Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Islamul... Religia pacii ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4705 replies to this topic

#433
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012
In Siria mor oameni nevinovati, pentru aceasta nu e nici o scuza. Faptul ca s-au infiltrat si personaje cu un trecut dubios in cadrul unor grupari teroriste e oarecum normal, in orice revolutie sunt profitori, dar nu profaneaza tot scopul si intentiile celor nevinovati. Trebuie sa distingem intre manipulatori si oamenii nemultumiti pe buna dreptate de guvern.

#434
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View Postpoarta-cunoasterii, on 24th February 2012, 19:22, said:

In Siria mor oameni nevinovati, pentru aceasta nu e nici o scuza. Faptul ca s-au infiltrat si personaje cu un trecut dubios in cadrul unor grupari teroriste e oarecum normal, in orice revolutie sunt profitori, dar nu profaneaza tot scopul si intentiile celor nevinovati. Trebuie sa distingem intre manipulatori si oamenii nemultumiti pe buna dreptate de guvern.
Ceea ce este rau e ca in gruparile teroriste s-au infiltrat teroristi.

#435
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012

View PostBen_Gal_1, on 24th February 2012, 20:23, said:

Ceea ce este rau e ca in gruparile teroriste s-au infiltrat teroristi.
Adica intregul popor sirian e o grupare terorista? Nu exagerati?

#436
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View Postpoarta-cunoasterii, on 25th February 2012, 00:41, said:

Adica intregul popor sirian e o grupare terorista? Nu exagerati?
1) a fost o gluma
2) nu am scris ca intregul popor sirian e o grupare terorista
Nu exagerati

#437
TomTomCat

TomTomCat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 18.11.2011

View PostThinkAbout, on 17th February 2012, 02:51, said:

Pai daca desteptu` de Assad nu se punea cu tancurile, tunurile si pistoalele pe populatie nu veneau nici extremisti.
Civilizat ar fi fost sa se adune cu totii, contestatarii si puterea si sa negocieze o agenda noua care sa cuprinda modificarea Constitutiei astfel incat sa fie afirmata si garantata existenta pluri-partitismului, alegeri libere si democrate, garantarea dreptului minoritatilor etc...Adica pasnic
A facut asta? Nu
Ce a facut in schimb
S-a comportat exact ca teroristii invocati in postare
Al Aroor, Al Qaida si alti nebuni din gasca.
Scuza-ma te rog, dar iti pot da un exemplu foarte recent dintr'o tara care pretinde ca face parte din lumea civilizata, dar in care oameni nevinovati au luat bataie ca mergeau pe strada, iar altii au primit prin posta amenzi pentru ca au "scandat lozinci antiguvernamentale". Civilizat a fost ca nu s'a adunat nimeni, adica nici contestatatarii si nici puterea, sa negocieze o agenda noua care sa cuprinda ce vroiau ei sa cuprinda. Nu. Puterea a tacut din gura si a facut pe urma un joc de imagine, inlocuind piesele din fata cu cele din spatele lor.
Pluripartism in Siria exista de multa vreme, doar ca acelasi partid conduce de prea multa vreme. Alegeri libere si democratice ar trebui sa fie, nu contest asta. Dreptul minoritatilor? Pentru asta lupta oamenii aia? M-am saturat de dreptul minoritatilor contra majoritatii. In Siria tocmai o minoritate conduce majoritatea. Cred ca acolo majoritatea nu va fi atat de tampita incat sa dea dreptul unor minoritari sa mai faca ce vor dupa ce vor scapa prin alegeri libere de dictatura unei minoritati. Altfel, va ajunge si acolo o "uniune democrata a druzilor din Siria" sa dicteze viitorul noului guvern.

View PostThinkAbout, on 17th February 2012, 02:51, said:

Pentru echidistanta este bine sa ne uitam la ambele fete ale monezii.
Deci Bashar este primul vinovat ca a asmutit armata pe protestatarii pasnici
Numai un dement face asa
Un om inteligent se comporta altfel, nu credeti?
Ba da. Am vazut in Siria armata si politie. Nu am vazut insa jandarmerie. Ce ghinion pe bietii protestatari...

Quote

Motanule nu in asa zisa lume civilizata.
Adica Europa, SUA,Canada, Japonia si altii chiar sunt cu n-shpe mii de capete mai civilizati decat alti.
Si cea mai vie dovada este imigratia. Daca dau statele enumerate de mine liber la imigratie se inghesuie toata lumea in ele :naughty:
Daca masuram civilizatia dupa numarul de imigranti, nu inteleg atunci de ce in acele tari exista o opozitie atat de mare pentru imigratie. Restul de civilizatie e facut prin puterea banului si a fortei armate. E normal ca atunci cand ai bani, poti cumpara pe cei mai inteligenti oameni sa lucreze pentru tine, iar cu forta armata poti jefui alte tari de resursele lor. Normal ca asta se rasfrange in nivelul de civilizatie.

View PostFrom 24th February 2012, 18:15:

Damascul este frumos in centru, cand te indrepti spre periferie te apuca durerea de cap.
Insa poti pune tu poze cu ce vrei. Cu fostul hotel Meridian pe vremea cand facea parte din lantul hotelier cu acest nume ori acum cand a iesit sau a fost scos din consortiu.
Am facut doar comparatia intre Bucuresti  si Damasc in 1940 si aceleasi doua orase in 2000. Nu stiu unde ai fost in Damasc, nu neg ca sunt zone care arata urat, dar nu cred nici ca daca ai fost prin ele ai intrat in vreo casa din aia care de afara arata ca naiba si inauntru este peste blocurile ceausiste. Saraci sunt si acolo, dar sunt si bulevarde largi pe care in Bucuresti nu le vezi si sosele suspendate cum altii de abia viseaza.

View PostThinkAbout, on 24th February 2012, 18:15, said:

Pai intreaba-i pe sirieni.Ei au tacut malc cand le-a fost bombardata locatia respectiva. Nici pas nu au facut.Asa ca nu inteleg de ce te agiti tu pe aici. Ai vazut Siria sa protesteze oficial? Eu una nu, pesemne clasa conducatoare era plecata la shopping :bigwhitegrin:
Cat priveste razboiul din 1973, nu poti sa incepi un razboi, asa cum a facut la vremea respectiva Siria, ca ea a inceput ostilitatile si dupa aceea sa te vaiti ca ai luat bataie.
Nu de alta dar daca in 1973 nu incepeau nimic, nici israelieni nu mai ajungeau la Kuneitra.
Menachem Begin recunostea ca 1948 a fost doar un pas si ca granitele stabilite atunci de ONU nu reprezinta Israelul. Nu e vorba doar de cine a dat primul, ci de cine a provocat.

View PostThinkAbout, on 24th February 2012, 18:15, said:

Pai este coada la ambasade ca sa se obtina vize
Auzi tu bag de seama ca incerci sa te pacalesti pe tine insati
Asta ca sa nu te acuz ca vrei sa insulti Romania comparand-o cu Siria.
Daca maine ar incepe in Romania, ar fi coada la ambasadele de aici. Daca vorbesti pe termen lung, inteleg ca lucrezi la ambasada.
Eu nu insult Romania, constat doar ca de 20 ani se insulta singura.

View PostThinkAbout, on 24th February 2012, 18:15, said:

Ma ce teroristi par copiii aia.
Sunt infioratori si ai vazut ce F15 tin in maini
Fortosii, desi daca ma uit mai bine, par steaguri
Lumea nu ar fi dementa ci dimpotriva, insa cativa dementi gasesc o trupa de sustinatori si dupa aceea este jale.
N'am spus ca aceia din poza sunt teroristi. Dar nici sirieni nu prea par a fi. Steagurile nu sunt siriene, iar o pancarta spune ceva despre palestinieni, poate o traduce cineva care stie araba. Vor sirienii sa schimbe steagul sau sunt separatisti, adica "minoritati" din alea pentru care vrei sa aiba prea multe drepturi?

View PostThinkAbout, on 24th February 2012, 18:15, said:

Uite si alti teroristi. Vad ca-s la moda. Cred ca Bashar era fun Ceausescu
Fun? Poate fan. Bashar era prea tanar cand a murit Ceausescu.
Cine va veni insa dupa el? Criminalul de la Hama, Abd-el-Halim Khaddam, fost vicepresedinte corupt si agent francez? Sau necunoscuti scoliti prin SUA?
As pune pariu ca dupa stabilizarea noului regim, FMI si Banca Mondiala vor vizita Siria.

View Postpoarta-cunoasterii, on 24th February 2012, 20:22, said:

In Siria mor oameni nevinovati, pentru aceasta nu e nici o scuza. Faptul ca s-au infiltrat si personaje cu un trecut dubios in cadrul unor grupari teroriste e oarecum normal, in orice revolutie sunt profitori, dar nu profaneaza tot scopul si intentiile celor nevinovati. Trebuie sa distingem intre manipulatori si oamenii nemultumiti pe buna dreptate de guvern.
Este trist ca este asa, din pacate chiar si ceva bun va fi facut si acolo tot de "agenturili straine", pentru propriul interes, iar pionii lor revolutionari care vor lua puterea vor fi o rusine si o insulta pentru islam ca religie, pentru ca vor fi tot teroristii Al Qaida, pusi acolo ca sa creeze instabilitate.

Nu vad de ce insa discutam despre evenimentele din Siria ca exemplu al pacifismului religiei musulmane. Siria era un exemplu de stat musulman moderat in privinta religiei. Exista multe secte musulmane acolo, exista multi crestini si exista si evrei, care au trait in pace (nu ma refer la ISRAEL, ci la evreii sirieni)!!
Pacea fie cu voi. Cu ei va mai dura pana va veni. Poate inca 20 ani...

#438
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012
Cum sunt evenimentele in zona, teroristii au gasit un loc bun unde sa isi faca cuib. Probabil Siria va fi un nou Iraq.

#439
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View PostTomTomCat, on 25th February 2012, 11:41, said:

Scuza-ma te rog, dar iti pot da un exemplu foarte recent dintr'o tara care pretinde ca face parte din lumea civilizata, dar in care oameni nevinovati au luat bataie ca mergeau pe strada, iar altii au primit prin posta amenzi pentru ca au "scandat lozinci antiguvernamentale". Civilizat a fost ca nu s'a adunat nimeni, adica nici contestatatarii si nici puterea, sa negocieze o agenda noua care sa cuprinda ce vroiau ei sa cuprinda. Nu. Puterea a tacut din gura si a facut pe urma un joc de imagine, inlocuind piesele din fata cu cele din spatele lor.
Pluripartism in Siria exista de multa vreme, doar ca acelasi partid conduce de prea multa vreme. Alegeri libere si democratice ar trebui sa fie, nu contest asta. Dreptul minoritatilor? Pentru asta lupta oamenii aia? M-am saturat de dreptul minoritatilor contra majoritatii. In Siria tocmai o minoritate conduce majoritatea. Cred ca acolo majoritatea nu va fi atat de tampita incat sa dea dreptul unor minoritari sa mai faca ce vor dupa ce vor scapa prin alegeri libere de dictatura unei minoritati. Altfel, va ajunge si acolo o "uniune democrata a druzilor din Siria" sa dicteze viitorul noului guvern.
Hai sa-ti arat metodic slabiciunea expunerii tale.Asa cum o vad eu.
1.In Romania, presupun ca la ea te referi, daca esti batut pe strada, de oricine inclusiv politie ai dreptul dar mai ales posibilitatea de a face plangere in instanta pentru pedepsirea celor care te-au batut. Cat priveste amenizile, ai distorsionat putin realitatea, mergand pe burta numai putintel doar doar nu ne vom prinde :lol:
Nu pentru strigare lozinci antiguvernamentale au fost acele amenzi, pentru ca nu poti amenda daca nu ai temei legal. Ori lege care sa interzica strigarea de sloganuri, pro, anti hei ruuup nu exista :naughty: . In Siria cui te plangi daca armata ori alti nebuni trag in tine????? Pai nu prea ai optiuni....daca ne gandim bine sunt 0 OPTIUNI.
2.Criza politica din Romania se rezolva usor. Fie in Parlament fie prin alegeri anticipate sau mai putin.Asta-i procedura in statele cu adevarat democratice, iar dincolo de toate insinuarile din discursul tau, Romania este un stat democratic. Siria nu este.Acolo contestarea actualului sistem a generat scoaterea de tancuri pe strada cu armata aferenta si represalii contra civililor pasnici :rolleyes:
3.Daca esti singurul care s-a saturat de dreptul minoritatilor, nu este un capat de lume. Aceste drepturi sunt in fapt o recunoastere a dreptului omului de a-si cauta fericirea si genereaza la nivel social, pace. De exemplu Romania majoritara crestina, recunoaste drepturile minoritarului poarta cunoasterii de a-si practica liber si neingradit religia.
Daca tu te-ai saturat de aceste drepturi, ce propui in schimb? Desfiintarea lor? :eek:

View PostTomTomCat, on 25th February 2012, 11:41, said:

Ba da. Am vazut in Siria armata si politie. Nu am vazut insa jandarmerie. Ce ghinion pe bietii protestatari...
Din postarea de mai sus deduc ca te doare fix in cot de o drama umana contemporana tie....

View PostTomTomCat, on 25th February 2012, 11:41, said:

Daca masuram civilizatia dupa numarul de imigranti, nu inteleg atunci de ce in acele tari exista o opozitie atat de mare pentru imigratie. Restul de civilizatie e facut prin puterea banului si a fortei armate. E normal ca atunci cand ai bani, poti cumpara pe cei mai inteligenti oameni sa lucreze pentru tine, iar cu forta armata poti jefui alte tari de resursele lor. Normal ca asta se rasfrange in nivelul de civilizatie.
Emigreaza si oameni cu inteligenta medie necumparati de nimeni. Acest aspect nu ti-a sarit in ochi? Ar fi trebuit deoarece proportia acestora reprezinta in fapt emigratia.Cumpararea inteligentului se numeste doar schimbare a angajatorului :naughty:
Cat priveste jaful prin forta armata nu stiu la care secol te referi asa ca nu pot sa-ti raspund.

View PostTomTomCat, on 25th February 2012, 11:41, said:

Am facut doar comparatia intre Bucuresti si Damasc in 1940 si aceleasi doua orase in 2000. Nu stiu unde ai fost in Damasc, nu neg ca sunt zone care arata urat, dar nu cred nici ca daca ai fost prin ele ai intrat in vreo casa din aia care de afara arata ca naiba si inauntru este peste blocurile ceausiste. Saraci sunt si acolo, dar sunt si bulevarde largi pe care in Bucuresti nu le vezi si sosele suspendate cum altii de abia viseaza.
Din 10 romani daca-i intrebi, nici unul nu ar da Romania pentru Siria.

View PostTomTomCat, on 25th February 2012, 11:41, said:

Menachem Begin recunostea ca 1948 a fost doar un pas si ca granitele stabilite atunci de ONU nu reprezinta Israelul. Nu e vorba doar de cine a dat primul, ci de cine a provocat.
Demonstreaza ca in 1973 Israel a provocat Siria. Ca la asta m-am referit eu.Nu la declaratii cu caracter general ale politicienilor :rolleyes:

View PostTomTomCat, on 25th February 2012, 11:41, said:

Daca maine ar incepe in Romania, ar fi coada la ambasadele de aici. Daca vorbesti pe termen lung, inteleg ca lucrezi la ambasada.
Eu nu insult Romania, constat doar ca de 20 ani se insulta singura.
Atunci inseamna ca ai trait 20 de ani inutil. Romania a avansat enorm de la momentul 1989 si pana azi.

View PostTomTomCat, on 25th February 2012, 11:41, said:

N'am spus ca aceia din poza sunt teroristi. Dar nici sirieni nu prea par a fi. Steagurile nu sunt siriene, iar o pancarta spune ceva despre palestinieni, poate o traduce cineva care stie araba. Vor sirienii sa schimbe steagul sau sunt separatisti, adica "minoritati" din alea pentru care vrei sa aiba prea multe drepturi?
Hamza Ali Al Khateeb.Avea 13 ani cand a fost ucis in Daraa.Steaguri nu sunt in fotigrafia cu copii ucisi.

View PostTomTomCat, on 25th February 2012, 11:41, said:

Fun? Poate fan. Bashar era prea tanar cand a murit Ceausescu.
Cine va veni insa dupa el? Criminalul de la Hama, Abd-el-Halim Khaddam, fost vicepresedinte corupt si agent francez? Sau necunoscuti scoliti prin SUA?
As pune pariu ca dupa stabilizarea noului regim, FMI si Banca Mondiala vor vizita Siria.
Sunt unii fun Napoleon desi evident nu pot fi contemporani cu el, intrucat respectivul nu mai este de multisor :rolleyes:
Ce vrei sa spui...ca totalitarismul este bun si trebuie sustinut prin orice mijloace :eek:

View PostTomTomCat, on 25th February 2012, 11:41, said:

Este trist ca este asa, din pacate chiar si ceva bun va fi facut si acolo tot de "agenturili straine", pentru propriul interes, iar pionii lor revolutionari care vor lua puterea vor fi o rusine si o insulta pentru islam ca religie, pentru ca vor fi tot teroristii Al Qaida, pusi acolo ca sa creeze instabilitate.
Uite vezi cum te-ai deconspirat.
Ce inseamna in viziunea ta "insulta pentru islam?". Pai dai singur raspunsul. Sa ramana la putere cei care sunt din schisma ta. Nu conteaza daca sunt incapabili fiindu-ti coreligionari.
Vezi, de aceea pentru progresul social este bine sa nu gandesti in termeni religiosi :notangel:
Altfel tu spui de fapt. Cei care fac parte din gruparea mea religioasa sunt prieteni iar restul dusmani.

View PostTomTomCat, on 25th February 2012, 11:41, said:

Nu vad de ce insa discutam despre evenimentele din Siria ca exemplu al pacifismului religiei musulmane. Siria era un exemplu de stat musulman moderat in privinta religiei. Exista multe secte musulmane acolo, exista multi crestini si exista si evrei, care au trait in pace (nu ma refer la ISRAEL, ci la evreii sirieni)!!
Pacea fie cu voi. Cu ei va mai dura pana va veni. Poate inca 20 ani...
Pai tu ai deschis discutia.
Pai iar te contrazici. Cateva randuri mai sus ai amintit de Hafez al Assad, Criminalul de la Hama. Conform datelor, 15 000 de oameni au fost ucisi atunci din ordinul acestuia.
Cam mult pentru un exemplu de stat musulman moderat. Daca un nebun ar rade un cartier al Bucurestiului cu siguranta nu rezista o zi in conditiile unui stat roman democrat, asa cum este el astazi. :notangel:

Edited by ThinkAbout, 25 February 2012 - 16:30.


#440
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009
jihad watch
Islamic supremacists win 80% of Egypt's parliament vote
I tried to tell you. I told you a year ago and longer ago than that -- that the "Arab Spring" would not be a flowering of Western-style democracy and pluralism, but the rise to power of the Muslim Brotherhood and other pro-Sharia Islamic supremacists. And here we are. "Islamists win 80% of Egypt's upper parliament vote," by Oren Kessler for the Jerusalem Post, February 26 (thanks to Pamela Geller):

#441
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
pace nu se poate face cu foc și spadă.

#442
TomTomCat

TomTomCat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 18.11.2011

View PostThinkAbout, on 25th February 2012, 17:23, said:

Hai sa-ti arat metodic slabiciunea expunerii tale.Asa cum o vad eu.
1.In Romania, presupun ca la ea te referi, daca esti batut pe strada, de oricine inclusiv politie ai dreptul dar mai ales posibilitatea de a face plangere in instanta pentru pedepsirea celor care te-au batut. Cat priveste amenizile, ai distorsionat putin realitatea, mergand pe burta numai putintel doar doar nu ne vom prinde :lol:
Nu pentru strigare lozinci antiguvernamentale au fost acele amenzi, pentru ca nu poti amenda daca nu ai temei legal. Ori lege care sa interzica strigarea de sloganuri, pro, anti hei ruuup nu exista :naughty: . In Siria cui te plangi daca armata ori alti nebuni trag in tine????? Pai nu prea ai optiuni....daca ne gandim bine sunt 0 OPTIUNI.
Da-mi voie sa-ti dau un exemplu personal. Sa zicem ca intr'o zi am fost in inferioritate numerica fata de niste indivizi pe strada. Ce a spus politia? Citez: "Daca aveti timp si bani sa va judecati cu ei, dati o declaratie, dar ca e cuvantul dumneavoastra contra cuvantului lor, blabla". I-am raspuns burtosului cu cafeaua in fata sa nu se deranjeze atunci sa scrie, ca am si timp si bani sa rezolv problema fara ajutorul lui si am facut-o. Pentru amenzile alea, vezi daca au mers pe burta cei care le-au prezentat la stiri, ca si un prieten care s'a trezit cu o amenda din asta prin posta, dar era pe numele fostului proprietar al apartamentului.

Quote

2.Criza politica din Romania se rezolva usor. Fie in Parlament fie prin alegeri anticipate sau mai putin.Asta-i procedura in statele cu adevarat democratice, iar dincolo de toate insinuarile din discursul tau, Romania este un stat democratic. Siria nu este.Acolo contestarea actualului sistem a generat scoaterea de tancuri pe strada cu armata aferenta si represalii contra civililor pasnici :rolleyes:
Stimate domn, citind constitutia, chiar si multe tari sud-americane sunt state democratice. Da, ai voie sa vorbesti. Da, politicianul are voie sa-l doara in cot de ce vorbesti. E suficient sa urmaresti mass-media sa vezi cum prin Romania politicienii incalca legile pe care tot ei le voteaza sau pur si simplu le dau prin "asumarea raspunderii". Ca nu merge comparatia cu regimul dictatorial din Siria, asta e cu totul altceva. O singura comparatie apolitica si nereligioasa pot face insa: sirienii traiesc foarte prost, romanii supravietuiesc inca bine.

Quote

3.Daca esti singurul care s-a saturat de dreptul minoritatilor, nu este un capat de lume. Aceste drepturi sunt in fapt o recunoastere a dreptului omului de a-si cauta fericirea si genereaza la nivel social, pace. De exemplu Romania majoritara crestina, recunoaste drepturile minoritarului poarta cunoasterii de a-si practica liber si neingradit religia.
Daca tu te-ai saturat de aceste drepturi, ce propui in schimb? Desfiintarea lor? :eek:
Nu contest dreptul fiecarui cetatean de a practica ce religie vrea si de a vorbi ce limba vrea. Nu vad insa de ce statul roman ar trebui sa sustina universitate in alta limba decat cea oficiala, iar o grupare care nici macar nu e partid politic sa aiba un cuvant greu la guvernare. Drepturile unor "colectivitati" nu ma intereseaza. Fiecare cetatean are drepturi individuale.

Quote

Din postarea de mai sus deduc ca te doare fix in cot de o drama umana contemporana tie....
Tot contemporana este si drama copiilor irakieni, afghani sau palestinieni ucisi de armatele de ocupatie americana sau israeliana. Nu am auzit atunci pe cineva sa comenteze si deduc ca ii durea pe toti fix in cot de o drama contemporana lor.

Quote

Emigreaza si oameni cu inteligenta medie necumparati de nimeni. Acest aspect nu ti-a sarit in ochi? Ar fi trebuit deoarece proportia acestora reprezinta in fapt emigratia.Cumpararea inteligentului se numeste doar schimbare a angajatorului :naughty:
Normal ca e asa. Cei buni merita cumparati, restul merita angajati pentru ca cer bani putini, comparativ cu localnicii.

View PostThinkAbout, on 25th February 2012, 17:23, said:

Hamza Ali Al Khateeb.Avea 13 ani cand a fost ucis in Daraa.Steaguri nu sunt in fotigrafia cu copii ucisi.
Oare cum ii chema pe copiii irakieni sau palestinieni ucisi? Nu scrie asta prin Jerusalem Post, nu-i asa?

View PostThinkAbout, on 25th February 2012, 17:23, said:

Sunt unii fun Napoleon desi evident nu pot fi contemporani cu el, intrucat respectivul nu mai este de multisor :rolleyes:
Ce vrei sa spui...ca totalitarismul este bun si trebuie sustinut prin orice mijloace :eek:
Inca odata "fun" (poate fan vrei sa spui totusi), altfel e totul funny. N'am pretins ca totalitarismul este bun, dar americanii au sustinut regimuri totalitare precum al lui Pinochet. Atunci era bine, nu?

View PostThinkAbout, on 25th February 2012, 17:23, said:

Pai iar te contrazici. Cateva randuri mai sus ai amintit de Hafez al Assad, Criminalul de la Hama. Conform datelor, 15 000 de oameni au fost ucisi atunci din ordinul acestuia.
Cam mult pentru un exemplu de stat musulman moderat. Daca un nebun ar rade un cartier al Bucurestiului cu siguranta nu rezista o zi in conditiile unui stat roman democrat, asa cum este el astazi. :notangel:
15000? Peste o luna o sa aud de 60000. Chiar Radio Israel afirma in 1991, cand presedintele Assad a fost reales cu doar 400 voturi impotriva, ca la Hama au fost 12000 morti si ca fiecare daca mai are o ruda tot ar fi fost 12000 voturi impotriva. Acum numarul s'a mai marit, subiectul e fierbinte si are audienta.

View PostThinkAbout, on 25th February 2012, 17:23, said:

Uite vezi cum te-ai deconspirat.
Ce inseamna in viziunea ta "insulta pentru islam?". Pai dai singur raspunsul. Sa ramana la putere cei care sunt din schisma ta. Nu conteaza daca sunt incapabili fiindu-ti coreligionari.
Vezi, de aceea pentru progresul social este bine sa nu gandesti in termeni religiosi :notangel:
Altfel tu spui de fapt. Cei care fac parte din gruparea mea religioasa sunt prieteni iar restul dusmani.
Interesanta logica. Nu sunt musulman si nici macar simpatizant al regimului Assad. Cunosc insa o multime de sirieni care nu sunt cu regimul de acolo, dar nici nu au o solutie mai buna.
Am intrat pe sectiunea asta a forumului pentru a cunoaste opiniile unor oameni de religie musulmana. Nu ma interesau in mod deosebit chestiuni de spiritualitate, ci lucruri generale despre musulmani, ca oameni normali. Ce am gasit? Propaganda si extremism contra islamului.
Da, pentru progresul social este bine sa nu gandesti in termeni religiosi. Cu asta sunt perfect de acord, doar ca e un paradox ca regimul Assad gandeste mult mai putin in termeni religiosi decat cei care vor veni la putere in mod democratic acolo.
Si nu-ti face probleme, nu in Siria as emigra, daca as avea intentia asta. Poate in alte tari mai bogate, care platesc regeste, unde nu sunt impozite si unde statul nu te jupoaie pentru ca la batranete sa te lase sa mori de foame, iar exemplul asta din urmati-l dau ca experienta personala.

In afara de asta, regimul Assad este un regim socialist, doctrina Baath (renastere) fiind socialista, la fel cum a fost si in Irak si in Egiptul lui Nasser. Peste asta au pastrat elemente din Sharia pentru a avea priza la populatie, insa la fel ca si in Irak, promotorii acestei doctrine au fost o minoritate religioasa. Regimul Assad nu reprezinta islamul, iar discutia despre acest regim nu am deschis-o eu si nu are nicio relevanta in subiectul de aici, ca si intregul conflict din regiune, care nu are legatura cu religia, ci este politic. Daca vrei sa-l pui in context religios, pune-l la alta religie, care vorbeste despre teritorii promise de Divinitate.

Edited by TomTomCat, 29 February 2012 - 11:44.


#443
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View PostTomTomCat, on 29th February 2012, 11:25, said:

Da-mi voie sa-ti dau un exemplu personal. Sa zicem ca intr'o zi am fost in inferioritate numerica fata de niste indivizi pe strada. Ce a spus politia? Citez: "Daca aveti timp si bani sa va judecati cu ei, dati o declaratie, dar ca e cuvantul dumneavoastra contra cuvantului lor, blabla". I-am raspuns burtosului cu cafeaua in fata sa nu se deranjeze atunci sa scrie, ca am si timp si bani sa rezolv problema fara ajutorul lui si am facut-o. Pentru amenzile alea, vezi daca au mers pe burta cei care le-au prezentat la stiri, ca si un prieten care s'a trezit cu o amenda din asta prin posta, dar era pe numele fostului proprietar al apartamentului.
Iti dau voie :D
Insa nu o si cred.Actiunea penala in instanta este scutita de taxa de judecata :P
Amenda pentru strigare de lozinci antiguvernamentale nu exista.Exista amenda pentru organizarea de mitinguri fara a se cere si implicit obtine autorizatie prealabila.

View PostTomTomCat, on 29th February 2012, 11:25, said:

Stimate domn, citind constitutia, chiar si multe tari sud-americane sunt state democratice. Da, ai voie sa vorbesti. Da, politicianul are voie sa-l doara in cot de ce vorbesti. E suficient sa urmaresti mass-media sa vezi cum prin Romania politicienii incalca legile pe care tot ei le voteaza sau pur si simplu le dau prin "asumarea raspunderii". Ca nu merge comparatia cu regimul dictatorial din Siria, asta e cu totul altceva. O singura comparatie apolitica si nereligioasa pot face insa: sirienii traiesc foarte prost, romanii supravietuiesc inca bine.
Care state din America Latina? Cuba, Venezuela sau Columbia? :roflmaofast:
Pentru restul mi-ai dat dreptate, vezi politicienii incalca legea, prin urmare legea este buna insa nu-i ocrotita cum trebuie!

View PostTomTomCat, on 29th February 2012, 11:25, said:

Nu contest dreptul fiecarui cetatean de a practica ce religie vrea si de a vorbi ce limba vrea. Nu vad insa de ce statul roman ar trebui sa sustina universitate in alta limba decat cea oficiala, iar o grupare care nici macar nu e partid politic sa aiba un cuvant greu la guvernare. Drepturile unor "colectivitati" nu ma intereseaza. Fiecare cetatean are drepturi individuale.
De ce nu? Cu ce te deranjeaza universitatile multilingve?

View PostTomTomCat, on 29th February 2012, 11:25, said:

Tot contemporana este si drama copiilor irakieni, afghani sau palestinieni ucisi de armatele de ocupatie americana sau israeliana. Nu am auzit atunci pe cineva sa comenteze si deduc ca ii durea pe toti fix in cot de o drama contemporana lor.Oare cum ii chema pe copiii irakieni sau palestinieni ucisi? Nu scrie asta prin Jerusalem Post, nu-i asa?
De Hamza scria pe bannerul din fotografia postata de mine.Scria si data si anul nasterii, insa tu vezi si intr-o fotografie Jerusalem Post.
Sa inteleg ca oricum nu te doare de nici un copil, ca nu ai nominalizat nici unul, tu fiind dresat sa faci trimitere la Israel..interesant...interesant...insa de asteptat...

View PostTomTomCat, on 29th February 2012, 11:25, said:

Inca odata "fun" (poate fan vrei sa spui totusi), altfel e totul funny.
Este o gluma in engleza colocviala :roflmao:

View PostTomTomCat, on 29th February 2012, 11:25, said:

15000? Peste o luna o sa aud de 60000. Chiar Radio Israel afirma in 1991, cand presedintele Assad a fost reales cu doar 400 voturi impotriva, ca la Hama au fost 12000 morti si ca fiecare daca mai are o ruda tot ar fi fost 12000 voturi impotriva. Acum numarul s'a mai marit, subiectul e fierbinte si are audienta.
Da` vad ca esti cu ochii si urechile pe Israel ca pe oala cu galbeni, de mai tii minte declaratii din 91.
Anyway, chiar si un singur om ucis pe nedrept din interesele politice este tot o crima.
Vad ca partea asta ti-a scapat
Obiectivitatea, deh...daca nu-s din schisma religioasa sunt dusmanii, nu repet teoria stai linistit, doar faceam checking a doua oara pe ea. :smoke:

View PostTomTomCat, on 29th February 2012, 11:25, said:

Interesanta logica. Nu sunt musulman si nici macar simpatizant al regimului Assad. Cunosc insa o multime de sirieni care nu sunt cu regimul de acolo, dar nici nu au o solutie mai buna.
Am intrat pe sectiunea asta a forumului pentru a cunoaste opiniile unor oameni de religie musulmana. Nu ma interesau in mod deosebit chestiuni de spiritualitate, ci lucruri generale despre musulmani, ca oameni normali. Ce am gasit? Propaganda si extremism contra islamului.
Nu oi fi, insa vorbesti ca unul, gandesti ca unul si actionezi ca si cum ai fi.
Beside that, unde vezi propaganda si extremismul? Ca amicul Sercher a postat niste articole ce relateaza evenimente care s-au intamplat in realitate, ori ca amicul Fumatorul a pus cateva intrebari despre Islam la care nu a primit raspuns nici acum? :scratchchin:

View PostTomTomCat, on 29th February 2012, 11:25, said:

In afara de asta, regimul Assad este un regim socialist, doctrina Baath (renastere) fiind socialista, la fel cum a fost si in Irak si in Egiptul lui Nasser. Peste asta au pastrat elemente din Sharia pentru a avea priza la populatie, insa la fel ca si in Irak, promotorii acestei doctrine au fost o minoritate religioasa. Regimul Assad nu reprezinta islamul, iar discutia despre acest regim nu am deschis-o eu si nu are nicio relevanta in subiectul de aici, ca si intregul conflict din regiune, care nu are legatura cu religia, ci este politic. Daca vrei sa-l pui in context religios, pune-l la alta religie, care vorbeste despre teritorii promise de Divinitate.
Asa ar trebui sa fie, insa musulmanii repeta din 3 in 3 fraza, ca islamul este un modus vivendi si atunci din complezenta, subiectul a fost discutat aici.Tocmai fiindca politicul are rolul de a configura baza logistica pentru modus vivendi.

Edited by ThinkAbout, 29 February 2012 - 20:40.


#444
TomTomCat

TomTomCat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 18.11.2011

View PostThinkAbout, on 29th February 2012, 22:33, said:

Iti dau voie :D
Insa nu o si cred.Actiunea penala in instanta este scutita de taxa de judecata :P
Amenda pentru strigare de lozinci antiguvernamentale nu exista.Exista amenda pentru organizarea de mitinguri fara a se cere si implicit obtine autorizatie prealabila.
Nu crezi ce? Ca legea spune ce ai spus, dar ca militianul cu burta nu avea chef sa-si faca datoria si a spus asta? A spus-o. Sigur ca era obligat sa o faca si avea sa o faca, dar m-a deranjat atittudinea lui, de par'ca eu am fost vinovat ca mi-am permis sa trec pe strada pe care i-a facut-o ma-sa cadou lui X.
Daca as fi fost musulman si as da detalii despre asta, ar fi fost un exemplu pozitiv de "Islam, religia pacii". Pot doar spune ca nu am aplicat nici principiul de a intoarce celalalt obraz, dar nici pe cel de "ochi pentru ochi". Pace nu inseamna neaparat plecatul capului sau impunerea ei cu pumnul. Poti fi puternic fara sa fii violent.

Quote

De ce nu? Cu ce te deranjeaza universitatile multilingve?
Finantate de un stat cu o singura limba oficiala? Nu te deranjeaza ca niste indivizi invata pe banii statului caruia ii platesti impozite, intr'o limba fara sa vrea sa o vorbeasca pe cea oficiala si sa te trateze cu siqtir daca nu le vorbesti limba lor? Voi raspunde precum un fost ministru de externe intr'o discutie cu un fost ambasador american, mare sustinator de minoritati si universitati in limba lor: "In Statele Unite numarul hispanicilor depaseste 10%. Cand Statele Unite vor avea universitati de stat in limba spaniola, vom veni sa invatam din experienta dumneavoastra". Exista in Franta universitati in limba araba sau in Marea Britanie universitati in limba urdu sau hindi?

Quote

De Hamza scria pe bannerul din fotografia postata de mine.Scria si data si anul nasterii, insa tu vezi si intr-o fotografie Jerusalem Post.
Sa inteleg ca oricum nu te doare de nici un copil, ca nu ai nominalizat nici unul, tu fiind dresat sa faci trimitere la Israel..interesant...interesant...insa de asteptat...
Anyway, chiar si un singur om ucis pe nedrept din interesele politice este tot o crima.
Vad ca partea asta ti-a scapat
Nu am contestat numele persoanei in cauza. Am spus doar ca sunt multe victime nevinovate ucise de toate taberele implicate in conflictele din Orientul Mijlociu, iar criminali nu sunt doar regimurile dictatoriale, ci si armatele "eliberatoare". Numele lor nu sunt cunoscute. Poate le gaseste pe vreun blog sau pe o pagina web, dar pe care nu o va cita niciodata un post de stiri, pentru ca stirea nu da bine "aliatilor nostri".

Quote

Da` vad ca esti cu ochii si urechile pe Israel ca pe oala cu galbeni, de mai tii minte declaratii din 91.
Obiectivitatea, deh...daca nu-s din schisma religioasa sunt dusmanii, nu repet teoria stai linistit, doar faceam checking a doua oara pe ea. :smoke:
Chiar si daca as fi, vad ca te deranjeaza. Altii sunt cu ochii pe Siria, pe Irak, pe Libia, pe Iran. Am retinut asta referitor la regimul sirian, nu la Israel. Am si spus ca in emisiunea aceea se referea la numarul mic de voturi impotriva lui Assad vs numarul mare de morti la Hama. Chiar si daca referendumul ala ar fi fost pe bune, in 1991 Assad scotea lejer 51% sau chiar mai mult. Ca orice dictator, a vrut insa 99,99%.
Obiectivitate? Ce stiri din vest dadeau la Telejurnal pe timpul lui Ceausescu? "Ample demonstratii pentru pace au avut loc in Germania, Franta" si nu mai stiu pe unde. In unele cazuri mai dadeau si scene moderate de brutalitate a politiei. Mai erau si emisiuni in care ne arata somerii si homelesii din vest. Nu poti spune ca nu erau realitatea, dar era una incompleta. De ce stirile despre Siria ar fi obiective si complete? Si de ce efectele tragice pe care le vedem ar fi 100% din vina regimului? Daca maine in Romania niste autonomi ar pune mana pe arme si ar incepe sa impuste pe reprezentantii autoritatii statului, fie in lupte directe fie in represalii si rafuieli personale cum s'a si intamplat la "revolutie" in unele judete si respectiv in Siria in timpul revoltelor de la Alep si Hama, nu ar fi normal ca autoritatile sa intervina? Nu exista din pacate riscul ca populatia sa fie prinsa in aceste lupte si sa existe victime? Sau solutia e: daca aia vor autonomie, noi le-o dam, ca sa nu fie victime. Daca aia trag cu arma dintre manifestanti, demisionam ca sa nu ranim populatia? Cere asta politicienilor de aici si-ti vor rade in nas, iar aici e democratie. Atunci de ce niste cetateni care treceau prin piata au luat bataie de la jandarmi pentru ca s'au nimerit prin zona?

Quote

Nu oi fi, insa vorbesti ca unul, gandesti ca unul si actionezi ca si cum ai fi.
Beside that, unde vezi propaganda si extremismul? Ca amicul Sercher a postat niste articole ce relateaza evenimente care s-au intamplat in realitate, ori ca amicul Fumatorul a pus cateva intrebari despre Islam la care nu a primit raspuns nici acum? :scratchchin:
M-am referit in special la afirmatia unei persoane in alt subiect, in care afirma ca va da foc Quranului si va posta filmul pe youtube. Mesajul era prea vechi pentru a-i raspunde sau a-l raporta. Eu nu mi-am permis sa spun sau sa gandesc sa dau foc chiar si unei carti de religie, indiferent despre ce religie este vorba, din respect pentru religia respectiva si pentru oamenii care o practica. Unii o fac, insulta religii, insulta popoare, dar sunt protejati de legi care interzic ca ei sa fie insultati.
Obiceiuri tribaleze de clan, "tribunale" si "legi" proprii, casatorii aranjate la 1 an si facute la 10 ani, lipsa de civilizatie, tendinta de a-si impune propriile reguli si alte aspecte reprosate islamului le gasim si la diversi concetateni fara legatura cu islamul. Presupun ca in numele tolerantei, trebuie sa le acceptam. Daca vin din partea unor musulmani, se pare ca nu trebuie.

Chiar nu ai cunoscut niciodata vreun localnic de aici care sa fie turc sau tatar? Ei sunt tot musulmani. Ei nici macar n'au cerut universitate in limba lor. Probabil ca si ei fac 5 rugaciuni pe zi, tin Ramadanul (sau Ramazanul cum ii spun ei) si poate ca au fost macar odata la Mecca. Nu mananca porc. Poate ca si femeile batrane din familia lor poarta basma. Te-au deranjat cu ceva? Poti judeca islamul dupa comportamentul lor sau dupa al celor dintr'o zona de conflict?

#445
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View PostTomTomCat, on 1st March 2012, 01:42, said:

Pace nu inseamna neaparat plecatul capului sau impunerea ei cu pumnul. Poti fi puternic fara sa fii violent.
Asa este, pacea vine dupa ce ai fost toate astea si nu ti-a placut...daca vine...

View PostTomTomCat, on 1st March 2012, 01:42, said:

Finantate de un stat cu o singura limba oficiala? Nu te deranjeaza ca niste indivizi invata pe banii statului caruia ii platesti impozite, intr'o limba fara sa vrea sa o vorbeasca pe cea oficiala si sa te trateze cu siqtir daca nu le vorbesti limba lor? Voi raspunde precum un fost ministru de externe intr'o discutie cu un fost ambasador american, mare sustinator de minoritati si universitati in limba lor: "In Statele Unite numarul hispanicilor depaseste 10%. Cand Statele Unite vor avea universitati de stat in limba spaniola, vom veni sa invatam din experienta dumneavoastra". Exista in Franta universitati in limba araba sau in Marea Britanie universitati in limba urdu sau hindi?
Sincer, nu ma deranjeaza, nu de alta dar finantare tot s-ar da ca ar trebui sa invete in romana. Aceleasi costuri.
De fapt din cate observ pe tine te deranjeaza mai mult partea cu sictirul.

View PostTomTomCat, on 1st March 2012, 01:42, said:

Nu am contestat numele persoanei in cauza. Am spus doar ca sunt multe victime nevinovate ucise de toate taberele implicate in conflictele din Orientul Mijlociu, iar criminali nu sunt doar regimurile dictatoriale, ci si armatele "eliberatoare". Numele lor nu sunt cunoscute. Poate le gaseste pe vreun blog sau pe o pagina web, dar pe care nu o va cita niciodata un post de stiri, pentru ca stirea nu da bine "aliatilor nostri".
Gresit, media, libertatea de exprimare  este cenzurata numai de tirani ori de sisteme sociale care poarta prin ele insele germenele asta.

#446
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009
Turkey: Women's protection law watered down
Concepts such as "equality of woman and man," "de facto equality," "gender equality in society," and "domestic violence" were removed from the draft law.

Funny how that keeps happening: resistance to reforms in favor of protection and expansion of women's rights in Islamic societies routinely invokes Islamic law and principles. The proverbial elephant in the room is the content of Qur'an 4:34:

Men are in charge of women, because Allah hath made the one of them to excel the other, and because they spend of their property (for the support of women). So good women are the obedient, guarding in secret that which Allah hath guarded. As for those from whom ye fear rebellion, admonish them and banish them to beds apart, and scourge them. Then if they obey you, seek not a way against them. Lo! Allah is ever High, Exalted, Great.
"Women's groups outraged by Cabinet's drastic changes to violence bill draft," from Today's Zaman (actually yesterday's Today's Zaman), March 1 (thanks to Twostellas):

Women's rights activists' excitement about a new draft law intended to address the issue of violence against women has died down as the Cabinet has eliminated important parts of the draft -- including its name -- which was prepared as a result of extraordinary efforts by activists and the related ministry. “This is scandalous and unheard of,” said women's rights activist and researcher Pınar İlkkaracan. “How can they make so many changes to a draft law prepared by the ministry as a result of months of work? Are they kidding all of us?”
She was referring to the “Draft law to protect women and individual family members from violence” on which women's right groups worked tirelessly with Family and Social Policy Minister Fatma Șahin, particularly since September last year.

Two hundred thirty-six women's groups from Șiddete Son Platformu -- the Platform to End Violence, in Turkey where almost every day five women are killed by men -- had prepared their own draft law at the beginning of the drafting process in 2011 and presented it to the ministry. In the meantime, the ministry prepared its own draft and said that they could work with women's right groups on the draft law prepared by the ministry.

#447
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009
Egyptian presidential hopeful and former Hamas-linked CAIR official Bassem Khafagi: "I was the first to expose the notion of 'moderate Islam,' which is used as a means to canonize a 'non-Islamic Islam'"

Hamas-linked CAIR constantly insists that Muslims in the U.S. are moderate, don't subscribe to the elements of Islamic law that conflict with the U.S. Constitution, and reject and abhor Islamic terrorism. So did Khafagi change his mind about "moderate Islam" when he went back to Egypt? Or does he think Islam should be moderate in the U.S. but not in Egypt? Or maybe he and others who are still in Hamas-linked CAIR really aren't as moderate as they'd like the foolish kuffar to assume? I confidently await the imminent explanation from Honest Ibe Hooper, clearing all this up!
Also, he says he was an "Islamist" when he came to America. Did Hamas-linked CAIR know that when they hired him?

More on this story. Egyptian Presidential Candidate and Former CAIR Official Bassem Khafagy: 'I Never Loved the US, the Infidel Country," from MEMRI, March 14:
Following are excerpts from an interview with Egyptian presidential candidate Bassem Khafagy, which aired on Al-Hekma TV on March 14, 2012:...

Interviewer : We are now hearing of billions being invested in Egypt by Iran. Do you accept such financial aid or investment in the economy of Egypt?

Bassem Khafagy : I will first examine if there are ? and I'm sure there are ? ulterior motives, which undermine Egypt's national security. I will not allow any threat to Egypt's national security for the sake of billions, regardless of their source ? be it the Zionist entity or anyone else. I want investments in Egypt to come from friends of Egypt. Any party that wants to declare its friendship with Egypt is welcome.

Interviewer : The US, for example?

Bassem Khafagy : The US has never declared its friendship with Egypt. It declared its friendship with Mubarak. But its entire conduct? Whoever finances and supports my main enemy in the region is no friend of mine.
[?]
When I first went to America ? like many Islamists who went there ? I loved Islamic preaching there. I loved the place I lived in, but I never loved the US, the infidel country.
[?]
I wrote in my article that the US constitutes a criminal element in this world. All my writings in recent years explain the unacceptable Western subjugation enterprise. I discussed the RAND report, which was read by most of the Muslim world's elite. I was the first to write about this report and the first to translate it into Arabic. I was the first to expose the notion of "moderate Islam," which is used as a means to canonize a "non-Islamic Islam." I don't know why they call it "moderation." This "moderation" means violation [of the laws] of Islam.

Edited by searcher-star, 20 March 2012 - 15:58.


#448
tashinorbu

tashinorbu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 29.01.2010
Sigur ca islamul e religia pacii ca doar dupa ce ii inlaturi pe necredinciosi care sunt 99% vei avea cu siguranta pace.

#449
arakosta

arakosta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 06.09.2010

Quote

N'am spus ca aceia din poza sunt teroristi. Dar nici sirieni nu prea par a fi. Steagurile nu sunt siriene, iar o pancarta spune ceva despre palestinieni, poate o traduce cineva care stie araba. Vor sirienii sa schimbe steagul sau sunt separatisti, adica "minoritati" din alea pentru care vrei sa aiba prea multe drepturi?
Scrie :
Palestina:Nu astepta arabii, poporul sirian vine.
Cat despre steag, e steagul "independentei" conform rebelilor.Daca te uiti pe wikipedia insa vezi ca e steagul impus de francezi in timpul in care guvernau syria.

Ma aflu in Syria si va pot raspunde la mai toate intrebarile pe care le aveti.Dar intai sa clarific niste lucruri.
1.Da, se trage pentru a opri protestele (am vazut zeci de proteste), insa numai in aer.Uneori insa, apar si rebeli inarmati printre protestatari, si atunci se lasa cu victime.
2.Rebelii opresc vehicule pe drumurile care le controleaza, si fura tot ce apuca (am vazut cu ochii mei).Daca ai ghinionul sa vi prin Turcia in Siria, atunci ai belito(tot din proprie experienta).Majoritatea drumurilor sunt controlate de rebeli si daca nu ai bani la tine, te calca in picioare, la propriu.
3.Si Al- Jazeera si canalele syriene mint de ingheata apele.La Al-Jazeera in fiecare zi scrie ca x oameni au fost omorati de securitatea syriana, desi tot ei scriau cu minute inainte ca au fost lupte intre armata siriana libera si cea oficiala.
La Syria tv, dau telenovele in timp ce elicopterele si tancurile intra in unele orase in cautarea "organizatilor teroriste''.

Sunt Contra regimului actual dar tot contra impotriva unui regim islamist.

Quote

Uite cateva poze din Siria anilor 40:
Hahaha uite cine vorbeste de propaganda.
Ai pus cele mai frumoase poze din anii 40 si o poza care nu reprezinta syria moderna nici macar 1%.Un simplu search pe google si te lamuresti.

Edited by arakosta, 11 April 2012 - 17:26.


#450
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009
The Genocide of the Ottoman Greeks: Studies on the State-Sponsored Campaign of Extermination of the Christians of Asia Minor (1912-1922) and Its Aftermath: History, Law, Memory, edited by Tessa Hofmann, Matthias Bjornlund, and Vasileios Meichanetsidis.

A forgotten historical episode reexamined. From the publisher's website:

Studies on the State Sponsored Campaign of Extermination of the Christians of Asia Minor (1912-1922) and Its Aftermath: History, Law, Memory
Edited by Tessa Hofmann, Matthias Bjørnlund and Vasileios Meichanetsidis

The period of transition from the collapse of the Ottoman Empire to the foundation of the Turkish Republic was characterized by a number of processes largely guided by a narrow elite that aimed to construct a modern, national state. One of these processes was the deliberate and planned elimination, indeed extermination, of the Christian (and certain other) minorities. According to demographic studies, the numbers are stark: In 1912 the areas of Asia Minor and Thrace were inhabited by about 4-5 million Christians and 7-8 million Muslims; by 1923 only 250-300,000 Christians remained.

Raphael Lemkin, the legal scholar who introduced the term genocide into international law, formulated his early ideas on the definition of this war crime by studying the destruction of the Christians of Asia Minor, while the distinguished Turcologist Neoklis Sarris has noted that the annihilation of the Christian minorities represented an integral element in the formation of the Turkish Republic. As the editors of this volume note the recent resolution by the International Association of Genocide Scholars recognizing the Greek and Syriac genocides suggests a wider range of victim groups. This volume therefore represents an effort to provide an outline and a direction of a more extensive study of the deliberate destruction and elimination of a Greek presence that spanned over three millennia, in the space that became the Turkish Republic.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate