Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...
 Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 

Conducte, Țevi de oțel, Cu, PPR, PEX, PEX-AL,P.I.P.

- - - - -
  • Please log in to reply
4455 replies to this topic

#4357
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 09.01.2008
Eu vad acolo calcar amestecat cu oxid de la Cu. O etansare proasta a nascut toata povestea asta. Robinetul ala cu fluture albastru e spart? Asa pare in poza. De sub el curge apa pe niplu, filtru samd.

#4358
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,484
  • Înscris: 17.09.2007
Robinetul respectiv nu e spart, o avea un por. Nu cred sa fi umblat vreodata la acel robinet de la instalarea centralei si nu retin sa fi vazut sa curga pana acum (oricum nu e debit mare, doar o balta de cca 3cm la 24h).
Intr-adevar, de sub el pare sa curga.

Edited by Hansolo, 23 June 2020 - 10:10.


#4359
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 09.01.2008
Eu zic sa gasesti un instalator care stie sa dea cu canepa (nu indiana si nu pe gura) si vei scapa rapid de problema. Teflonul ala nu e pt oricine.

#4360
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,484
  • Înscris: 17.09.2007
A venit instalatorul si a schimbat filtrul, a spus ca la cel vechi nu au tinut garniturile. Cam horror, a tras de tevi ca asta nou era mai mare si mai scurt, a spus că la 5mm diferenta nu sunt probleme.

#4361
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 09.01.2008
Nu cred ca pot sa-l cred. Ti-a cam luat banii aiurea.

#4362
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019
Garantat a fost de la garniturile filtrului . Filtrele alea sint niste gunoaie pe care le aduc in RO . 99% curg .

#4363
takashi90

takashi90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 04.03.2014
Ce țeavă ppr îmi recomandați pentru instalația de încălzire?
Cea alba cu fibră compozit este ok?

#4364
empidicum

empidicum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 25.04.2008
Salutare,
Vreau sa incep instalatia sanitara de apa calda/rece.
Prin forumuri pe aici am gasit laude la sistemul pipe-in-pipe cu tevi pex-a sau pex-c.
Dar cand caut sa cumpar, gasesc doar niste valrom scump, si niste purmo si mai scump.
Si toate magazinele sunt pline de diverse pex-al.
Sa inteleg ca toata lumea isi pune in Romania pex-al la instalatiile de apa? Deci e ok pex-al?

#4365
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Cauta la magazine on-line sau cauta magazine specializate pe instalatii.
De exemplu, in Timisoara, cei de la Euro-Instal aduc cam tot ce vrei de la TECE si Uponor.

Daca instalatia este aparenta, atunci cupru sau pexal sau PPR.
Daca instalatia este ingropata in shapa, atunci PEX-C sau PEX-A, in functie de buget.

Teava folosita la instalatia de incalzire trebuie sa aiba bariera de oxigen.

Tevile pentru apa potabila rece / calda nu au bariera de oxigen si au grosimea peretelui mai mare ca sa reziste la presiune mai mare.

Edited by kolfleading, 27 August 2020 - 18:44.


#4366
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Salut,
Trebuie sa-mi modific instalatia sanitara, dar am o problema. Este facuta pe teava ppr de diametru 21 (apa rece) si 22 (apa calda). Vad ca in magazine acum exista numai teava, mufe etc. de diametru 20 sau 25. Diametrele 21 si 22 lipsesc cu desavarsire.
S-a mai lovit cineva de problema asta?
Cum a rezolvat?

#4367
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 09.01.2008
Ia cu incredere piese de 20 si aia e. Matrita de lipit va calibra practic teava la diametrul corect. Nu exista (si nici nu a existat) teava nici de 21 si nici de 22. Ori s-a dilatat de la caldura, ori ai un subler defect. Sper ca ai masurat cu un subler.

Edited by camsonat, 15 October 2020 - 07:47.


#4368
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Bineinteles ca am masurat cu un subler. Care-i nou-nout si sigur calibrat.
Teava de apa rece are 21 mm, cea de apa calda, care are si o insertie metalica are diametrul de 22 mm. Si asa este toata instalatia - cam 30-40 ml (ambele tevi).
Numai ca a fost facuta acum mai bine 20 din ani de fostul proprietar.
Pe conducte scrie Supratherm PP-PIP.
Azi incerc, fac experiente, cu niste dopuri de 20. Daca merge cu ele merge cu orice de 20 mm.
Multumesc.

Edited by adip1962, 15 October 2020 - 08:15.


#4369
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postadip1962, on 15 octombrie 2020 - 08:10, said:

Pe conducte scrie Supratherm PP-PIP.
In mod normal ar trebui sa scrie si dimensiunea.

Vezi ca la aia cu insertie, dupa ce o scoti din plita, trebuie sa-i dai jos insertia cu un cuter si dupaia sa o bagi in mufa, teu, cot

#4370
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Insertia aia e o foita de aluminiu, groasa de cca. 0,2 mm, imposibil de scos fara sa afectezi stratul de sub ea.
Am incercat sa lipesc fara sa o scot, a mers. Am lipit la 260 grade (cel putin asa arata).
Am vazut ca foita este insa miscata in afara plitei (impinsa spre conducta), face niste pliuri cum ar veni (nu este topita) si ajuta la etansare. Acum, ce sa spun, rezista la 3 atm, cat baga hidroforul. Chestia este ca intra destul de greu in plita, trebuie impinsa incet dar permanent. Nu intra mai mult de, cat sa zic... maxim 9-10 cm. Oare nu as putea mari temperatura, sa zic la 300, sa bag intai, teava cu insertie si, mai tarziu, ce am de lipit de ea?
Asa ma gandeam ca ar merge mai usor.
Dar multumesc. Am demonstrat ca tevile de 21 si 22 pot fi lipite de 20.
As putea sa ma apuc de treaba...

Edited by adip1962, 15 October 2020 - 09:39.


#4371
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 09.01.2008
Folia de aluminiu trebuie cojita inainte de a baga teava in plita. Exista niste asa-zise ascutitori pt asta. Merge si cu un cutter si ceva rabdare. De aceea ieseau 22mm. Nu lipi peste folie ca sare fitingul cand nu te gandesti.

#4372
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Taman mi-ai taiat tot elanul!
Tevile sunt aproape lipite de pereti. Nu vad decat 180 grade din ele. Chiar daca mai sparg din perete sa fac loc, nu o sa sa pot curata cum trebuie acel aluminiu. Bine macar e numai pe apa calda...
Cum arata "ascutitorile" alea? Se gasesc in dedeman/leroy etc?

#4373
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Revin cu poza.
Asa arata teava de 22 mm cu insertie de aluminiu dupa ce-a fost bagata in plita.
Sa va spun dimensiunile.
Pana la guler sunt poate putin mai mult de10 mm. Pana la insertia de auminiu (cea miscata) sunt cam 5 mm, poate 6 in unele locuri ca nu am tinut teava perfect dreapta). Gulerul are vreo 2-3 mm pe raza si este format din material ppr si aluminiu impins la intrarea in acel "capac" de 20 mm de la plita.
Precum vedeti, plasticul gol s-a umflat putin. Ala nu ar asigura etansarea?
PS. Si lipitura pe teava de 21 mm are guler, dar este mai mic. Ambele au stat in presiune cel putin 3 ore, fara probleme.

#4374
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Iti trebuie o FREZA (unii ii spun ASCUTITOARE) cu care indepartezi folia de aluminiu.
Cu ocazia asta se calibreaza si teava la 20 mm.

Marcheaza pe teava cu creionul adancimea maxima cat intra in fiting. Daca o impingi prea tare in fiting, face "guler" la interior care obtureaza curgerea apei.

https://www.emag.ro/...BM/?cmpid=86922

Edited by kolfleading, 15 October 2020 - 17:06.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate