Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reparat difuzor membrana hartie, ...

Restaurantele cu stele Michelin

Best cooler

Program vizibilitate intre puncte
 Sfat achizitie casti gaming 300-3...

Dimensiune optima teava scurgere ...

Sfat achizitie telefon cu camera/...

Nu se poate completa declaratia 2...
 Caut firma pentru lucrare bucatar...

Dimensionare țevi incalzire

Cum va merge sistemul dupa upgrad...

Cuvantul "ciunet"
 Alternativa la Oppo Find X5 in ac...

Perioada de proba fara contract

Idee articol stiintific Cisco/ret...

Setare/reglare AC pentru confort ...
 

Persoana Fizica Autorizata

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
397 replies to this topic

#271
fba

fba

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.09.2008

View PostTLGsoft, on Nov 17 2008, 12:30, said:

Pentru stampile sunt magazine specializate. Trebuie sa te duci cu certificatul in original + o copie, si un CD cu modelul de stapila dorit. De obicei sunt la oferta cate 2 stampile (mare+mica). Ia-ti si mica pentru a o tine cu tine in buzunar.

Facturile si chitantele le listezi. Daca vrei neaparat pretiparite, cauti o tipografie.


multumesc frumos pentru raspuns si pt promptitudine

#272
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
- pt model de stampila nu iti trebuie CD decat daca vrei tu neaparat un model special. firmele au destule modele de unde sda alegi
- pt facturi, iarasi, nu ai nevoie de tipografie decat daca iarasi, vrei sa iti imprimi tu un anumit model si eventual sigla si mai stiu eu ce. si aia, in cantitati mari (ori ca pfa lucrand pt o firma o sa ai poate 12 facturi pe an). sunt firme specializate (si nu numai) pe documente fiscale. gasesti acolo tot ce vrei, pretiparit.

#273
wittman

wittman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 17.04.2006
multumesc  _Smiley_ si TLGsoft.


cine este PFA platitor de TVA inseamna ca isi poate recupera tva-ul de la orice lucru cumparat/folosit in activitatea pfa-ului? si daca da, cand se recupereaza acest tva? trimestrial, la sfarsitul anului fiscal?

#274
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postwittman, on Nov 17 2008, 13:51, said:

multumesc  _Smiley_ si TLGsoft.


cine este PFA platitor de TVA inseamna ca isi poate recupera tva-ul de la orice lucru cumparat/folosit in activitatea pfa-ului? si daca da, cand se recupereaza acest tva? trimestrial, la sfarsitul anului fiscal?

Din cate stiu la PFA, trimestrial. Adica tragi linie si vezi cat TVA ai incasat si cat ai platit. Daca iti ramane in plus, il dai la stat. Daca ai minus (de recuperat de la stat) poti face cerere de rambursare, insa numai daca depaseste 5000 RON. Ti se va rambursa dupa ce iti va veni un control.  ;) Poti sa nu faci cerere si tii minte urmatorul trimestru.

#275
wittman

wittman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 17.04.2006
aha, pai de incasat...nu prea vad ce ar fi. singurii bani care imi vor veni vor fi remuneratia lunara din contractul pe care-l voi incheia cu managerul de proiect.

multumesc pentru raspunsurile de pana acuma  :thumbup:

#276
wittman

wittman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 17.04.2006
am incercat sa editez postul precedent pentru a prevenit double post-ul, da' nu vaz de nici o culoare butonu' de edit.

acestea fiind spuse, atasez un model de contract de comodat si rog pe cine se pricepe sa imi spuna daca e ok sau nu. multumesc

Attached File  Contract_de_comodat.doc   34.5K   85 downloads

Edited by wittman, 19 November 2008 - 17:03.


#277
wittman

wittman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 17.04.2006
tot eu  :D

contractul de comodat prezentat mai sus a fost ok, aprobare de la vecini n-am avut nevoie pentru ca nu imi desfasor activitatea in sediu, taxele cu totul s-au dus pe la 170 RON si in 5 zile lucratoare urmeaza sa imi ridic actele de infiintare.

#278
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,112
  • Înscris: 24.02.2006
felicitari! mai ai un pic, inregistrarea la financiar si apoi poti demara treaba.
aici in bucuresti cer acordul vecinilor indiferent daca e numai sediu social sau nu.

#279
The@ngel

The@ngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,225
  • Înscris: 07.08.2003

View Post_Smiley_, on Nov 20 2008, 16:16, said:

felicitari! mai ai un pic, inregistrarea la financiar si apoi poti demara treaba.
aici in bucuresti cer acordul vecinilor indiferent daca e numai sediu social sau nu.
Asta probabil mai nou.
Eu mi-am facut in ectorul 6, cand se facea la primarie (adica pe la inceputul anului), si nu mi-a trebuit acordul vecinilor.
Acum, de cand s-a modificat legea, nu mai stiu cum e.

#280
wittman

wittman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 17.04.2006

View Post_Smiley_, on Nov 20 2008, 16:16, said:

felicitari! mai ai un pic, inregistrarea la financiar si apoi poti demara treaba.
aici in bucuresti cer acordul vecinilor indiferent daca e numai sediu social sau nu.

multumesc!

intrebare: s-ar putea ca dupa ce termin cu toate hartiile...sa fiu si angajat cu carte de munca (pe cu totul alt profil decat cel pe care obtin pfa-ul). am inteles ca in situatia asta se modifica putin taxele si impozitele de pe pfa?

Edited by wittman, 20 November 2008 - 17:33.


#281
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postwittman, on Nov 20 2008, 18:29, said:

multumesc!

intrebare: s-ar putea ca dupa ce termin cu toate hartiile...sa fiu si angajat cu carte de munca (pe cu totul alt profil decat cel pe care obtin pfa-ul). am inteles ca in situatia asta se modifica putin taxele si impozitele de pe pfa?

La PFA cu norma de venit se reduce norma la jumatate daca esti si angajat cu 8 ore.

#282
wittman

wittman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 17.04.2006
la venit real nu produce nici o schimbare?  :mellow:

#283
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,112
  • Înscris: 24.02.2006
nu

#284
serban_b

serban_b

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 20.11.2008
in viitorul apropiat as vrea sa incep o afacere cu distribuirea pliantelor [af sau pfa], cum pot obtine o calificare in acest sens?
pot face contracte de colaborare cu alte persoane [elevi liceu] daca sunt [eu] pfa sau af?
am nevoie de casa de marcat? multumesc anticipat

p.s.: scuzati eventualele greseli, sunt nou pe forum

#285
ela_s_m

ela_s_m

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.12.2007
buna seara. as dori mult sa ma ajutati putin si pe mine. eu am terminat liceul cu profil matematica-informatica si in prezent urmez facultatea de medicina. mi s-a propus sa ma angajez la o firma in domeniul IT sub forma de PFA.este posibil acest lucru avand in vedere ca facultatea pe care o urmez in prezent este pe alt domeniu? va multumesc

#286
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,112
  • Înscris: 24.02.2006
@serban_b : ca si pfa, nu poti angaja pe altcienva sa desfasoare activitatea pentru care esti tu autorizat

@ela_s_m : da, e posibil. ar trebui sa ai(din liceu) un atestat de ajutor analist-programator. daca nu, diploma de absorvire a liceului, in care se specifica profilul, ar trebui sa fie la fel de buna.

#287
serban_b

serban_b

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 20.11.2008
multumesc pentru raspuns Smiley! stiam acest lucru dar chiar nu exista nici o forma legala pentru a face asa ceva? A face un contract de colaborare cu cineva e acelasi lucru cu a-l angaja?
intreb acest lucru pentru ca de curand am fost la un interviu pentru un job part-time [agent vanzari] la o firma care se ocupa cu internet, telefonie si cablu si am fost acceptat chiar daca nu am nici o calificare pentru asa ceva. acolo mi sa spus ca eu voi incheia un ''contract de colaborare'' cu ei si voi primi comision in functie da numarul clientilor pe care eu ii aduc.

#288
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postela_s_m, on Nov 21 2008, 23:27, said:

buna seara. as dori mult sa ma ajutati putin si pe mine. eu am terminat liceul cu profil matematica-informatica si in prezent urmez facultatea de medicina. mi s-a propus sa ma angajez la o firma in domeniul IT sub forma de PFA.este posibil acest lucru avand in vedere ca facultatea pe care o urmez in prezent este pe alt domeniu? va multumesc

Nu conteaza decat sa ai o diploma recunoscuta care atesta o calificare in IT.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate