Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre proiectarea drumurilor urb...

Final Cut Camera

Z6III vs Z8

Foloseste careva CFD-uri si sa ai...
 Un calculator ieftin ?!

macbook pro 16 VS AMD Laptop

Sistem ON-GRID fara curent din re...

rectin Romania - site uri fake
 Recomandare telefon

Achizitie SSD

Cum se vor numi romanii care vor ...

Recomandare videoproiector buget ...
 Are importanta unde este faza sau...

Sunt bune apometrele radio?

SUA intenționeaza sa interzi...

Piscina + pompa + diferential = c...

Deschidere fisiere docx si poze salvate initial pe partitie ext4 in linux mint

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

JustXXL

JustXXL

Active Member

• Grup: Members
Salut!
Daca editez si salvez fisiere docx/si poze pe Linux Mint, le pot deschide pe Windows daca in Mint le copiez pe partitie NTFS?
Acum cativa ani am facut pe linux niste capturi de ecran, care pe Windows nu se deschideau, desi dimensiunea lor si extensia era corecta.
Multumesc!

Edited by JustXXL, 24 May 2024 - 18:24.

Adm

Adm

Property Caretaker

• Grup: Administrators
tipul fisierul si extensia nu au legatura cu structura de fisiere.

Problema este ca in mod normal Linux nu stie sa scrie pe NTFS si nici Win sa citeasca ext3.

Folosesti pentru transfer un mediu exfat sau cloud.

JustXXL

JustXXL

Active Member

@Adm, pai eu am salvat initial pe ext4 cateva capturi de ecran.
Apoi le-am copiat pe NTFS (pe un hard disk care avea numai partitii NTFS).
Am formatat partitiile ext4 si am pus Windows 10 si cand am dat sa deschid pozele nu se mai deschideau.
Au mers deschise doar pe linux, cand erau pe partitie ext4.

Adm

Adm

Property Caretaker

• Grup: Administrators
NTFS si EXT3 sunt file sytem, de la 2 OS-uri diferite.
NTFS e sistem proprietar Microsoft.

Problema e cel mai probabil la scrierea din Linux pe NTFS, nu la fisiere in sine.

Folosesti serviciul wetransfer SAU un stick usb formatat exfat ca intermediar de transfer.
Exfat e suportat de toate OS-urile.

Leo2006

Leo2006

Guru Member

• Grup: Senior Members
Daca le poti copia pe o partitie NTFS, automat ca se pot vedea si in Windows atat timp cat extensia e recunoscuta de o aplicatie de Windows.

neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

Guru Member

Mai sfant e sa ai partitie comuna exFAT.

JustXXL

JustXXL

Active Member

Pot instala vreun program care sa rezolve problema cu scrierea fisierelor in linux pe NTFS?

mahalla21

mahalla21

Junior Member

• Grup: Junior Members

Vizualizare mesajJustXXL, pe 24 mai 2024 - 19:24, a scris:

..am salvat initial pe ext4 cateva capturi de ecran.
Apoi le-am copiat pe NTFS (pe un hard disk care avea numai partitii NTFS).
Am formatat partitiile ext4 si am pus Windows 10 si cand am dat sa deschid pozele nu se mai deschideau.
Au mers deschise doar pe linux, cand erau pe partitie ext4.

Ce îți spune Windows-ul când vrei să dechizi unul dintre acele fișiere copiate/transferate pe partiția NTFS?

Leo2006

Leo2006

Guru Member

Se numeste ntfs-3g si aduce suport ntfs in linux.

sudo apt-get install ntfs-3g

mahalla21

mahalla21

Junior Member

ntfs-3g vine instalat default în marea majoritate a distribuțiilor linuxl, implicit în Mint. În niciun caz nu ar fi ăla motivul. Eu bănuiesc altceva, dar aștept să răspundă inițiatorul.

JustXXL

JustXXL

Active Member

@mahalla21, nu mai stiu ce mesaj primeam.
Am patit asta cu cativa ani in urma.
Poate pe o distributie actuala nu mai apare problema.
@Leo2006, mersi de recomandare!

Nexxus2

Nexxus2

Active Member

Eu de curand am trecut de la Windows pe Linux Mint pe mai multe calculatoare si mai am cateva partitii cu NTFS cu filme/seriale/documente/poze.
Linux mint are suport pt. NTFS built in https://forums.linux...ic.php?t=370783

Edited by Nexxus2, 26 May 2024 - 15:56.

Arthos

Arthos

¯\_(ツ)_/¯

Incepand cu Kernel 5.15 NTFS e supportat nativ : https://docs.kernel....tems/ntfs3.html

P.S. Nu mai recomandati solutii limitate si incomplete ce ruleaza in userspace de pe vremea lu Ileana Casanzeana cum e ntfs-3g

shiva

shiva

Nameless hero. Professional bug slayer mom.

View PostArthos, on 26 mai 2024 - 17:59, said:

Incepand cu Kernel 5.15 NTFS e supportat nativ[...]

Așa știam și eu, prin contribuția celor de la Paragon Software. Recent am lucrat cu Linux File Systems for Windows, tot de la ei, ca să golesc un NVMe cu ext4. A funcționat brici. Urmează să-l pun mai serios la lucru cu o partiție ext4 shared între win și Linux.

Pentru documente office, folosește LibreOffice - e disponibil și pe Windows, și pe Linux.
N-am avut niciodată probleme cu fișierele între Win și Linux - folosesc Syncthing ca să-mi sincronizez db-ul de KeepassXC și fișierele KMyMoney între calculatoare și sistemele de operare.

mahalla21

mahalla21

Junior Member

View PostJustXXL, on 26 mai 2024 - 14:08, said:

@mahalla21, nu mai stiu ce mesaj primeam.
Am patit asta cu cativa ani in urma.

Dacă vorbești din amintiri de acum câțiva ani (deși, în acest caz, nu prea înțeleg scopul deschiderii acestui subiect atât timp cât nu mai e de actualitate) îți spun eu care era problema, că am pățit-o și eu de câteva ori atunci și doar în cazul Linux Mint (cu celelalte distribuții pe care le utilizam atunci n-am pățit). Idioata de distribuție, în unele cazuri și absolut aleatoriu, aloca un spațiu gol în fața primei litere din denumirea fișierului creat pe partiția NTFS, ceea ce făcea ca acesta să nu poata fi deschis/șters/redenumit sub Windows. Deși fișierul apărea în Windows explorer, la orice tentativă de a face ceva cu el, Windows-ul raporta că respectivul nu există. Dacă nu mă înșel, neagu-laurentiu a depistat cauza când am cerut și eu ajutor pe aici.
De asemenea nu se putea deschide dacă denumirea conținea caractere neacceptate de Windows. (asta din vina utilizatorului)

tar1901

tar1901

Member

NTFS poate fi accesat din Linux read/write dar nu recomand sa folositi partitii de NTFS pentru treburi mai serioase.

Poate au merge mai bine acum cu driver-ul ntfs-3g din kernel 6.2 dar cu versiunea din 5.15 a scazut performanta la citire/scriere cu timpul. Cand m-am decis sa convertesc partitiile la ext4 am vazut ca fisierele de pe NTFS se citeau cu 5-10MB/s si dupa coversia la ext4 mergea cu 110MB/s. A fost o supriza pentru ca HD-ul ala l-am testat cu win7 si citea ~75MB/s

Din cate mai tin minte in documentatia mai veche de la Linux NTFS se recomanda sa rulezi ceva diskcheck inainte sa accesezi partitia din Windows.

Nexxus2

Nexxus2

Active Member

Există metode de conversie a unei partiții NTFS --> EXT4 fără că datele de pe partiție sa fie pierdute?

JustXXL

JustXXL

Active Member

@Nexxus2, eu am cautat si nu am gasit asa ceva.
Trebuie sa faci backup pe alta partitie, hard disk intern sau extern, sau mai multe memory stick-uri, dvd-uri, si apoi sa le copiezi la loc pe partitia ext4.
Implica formatarea partitiei NTFS, din NTFS in ext4.

Edited by JustXXL, 28 May 2024 - 17:59.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate