Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 

Persoana Fizica Autorizata

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
397 replies to this topic

#289
ela_s_m

ela_s_m

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.12.2007
va multumesc mult pentru raspunsurile prompte.o seara placuta incontinuare

#290
serban_b

serban_b

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 20.11.2008
pls help! stie cineva cum pot obtine o autorizatie pt distribuirea pliantelor pe strada? mentionez ca voi desfasura aceasta activitate intrun oras din ialomita [in caz ca e cineva din bucuresti care ma poate ajuta dar ezita de frica sa nu ii iau clientii]  :worthy:

si am citit ca daca esti pfa nu poti angaja etc. [asta stiam :P  ] dar actul normativ nu interzice contractul de colaborare. adevarat sau fals?

#291
serban_b

serban_b

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 20.11.2008
de ce nu ma ajuta nimeni?  :crying:  multumesc anticipat

#292
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006
Daca am domiciliul stabil in Bucuresti si se autentifica la notar un contract de comodat pentru un spatiu in Craiova, pot sa inregistrez PFA in Craiova fara sa imi mut domiciliul/schimb CI la adresa spatiului pus la dispozitie prin contractul de comodat?

#293
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

 EXIT, on Nov 22 2008, 23:14, said:

Daca am domiciliul stabil in Bucuresti si se autentifica la notar un contract de comodat pentru un spatiu in Craiova, pot sa inregistrez PFA in Craiova fara sa imi mut domiciliul/schimb CI la adresa spatiului pus la dispozitie prin contractul de comodat?

Cand m-am informat eu, nu. Mi-ar fi placut si mie platesc taxele locale stabilite la Cucuietii din deal, dar n-a mers.

#294
DmS

DmS

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 23.04.2007

 wittman, on Nov 20 2008, 13:24, said:

tot eu  :D

contractul de comodat prezentat mai sus a fost ok, aprobare de la vecini n-am avut nevoie pentru ca nu imi desfasor activitatea in sediu, taxele cu totul s-au dus pe la 170 RON si in 5 zile lucratoare urmeaza sa imi ridic actele de infiintare.

wittman -ai idee daca cumva, in cazul in care nu-ti desfasori activitatea la sediul social mai este nevoie de accordul proproetatului sau e suficient un contract de comodat.
Proprietarul meu este in plecat in strainatate si din cate stiu eu, contractulk de comodat nu necesita autntificare in schimb acceptul trebuie sa fie legalizat la notar.
Gresesc?

merci

#295
wittman

wittman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 17.04.2006

 DmS, on Nov 26 2008, 15:46, said:

wittman -ai idee daca cumva, in cazul in care nu-ti desfasori activitatea la sediul social mai este nevoie de accordul proproetatului sau e suficient un contract de comodat.
Proprietarul meu este in plecat in strainatate si din cate stiu eu, contractulk de comodat nu necesita autntificare in schimb acceptul trebuie sa fie legalizat la notar.
Gresesc?

merci


mie mi-au cerut contractul de comodat si o copie dupa un act doveditor ca cel care mi-a dat o camera este proprietarul (in cazul de fata contractul de vanzare-cumparare al mamei mele). la notar a trebuit sa legalizez doar copia dupa actul de vanzare-cumparare.

nu stiu ce sa zic in situatia in care proprietarul e in strainatate.

#296
DmS

DmS

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 23.04.2007

 wittman, on Nov 26 2008, 16:58, said:

mie mi-au cerut contractul de comodat si o copie dupa un act doveditor ca cel care mi-a dat o camera este proprietarul (in cazul de fata contractul de vanzare-cumparare al mamei mele). la notar a trebuit sa legalizez doar copia dupa actul de vanzare-cumparare.

nu stiu ce sa zic in situatia in care proprietarul e in strainatate.

merci  :coolspeak:

#297
cove_adrian

cove_adrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 16.10.2005
Dar se poate ca acest contract de comodat sa fie facut in alta locatie, diferita de adresa din buletin?


Eu sunt in situatia in care o firma doreste a ma plati prin PFA.

#298
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
cat timp adresa respectiva se afla ca si adresa de punct de lucru sau cum s-o fi numind, adica conform "autorizatiei" poti sa lucrezi acolo, da. dar sediul social va trebui sa fie pe adresa din buletin, iar taxele le vei plati la finantele de care apartii (prin adresa de buletin) (nu stiu cum e cu flotantu. asta va trebui sa intrebi la finante/registrul comertiului)

#299
p3trix

p3trix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 08.02.2006
Stiti ce trebuie facut pentru reautorizarea...sau reconfirmare PFA? Iata si o stire pe aceasta tema:

http://economie.hotn...activitatii.htm

#300
cxdani

cxdani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 20.07.2006
In 2006 cind mi-am facut PFA-ul, CIF-ul era CNP-ul. Cam acum un an, parca, mi s-a emis un CIF de catre registrul comertului. Nu mi-am mai facut stampila cu noul CIF, pentru ca am aflat ca stampila nu mai e obligatorie. Sanatate nu am platit, ca am tot intrebat si nimeni nu stia nimic. Dar se pare ca in lege se specifica faptul ca se plateste din toate veniturile realizate. Sa vezi ce gaura imi dau astia in buget cu plata din urma si cu penalizari. Dar totusi astia nu se sesizeaza si ei sa trimita vreo hirtie acasa?

#301
skyspot

skyspot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 22.07.2006
am nevoie urgenta de o copie dupa un contract de mandat de la BCR Asigurari de Viata, va rog mult sa ma ajutati! puneti va rog un scan dupa un asemenea contract pentru ca am facut greseala sa il pierd pe al meu si acum, dupa un an de cand am renuntat ca sa mai fiu consilier de asigurari am primit o notificare de plata a unei sume mari - retur de comision. va rog mult sa ma ajutati! merci mult!

#302
alexst

alexst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 21.12.2005
A mai incercat cineva in ultima perioada sa obtina un credit pe PFA cu NV ?
Nu stiu ce se se spune despre noile norme cum ca ar fi mult mai relaxate, insa eu am descoperit tocmai opusul.

Mai intai sa va spun despre mine. Sunt PFA cu NV, 4100 RON lunar si lucrez de aproximativ 1 an si 2 luni ca PFA avand un contract de colaborare cu o firma.
Am incercat sa obtin un credit de aproximativ 30.000 RON pe 60 luni, prezentand urmatorele acte:
- toate hartiile PFA
- dovada ca nu am niciunde restante
- contractul de colaborare
- facturi + chitante
- extrase de cont pe 12 luni
- caiet de incasari si plati


Am fost refuzat de:
- AlphaBank (Motiv: Nu corespund "criteriilor de eligibilitate" -> sincer cred ca este doar o scuza, avand in vedere ca banii aia ii plateam singur in 8 luni, d-apoi in 60)
- BRD (Motiv: Ei nu acorda credite pentru "asa ceva" -> n.r. PFA cu NV)
- ING (Motiv: Nu am Declaratia 200 -> logic, sunt PFA cu NV, la ce se asteptau? )
- BCR (Motiv: Ratingul meu este direct "Respins")
- CEC (Motiv: N-au auzit pana acum de PFA nu NV)
- Banca Carpatica (Motiv: idem)
- Volksbank (Motiv: Ei inca mai asteapta aprobarea noilor norme de creditare de la BNR)

Deci cum sta treaba cu "relaxarea" ? La una dintre banci chiar am girat si cu masina, si degeaba.

Voi ati reusit sa obtineti credite in perioada asta? Daca da, unde, si ce experienta/venituri aproximative aveti ?

#303
cxdani

cxdani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 20.07.2006
@alexst Eu am luat de la Volksbank in septembrie, asa pe ultima suta de metri, ca spuneau ca intra in vigoare respectivele restrictii. Si eu am fost respins de toate bancile cu exceptia Volksbank. Sint PFA cu NV dar mi-au luat in considerare tot venitul incasat pe facturi, ca si un venit brut, plus venitul de pe cartea de munca. Am fost destul de multumit de atitudinea acestei banci vizavi de situatia mea (PFA cu NV). Intradevar pe la multe banci aricii nici macar nu au auzit de NV, fac niste fete de parca le-ai vorbi de ozn-uri. Profesionisti, ce naiba.
E posibil ca in citeva luni sa se relaxeze din nou creditele. Asta daca nu ne infunda de tot criza asta financiara.

#304
uira

uira

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 29.01.2005

 p3trix, on Dec 9 2008, 17:23, said:

Stiti ce trebuie facut pentru reautorizarea...sau reconfirmare PFA? Iata si o stire pe aceasta tema:

http://economie.hotn...activitatii.htm
Eu sunt PFA din septembrie 2008. Oare trebuie sa optez pentru continuarea activitatii?

#305
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003

 alexst, on Dec 11 2008, 11:23, said:

A mai incercat cineva in ultima perioada sa obtina un credit pe PFA cu NV ?
Nu stiu ce se se spune despre noile norme cum ca ar fi mult mai relaxate, insa eu am descoperit tocmai opusul.

Mai intai sa va spun despre mine. Sunt PFA cu NV, 4100 RON lunar si lucrez de aproximativ 1 an si 2 luni ca PFA avand un contract de colaborare cu o firma.
Am incercat sa obtin un credit de aproximativ 30.000 RON pe 60 luni, prezentand urmatorele acte:
- toate hartiile PFA
- dovada ca nu am niciunde restante
- contractul de colaborare
- facturi + chitante
- extrase de cont pe 12 luni
- caiet de incasari si plati


Am fost refuzat de:
- AlphaBank (Motiv: Nu corespund "criteriilor de eligibilitate" -> sincer cred ca este doar o scuza, avand in vedere ca banii aia ii plateam singur in 8 luni, d-apoi in 60)
- BRD (Motiv: Ei nu acorda credite pentru "asa ceva" -> n.r. PFA cu NV)
- ING (Motiv: Nu am Declaratia 200 -> logic, sunt PFA cu NV, la ce se asteptau? )
- BCR (Motiv: Ratingul meu este direct "Respins")
- CEC (Motiv: N-au auzit pana acum de PFA nu NV)
- Banca Carpatica (Motiv: idem)
- Volksbank (Motiv: Ei inca mai asteapta aprobarea noilor norme de creditare de la BNR)

Deci cum sta treaba cu "relaxarea" ? La una dintre banci chiar am girat si cu masina, si degeaba.

Voi ati reusit sa obtineti credite in perioada asta? Daca da, unde, si ce experienta/venituri aproximative aveti ?

Stai linistit ca asa ar fi fost si daca erai salariat...e jale cu creditele nu se mai da mai nimic, dar asta nu ca esti tu PFA. Alpha Bank mi-a facut o calculatie de ~150 000 pe 30 de ani, atat doar ca dobanda e prea nesimtita sa accept asa ceva.
Imi poti spune in ce perioada a lunii ai fost pe la bancile astea?

#306
andrei_view

andrei_view

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.12.2008

 TLGsoft, on Nov 22 2008, 22:22, said:

Cand m-am informat eu, nu. Mi-ar fi placut si mie platesc taxele locale stabilite la Cucuietii din deal, dar n-a mers.
Nici cu viza de flotant nu mergea?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate