Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 

Ortodoxia, valoare intrinseacă

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
28 replies to this topic

#19
sorin2007

sorin2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 01.04.2007
Ortodoxia, valoare intrinseacă, sau ce rămâne din ce nu e

Oare ce a mai ramas din ortodoxie ? Venin si prostie. Se vede clar si o valoare intrinseca ( pardon, seaca) :

View Postblinky heart, on Aug 27 2007, 15:43, said:

"MORALA CRESTINA ??????

Aud bine???????

Ce este moral la preotii crestini ? ...faptul ca traiesc din sarlatanie....faptul ca indobitocesc lumea cu povesti dintr-o carte furata de la o alta religie si modificata in mod mincinos, despre un Dumnezeu care daca nu a dat nici un semn de viata niciodata ....a tacat malc cand crestinii au ucis, ars pe rug si vandut securitatii ...milioane de semeni!

Ce morala? .....crestina? .....ha ha ha ....ma stric de ras!

Care e valoarea ortodoxiei ?

Aia ca te vinde securitatii ? ...sau aia ca iti ia bani ptr intermedieri divine in timp ce el e "intermediar" doar intre enoriasele tinere si poftele lui "dumnezeiesti"
"

View Postblinky heart, on Aug 26 2007, 23:15, said:

"Acum chiar ca pui o problema cotoioasa!
La care satana te referi la Lucifer alias Isus?

Apocalipsa 12. 12 De aceea bucurați-vă, ceruri, și voi cari locuiți în ceruri! Vai de voi, pămînt și mare! Căci diavolul s-a pogorît la voi, cuprins de o mînie mare, fiindcă știe că are puțină vreme.

Apocalipsa 22 16 Eu, Isus, am trimis pe îngerul Meu să vă adeverească aceste lucruri pentru Biserici. Eu sunt Rădăcina și Sămânța lui David, Luceafărul strălucitor de dimineață.

Isaia 14
12 Cum ai căzut din cer, Luceafăr strălucitor, fiu al zorilor! Cum ai fost doborât la pământ, tu, biruitorul neamurilor!

2 Petru 1
19 Și avem cuvântul prorociei făcut și mai tare; la care bine faceți că luați aminte, ca la o lumină care strălucește într-un loc întunecos, până se va crăpa de ziuă și va răsări luceafărul de dimineață în inimile voastre.

Intelegi ceva din inlantuirea acestora?

e vorba de anuntul tataului ...apoi de ce anunta fiul cel razvratit ...ce vad martorii si cum fiul isi incepe actiunea de care pomenea
"

Intradevar nu mai poti da nici o replica. Urmeaza lovitura finala.

Edited by Megara, 28 August 2007 - 09:21.
quote


#20
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postcretinulforumurilor, on Aug 26 2007, 17:40, said:

În România, adică în țara tuturor posibilităților, nu facem abstracție de iunaited steits, ba dimpotrivă, conspirăm cu ele, ortodoxia a ajuns la o axiomă teologică fără a fi nevoită să intre prin aleea lemelor, fără a fi atrasă în conspirația teoremelor:

Creștinismul este ortodox!

       Nu-mi mai aduc aminte de la matematica chestia aia cu teoremele, da parca nu era teorema adevarata, daca nu era adevarata si reciproca ei. Ori, o fi crestinismul ortodox, dar ortodocsii nu mai sunt de mult crestini, adica ucenici adevarati ai lui Isus, ceea ce inseamna ca si crestinismul este la fel de ortodox pe cate tuleie are broasca in barba ei.
       Si nu inteleg ce te tot legi de menestrelii nostri carpatini si de legendele lor de ingheata apele? Parerea mea este ca costumele sunt grandioase, melodiile atent selectionate, textele sunt texte si afacerea este afacere. Ma rog, spectatorii cam trebe sa-si pazeasca buzunarele, da cine ii pune sa mearga la circ daca nu stiu ce e aia scamatori, clowni si prestidigitatori?! Si e drept ca daca asculti atent si faci ce ti se spune iti sta mintea in loc si uita  sa mai faca circomvolutiuni, da numai asa poti sa evoluezi spre treapta de sarac cu duhul aflata la intrarea in circul orto-doxo-carpato-dunareano-pontic!

#21
Cimpoacă

Cimpoacă

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 17.07.2006
http://www.pomelnice...agini/index.php

03-03-2007 Sectiunea de milostenii
Va anuntam ca vom lansa in curand o sectiune milostenii in cadrul site-ului unde va vom prezenta (in imagini) milosteniile facute de noi din contributiile trimise de voi. Va multumim.

--------------------------------------------------------------------------------

Edited by Cimpoacă, 16 November 2007 - 07:03.


#22
sorin2007

sorin2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 01.04.2007
Asta e tare de tot :

"Cum stii ca pomelnicele au ajuns intr-adevar in manastirile solicitate de tine?
Pomelnicele tale vor ajunge la noi prin e-mail. Noi le vom printa si le vom duce la manastiri pentru citire. Acolo, in fata manastirii vom fotografia fiecare pomelnic al tau, cat mai in detaliu, pentru a se distinge si iti vom trimite fotografia in emailul tau. Apoi vom fotografia si locul unde am depus pomelnicul." :thumbup:

Dupa aia stai linistit ca esti mantuit deja, eventual te inchini la fotografie, milostivi oameni, crestini adevarati, au si tarife convenabile, merita sa dam pomelnice.Doamne unde s-a ajuns, nu e zi sa nu ma crucesc.

#23
JJBo

JJBo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 31.12.2007
Auzi, blinky bill, mai bine șezi cuminte, și tu tot cretinulforumurilor... Cam aruncați vorbe în vânt.
Eu cred că bănuții dați preotului nu se compară cu marile sume pe care le scot sectele, pe care voi atât le venerați.
Sunt preoți așa, sunt creștini așa... măi, da ian' căutați câte prostii au făcut necreștinii! Oricum creștinii se pocăiesc de greșelile lor, le plâng, și se tămăduiesc, iar voi rămâneți în mândria că aveți adevărul, și păcatul rămâne cu voi.

#24
MortCopt

MortCopt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 07.12.2007

View PostJJBo, on Jan 1 2008, 17:32, said:

Auzi, blinky bill, mai bine șezi cuminte, și tu tot cretinulforumurilor... Cam aruncați vorbe în vânt.
Eu cred că bănuții dați preotului nu se compară cu marile sume pe care le scot sectele, pe care voi atât le venerați.
Sunt preoți așa, sunt creștini așa... măi, da ian' căutați câte prostii au făcut necreștinii! Oricum creștinii se pocăiesc de greșelile lor, le plâng, și se tămăduiesc, iar voi rămâneți în mândria că aveți adevărul, și păcatul rămâne cu voi.
Așa, on topic.
Cât am fost io prin spital, cu iterativa de ruptură de ahile, vine în vizită la mine un amic, mult mai tânăr decât mine, care-mi povestește ceva foarte tare despre bobotează. Mama prietenei lui era pe moarte, la nici 50 de ani. Vine popa cu boboteaza. Zice prietena lui, părinte, nu-i faceți și o slujbă mamei, că poate e ultima, mama fetei era deja legumă, în comă, metastază și alte alea. Zice popa, după ce și-a tras onorariul de bobo, da, desigur, dar să trec întâi pe la ceilalți credincioși din parohie... Cum l-ați văzut voi, l-au văzut și amicul meu, și prietena lui, și mama ei... Foarte tare, frate, nu?!

A, că vă lăsai fără finalul mamei. A murit, săraca, la 2 zile după fabulă.

Edited by Megara, 14 January 2008 - 13:13.
fara jigniri. controleaza-ti limbajul


#25
artom

artom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 26.01.2007

View PostMortCopt, on Jan 14 2008, 13:04, said:

Așa, on topic.
Cât am fost io prin spital, cu iterativa de ruptură de ahile, vine în vizită la mine un amic, mult mai tânăr decât mine, care-mi povestește ceva foarte tare despre bobotează. Mama prietenei lui era pe moarte, la nici 50 de ani. Vine popa cu boboteaza. Zice prietena lui, părinte, nu-i faceți și o slujbă mamei, că poate e ultima, mama fetei era deja legumă, în comă, metastază și alte alea. Zice popa, după ce și-a tras onorariul de bobo, da, desigur, dar să trec întâi pe la ceilalți credincioși din parohie... Cum l-ați văzut voi, l-au văzut și amicul meu, și prietena lui, și mama ei... Foarte tare, frate, nu?!

A, că vă lăsai fără finalul mamei. A murit, săraca, la 2 zile după fabulă.
:thumbup: :coolspeak: :lol: .. ca sa nu-ti spun despre un vecin care a fost ingropat numai dupa ce familia i-a platit taxele la biserica de pe 4 ani restanta + serviciul preotului pt. inmormantare!!

Edited by artom, 14 January 2008 - 13:19.


#26
MortCopt

MortCopt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 07.12.2007
Megara, tu chiar n-ai respect nici pentru morți? Dobitocul ăla m-a trimis după semințe, ce era să-i fac, să i le și decojesc?

Artom, nu-i prost cine mănâncă 10 pâini...

Edited by MortCopt, 14 January 2008 - 13:22.


#27
artom

artom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 26.01.2007

View PostMortCopt, on Jan 14 2008, 13:22, said:

Megara, tu chiar n-ai respect nici pentru morți? Dobitocul ăla m-a trimis după semințe, ce era să-i fac, să i le și decojesc?

Artom, nu-i prost cine mănâncă 10 pâini...
Ai dreptate, dar vezi tu, altfel se pune problema cand e vorba de ignoranta, credinta, exploatare sentimentala...

#28
MortCopt

MortCopt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 07.12.2007

View Postartom, on Jan 14 2008, 13:25, said:

Ai dreptate, dar vezi tu, altfel se pune problema cand e vorba de ignoranta, credinta, exploatare sentimentala...
Tu crezi că ăia care joacă la 6/49 sau se bucură când bagă mutu gol sunt mai deștepți?

#29
artom

artom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 26.01.2007

View PostMortCopt, on Jan 14 2008, 13:27, said:

Tu crezi că ăia care joacă la 6/49 sau se bucură când bagă mutu gol sunt mai deștepți?
Nu. Aia sunt laici. :lol:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate