Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Primavara rezidential - Prelungirea Ghencea

- - - - -
  • Please log in to reply
5273 replies to this topic

Poll: Primavara rezidentia (203 member(s) have cast votes)

Va place acest complex?

  1. DA, am facut o alegere inspirata (43 votes [21.08%])

    Percentage of vote: 21.08%

  2. NU, regret alegerea facuta (35 votes [17.16%])

    Percentage of vote: 17.16%

  3. NU stiu, nu locuiesc aici dar ma intereseaza (40 votes [19.61%])

    Percentage of vote: 19.61%

  4. Vreau sa vad ce au votat ceilalti. (86 votes [42.16%])

    Percentage of vote: 42.16%

Vote Guests cannot vote

#19
MFocus

MFocus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 22.08.2007
ca sa obtineti detalii (schite, preturi pe variante de plata, si ce au disponibil ) cel mai bine e sa faceti un drum...site-ul nu poate fi actualizat de o suta de ori pe zi...
Va pot da si alte detalii..asa ca doritorilor le pot raspunde. Au aparut garsoniere in blocul inalt G16, G17 prin recompartimentare. Stiu ca in cel de 3 nivele mai sunt libere 3 sau 4 apartamente.
Cand am contractat eu erau un grup de 3-4 straini (vorbeau in engleza cu accent) si doreau un etaj sau doua.
Stiu si detalii despre planul de dezv a zonei, etc.
Eu unul cred ca e o afacere buna.
Sunt unele proiecte lansate acum un an-doi (gen New Town)...azi am trecut pe langa el...si nici nu au inceput demolarile acolo unde vor construi...astia de la Primavara sunt deja la etajul unul la blocul de 3 nivele, la parter la cel cu 6 nivele si la subsol la cel inalt (am vizitat santierul sapt trecuta...s-ar putea sa fi inaintat de atunci). Lucrau la greu...asa ca sa nu fim carcotasi...sunt si proiecte care au dat rateuri...asta cred eu ca promite... Nu ii fac reclama pt ca tocmai am cumparat aici dar asta e realitatea...

#20
09 BVB

09 BVB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 23.07.2007
Salut!
Poti sa-mi spui si mie daca mai sunt garsoniere in blocurile cu 3 si 6 etaje?
Ei spun ca in martie o sa fie gata, daca ai fost pe acolo , crezi ca este posibil sa termine la data stabilita(parerea ta)?
Mersi!
Eu nu sunt din orash, dar saptamana viitoare o sa le fac si eu o vizita(cred).....
O zi buna!
P.S. acum m-am uitat pe excel si vad cam ce ar mai fi in blocurile mici, asta e ...daca e asha, e cam nashpa pentru mine! :D

Edited by 09 BVB, 04 September 2007 - 09:38.


#21
vevecata

vevecata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 28.04.2006

View PostMFocus, on Sep 3 2007, 19:07, said:

eu unul am contractat o garsoniera.
Nu au modificat preturile ci doar procentul de discount acordat pt cumpararea cu 90% avans...si e normal pt ca in 2 luni sunt la rosu cu cel de 3 etaje...

pretul cu 90 % avans era de:

B202 3 3C6 N+E 101,013 euro

iar acum este de

B202 3 3C6 N+E 107,651 euro

adica o scumpire de vreo 6,5 %

#22
MFocus

MFocus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 22.08.2007
pretul de baza este cel cu avans cel din varianta II de plata (30% la avans ,60% la rosu si 10 la final).
Lucrarile au inceput cam in iunie. Pana acum cca 2-3sapt acordau 8% discount daca achitai 90% avans. Lucrarile au mers f bine (repet am fost de 3 ori pe santier in cca 5 sapt si pot sa apreciez spun eu corect mersul lucrarilor) si din aceasta cauza stadiul de rosu va fi pt blocul cu 3 nivele undeva la sf de oct iar pt cel cu 6 nivele undeva in dec. Aprecierea mea este ca asa cum au lucrat pana acum au toate sansele sa se incadreze in timp cu cele 2 blocuri. Nu imi pot da inca seama de cel inalt.
Ca sa revin la pret: nu mai acorda discount de 8% pt blocul de 3 nivele pt ca stadiul de rosu este peste o luna...mi se pare normal...discountul e acum de 2% pt cel de 3 nivele si de 4% pt cel de 6 nivele. A ramas 8% pt cel inalt care are stadiul de rosu undeva in vara. Mi se pare corect...sa nu fim carcotasi...
Repet...daca vreti sa aflati ce este liber cel mai bine este sa sunati sau si mai bine sa mergeti acolo pt ca pe site nu are cum sa fie actualizat online (doar nu au o aplicatie care sa faca asta!!!). Site-ul este actualizat periodic de catre ei (...e normal si asta ...site-ul e facut de o alta firma...nu de ei!)
Faza e ca acest proiect este o carte de vizita pt ei, pt ca vor sa mai continuie pe viitor. Cel putin blocurile de 3 si 6 nivele cu siguranta vor fi gata la timp. Mergeti pe santier si vedeti. Eu unul am "batut" mai multe santiere...Planorama, Rose Garden, Ten Bloks..etc...Am facut comparatia...
Repet, nu vreau sa-mi "racolez" noi vecini, nu fac reclama, dar nici nu imi place "starea de carcoteala" in care ne afundam mereu...
Comparati preturile cu ce e la blocurile ceausiste (luati in calcul acolo si comisionul agentilor imobiliari si notarul si chelt de renovare-uriase) ...si vedeti unde ajuungeti...mai luati in calcul si valoarea de revanzare a unui bloc facut in anii 60-80 comparativ cu unul nou...
Daca mai aveti intrebari...va raspund cu placere...iar in viitor daca imi dati adrese de mail o sa va trimit si poze de pe santier...(doar daca nu o considerati reclama!!!)

#23
imblanzitoruldelei

imblanzitoruldelei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 10.05.2005
Locatia este destul de indepartata.
Vor fi singurele blocuri , din zona.

#24
vevecata

vevecata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 28.04.2006
[quote name='MFocus' date='Sep 5 2007, 07:36' post='3332525']
Ca sa revin la pret: nu mai acorda discount de 8% pt blocul de 3 nivele pt ca stadiul de rosu este peste o luna...mi se pare normal...discountul e acum de 2% pt cel de 3 nivele si de 4% pt cel de 6 nivele. A ramas 8% pt cel inalt care are stadiul de rosu undeva in vara. Mi se pare corect...sa nu fim carcotasi...


ok, am luat pretul de baza- coloana L din fisierul excel:

acum o saptamana:
B202 3 3C6 N+E 99.80 8.12 107.92 20.50 1.19 128.42 101,013 105,222

acum:
B202 3 3C6 N+E 99.80 8.12 107.92 20.50 1.19 128.42 107,651 112,137

Nu inteleg de ce zici ca nu au marit preturile. Nu sunt carcotas, a fost doar o observatie, in cazul meu hotaratoare pt luarea unei decizii.- 131000 euro era suma maxima pe care mi'o puteam permite ( varianta cu 30% avans si 70% la receptie pt 3C6). A sarit la 140000 euro-asta e , am abandonat ideea. Pacat, lucrez in zona si imi convenea locatia.

#25
MFocus

MFocus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 22.08.2007
nu am listele de preturi la mine, dar o sa verific cand ajung acasa...

Ref la faptul ca vor fi singurile blocuri din zona...am doua obiectii...
1. undeva vis-a-vis va fi proiectul cartierul latin www.cartierul-latin.ro
...si nu cred ca stie cineva cu certitudine ce proiecte vor mai fi acolo...
...undeva in zona sunt si blocurile anl...
...proiectul de dezvoltare a zonei cuprinde un parc pana la blocurile anl
2. Este cineva care sa isi doreasca sa stea intr-o zona "plina" de blocuri sa dai mana cu vecinul pe geam??? sunt socat ca poate fi cineva deranjat ca va locui intr-o zona de vile...dar ma rog...carcotasi sunt destui...
Poate e mai bine sa cumperi un apartament intr-un cartier unde sunt numai turnuri cenusii la 5m unul de altul...mult succes amatorilor!

#26
MFocus

MFocus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 22.08.2007
am trecut azi (6 sept) pe acolo si situatia pe santier este urmatoarea: la blocul de 3 nivele au turnat planseul peste parter si vor incepe sa toarne stalpii la nivelul unul. La parter au facut si peretii exteriori in proportie de 30%. La blocul cu 6 nivele incep sa toarne stalpii la parter (e finalizata parcarea la subsol). La blocul inalt se lucraza inca la subsol-parcare si urmeaza sa toarne placa la parter.
Am si poze pt amatori...celede pe site nu mai sunt de acttualitate pt ca lucrarile au avansat mult fata de ce arata ei in poze

#27
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View PostMFocus, on Aug 22 2007, 13:36, said:

partea buna e ca la blocul de 3 etaje toarna planseul la nivelul unu. si la cel de 6 etaje sunt la parter. Este unul din cele mai bine gandite ansambluri pt ca are o mare varietate de tipuri de apartamante (de ex...14 tipuri de garsoniere). Spre exemplu in majoritatea complexurilor ce sunt in executie sau in stadiu de proiect, nu gasesti in oferta garsoniere...asa ca am tras concluzia ca la acest priect pot "ataca" si cei care dispun de 40-60.000 euro...
Merita de mers la sediul lor si vazut la fata locului. Tot ce stiu eu ca nu mai au garsoniere G1 si G2...normal se dau primele...dar atentie or sa mai faca recompartimentari (apart de 3 cam le transf in 2 cam si o garsoniera).
Zona...are puncte bune si puncte slabe...E bine ca e intr-o zona de case noi (vilute)...fara sa te impiedici de "puradei tuciurii" pe la colturi...si e o zona in dezvoltare (vis-a-vis va aparea Cartierul Latin iar strada Prelungirea Ghencea va fi largita la 4 benzi...mai departe se ajunge la alt ansamblu de vile ...Curtea Domneasca...). Partea proasta...nu e metrou...si deocamdata e mai greu accesibila pana la largirea strazii...dar ce zona mai e asa accesibila?

Ai vazut zona de vile de care vorbesti?

#28
MFocus

MFocus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 22.08.2007

View PostClovis, on Sep 8 2007, 18:12, said:

Ai vazut zona de vile de care vorbesti?


da, am vazut zona...am spus ca am fost de cateva ori pe santier...am batut toata zona...

#29
MFocus

MFocus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 22.08.2007

View PostClovis, on Sep 8 2007, 18:12, said:

Ai vazut zona de vile de care vorbesti?

si apropo de vilele ce imprejmuiesc ansamblul....se vad si in pozele de pe site-ul lor www.primavara-rezidential.ro la stadiul constructiei...care apropo este mai inaintat decat ce se vede in acele fotografii

#30
kellvarsen

kellvarsen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 08.09.2007

View PostMFocus, on Sep 8 2007, 19:35, said:

si apropo de vilele ce imprejmuiesc ansamblul....se vad si in pozele de pe site-ul lor www.primavara-rezidential.ro la stadiul constructiei...care apropo este mai inaintat decat ce se vede in acele fotografii

Are cineva vreun draft de antecontract/contract? Chiar scrie in ele de SPA, sala de fitness, piscina? Cat costa intretinerea tuturor acestor facilitati, in fiecare luna? Ceva termene de finalizare? Penalitati de intarziere? Abateri de la suprafata utila? De credite s-a interesat cineva? Chiar este avantajos sa iei credit de la Credit Europe Bank? Cred ca autorizatie de constructie au, ca altfel nu se apucau de construit. Dupa ce am vazut cum se face treaba in complexe precum Ten Blocks sau Edenia, nu pot decat sa fiu un pic mai suspicios, mai ales ca preturile sunt destul de atractive. Sper sa ajung si eu pe acolo in cursul saptamanii urmatoare. Pana atunci voi trimite un mail sa vad daca imi trimit ceva raspunsuri clare.

#31
MFocus

MFocus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 22.08.2007

View Postkellvarsen, on Sep 8 2007, 23:08, said:

Are cineva vreun draft de antecontract/contract? Chiar scrie in ele de SPA, sala de fitness, piscina? Cat costa intretinerea tuturor acestor facilitati, in fiecare luna? Ceva termene de finalizare? Penalitati de intarziere? Abateri de la suprafata utila? De credite s-a interesat cineva? Chiar este avantajos sa iei credit de la Credit Europe Bank? Cred ca autorizatie de constructie au, ca altfel nu se apucau de construit. Dupa ce am vazut cum se face treaba in complexe precum Ten Blocks sau Edenia, nu pot decat sa fiu un pic mai suspicios, mai ales ca preturile sunt destul de atractive. Sper sa ajung si eu pe acolo in cursul saptamanii urmatoare. Pana atunci voi trimite un mail sa vad daca imi trimit ceva raspunsuri clare.

La antecontract ai 3 anexe: una in care sunt precizate caracteristicile generale ale ansamblului (unde e pomenit de farmacie, banca, piscina, etc) si ale apartamentului (dotari interioare, etc), o alta anexa ce se refera la parcare, si o alta cu schita apartamentului.
Intertinerea va costa 0.15e/mp.
Termene de finalizare: blocurile cu 3, respectiv 6 nivele- 31 martie 2008 iar cel cu 14 nivele 1 dec 2008.
Penalitati de intarziere: 500 eur/luna dupa o perioada de gratie de 90 zile.
Abaterile de 2% fata de supr utila se considera rezonabile si neimputabile.
Credite...depinde ce fel de credit vrei sa accesezi...iti pot recomanda o firma care sa iti gaseasca cel mai bun credit (nu te costa pe tine nimic...ei isi iau comisioane de la banci ca le aduc clienti). Vezi sa mergi la banci ce au grad de indatorare mare...si depinde acum si daca ai sau nu ai ce ipoteca.
Au autorizatie de constructie emisa de Primaria sect 6...era evident..asa cum ai remarcat si tu
Iti pot oferi toate actele de proprietate pe care le au pe terenul unde construiesc ...iar modul lor de dobandire si autentificare cadastrala si notariala sunt prevazute in antecontractul pe care il semnezi...asta e o chestie draguta pe care personal nu am mai vazut-o in alte antecontracte...pt ca, crede-ma mai am draft-ri si de la alte ansambluri. Nu am mai vazut pe nicaieri sa-ti spuna in contract de unde au ei terenul, de la cine l-au cumparat, la ce birou notarial s-a desfasurat tranzactia...asa ca eu cred ca sunt mai seriosi decat altii...sau cel putin mai transparenti....
Vorbind de transparenta....mai spuneti-mi la ce ansamblu rezidential mai vedeti preturile afisate pe site?

#32
val18

val18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 09.04.2007
Vrei sa detaliezi un pic partea cu  intretinerea......
E numai salariul managerului de proprietate sau mai include si altceva (muncitori necalificati, calificati, curent etc)
Voi proprietarii puteti prelua managementul parcului cand ve-ti fi majoritari sau nu?
:D

#33
arween

arween

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 19.08.2007
asociatia poate decide dupa doi ani daca  mai continua sau nu contractul de administrare.

pana la urma am semnat si eu pentru o garsoniera.

#34
MFocus

MFocus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 22.08.2007

View Postarween, on Sep 13 2007, 16:06, said:

asociatia poate decide dupa doi ani daca  mai continua sau nu contractul de administrare.

pana la urma am semnat si eu pentru o garsoniera.


ce tip de garsoniera ai luat ? ...o sa fim vecini...sper sa scrie cat mai multi aici

#35
arween

arween

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 19.08.2007

View PostMFocus, on Sep 14 2007, 09:14, said:

ce tip de garsoniera ai luat ? ...o sa fim vecini...sper sa scrie cat mai multi aici
G18; pretul a fost decisiv in alegere. Mai aveam variantele G17 si G15 dar n-am vrut nici sa fiu pe colt nici sa am camera mai mica in favoarea balconului.

#36
MFocus

MFocus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 22.08.2007

View Postarween, on Sep 14 2007, 21:35, said:

G18; pretul a fost decisiv in alegere. Mai aveam variantele G17 si G15 dar n-am vrut nici sa fiu pe colt nici sa am camera mai mica in favoarea balconului.

chiar azi am fost pe santier...si sambata fiind ora 8 dim....se lucra la greu turnau stalpi...eu zic ca merg bine lucrarile.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate