Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 

Tensiunea. Arde-o Focu!

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
Eu mananc destul de sarat, nu exagerat, dar nici in limitele recomandate.
Beau intre 2 si 4 cafele pe zi

si de la 13 ani cand mi-am luat tensiunea prima data, pana alataieri tot 12/6 e...

#20
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,266
  • Înscris: 11.10.2006

View Postsebi2004, on Sep 11 2007, 22:56, said:

de unde se poate cumpara un tensiometru manual?

@ Eu cumpar din Bazar :) Am avut si mai scumpe si mai ieftine tot la fel mi se par. La stetoscop am observat diferente la cele care depasesc 2 mil (Littmann), restul mi se par la fel. Eu am ratacit destul de multe pana acum asa ca nu as investi foarte mult in asta. Cele din bazar se mai si strica (depinde cat le folosesti), pentru uz obisnuit nu ai nevoie de mai mult.

@ spare-me - "Beau intre 2 si 4 cafele pe zi" - daca esti consumator de cafea de mult timp, organismul se obisnuieste cu ea si nu-ti mai creste tensiunea semnificativ. E cam multa cafea pe zi, incearca sa ajungi la 1 cafea/zi.
Nu doar de la sare creste tensiunea. Sunt care nu consuma deloc sare si au niste tensiuni ....

Edited by lopi, 12 September 2007 - 12:30.


#21
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
de ce sa ajung la o cafea pe zi ?

#22
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
Din cautarile google (asa, ca exemplu, pentru ca n-am facut eu personal cercetari pe tema asta):

"Aproximativ 10% din populatie are tensiune arterială care este afectată de consumul de sare. Încă continuă dezbaterile stiintifice cu privire la reducerea sau interzicerea consumului de sare pentru toată lumea. Sunt încă multe lucruri de învătat cu privire la felul în care sarea afectează tensiunea arterială. Nu există test simplu si ieftin care să demonstreze cine este sensibil la sare. Cei mai multi experti cred că este prudent să se limiteze consumul de sare. Este de asemenea important in special pentru multi americani vârstnici, negrii si cei deja afectati de hipertensiune."

Alt articol, mai relevant aici.

#23
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

View Postmianna, on Sep 6 2007, 23:52, said:

aveam io pe undeva parca, dar mi-e lene sa-l caut, asa ca il repet:

in primul rand, pe langa tensiometru iti trebuie si stetoscop. se umfla manseta tensiometrului, dupa care i se da drumul treptat, stetoscopul fiind plasat in plica cotului.

la inceput nu se aude nimic; cand incepi sa auzi bataile, notezi tensiunea - asta reprezinta valoarea maxima (sistolica); cand bataile se opresc, e valoarea minima (diastolica).

asta-i tot, nu-i mare filozofie.

este aproape corect ca tehnica dar incorect ca si masuratoare ..in felul asta, tensiunea sistolica va fi un pic mai mare decat cea reala iar cea diastolica mai mica, pentru ca bataile se aud un pic mai inainte decat momentul in care se masoara, adica momentul precis cand acul tensimetrului face un hop de parca s-ar impiedica.

Acelasi lucru este valabil si pentru valoarea minima, valoare dupa care bataile se mai aud dar acul nu mai face nici o miscare ,,,cu exceptia coborarii lente.

#24
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postendless, on Sep 12 2007, 15:14, said:

este aproape corect ca tehnica dar incorect ca si masuratoare ..in felul asta, tensiunea sistolica va fi un pic mai mare decat cea reala iar cea diastolica mai mica, pentru ca bataile se aud un pic mai inainte decat momentul in care se masoara, adica momentul precis cand acul tensimetrului face un hop de parca s-ar impiedica.

Acelasi lucru este valabil si pentru valoarea minima, valoare dupa care bataile se mai aud dar acul nu mai face nici o miscare ,,,cu exceptia coborarii lente.


nu inteleg ce propui, cum s-o masuram atunci?

#25
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

View Postendless, on Sep 12 2007, 15:14, said:

este aproape corect ca tehnica dar incorect ca si masuratoare ..in felul asta, tensiunea sistolica va fi un pic mai mare decat cea reala iar cea diastolica mai mica, pentru ca bataile se aud un pic mai inainte decat momentul in care se masoara, adica momentul precis cand acul tensimetrului face un hop de parca s-ar impiedica.

Acelasi lucru este valabil si pentru valoarea minima, valoare dupa care bataile se mai aud dar acul nu mai face nici o miscare ,,,cu exceptia coborarii lente.

Picul ăsta despre care vorbești este insignifiant... doar cu un aparat electronic se poate detecta!
Tot cel manual indică exact valorile în combinație cu exeperiența celui care o ia!

#26
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View Postspare-me, on Sep 12 2007, 11:36, said:

Eu mananc destul de sarat, nu exagerat, dar nici in limitele recomandate.
Beau intre 2 si 4 cafele pe zi

si de la 13 ani cand mi-am luat tensiunea prima data, pana alataieri tot 12/6 e...
eu maninc FOARTE sarat ( toti cunoscutii stiu asta si sunt singura cu solnita linga mereu la masa, si cind ma duc undeva cer intotdeauna sare) si beau MULTA cafea - intre 2-4 cani ( am zis cani nu cesti )- si de vreo 20 ani am 9 cu 6 :)
asta ca sa nu ma pun la socoteala alte porcarii care ar trebui sa creasca tensiunea...
Oricum, obiceiul cu cafeaua l-am prins cind aveam vreo 9-10 ani si nenea care imi era medic de familie pe atunci si ma stia de ...intotdeauna mi-a zis ca poate as putea sa incerc sa beau cite o cafea mica pe zi...si de la o cafea mica am ajuns la o cafetiera

#27
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

View Postmianna, on Sep 12 2007, 20:37, said:

nu inteleg ce propui, cum s-o masuram atunci?

cum am spus ...la fel ...dar tensiunea sa fie luata la momentele alea precise ...si ma refer la tensiometrele cu ac nu d-alea de pus la incheietura mainii

Edited by endless, 12 September 2007 - 21:36.


#28
pickone

pickone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 20.09.2005
Sa fie ele ale naiba de aparate... pana nu merg la un medic, nush sigur ce tensiune am... dar oricum, pe asta de se pune la incheietura mainii... imi arata mereu 162 cu 98 , variaza putzin... dar in medie... asta e!

#29
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,266
  • Înscris: 11.10.2006

View Postspare-me, on Sep 12 2007, 14:38, said:

de ce sa ajung la o cafea pe zi ?

Este mult 2-4 cafele pe zi, cat ai scris. Nu o sa mai obtii un efect de trezire ci poate chiar dimpotriva o sa dai in somnolenta. Oricum nu e bine pentru organism sa consumi atata cafea pe zi sau mai mult. 1 cafea/zi ajunge, mai mult daca vrei sa consumi iti va afecta sanatatea.

#30
bogdan78

bogdan78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 29.06.2005
Referitor la tehnica masurarii tensiunii arteriale, semiologia spune asa:

In conditii clinice, tensiunea arteriala se masoara prin metoda indirecta utilizand un sfigmanometru si metoda auscultatorie. Manseta aparatului, care trebuie sa fie cu 20% mai lata decat bratul, se infasoara la 2,5 cm deasupra plicii cotului, bratul fiind mentinut la inaltimea inimii si antebratul in semiflexie sprijinit pe un plan. Prin pompare se creste presiunea pana cand pulsul arterei radiale(artera de la incheietura mainii pe partea externa) dispare si inca 30 mmHg peste aceasta, apoi se plaseaza stetoscopul asupra arterei humerale, inauntrul tendonului bicepsului(deci putin deasupra plicii cotului). Deflatia se face cu viteza de 3 mmHg/secunda sau 2 mmHg pentru 2 revolutii cardiace, pana cand urechea percepe cel putin doua batai cardiace consecutive sub forma sunetelor lui Korotkoff. Tensiunea arteriala sistolica este marcata de nivelul meniscului coloanei de mercur sau de pozitia indicatorului (pentru tensiometrele cu manometru aneroid) in momentul primului zgomot audibil, iar cea diastolica de momentul in care zgomotel dispar.
        Alte recomandari de ordin tehnic sunt cel care cer ca:
a) subiectul sa fie linistit din punct de vedere psihic si, preferabil, dupa o perioada de repaus fizic;
B) masurarea sa fie facuta la ambele brate, in clino- si ortostatism, de mai multe ori la intervaluri de cateva minute;
c) aparatura sa fie in stare perfecta, recent calibrata si manuita corect(ex. fara interpunerea sau contactul lenjeriei, evitarea cutelor si hernierilor mansonului etc.)
d) in caz de aritmie (ex. aritmie extrasistolica, aritmie completa) decomprimarea mansonului sa se faca mai lent, iar valorile inregistrate sa fie media mai multor masuratori.

Cam asa se masoara corect tensiunea. Nu stiu cati respecta tehnica asta, dar macar o parte din recomandari ar fi bine.

Edited by bogdan78, 13 September 2007 - 13:22.


#31
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
stiu ca o tensiune buna ar trebui sa fie 120/70

ce inseamna 70?

daca o am 130/90 e ok?

nu am decat un rinig=chi cred ca tensiunea arteriala e mai mare la mine din cauza rinichiului.

#32
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,874
  • Înscris: 06.10.2003
Io am tensiuni de genul 10/5 10/8, 12/8. Incepe sa devina haios obiceiul tuturor medicilor care-mi iau tensiunea sa ma intrebe daca de obicei o am mica.
Ah, si nu-mi place mancarea sarata, ceea ce se simte si in mancarea care o gatesc.

#33
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View PostAcidMan, on 1st December 2009, 21:57, said:

stiu ca o tensiune buna ar trebui sa fie 120/70

ce inseamna 70?

daca o am 130/90 e ok?

nu am decat un rinig=chi cred ca tensiunea arteriala e mai mare la mine din cauza rinichiului.
tensiunea normala e considerata intr-un interval care variaza pina la 140/90, dar in mod curent se considera ca 120/80 e "tensiune buna/ normala"
pentru o persoana cu un singur rinichi, valorile ar trebui sa fie SUB 130/80. consideratia ta e buna, in legatura cu rinichiul unic si valorile "mai mari".

#34
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003

View Postrox, on 3rd December 2009, 18:47, said:

tensiunea normala e considerata intr-un interval care variaza pina la 140/90, dar in mod curent se considera ca 120/80 e "tensiune buna/ normala"
pentru o persoana cu un singur rinichi, valorile ar trebui sa fie SUB 130/80. consideratia ta e buna, in legatura cu rinichiul unic si valorile "mai mari".

multumesc.


deci sa nu imi fac probleme de corelari gen 130 cu 85 poate 9 sau 125 cu 80-82...

dupa o zi aglomerata si un pachet de tigari o am si 14 cu 9, trebuie sa recunosc.

dar ma tratez, am renuntat la sare multa, incerc sa las tiharile si iau niste pastile cu usturoi, am inteles ca regleeaza tensiunea.

#35
DRAKo

DRAKo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 12.04.2006

View Postbogdan78, on 13th September 2007, 13:21, said:

Referitor la tehnica masurarii tensiunii arteriale, semiologia spune asa:

In conditii clinice, tensiunea arteriala se masoara prin metoda indirecta utilizand un sfigmanometru si metoda auscultatorie. Manseta aparatului, care trebuie sa fie cu 20% mai lata decat bratul, se infasoara la 2,5 cm deasupra plicii cotului, bratul fiind mentinut la inaltimea inimii si antebratul in semiflexie sprijinit pe un plan. Prin pompare se creste presiunea pana cand pulsul arterei radiale(artera de la incheietura mainii pe partea externa) dispare si inca 30 mmHg peste aceasta, apoi se plaseaza stetoscopul asupra arterei humerale, inauntrul tendonului bicepsului(deci putin deasupra plicii cotului). Deflatia se face cu viteza de 3 mmHg/secunda sau 2 mmHg pentru 2 revolutii cardiace, pana cand urechea percepe cel putin doua batai cardiace consecutive sub forma sunetelor lui Korotkoff. Tensiunea arteriala sistolica este marcata de nivelul meniscului coloanei de mercur sau de pozitia indicatorului (pentru tensiometrele cu manometru aneroid) in momentul primului zgomot audibil, iar cea diastolica de momentul in care zgomotel dispar.
        Alte recomandari de ordin tehnic sunt cel care cer ca:
a) subiectul sa fie linistit din punct de vedere psihic si, preferabil, dupa o perioada de repaus fizic;
B) masurarea sa fie facuta la ambele brate, in clino- si ortostatism, de mai multe ori la intervaluri de cateva minute;
c) aparatura sa fie in stare perfecta, recent calibrata si manuita corect(ex. fara interpunerea sau contactul lenjeriei, evitarea cutelor si hernierilor mansonului etc.)
d) in caz de aritmie (ex. aritmie extrasistolica, aritmie completa) decomprimarea mansonului sa se faca mai lent, iar valorile inregistrate sa fie media mai multor masuratori.

Cam asa se masoara corect tensiunea. Nu stiu cati respecta tehnica asta, dar macar o parte din recomandari ar fi bine.

Foarte corect! Foarte putini stiu ca se umfla pana cand pulsul radial dispare!

#36
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009
sal daca am tensiunea 14-7,e buna?

un prieten ma tot zapaceste ca atat trebuie sa am la 40 de ani,el zice ca are 9-6 parca,voi ce ziceti care sta bine,eu sau el?

Edited by bilibistrocizel, 21 January 2010 - 00:17.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate