Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Instalare aer conditionat in apar...

Telefoane prietenoase cu vederea?

Alegere teava pentru incalzire pr...

Opinia publica despre medici/ asi...
 Senzor Temp PMOD-TMP3 cu TCN75A

Amazing Race

La multi ani @LouisCyphre!

Vinieta Bulgaria Online
 Investitie imobiliara in strainat...

Plita inducție gorenje IC340...

info schimbare buletin sectorul 4

Aplicație nivel scazut baterie
 Importul de cod extern avantaje v...

Alegere sistem usi glisante\...

Am primit credit in avans desi op...

Restituire prima casco dupa instr...
 

Persoana Fizica Autorizata

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
397 replies to this topic

#235
cocoalex

cocoalex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 05.06.2005

View Postcocoalex, on Oct 29 2008, 10:45, said:

Cum se procedeaza daca lucrezi cu o institutie publica si trebuie sa plateasca in trezorerie?

Se poate deschide cont in trezorerie ca si la firme? Ca sa ii scot de acolo trebuie sa fac ordin de plata catre un cont din banca?
Contul poate sa fie personal sau trebuie sa fie trecut pe PFA?

Intre timp am aflat:
- ca si pfa nu poti sa ai cont in trezorerie
- poti folosi orice cont in banca, chiar si unul personal

#236
JOSEPH

JOSEPH

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 17.06.2006
Salut, doresc sa imi schimb locul de munca, buuun, toate bune si frumoase, am gasit altul, ma rog, ma duc astazi la o intalnire sa batem palma.

Faza este ca ei au urmatorul mod de salarizare; suma fixa pe cartea de munca pentru toti angajatii si suma negociabila pe fiecare angajat in parte pe contract de PFA, ei spunand ca se ocupa de tot (acte, taxe, etc)

Imi puteti spune va rog frumos care sunt avantajele si dezavantajele acestui mod de salarizare pentru mine personal ?

Daca se poate sa obtin un raspuns pana ajung la intalnirea de astazi ar fi perfect


Multumesc frumos

#237
JOSEPH

JOSEPH

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 17.06.2006

View PostJOSEPH, on Nov 5 2008, 11:24, said:

Salut, doresc sa imi schimb locul de munca, buuun, toate bune si frumoase, am gasit altul, ma rog, ma duc astazi la o intalnire sa batem palma.

Faza este ca ei au urmatorul mod de salarizare; suma fixa pe cartea de munca pentru toti angajatii si suma negociabila pe fiecare angajat in parte pe contract de PFA, ei spunand ca se ocupa de tot (acte, taxe, etc)

Imi puteti spune va rog frumos care sunt avantajele si dezavantajele acestui mod de salarizare pentru mine personal ?

Daca se poate sa obtin un raspuns pana ajung la intalnirea de astazi ar fi perfect


Multumesc frumos

Ma poate ajuta cineva cu un raspuns ? trebuie sa ma duc astazi acolo si as vrea sa stiu si eu ce sa mai intreb si daca e ok cum spun ei.

Multumesc frumos

#238
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,127
  • Înscris: 24.02.2006
modalitatea asta de plata se practica prin multe firme.
in principiu, ei platesc taxe mai putine la stat.
tu, in schimb, ai si plusuri si minusuri. primesti mai multi bani, dar pt ei nu-ti este platita pensia (practic, la pensio o sa apari ca ai avut salariul de pe CM, nu si cel de pe pfa).

#239
JOSEPH

JOSEPH

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 17.06.2006
Asta nu este problema mea, am pensie privata si ei folosesc tot sistemul de pensii private, imi poti detalia te rog plusurile si minusurile  ?

Multumesc frumos

#240
JOSEPH

JOSEPH

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 17.06.2006
Help, la 17.00 plec la intalnire :(

#241
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,127
  • Înscris: 24.02.2006
pai alea sunt. alte plusuri si minusuri nu prea ar mai fi, daca se ocupa ei de acte si alergatura.

#242
JOSEPH

JOSEPH

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 17.06.2006
ok si cu ce ma avantajeaza pe mine acest lucru ?  sau cu ce ma dezavantajeaza ? de ce este bine sau nu este bine pentru mine sa fiu platit asa si nu in mod normal ?

Multumesc frumos

#243
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,127
  • Înscris: 24.02.2006
este bine sa primesti asa banii pt ca:
-poti sa-i ceri angajatorului un salariu mai mare (practic, ii ceri sa-ti dea tie banii pe care i-ar fi dat la stat daca erai angajat cu tot salariul pe CM)
-poti sa-ti gestionezi tu mai bine finantele (decontezi cheltuieli facute in interes de serviciu, de exemplu)

dezavantaje:
-multi se bucura ca primesc mai multi bani acum si nu-si fac contract suplimentar cu casa de pensii
-in functie de tipul de PFA (impozit la norma sau la venit real) ai mai mult de umblat
-in caz de incurcaturi legislative, raspunzi cu tot ce ai pe numele tau (un SRL, de exemplu,raspunde in limita capitalului social + ce mai e pe firma, patronul nu raspunde cu nimic).

#244
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
Contractele o sa le ai cu aceiasi firma?Adica si CM si PFA?

Contract pe PFA cu firma - trage cat poti de bani, vezi si cu concediile ce si cum, sa nu te trezesti ca pe perioada concediului iti plateste fix cat ai pe Cartea de Munca, ca doar prin contractul ala ai drept la concediu si nu prin contractul de PFA care va fi banuiesc unul de prestari servicii(asta daca nu ceri in mod express in contract).
Un contract intre 2 parti gen PFA-Firma se poate intrerupe mult mai usor decat un contract de munca Firma - Angajat!

#245
JOSEPH

JOSEPH

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 17.06.2006

View PostMATRIXU, on Nov 6 2008, 11:54, said:

Contractele o sa le ai cu aceiasi firma?Adica si CM si PFA?

Contract pe PFA cu firma - trage cat poti de bani, vezi si cu concediile ce si cum, sa nu te trezesti ca pe perioada concediului iti plateste fix cat ai pe Cartea de Munca, ca doar prin contractul ala ai drept la concediu si nu prin contractul de PFA care va fi banuiesc unul de prestari servicii(asta daca nu ceri in mod express in contract).
Un contract intre 2 parti gen PFA-Firma se poate intrerupe mult mai usor decat un contract de munca Firma - Angajat!

Da, contractele vor fi cu aceeasi firma,

Multumesc pentru faza cu concediile, nu ma gandisem :)

Contractul PFA va fi de Prestari Servicii cu Norma Fixa.


Orice informatii imi mai puteti oferi imi sunt de un real folos.

Multumesc frumos

Edited by JOSEPH, 06 November 2008 - 12:22.


#246
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,907
  • Înscris: 03.02.2005
Daca ai si carte de munca si vei avea si PFA la norma fixa de venit, atunci valoarea normei va fi redusa la jumatate.
Valoarea normei fixe se stabileste anual si este in functie de localitatea in care iti inregistrezi PFA-ul.
Impozitul (16%) si sanatatea (5,5% parca) se scad din norma, in cazul tau norma fiind redusa la jumatate valoarea cotizata va fi si ea mica, procentul ramane acelasi.
Pensia ca PFA ramane la latitudinea ta sa o platesti, daca te hotarasti sa o platesti aceasta va reprezenta o valoare de 29% dintr-o suma declarata de tine ca venit, acest venit declarat trebuie sa fie cel putin salariul minim pe economie, acum parca e 500 lei.

Nu uita, ca avand si carte de munca si PFA vei plati de doua ori: impozitul si sanatatea, doar pensia ramane la latitudinea ta sa o platesti sau nu pe PFA.

Daca ai PFA la norma de venit nu tii contabilitate.
Daca vrei sa faci un credit venitul tau va fi considerat: valoarea neta a salariului ca angajat + valoarea lunara stabilita de norma de venit / 2, cu aceste valori lucreaza majoritatea bancilor, chiar daca ai in mana mai multi bani decat iesa din calculul acesta. Iar pentru a face un credit trebuie sa ai cel putin 12 luni pe PFA.

Astept si eu confirmarea celor scrise aici de mine.

Edited by Ciubex, 06 November 2008 - 12:39.


#247
JOSEPH

JOSEPH

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 17.06.2006

View PostCiubex, on Nov 6 2008, 13:38, said:

Daca ai si carte de munca si vei avea si PFA la norma fixa de venit, atunci valoarea normei va fi redusa la jumatate.
Valoarea normei fixe se stabileste anual si este in functie de localitatea in care iti inregistrezi PFA-ul.
Impozitul (16%) si sanatatea (5,5% parca) se scad din norma, in cazul tau norma fiind redusa la jumatate valoarea cotizata va fi si ea mica, procentul ramane acelasi.
Pensia ca PFA ramane la latitudinea ta sa o platesti, daca te hotarasti sa o platesti aceasta va reprezenta o valoare de 29% dintr-o suma declarata de tine ca venit, acest venit declarat trebuie sa fie cel putin salariul minim pe economie, acum parca e 500 lei.

Nu uita, ca avand si carte de munca si PFA vei plati de doua ori: impozitul si sanatatea, doar pensia ramane la latitudinea ta sa o platesti sau nu pe PFA.

Daca ai PFA la norma de venit nu tii contabilitate.
Daca vrei sa faci un credit venitul tau va fi considerat: valoarea neta a salariului ca angajat + valoarea lunara stabilita de norma de venit / 2, cu aceste valori lucreaza majoritatea bancilor, chiar daca ai in mana mai multi bani decat iesa din calculul acesta. Iar pentru a face un credit trebuie sa ai cel putin 12 luni pe PFA.

Astept si eu confirmarea celor scrise aici de mine.


Multumesc pentru informatii, chiar ma interesa partea de credit, dar hai sa lucram cu niste cifre.

600 Ron pe CM si 1400 pe CFA
Pensia nu ma intereseaza pentru ca firma ofera pensie privata facultativa, eu deja avand si facultativa si obligatorie :)
eu cam cu ce bani ma aleg aici ?
Si daca vreau un credit sa inteleg ca eu am doar 1000 Ron venit ? Conform calculului bancar ?

Multumesc frumos

Si PFA-ul va fi in Bucuresti.

Edited by JOSEPH, 06 November 2008 - 12:46.


#248
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,907
  • Înscris: 03.02.2005
Avand in vedere ca esti PFA cu sediul social in Bucuresti ar trebui sa te interesezi pe la administratia financiara de care apartii (sector sau capitala, habar nu am) sau sa intrebi pe la cunoscatori care-i valoare normei de venit pentru activititatea prestata de tine.
Spre exemplu in Iasi norma de venit pentru IT este aproximativ 16000 lei pe an, in Brasov pentru acelasi domeniu norma este de aproximativ 24000 de lei pe an.
Sa spunem ca in Bucuresti ai avea 24000 de lei pe an norma de venit. In cazul tau norma aceasta s-ar reduce la 12000 lei pe an.
Pe luna aceasta norma ar fi de 1000 lei.
Pentru PFA scazi din start impozit (16%) si sanatate (5,5%) adica 21,5% (215 lei)
Carte de munca, la un venit brut (pe CM) de 600 de lei ai mai ramane in mana cu 461 lei.
Asadar la banca cel mai probabil ti se va spune ca tu ai lunar un venit de: 1246 lei / luna.
Practic tu ai avea in mana: 1400 - 215 + 461 = 1646 lei / luna.

Acesta este un calcul ipotetic pentru ca nu stiu care este valoarea normei de venit in Bucuresti pentru domeniul pentru care tu prestezi serviciile.

Later edit
Am impresia ca sanatatea e 6,5% din brut pentru PFA.
In cazul asta 16 + 6,5 = 22.5% (225 lei)
Iar daca e sa ma iau dupa calculul de pe pagina: Calculator salarii pentru cazul cartii de munca ai primi in mana 466 lei
Deci conform actelor, la banca ai putea sa arati ca ai un venit lunar de 1000 - 225 + 466 = 1241 lei / luna
Iar tu in realitate sa mai ramai in buzunar cu 1400 - 225 + 466 = 1641 lei.

Asadar calculele mele sunt apropiate +/-.

Edited by Ciubex, 06 November 2008 - 17:18.


#249
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003

View PostCiubex, on Nov 6 2008, 12:38, said:

Daca vrei sa faci un credit venitul tau va fi considerat: valoarea neta a salariului ca angajat + valoarea lunara stabilita de norma de venit / 2, cu aceste valori lucreaza majoritatea bancilor, chiar daca ai in mana mai multi bani decat iesa din calculul acesta. Iar pentru a face un credit trebuie sa ai cel putin 12 luni pe PFA.

Astept si eu confirmarea celor scrise aici de mine.

Normele de creditare pt PFA nu s-au schimbat cand vine vorba de conditii! Ce zici tu este valabil pentru angajati.
La PFA cu norma fixa de venit se ia in calcul suma din contract!


@Joseph, au oua maricele astia de iti fac 2 contracte pe aceiasi firma!
@Ciubex, nu norma se reduce, aia ramane la fel. Impozitul pentru norma de venit se reduce cand esti si angajat! Intr-un final da aceiasi suma, dar impozitul este cel care se reduce si nu norma!

Edited by MATRIXU, 10 November 2008 - 10:05.


#250
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,127
  • Înscris: 24.02.2006

View PostMATRIXU, on Nov 10 2008, 10:00, said:

........
@Ciubex, nu norma se reduce, aia ramane la fel. Impozitul pentru norma de venit se reduce cand esti si angajat! Intr-un final da aceiasi suma, dar impozitul este cel care se reduce si nu norma!

te inseli. norma se reduce, nu impozitul.
pare ca e acelasi lucru, dar nu e. asta din cauza ca se mai platesc si contributii la sanatate, iar reducerea de norma se aplica si acolo.
daca s-ar reduce impozitul, ar insemna ca trebuie sa platesti 8% din norma + 5.5% din norma(=13.5% din norma). dar de fapt platesti 16% din jumatate de norma + 5.5% din jumatate de norma = 23.5% din jumatate de norma = 11.75% din norma.

#251
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
O fi la mine altfel atunci .. Am hartie cu recalcularea impozitului de la adm financiara, prin care se reduce impozitul pe norma si nu norma!!
@smiley, eu ma refeream doar la impozitul pe venit, nu si la CAS. Ala ramane la fel indiferent ca reduci norma sau impozitul!

Edited by MATRIXU, 10 November 2008 - 11:33.


#252
JOSEPH

JOSEPH

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 17.06.2006

View PostMATRIXU, on Nov 10 2008, 11:00, said:

Normele de creditare pt PFA nu s-au schimbat cand vine vorba de conditii! Ce zici tu este valabil pentru angajati.
La PFA cu norma fixa de venit se ia in calcul suma din contract!


@Joseph, au oua maricele astia de iti fac 2 contracte pe aceiasi firma!
@Ciubex, nu norma se reduce, aia ramane la fel. Impozitul pentru norma de venit se reduce cand esti si angajat! Intr-un final da aceiasi suma, dar impozitul este cel care se reduce si nu norma!


Asa ma gandeam si eu :)

Sper sa fie ok, mai trebuie sa stabilim fix detaliile financiare:)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate