Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Conducte, Țevi de oțel, Cu, PPR, PEX, PEX-AL,P.I.P.

- - - - -
  • Please log in to reply
4455 replies to this topic

#4339
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
@kolfleading,
Ca sa nu poluez topicul ti-am trimis pm.

#4340
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
Ca sa nu mai deranjez pe aici cu intrebari legate de pompe, am scris pe topicul corespunzator. Poate cineva sa ma ajute si sa imi raspunda la postul scris AICI ?
Multumesc de ajutor.

#4341
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Întrebare : se poate amplasa o mașina de spălat la demisol cu diferența între scurgerea casei și placa pe care s-ar amplasa mașina de spălat la 100 cm mai jos ? Exista vre-o soluție tehnică ?


#4342
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Da, cred că se poate... dacă nu greșesc (te rog să verifici), pompa mașinii de spălat poate „împinge” apa cel puțin un metru pe înălțime. Posted Image

#4343
marxsovignon

marxsovignon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 11.03.2016
O recomandare pt o teava multistrat izolata, tip pexal, diametrul 26 mm, necesara pt o centrala pe lemne?
Am văzut mai multe tipuri și preturi diferite la magazinele de profil, dar nu ma pricep.

#4344
prof_silviu

prof_silviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 09.10.2009
Salutare. Cei care se pricep sa imi dea si mie un sfat pentru alegerea tevilor la o instalatie cu centrala termica pe lemne la o casa de la tara. Centrala va functiona la o temp de 60-80 grade si va duce 4 calorifere. Ma uitam la tevi de ppr ca sunt mai ieftine, dar nu stiu daca rezista la temperaturi ridicate.
Mentionez ca am instalatie din pexal care a rezistat vreo 8 ani. Pana la o avarie care a dus temperatura sus de tot si a fisurat multe tevi.
Ps: Scuze ca nu am citit topicul

#4345
eboda

eboda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 07.12.2007
Plecarea din centrala pana in distribuitoare pe teava Zn de otel apoi din distribuitoare teava PPR-RCT noua generatie de ppr  (GENERATIA 4) cu fibra bazaltica ( recomand WAVIN Basaltherm gasesti la Dedeman are dunga rosie pe ea.,
Respectati timpii de lipire din tabele.

Info aici   noua generatie tevi PP-RCT

https://www.proidea....ppr_cso_eng.pdf

RECOMAND sa nu treci de max 70 grd Celsius   cu agentul termic ( decat pe perioade ff scurte de ger extrem).... altfel scurtezi viata tevilor si a caloriferelor cu PANA LA  aprox   30-50%
Pt a proteja cazanul  pe biomasa si a evita aparitia condensului  temperatura agentului NU TREBUIE ! sa fie mai mica de 60 grd CELSIUS  se seteaza termostatul pompei de recirculare  sa plece de la la 60 grd

Edited by eboda, 22 May 2019 - 10:42.


#4346
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Nu pare sa mai urmareasca multa lume subiectul, dar poate am noroc sa vada cineva...

Vreau sa imbin niste tevi prin filetare si ma incurca dimensiunile pe care le gasesc pe net. Deci teava de 3/4 are 26,9mm diametru exterior. Filierele de 3/4 pe care le gasesc pe net au 19mm. Cum vine asta? Urmatoarea dimensiune ar fi 25 (sau 25,4 mi-a zis cineva la telefon) sau 1", dar nu stiu daca merge sa filetez cu asta teava de 26,9. La magazinul de unde voiamsa iau filiera mi-au zis ca nu e teava standard si ca nu pot fileta decat cu masina reglabila cu cutite! Si totusi, eu am luat teava de 3/4. Imi puteti da un sfat? Multumesc.

Edited by M_ierdnA, 26 June 2019 - 13:51.


#4347
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Eu zic ca e o eroare de traducere a documentatiei si a prezentarii produselor.
Cineva s-a uitat la denumirea filierei si a facut conversia "matematica" din inch in mm.

Matematic, 3/4 inch = 19 mm.

Dar denumirea tevii nu are nici o legatura cu diametrul tevii.

Teava standard "de 3/4" nu are nici o dimensiune de 3/4 inch (adica 19 mm).


https://en.wikipedia..._⅛_to_NPS_3Âœ

Teava "de 3/4" are diametrul exterior standardizat 1.05 inch.

Diametrul interior depinde de grosimea peretelui, care variaza si depinde de presiunea la care trebuie sa reziste teava.

Edited by kolfleading, 26 June 2019 - 16:38.


#4348
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Da, asa banuiesc si eu ca e o inconsecventa de denumiri. Tevii ii zicce 3/4" desi are peste 1", dar filierele sunt la dimensiunea exacta (sau rotunjita), adica 3/4 - 19 mm si 1" - 25. Intrebarea mea e daca iau filiera de 1" - 25mm merge pe teava de 26,9mm? Si daca da, dupa aia se poate mufa cu mufe standard din comert de 3/4?

#4349
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 M_ierdnA, on 26 iunie 2019 - 13:50, said:

... Filierele de 3/4 pe care le gasesc pe net au 19mm. Cum vine asta? ...

Nu are cum sa aiba 19mm
Daca cumperi filiera G 3/4, ar trebui sa poti face filet pe teava de 3/4 standard, adica aia ce are diametrul exterior de 26,9mm. Interirul tevi de 3/4 este considerat a f DN 20, insa cuym nu mai gasesti teava groasa in carne, este mai mare. La dedeman am vazut spre exemplu ca au Teava neagra sudata 3/4" 26,9 x 2,3 mm, care daca acalculezi, are interiorul de 22,6 mm si nu 20mm cit ar trebui sa fie. Insa filiera daca este filiera G de 3/4, merge sa faci filete gaz

#4350
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 M_ierdnA, on 26 iunie 2019 - 16:54, said:

dar filierele sunt la dimensiunea exacta (sau rotunjita), adica 3/4 - 19 mm
Nu.
Filierele sunt tot la dimensiunea tevii.
Doar traducerea documentatiei e aiurea.

 florin71_skoda, on 26 iunie 2019 - 16:57, said:

Interirul tevi de 3/4 este considerat a f DN 20, insa cuym nu mai gasesti teava groasa in carne, este mai mare.
DN 20 este doar o denumire de referinta.
Numarul "20" din aceasta denumire nu este si nu a fost niciodata bazat pe vreo dimensiune exacta a tevii. Nici la interior, nici la exterior.

Peretii tevii au avut grosime variabila dintotdeauna, in functie de aplicatia si in functie de presiunea pentru care este folosita teava.

#4351
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Uite la ce ma refeream eu:

https://www.magazinu.../yt-29001-trusa

Aici scrie clar 3/4 - 19 mm si nu e singurul loc unde am gasit asa. De asta imi e, ca daca eu iau filiera de 3/4 dupa specificatiile astea ma trezesc cu una cu distanta intre cutite de 19mm si nu am ce face cu ea. Am masurat aseara si un niplu de 3/4. Daca pun sublerul intre "santuri" are 24,5mm, iar peste are 26,4. Deci probabil trebuie sa iau filiera de 25mm.
Nici nu prea am ce sa iau altceva pentru ca dimensiunile standrad pentru filiere sunt 19, 25 si 31mm, deci singura care are o sansa sa se potriveasca este cea de 25. Numai ca m-au incurcat si de la magazine ca ii intreb daca merge la teava de 26,9 si zic ca nu, ca e pentru teava de 25!

Initial ma gandeam sa iau o trusa din asta mai ieftina ca poate imi fac treaba cu ea si daca am mai multe filiere, una s-o potrivi. Insa am vazut ca exista separat antrenor cu clichet si bacuri si am zis ca poate iau ceva mai bun si o singura dimensiune, dar aici trebuie sa pic pe ce imi trebuie mie.

#4352
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Eu zic ca are dreptate Kolfleading cind zice ca cineva a facut conversia matematica, din inch in mm. In realitate insa, tevile au  alt stas, iar filierele sint in functie de diametrul exterior al tevilor, care intodeauna este respectat..

 M_ierdnA, on 27 iunie 2019 - 07:39, said:

... Numai ca m-au incurcat si de la magazine ca ii intreb daca merge la teava de 26,9 si zic ca nu, ca e pentru teava de 25!

Pai de ce nu te duci la magazin cu un niplu de 3/4 si cu sublerul dupa tine ?
Daca te lasa, infiletezi cu mina niplu de 3/4 in filiera de 3/4. Daca nu, pui sublerul pe filiera de 3/4 si daca are intre 22,6 si 26,9 mm, atunci o cumperi.

Edited by florin71_skoda, 27 June 2019 - 08:23.


#4353
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
As fi cumparat de pe internet... Daca nu ma inteleg cu vanzatorii atunci o sa fac cum spui tu ma duc in persoana.

#4354
Mihaelamaria77

Mihaelamaria77

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.09.2019
Buna ziua,
Azi a venit instalatorul sa facă instalația sanitară în baie.  Pentru evacuarea mașinii de spalat a folost țeava PPR de 20,  2 m țeava apoi un cot, iar 2 m de țeava un teu și 20cm țeava de 20 PPR apoi scurgerea. Este ok ?
Mulțumesc

#4355
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,126
  • Înscris: 04.02.2011
Pentru alimentare era ok, la evacuare.. Dumnezeu cu mila!

#4356
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007
Salutare.
Am si eu o mica problema, am citit ceva inainte, poate aveti un sfat.
Acum 6 ani unde m-am mutat instalatorul a folosit tevi de cupru atat pentru apa potabila cat si pentru incalzire/menajera.
Dupa cum se vede teava de apa potabila pusa inainte de centrala s-a oxidat; a inceput sa si supureze (si nu e condens, cel mai probabil e de la piulita de la filtrul magnetic).
In balconul respectiv (deschis fata de bucatarie) nu e umezeala, la fel la WC-ul de serviciu (care nu e baie) teava de ACM e inverzita bine, spre deosebire de tevile de la calorifer din aceeasi incapere (acolo teava de apa potabila a pus-o pe PP).
1. Oare care e explicatia? Am gasit pe undeva ca tevile de cupru pentru apa potabila trebuie sa aibe o puritate mai mare (cf unui standard). N-am avut nici un habar pe atunci, am mers pe mana instalatorului (desi nu inteleg de ce nu mi-a recomandat PP peste tot, nu a fost o problema de cost).
2. Am citit la un boiler electric o chestie pe care n-am mai intalnit-o in alta parte https://www.ferroli..../1565171545.pdf
pct. 1.5 pag 3 spune ca ,,nu se instaleaza tevi de cupru inaintea celor de fier sau otel in sensul de circulatie a apei" pentru prevenire coroziune. L-am intrebat pe instalator, nu stia de asta. O fi ceva adevarat si un motiv pentru corodare (n-am idee din ce e facut filtrul ala) cert e ca intre filtru si centrala teava de cupru nu e nici pe departe la fel de corodata. O fi si de la lipituri, nu am idee.
Pentru partea de scurgere o sa chem instalatorul, as vrea insa sa fiu ceva mai pregatit data viitoare la alegere solutie.
Multumesc

Attached Files


Edited by Hansolo, 22 June 2020 - 16:55.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate