambreiaj de la diesel (e un 2.0 DTI clasic). In rest, excelenta si ca finisaje, si ca tren de rulare.

Mondeo n-am condus nou... Am mers cu modelul anterior, cu seful meu. Avea un diesel de m-a disperat de la Buftea pina in Bucuresti. Nu generalizez, ba chiar inclin sa cred ca nimerise una cu probleme, dar ideea e ca m-a scos din minti. Vibra ca un tractor.
Iar la modelul nou... Tocmai ieri citeam despre oameni care au greieri la 9000 km si un zgomot de "caroserie rupta" cind se urca pe o bordura. Urit !

Apoi, cind a fost cumparat acel Vectra despre care vorbeam mai sus... Am fost cu sora-mea sa vedem mai multe masini, inclusiv Mondeo. Vreau sa va spun ca sora-mea a constatat in 2 minute ca nu-l vrea. Niste finisaje... Noi chiar nu sintem prea critici cind e vorba de masini, dar alea erau de Dacia 1310. La o masina de 20 000 de euro, that's a big no-no. (din nou e vorba despre penultimul model, nu despre cel 2007)

Din informatiile mele despre aceste doua masini, as merge pe Vectra.

#27
gege

gege

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 14.03.2006
drive test...pe urma e mai usor sa tragi concluziile, alegi pe aia in care te-ai simtit mai bine.

@ Heheee, Tomkaten, totusi vreau si eu vreo' 2 dacii 1310 din astea :D. Desi da, tu vorbeai de penultimul, dar parca nici ala nu era chiar daciuta :D

Attached Files


Edited by gege, 16 November 2007 - 04:41.


#28
studenac

studenac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 13.11.2007
ca fost posesor de mondeo pot sa spun ca are un comportament excelent la drum. pe langa asta este una dintre cele mai spatioase din gama sa. finisajele interioare reprezinta un dezavantaj.

#29
studenac

studenac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 13.11.2007
am uitat,ca design si fiabilitate mondeo este superior.
in concluzie MONDEO IS THE BEST

#30
mad2max

mad2max

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 31.12.2007
fiabilitate la Ford in comparatie cu Opel este 0....serviceurile sunt pline de forduri.....deci in general pentru mine fordul este sub orice masina germana.

#31
dacadrean

dacadrean

    Altruist !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 12.11.2006

 Tomkaten, on Nov 11 2007, 22:15, said:

Avea un diesel de m-a disperat de la Buftea pina in Bucuresti. Nu generalizez, ba chiar inclin sa cred ca nimerise una cu probleme, dar ideea e ca m-a scos din minti. Vibra ca un tractor.

Si mie dieselul de la Ford mi se pare cel mai tractor.... a doar o skoda RS  cu motor diesel mi sa parut mai zgomotos

Quote

Iar la modelul nou... Tocmai ieri citeam despre oameni care au greieri la 9000 km si un zgomot de "caroserie rupta" cind se urca pe o bordura. Urit !

Probleme apar la toate masinile noi in general dupa fabricatate dupa 2005.
Cateva exemple traite pe propia piele:

Fiat GP august 2007 zgomote motor este inca in service in asteptarea unui nou motor
Golf V mai 2007 kit ambreaj picat la 15000KM
Passat iulie 2007 pompa si injetoare picate de doua ori la 8000 si la 13000
Laguna iunie 2007 decojit un lastic si picat pompa servo

#32
claudelu22

claudelu22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.04.2008

 defster, on Nov 4 2007, 00:39, said:

Permite-mi sa te contrazic. Eu cunosc om care conduce un Mercedes E-Klass si are si un Mondeo Mk3 de care nu s-ar desparti niciodata. Nu l-ar da pe niciun Passat sau Vectra pentru el pur si simplu niciuna nu se compara cu Mondeo-ul. Si omul respectiv mai are si un Mertz deci isi cam poate face o parere. Nu pot sa cred ca pe cineva l-ar interesa mai mult sa aiba o linie cromata facuta pe usi decat o masina mai buna per ansamblu. Am vazut ieri un 1310 cu niste oglinzi cromate super si esapamentul la fel ;) poate pe el l-ar interesa, dar daca ar fi sa aleg intre o Vectra cu crom pe usi si un Mondeo fara, as merge fara sa clipesc pe ultimul. Chestia cu manarele de acces de la usi e mai plauzibila, dar oricum nu prea conteaza daca sunt negre pe o culoare sa zicem inchisa, sunt mai urate intr-adevar cand sunt pe culori deschise altfel..
Dar de ce nu-l lasi pe el sa faca un comentariu?Nu inteleg de ce trebuie mereu sa aduceti argumente in necunostinta de cauza.Si in plus,daca ai mercedes,nu inseamna ca stii totul despre masini...


 badegheo, on Nov 6 2007, 21:30, said:

fordul clar...vectra are probleme mari in designul sasiului...si oricum forul e mai tare...e mai bine echipat si parerea mea mai frumoasa
Si cam care ar fi acele ''mari probleme in designul sasiului'?

#33
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
am fost zilele astea la Opel. ce mi-a lasat de inteles omul de acolo, discutand mai mult de astra dar aducand vorba si de corsa si vectra a fost cam asa: corsa -mai mult nu decat da, vectra - un nu categoric. termenul de comparatie a fost astra.
acum, ce motive avea numai el stie ca nu a vrut sa intre in detalii.
nu stiu daca or fi fost pareri subiective legate de design, o fi fost vorba despre fiabilitate, de cat de multumit e omul de masina(cred totusi ca asta e).
totusi cand dai 20 si ceva de mii ai alte asteptari decat cand dai 15.000

Edited by undercoverbrother, 09 April 2008 - 12:23.


#34
Luccian

Luccian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.10.2007
Am dat si eu o cautare pe YouTube si acolo am gasit un test-drive facut la Mondeo ST vs Vectra OPC(cred) vs Mazda 6 MPS de catre TopGear.A fost interesanta prezentarea...personal alegeam Mazda pentru ca avea 4x4:X.Oricum...linkul e mai jos, uitativa si mai vorbim;)
http://video.google....6...h&plindex=0

PS:testul a fost facut de un prezentator auto...care stie ce vorbeste asa ca astia cu Vectra gasitiva alta scuza:P

#35
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
variantele sportive ale unor modele normale nu cred ca sunt reprezentative. pana la urma au puteri de cel putin 2 ori mai mari iar "sasiul" si caroseria in esenta sunt cam aceleasi in ambele versiuni(atat sport cat si "domestica").
astea sunt masini de autostrada, sa mearga repede in drum relativ drept dar ei le baga pe circuit cu 200 si ceva de cai pe rotile din fata. vectra opc merge mai repede decat toate M-urile de serie de la BMW si toate modelele de top de la la merc si Audi (in afara de cele super sport fara limitare care sunt cateva si costa o avere)

o masina mare cu 120-150 de cai nu cred ca poate fi dusa chiar asa usor la limita.

problemele cred ca trebuiesc cautate in alta parte. la fel si natura lor.

Edited by undercoverbrother, 10 April 2008 - 08:47.


#36
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,185
  • Înscris: 05.09.2007
"PS:testul a fost facut de un prezentator auto...care stie ce vorbeste asa ca astia cu Vectra gasitiva alta scuza:P"
ce scuza? vectra a maturat pe jos cu cele 2 la viteza! iar la faza cu derapatul eu iti fac faze asemanatoare cu ce masina vrei tu! eu nu am vazut ca prezentatorul a testat la fel toate cele 3 modele!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate