Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?
 Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia
 Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...
 Imagini generate de Inteligenta A...

Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri
 

Crepuscul

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
2648 răspunsuri în acest subiect

#2215
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.735
  • Înscris: 02.07.2011
Multumesc frumos Taxon Posted Image.

P.S: si Danny

Editat de StefanSC, 06 martie 2019 - 21:00.


#2216
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.919
  • Înscris: 28.12.2006
Cand voi fi mare asa vreau sa fac pozele :).

#2217
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.092
  • Înscris: 19.01.2004
Horror?

#2218
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.995
  • Înscris: 08.06.2005
Ultima e foarte buna!

#2219
sil200

sil200

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 988
  • Înscris: 23.01.2007
de la munte

Fișiere atașate



#2220
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.092
  • Înscris: 19.01.2004
Eugeniusro, chiar iti place poza? Imi zici si mie ce anume te determina sa ii dai un like?

#2221
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.692
  • Înscris: 06.01.2015
Na ca i-am dat si eu like. Nu am stiut ca te deranjeaza si daca s-a ivit ocazia, hai sa profitam de ea :P

#2222
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.919
  • Înscris: 28.12.2006
Probabil analogia cu lanurile de lavanda ale lui Tonix.

#2223
LupeLupino

LupeLupino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.641
  • Înscris: 14.04.2006
Apusul de azi

Fișier atașat  Apus 04 res.jpg   78,76K   27 download-uri

#2224
LupeLupino

LupeLupino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.641
  • Înscris: 14.04.2006
Mai pun unul ...

Fișier atașat  Apus 06 res.jpg   408,88K   22 download-uri

#2225
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.032
  • Înscris: 21.08.2005

View PostTaxon, on 13 martie 2019 - 09:50, said:

Eugeniusro, chiar iti place poza? Imi zici si mie ce anume te determina sa ii dai un like?

Îmi place cum a prelucrat-o în Photoshop, evident datorită rezoluției reduse la poza de pe forum nu se poate vedea corect dar faptul că are sharp și în planul apropiat și la mijloc și pe munții din spate mă face să cred că este făcută din trei componente fotografiate cu focus diferit și asamblate împreună, iar umbrele roșiatice de la pietrele din față mă face să cred că a folosit un gradient map blenduit peste imagine.
O imagine de calitate te îndeamnă să o perfecționezi, uite mi-am permis să o trec în alb-negru și peisaj de iarnă și este tot extraordinară.

#2226
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.995
  • Înscris: 08.06.2005
@Lupe

La prima as taia din partea de jos mult si as  lasa spatiu negativ deasupra cu cerul. Nu o tai eu pentru ca iti dispare watermark-ul Posted Image (la jumatatea dintre copac si watermark)

Editat de mircea812, 15 martie 2019 - 10:11.


#2227
LupeLupino

LupeLupino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.641
  • Înscris: 14.04.2006
Am si ceva de genul asta. Sper sa o fi nimerit-o. Postez de pe telefon.

Fișier atașat  FB_IMG_1552578325815.jpg   78,42K   20 download-uri

#2228
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.995
  • Înscris: 08.06.2005
La prima poza mă refeream:)

#2229
LupeLupino

LupeLupino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.641
  • Înscris: 14.04.2006
Dupa ce am postat mi-am dat seama...

#2230
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.678
  • Înscris: 29.03.2006

View Posteugeniusro, on 13 martie 2019 - 22:16, said:

Îmi place cum a prelucrat-o în Photoshop, evident datorită rezoluției reduse la poza de pe forum nu se poate vedea corect dar faptul că are sharp și în planul apropiat și la mijloc și pe munții din spate mă face să cred că este făcută din trei componente fotografiate cu focus diferit și asamblate împreună, iar umbrele roșiatice de la pietrele din față mă face să cred că a folosit un gradient map blenduit peste imagine.
O imagine de calitate te îndeamnă să o perfecționezi, uite mi-am permis să o trec în alb-negru și peisaj de iarnă și este tot extraordinară.

E o vorba ancestrala - "ce-i mult - nu-i bun"

Daca o compozitie este incarcata toata, e agitata, obositoare, nu detaseaza elementele intre ele, nu poate capta atentia, e nu doar neinteresanta ci chiar respingatoare.
Daca detaliile din prim plan sunt concurate de un cer incarcat, imaginea este obositoare si kitschoasa.
Sunt cazuri rare in care are rost profunzimea mare de claritate, si cazuri multe in care este o idee foarte proasta.
Trebuie vazut in fiecare caz in parte ce se potriveste mai bine.

Daca subiectul este cer cu nori, este esential sa ai si sol in cadru, pt. acelasi contrast care sa-l puna in valoare si sa dea o scara a lucrurilor.
Dar daca solul este la fel de incarcat, subiectul nu mai e nici cer, nici pamant, ci doar o varza kitschoasa.

E bine sa alegi una din ele, si sa o pui in valoare cat mai bine.
Daca ai detalii multe in prim plan, e interesant in sine, fundalul trebuie sa fie linistit tocamai pt. a le pune in valoare pe cele din prim plan.
Daca se concureaza intre ele, se bat, atunci doar se omoara unele pe alte, sau mai bine zis le omori pe toate.

Fișiere atașate


Editat de loock, 16 martie 2019 - 12:57.


#2231
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.032
  • Înscris: 21.08.2005
Ai masacrat biata fotografie, ideea de landscape este de spațiu deschis nu să înghesui focusul și atenția doar pe o zonă mică unde e subiectul, ideea este ca privirea să descopere primul subiect apropiat și apoi să îți fie furată mai depare privirea spre orizont cu alt punct de interes și la sfârșit să ridici privirea spre cer spre nori așa cum faci la o rugăciune. Tu ai transformat landscape în portret, ai făcut un portret bokeh unui tufiș de marăcini.
Mai mult nici felul cum ai aplicat mask pe imagine pentru a separa în spate zona de blur nu e corectă, ai urmat pur și simplu zona orizontului, trebuia să creezi o zonă de sharp în jurul subiectului într-o zonă radială față de privitor, și apoi cel puțin încă o zonă intermediară de blur pentru a crea senzația de spațiu 3d, așa cum ai făcut zici că e decupata cu foarfeca o poză șharp și lipită peste una nefocalizată, iar la zona de trecere trebuia să folosești o pensulă soft setată pe la 30%.
Ma oripilat cum ți-a ieșit fotografia aia mă duc să beau o bere să îmi revin. Posted Image

Editat de eugeniusro, 16 martie 2019 - 17:50.


#2232
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.678
  • Înscris: 29.03.2006

View Posteugeniusro, on 16 martie 2019 - 17:50, said:

Ai masacrat biata fotografie, ideea de landscape este de spațiu deschis nu să înghesui focusul și atenția doar pe o zonă mică unde e subiectul, ideea este ca privirea să descopere primul subiect apropiat și apoi să îți fie furată mai depare privirea spre orizont cu alt punct de interes și la sfârșit să ridici privirea spre cer spre nori așa cum faci la o rugăciune. Tu ai transformat landscape în portret, ai făcut un portret bokeh unui tufiș de marăcini.
Mai mult nici felul cum ai aplicat mask pe imagine pentru a separa în spate zona de blur nu e corectă, ai urmat pur și simplu zona orizontului, trebuia să creezi o zonă de sharp în jurul subiectului într-o zonă radială față de privitor, și apoi cel puțin încă o zonă intermediară de blur pentru a crea senzația de spațiu 3d, așa cum ai făcut zici că e decupata cu foarfeca o poză șharp și lipită peste una nefocalizată, iar la zona de trecere trebuia să folosești o pensulă soft setată pe la 30%.
Ma oripilat cum ți-a ieșit fotografia aia mă duc să beau o bere să îmi revin. Posted Image

N-am pierdut timpul cu o poza care nu e a mea, si nici nu sunt platit sa o prelucrez.
Plecand de la o poza prelucrata si reprelucrata si cu rezolutie mica, este oricum absurd sa ai pretentia sa iasa o fotografie.
Era evident doar o sugestie pt un cer care sa nu se bata si omoare cu pamantul.

In peisajele bune cu profunzime mare, fie fundalul este neagitat natural, plat sau aproape plat, fie incadrarea nu are elemente contrastante incarcate in prim plan.

Poza initiala este un kitsch care chiar oripileaza si trebuia in primul rand atunci sa iei pauza.

Editat de loock, 16 martie 2019 - 18:52.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate