Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...
 Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania

Ușa exterioara care scar5...

Felicitari Republica Moldova pent...
 Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

Ungere mecanism usa metalica de a...

Probleme baterie monde 3
 Tipuri de acces Gura Portitei, di...

Crearea unei formule Excel cu div...

Filme ce urmeaza in 2024 - horror

Tarot (2024)
 

Primavara rezidential - Prelungirea Ghencea

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
5273 răspunsuri în acest subiect

Sondaj: Primavara rezidentia (203 membri au votat)

Va place acest complex?

  1. DA, am facut o alegere inspirata (43 voturi [21.08%])

    Procentaj al voturilor: 21.08%

  2. NU, regret alegerea facuta (35 voturi [17.16%])

    Procentaj al voturilor: 17.16%

  3. NU stiu, nu locuiesc aici dar ma intereseaza (40 voturi [19.61%])

    Procentaj al voturilor: 19.61%

  4. Vreau sa vad ce au votat ceilalti. (86 voturi [42.16%])

    Procentaj al voturilor: 42.16%

Votează Vizitatorii nu pot vota

#55
colt45

colt45

    The Truth is Out There! Open your Mind and you will See It.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.772
  • Înscris: 26.04.2007

View PostBibi123, on Sep 20 2007, 14:49, said:

Colt45, mi se pare buna ideea de a cumpara 2 ap de cate 2 cam ca sa ai spatiu pt cei 2 copii. Si noi suntem tot x2 parinti, dar am optat pt un ap de 3 cam din care vom face 4 cam. Ce tip de apartament ati luat voi ca sa fac un calcul daca era mai avantajos asa.... Merci.
MFocus, vad ca te pricepi la constructii. Zi-mi si mie ce parer ai de peretii interior? Rigips si vata mineralizata e suficient ca sa avem un perete destul de robust ? Adica putem atarna pe el un dulapior sau rafturi cu carti de ex?


2C4 + 2C6

#56
Bibi123

Bibi123

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 243
  • Înscris: 20.09.2007

View Postcolt45, on Sep 20 2007, 15:01, said:

2C4 + 2C6

Din pacate nu mai sunt info pe site despre ele. As fi vrut sa stiu cat au costat si ce supraf insumeaza.... imi poti spune tu?

#57
colt45

colt45

    The Truth is Out There! Open your Mind and you will See It.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.772
  • Înscris: 26.04.2007

View PostBibi123, on Sep 20 2007, 16:20, said:

Din pacate nu mai sunt info pe site despre ele. As fi vrut sa stiu cat au costat si ce supraf insumeaza.... imi poti spune tu?

pretul standard

89800 +TVA
89650 +TVA

SU=75.2mp & SC=87.57mp
SU=75mp & SC=87.72mp

#58
Bibi123

Bibi123

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 243
  • Înscris: 20.09.2007

View Postcolt45, on Sep 20 2007, 17:25, said:

pretul standard

89800 +TVA
89650 +TVA

SU=75.2mp & SC=87.57mp
SU=75mp & SC=87.72mp

Merci, Colt45. Sare deci de 200k eu, ceea ce noi nu permitem. Oricum f buna ideea, felicitari. Merita mai mult asa decat un ap de 4 cam care are (prea) mult spatiu in terase. Vom fi vecini, noi suntem la et 3 in bl A.  B)

#59
colt45

colt45

    The Truth is Out There! Open your Mind and you will See It.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.772
  • Înscris: 26.04.2007

View PostBibi123, on Sep 20 2007, 17:39, said:

Merci, Colt45. Sare deci de 200k eu, ceea ce noi nu permitem. Oricum f buna ideea, felicitari. Merita mai mult asa decat un ap de 4 cam care are (prea) mult spatiu in terase. Vom fi vecini, noi suntem la et 3 in bl A.  B)

nu e prea mult pana in dec 2008

apropos - are cineva experienta cu infiintarea asociatiei de proprietari - statut, acte, inregistrari, comisii si comitete?

si inca un aspect - are cineva definit la modul concret ce insemna "la rosu" din perspectiva dezvoltatorului?

#60
MFocus

MFocus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 167
  • Înscris: 22.08.2007
[MFocus, vad ca te pricepi la constructii. Zi-mi si mie ce parer ai de peretii interior? Rigips si vata mineralizata e suficient ca sa avem un perete destul de robust ? Adica putem atarna pe el un dulapior sau rafturi cu carti de ex?
[/quote]

Peretii interiori din rigips sunt ceva "standard" acum in mai toate proictele rezidentiale...
Eu unul, am acasa pereti de rigips iar in bucatarie am 3 dulapuri suspendate...exista sisteme speciale de prindere a mobilierului pe rigips...
Atentie! in bai si bucatarie tb sa puna rigips verde...iar la Primavara este prevazut in proiect asa ceva.
Mai trebuie retinut inca cateva aspecte legate de montajul rigipsului (la imbinarile placilor de rigips tb pusa o plasa, iar la muchii sunt niste coltare metalice speciale...fara acestea apar fisuri.
E bine sa fie si gletuit cu un apla fill....astfel peretele va fi coala de hartie.

#61
MFocus

MFocus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 167
  • Înscris: 22.08.2007
apropos - are cineva experienta cu infiintarea asociatiei de proprietari - statut, acte, inregistrari, comisii si comitete?

si inca un aspect - are cineva definit la modul concret ce insemna "la rosu" din perspectiva dezvoltatorului?
[/quote]


Cunosc o firma care se ocupa numai cu administrarea as.prop., inclusiv infiintare.
Stadiul "la rosu"..nu este definit in mod explicit in nicaieri la nici un dezvoltator (am vazut suficiente draft-ri si am vizionat multe santiere ale ansambl rezidentiale din buc. De regula stadiul "la rosu" ar vrea sa reprezinte acel stadiu al constructiei respective in care se poate trece la amenajarile interioare (gresie, faianta, etc)

#62
colt45

colt45

    The Truth is Out There! Open your Mind and you will See It.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.772
  • Înscris: 26.04.2007

View PostMFocus, on Sep 20 2007, 18:41, said:

Stadiul "la rosu"..nu este definit in mod explicit in nicaieri la nici un dezvoltator (am vazut suficiente draft-ri si am vizionat multe santiere ale ansambl rezidentiale din buc. De regula stadiul "la rosu" ar vrea sa reprezinte acel stadiu al constructiei respective in care se poate trece la amenajarile interioare (gresie, faianta, etc)

definitii mai mult sa mai putin exacte am tot intalnit si eu dar mi se pare normal ca o conditie de plata a unei sume concrete sa fie relationata de ceva concret explicat - amandoua componentele trebuie sa fie masurabile fara "stai sa vedem"

poate reuseste cineva sa desluseasca misterul "la rosu"

#63
pdaniel

pdaniel

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 463
  • Înscris: 10.05.2004
Am ajuns ieri prin zona, din ce am putut sa imi dau seama, la blocul B, au ridicat pilonii pentru parter. Au ridicat doar pilonii (expertii in constructii sa nu ma injure, da eu asa zic ca aia sunt piloni :)  ). Iar la blocul acela de 14 etaje parca era gata parcarea subterana. Sper sa termine pana in martie.

#64
pufete

pufete

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 52
  • Înscris: 21.09.2007
Din cate stiu eu stadiul 'la rosu' se poate defini ca momentul in care casa e 'impermeabila'-are acoperis,pereti si tamplarie exterioara.Practic cand cumperi un apartament la rosu nu e tencuit,nu are sape(deci mai e ceva de facut pana sa ajungi la faianata),nu are instalatii de nici un fel(doar trase pana la apartament(deci presupunand ca are centrala termica de la dezvoltator probabil caloriferele ti le pui singur;la fel si prize,intrerupatoare,etc),nu are finisaje interioare,obiecte sanitare,etc.In mod logic ar trebui sa fie finisat pe dinafara,macar peretii-ca sa nu se apuce fiecare sa tencuiasca cum are chef sa arate casa ca un colaj. Dar lucrurile astea ar trebui cumva scrise intr-o anexa-si anume ce se va receptiona la procesul verbal de predare primire-cereti detalii sa nu va treziti ca nu va ajung banii de amenajare.Si mai ales trebuie intrebat cine face proiectele de bransamente-daca sunt incluse in ce face dezvoltatorul sau nu...e vorba de mult timp si semnificativ de multi bani sa te ocupi de toate bransamentele.Intrebati daca va dau contracte pt fiecare utilitate care trebuie doar trecute pe numele vostru.
ps: pdaniel-pilonii sunt in pamant.probabil e vorba de stalpii pt parter :).Cat despre terminat in martie...cam oprtimist daca vine frigul si nu se mai toarna beton

#65
pdaniel

pdaniel

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 463
  • Înscris: 10.05.2004

Quote

ps: pdaniel-pilonii sunt in pamant.probabil e vorba de stalpii pt parter :).Cat despre terminat in martie...cam oprtimist daca vine frigul si nu se mai toarna beton

Merci de corectura.

#66
colt45

colt45

    The Truth is Out There! Open your Mind and you will See It.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.772
  • Înscris: 26.04.2007

View Postpufete, on Sep 21 2007, 08:00, said:

Din cate stiu eu stadiul 'la rosu' se poate defini ca momentul in care casa e 'impermeabila'-are acoperis,pereti si tamplarie exterioara.Practic cand cumperi un apartament la rosu nu e tencuit,nu are sape(deci mai e ceva de facut pana sa ajungi la faianata),nu are instalatii de nici un fel(doar trase pana la apartament(deci presupunand ca are centrala termica de la dezvoltator probabil caloriferele ti le pui singur;la fel si prize,intrerupatoare,etc),nu are finisaje interioare,obiecte sanitare,etc.In mod logic ar trebui sa fie finisat pe dinafara,macar peretii-ca sa nu se apuce fiecare sa tencuiasca cum are chef sa arate casa ca un colaj. Dar lucrurile astea ar trebui cumva scrise intr-o anexa-si anume ce se va receptiona la procesul verbal de predare primire-cereti detalii sa nu va treziti ca nu va ajung banii de amenajare.Si mai ales trebuie intrebat cine face proiectele de bransamente-daca sunt incluse in ce face dezvoltatorul sau nu...e vorba de mult timp si semnificativ de multi bani sa te ocupi de toate bransamentele.Intrebati daca va dau contracte pt fiecare utilitate care trebuie doar trecute pe numele vostru.
ps: pdaniel-pilonii sunt in pamant.probabil e vorba de stalpii pt parter :).Cat despre terminat in martie...cam oprtimist daca vine frigul si nu se mai toarna beton

din cate am vorbit eu apartamentele sunt bransate la toate cele iar contoarele sunt pe casa scarii in camesre de desfumare (sau ceva de genul asta) - contractele se incheie individual cu fiecare utilitate in parte - nu se asigura asistenta la contractele de utilitati

- pretul semnat include dotarea apartamentului cu sanitare (cazi, chiuvete, tronuri, calorifere, baterii.....)  si electrice (mai putin corpurile de iliminat) - la bucatarie este prevazuta o chiuveta agatata de perete

#67
pufete

pufete

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 52
  • Înscris: 21.09.2007
daca la ce ai zis mai sus se adauga peretii tencuiti si sape atunci faza se cheama de semirosu :)

#68
Bibi123

Bibi123

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 243
  • Înscris: 20.09.2007
MFocus, Colt45, va multumesc pt raspunsuri.
Mai am si o nedumerire. M-am laudat unor cunoscuti cu proaspata achizitie si printre aletele m-au "amenintat" ca voi avea de platit o intretinere lunara foarte mare (up to 300$). Eu una nu cred, dar va intreb si pe voi: putem estima niste cheltuieli de acest tip? Sau mai bine zis aveti vreun cunoscut deja mutat intr-un bloc nou? Cam cat plateste intretinerea lunara pt un ap nou contorizat individual?

#69
MFocus

MFocus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 167
  • Înscris: 22.08.2007

View PostBibi123, on Sep 21 2007, 16:52, said:

MFocus, Colt45, va multumesc pt raspunsuri.
Mai am si o nedumerire. M-am laudat unor cunoscuti cu proaspata achizitie si printre aletele m-au "amenintat" ca voi avea de platit o intretinere lunara foarte mare (up to 300$). Eu una nu cred, dar va intreb si pe voi: putem estima niste cheltuieli de acest tip? Sau mai bine zis aveti vreun cunoscut deja mutat intr-un bloc nou? Cam cat plateste intretinerea lunara pt un ap nou contorizat individual?



in nici un caz nu ajunge la atat....sa fim seriosi...

#70
emilianm

emilianm

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 476
  • Înscris: 09.09.2004
salut,
ce suprafatza utila are si cat costa o garsoniera(sau un app cu 2 camere) cu finisaje minime ?se pare ca am o problema cu anumita partzi de pe site-ul lor....

Editat de emilianm, 21 septembrie 2007 - 16:26.


#71
colt45

colt45

    The Truth is Out There! Open your Mind and you will See It.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.772
  • Înscris: 26.04.2007

View PostBibi123, on Sep 21 2007, 16:52, said:

MFocus, Colt45, va multumesc pt raspunsuri.
Mai am si o nedumerire. M-am laudat unor cunoscuti cu proaspata achizitie si printre aletele m-au "amenintat" ca voi avea de platit o intretinere lunara foarte mare (up to 300$). Eu una nu cred, dar va intreb si pe voi: putem estima niste cheltuieli de acest tip? Sau mai bine zis aveti vreun cunoscut deja mutat intr-un bloc nou? Cam cat plateste intretinerea lunara pt un ap nou contorizat individual?


pai atata timp cat contractul este direct cu furnizorul de utilitate - pretul unitar va fi acelasi ca si acum doar cantitatea consumata va influenta marimea facturii, cantitate care nu vad sa se modifice atat de substantial - doar nu o sa faci mai multe dusuri sau o sa ai cu mult mai multi consumatori de electricitate

nu-mi dau seama inca ce consum va fi pe centrala termica - poate ne ajuta cineva ce insemna costul gazelor pentru o familie cu 3-4 persoane pe timp de vara si de iarna

#72
coldplay

coldplay

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.600
  • Înscris: 28.03.2004

View PostBibi123, on Sep 21 2007, 16:52, said:

MFocus, Colt45, va multumesc pt raspunsuri.
Mai am si o nedumerire. M-am laudat unor cunoscuti cu proaspata achizitie si printre aletele m-au "amenintat" ca voi avea de platit o intretinere lunara foarte mare (up to 300$). Eu una nu cred, dar va intreb si pe voi: putem estima niste cheltuieli de acest tip? Sau mai bine zis aveti vreun cunoscut deja mutat intr-un bloc nou? Cam cat plateste intretinerea lunara pt un ap nou contorizat individual?

Cred ca se refereau la costurile de administrare a ansamblului si ca exista o "mica" eroare in privinta sumei (cam un ordin de marime...). In general costurile sunt calculate pe mp de suprafata utila sau construita si sunt de 0,xy EUR, un x si y pot lua diverse valori  :P  In general, daca ai in vedere un cost de 20-40 EUR pe luna pentru un apartament de 2-3 camere, in functie de suprafata, nu te poti insela prea tare. In rest, costurile sunt ca la orice apartament normal, cu utilitatile contorizate separat pentru fiecare apartament.

Editat de coldplay, 21 septembrie 2007 - 16:56.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate