Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...
 Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..
 Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil
 Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...
 

Persoana Fizica Autorizata

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
397 replies to this topic

#199
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
PF cu norma de venit stiu caz concret care si-a luat credit pt casa vreo 90 000 parca de la Finans(Credit Europe)
Eu am luat de la BRD, cateva mii fara probleme, am mai scris si in alte posturi.

Problema ar interveni acum, cu noile norme

@Tlgsoft ...Ce duci la banci ?
Pai duci un Contract intre tine si firma X..contract care echivaleaza cu orice adeverinta de salariat(in fata bancii)
Duci tot ce tine de PFA-ul tau, toate hartoagele
Vor facturi? Le dai facturi..
Vor extras de cont, le dai extras de cont unde scrie clar, sua daca nu scrie, rogi pe cei care iti vireaza banii sa scrie cat mai multe detalii(cel putin la mine la ING apare asa:)

Incasare
Ordonator: X - numele firmei care plateste
Sender: BANK ROMANIA S.A. - banca firmei
Detalii/Details: /ROC/CV F. xxxx//AAA/0000

Deci vezi ca firma X, ti-a trimis suma de Y, prin intermediul Facturii cu numarul Z. Pe factura apare clar ca e CV prestari servicii de ex, avand ca baza contractul nr din data de..
E f usor de verificat, si chiar se verificau si se acordau credite cu asta!!

Problema apare in momentul cand iti plateste cineva cash, mai sunt si cazuri d-astea, si atunci nu mai e nici o dovada clara a banilor..

Stiu 3 persoane care au luat sume de la banci, >50k, cu o mizerie de contract de inchiriere pe vreo 2-3000 pe luna! Care evident ca a incetat cum au intrat banii din credit!
Ce verificari poti sa faci acolo? Chiria ti se plateste cash, nu dai factura , ai decat un contract pentru care platesti la stat impozit(sa fii in carti). Daca stiu ca iau 50-100k platesc si eu cateva sute impozit la stat pe un venit fictiv!


Eu ca banca mi se pare mai greu de verificat veridicitatea banilor pentru un contract de inchiriere decat un PFA NV cu toate actele necesare..

Sa ramana in continuare PFA-ul asa cu NV pentru micii meseriasi, sa nu se schimbe nimic, dar absolut nimic . Totul e perfect cu el!

Edited by MATRIXU, 02 October 2008 - 16:03.


#200
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006
Cateva mii iti dau multi fara probleme.

Quote

Pai duci un Contract intre tine si firma X..contract care echivaleaza cu orice adeverinta de salariat(in fata bancii)

Poate in cazul in care contractul are o vechime considerabila si incasarile conform lui au fost constante (ca valoare si timing) si verificabile. In rest, da-mi voie sa ma indoiesc ca iti da cineva pe un contract proaspat semnat.



Ce spui tu tine de logica si normalitate. Problema la banca tine de procedura (norme) care este alta mancare de peste. Daca la ei in norme scrie ca trebuie sa vii cu declaratia de impunere, altceva nu iti accepta.

#201
JustMe2007

JustMe2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 19.03.2007
Sunt banci care acordau fara probleme credite pentru PFA cu NV. Directorii de la 2 dintre banci (din Cluj), intr-o disctue privata, au zis ca pentru categoria noastra nu se schimba nimic cu noile norme. Acum ramane de vazut daca au fost sinceri sau nu, ori daca au vorbit in cunostinta de cauza.

#202
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

 JustMe2007, on Oct 2 2008, 22:04, said:

Sunt banci care acordau fara probleme credite pentru PFA cu NV. Directorii de la 2 dintre banci (din Cluj), intr-o disctue privata, au zis ca pentru categoria noastra nu se schimba nimic cu noile norme. Acum ramane de vazut daca au fost sinceri sau nu, ori daca au vorbit in cunostinta de cauza.


Pe mine ma intereseaza credit imobiliar, nu de cateva mii de euro. Care este banca deschisa la asa ceva?

#203
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
Credit Europe Bank...cel putin era! 90 000 EUR sunt bani luati cu PFA NV!
Normal ca trebuie respectate niste conditii, si ca salariat trebuie sa ai 3-6 luni vechime cu un contract sau act aditional!
Crede-ma pe cuvant ca uneori bancile cand verifica solvabilitatea cuiva, sunt cei mai mari detectivi...

Edited by MATRIXU, 03 October 2008 - 12:09.


#204
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,943
  • Înscris: 06.10.2003
So ...voi ziceti ca se poate lua pe PFA cu norma de venit un credit imobiliar de 50k euro + leasing auto?  :dribbledrool:

#205
JustMe2007

JustMe2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 19.03.2007
Eu am luat creditele acum 2 ani de la Alpha. Mai exista si varianta BT, Garanti, dar nu au conditii atat de avantajoase.
40k a fost creditul ipotecar si 15k creditul de nevoi personale cu ipoteca (de la aceeasi banca, in acelasi timp).
De credit imobiliar + leasing auto nu stiu ce sa zic, ca nu a fost cazul meu si nu m-am interesat.

Acum ma intereseaza un alt credit de vre-o 70k, celelalte le-am rambursat anticipat, am vorbit din nou la Alpha si au zis ca e ok si noile norme nu ma afecteaza. La fel si BT.  Sper sa nu am surprize neplacute.

#206
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
Situatia concreta de la credit europe bank
Venituri cumulate sot-sotie (7000 RON) sotul pe PFA 5000 RON, sotia salariata 2000RON!
Mai exista un credit auto, dar luat nu pe PFA pe PF ca salariat in valoare de vreo 14 000EUR parca!

Iti da, daca te incadrezi in venituri, cel putin cu normele actuale.
Cu astea noi nu stiu ce si cum!! Eu am de cand sa iau unul mai mare, si daca o sa reusesc va tin la curent!

#207
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,943
  • Înscris: 06.10.2003
@MATRIXU: PFA cu norma de venit? Veniturile mele sunt de 3800RON si sunt veri muci solo... :confuzzled:

#208
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
PFA cu norma de venit, da!
Nu stiu cat iti vor da la banii astia, suna si vb cu ei. Cineva mai sus zicea de Alpha Bank, incearca si acolo!

#209
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
Alpha Bank, in momentul de fata, acorda credite pt PFA cu norma fixa de venit, pana la schimbarea normelor,cel putin..schimbare care neoficial nu va influenta prea tare PFA-ul(in cel mai rau caz, se va credita o suma mai mica la aceleasi conditii).

Acte necesare:
Toata hartogaraia PFA
Dovada ca toate darile sunt platite la AF
Contract de prestari servicii.
Facturile prezentate in original(verde si/sau rosu) pe ultimile 12 luni
Extras de cont pe 12 luni(nu stiu insa ce se intampla daca schimbi banca in cele 12 luni), Apropos, se mai poate lua un istoric ceva, sau chiar extras de cont de la Banca X, daca contul s-a inchis??

Veniturile se calculeaza ca o medie pe ultimile 12 luni.
Dau si credite ipotecare mari, la 100 000 luati de la ei cu 17 000 avans dat de tine, pe 30 de ani, rata este de 682 pe luna fixa in primii 2 ani, si vreo 820 variabila (descrescator, cel putin pe hartie) in urmatorii ani.

#210
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,943
  • Înscris: 06.10.2003

 MATRIXU, on Oct 8 2008, 11:33, said:

[..]
Facturile prezentate in original(verde si/sau rosu) pe ultimile 12 luni[...]

Io nu emit facturi pe PFA ... :blink:

#211
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003

 shiva, on Oct 8 2008, 12:06, said:

Io nu emit facturi pe PFA ... :blink:

Atunci...nu stiu, poate merge doar cu contractul si extrasul de cont!! Du-te la ei si te lamuresc, eu informatiile le am de la cineva care lucreaza la Alpha Bank!

#212
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,134
  • Înscris: 24.02.2006

 shiva, on Oct 8 2008, 12:06, said:

Io nu emit facturi pe PFA ... :blink:

pai de incasat bani cum incasezi?

#213
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,943
  • Înscris: 06.10.2003

 _Smiley_, on Oct 8 2008, 13:39, said:

pai de incasat bani cum incasezi?

Intra in cont, si cu asta, basta  :rolleyes:

#214
The@ngel

The@ngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,225
  • Înscris: 07.08.2003

 shiva, on Oct 8 2008, 14:01, said:

Intra in cont, si cu asta, basta  :rolleyes:
Pai platitorului trebuie sa-i dai un act care sa ateste ca el a dat banii aia.

#215
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,134
  • Înscris: 24.02.2006

 shiva, on Oct 8 2008, 14:01, said:

Intra in cont, si cu asta, basta  :rolleyes:

pai cine trimite banii aia si de ce face asta?

procedura legala e asta:
-semnezi un contract cu o persoana juridica pt prestarea activitatii pe care o desfasori pt ei; asta e o chestie mai mult formala, contractul poate fi destul de general
-periodic emiti o factura (intrucat noile norme sunt mult mai relaxate decat erau inainte, poti face chiar tu facturile, in word/excel sau ce-ti place tie; trebuie doar sa tii evidenta numerelor de pe facturi) cu suma pe care persoana juridica trebuie sa ti-o plateasca
-persoana juridica iti vireaza banii in cont si isi justifica asta in contabilitate cu factura emisa de tine si cu contractul semnat anterior

#216
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
La PFA cu NV nu esti obligat sa emiti facturi! Si daca nimeni nu iti cere de ce sa te complici!
@Shiva..cam greu atunci cu creditul, fa un cotrnact cu cine colaborezi tu, ia-ti/fa-ti facturier si aia e. Stampila ai macar?

Edited by MATRIXU, 08 October 2008 - 15:49.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate