Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Primavara rezidential - Prelungirea Ghencea

- - - - -
  • Please log in to reply
5273 replies to this topic

Poll: Primavara rezidentia (203 member(s) have cast votes)

Va place acest complex?

  1. DA, am facut o alegere inspirata (43 votes [21.08%])

    Percentage of vote: 21.08%

  2. NU, regret alegerea facuta (35 votes [17.16%])

    Percentage of vote: 17.16%

  3. NU stiu, nu locuiesc aici dar ma intereseaza (40 votes [19.61%])

    Percentage of vote: 19.61%

  4. Vreau sa vad ce au votat ceilalti. (86 votes [42.16%])

    Percentage of vote: 42.16%

Vote Guests cannot vote

#37
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
...si eu am fost astazi. se pare ca veti fi vecini cu sora-mea :)
o sa contractam o garsoniera in B. simpatica zona dar nu sunt numai vile cum sunea cineva, vis-a-vis de C si langa drum mai sunt doua blocusoare.
sper sa se aseze zona ca altfel nu prea ai ce face pe acolo ,  sa mai apara ceva magazine, nu sunt nici trotuare daca iesi la strada. traficul se mai decongestioneaza daca se fac patru benzi.

#38
tudor-e

tudor-e

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.12.2005

View PostMFocus, on Sep 3 2007, 19:20, said:

ca sa obtineti detalii (schite, preturi pe variante de plata, si ce au disponibil ) cel mai bine e sa faceti un drum...site-ul nu poate fi actualizat de o suta de ori pe zi...
Va pot da si alte detalii..asa ca doritorilor le pot raspunde. Au aparut garsoniere in blocul inalt G16, G17 prin recompartimentare. Stiu ca in cel de 3 nivele mai sunt libere 3 sau 4 apartamente.
Cand am contractat eu erau un grup de 3-4 straini (vorbeau in engleza cu accent) si doreau un etaj sau doua.
Stiu si detalii despre planul de dezv a zonei, etc.
Eu unul cred ca e o afacere buna.
Sunt unele proiecte lansate acum un an-doi (gen New Town)...azi am trecut pe langa el...si nici nu au inceput demolarile acolo unde vor construi...astia de la Primavara sunt deja la etajul unul la blocul de 3 nivele, la parter la cel cu 6 nivele si la subsol la cel inalt (am vizitat santierul sapt trecuta...s-ar putea sa fi inaintat de atunci). Lucrau la greu...asa ca sa nu fim carcotasi...sunt si proiecte care au dat rateuri...asta cred eu ca promite... Nu ii fac reclama pt ca tocmai am cumparat aici dar asta e realitatea...

Cred ca faci o confuzie, la New Town demolarile s-au facut de mult, au inceput lucrarile inca din august, toarna fundatia

#39
arween

arween

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 19.08.2007

View PostNicanor, on Sep 15 2007, 22:54, said:

...si eu am fost astazi. se pare ca veti fi vecini cu sora-mea :)
o sa contractam o garsoniera in B. simpatica zona dar nu sunt numai vile cum sunea cineva, vis-a-vis de C si langa drum mai sunt doua blocusoare.
sper sa se aseze zona ca altfel nu prea ai ce face pe acolo ,  sa mai apara ceva magazine, nu sunt nici trotuare daca iesi la strada. traficul se mai decongestioneaza daca se fac patru benzi.

eu nu stiu cum se vor muta cei din A si B pana nu e gata si C. presupun ca o sa fie dezastru. cu magazinele stai linistit, or sa tranteasca un supermarket "primavara" cu siguranta  :D. am vazut in planurile de la parter si farmacie, restaurant, cafenea. macar magazinul si farmacia sa le faca.  ar fi buna si cafeneaua ca la mine in balcon n-am loc decat in picioare  :D

am cronometrat 40 min pana la universitate la ora 10 dimineata, pe la razoare. presupun ca doua ore mai devreme si nu in perioada mai relaxata duce spre 1.5 ore pana in centru.

#40
Simavo

Simavo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 25.01.2006
Eu si sotia suntem fericitii viitori proprietari ai unui ap 3C8.

Recunosc ca nu am mai fost sa analizam si alte oferte (din zona, cel putin) cum ar fi Cartierul Latin, pentru ca ne-a placut de la inceput Primavara si am considerat-o best deal, inca de la inceput.

Am cautat, timp de 2 saptamani un ap vechi, cu 3 camere. Negasind ce ne doream, am mai asteptat sa apara o oferta buna.
In sfarsit, a aparut o oferta care era pe placul nostru; am intrebat care e pretul; cand am auzit ca ne cer 150.000 pt 3 camere, in zona noua Militari, pe Orsova, daca stiti (bloc din '89, 86mp construiti) am decis sa ne bagam picioarele si sa luam unul nou.

Am plecam imediat sa vedem Primavara si am fost foarte incantati, inca de la prima vizita.

Din pacate, nu avem decat 15% pt avans (factura de 79.000 ron o vom plati maine), asa ca am ales varianta IV de plata.
Vom face un credit mare, dar va merita fiecare cent.

Acum 3 ani de zile, ne-am facut nunta in apropierea complexului, la o carciuma care acum se numeste "La Barosanii" (inainte de numea "2 struti")  :rolleyes:

In concluzie, daca se tin de treaba si nu fac compromisuri tehnice, noi zicem ca vor face niste apartamente foarte faine acolo!
Pana acum au semnat aprox. 100 antecontracte, din totalul de 470 de ap pe care le vor construi.

Multa bafta tuturor!

P.S. Poate ii convingem sa puna instalatiile sanitare de la Romstal, si nu de la Mondial, care sunt naspa rau!

#41
pdaniel

pdaniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 10.05.2004
Si eu am semnat acum vre-o luna pentru o garsoniera, in blocul de 6 etaje. Am prins ultima garsoniera disponibila, la etajul unu, spre nord. Cu loc de parcare si cu varianta de creditare 25% avans restu la intabulare, m-a dus undeva la 80.000E (73.000E garsoniera + 6500E locul de parcare suprateran). Eu am o intrebare, am auzit ca la ansamblurile noi, intretinerea te duce undeva la 300E/ luna, acum sincer mie mi se pare cam exagerat, voi ce stiti, cam pe la ce sume ajunge intretinerea. Cineva vehicula o suma de 0.15e/mp2. Ce ar fi inclus in pretu asta? Dc poate cineva detalia. Multumesc.

#42
guguthemugu

guguthemugu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 16.08.2007
Din ce am vazut pe site-ul ansamblului  majoritatea garsonierelor sunt destul de nereusite in sensul ca bucatariile sunt la fatada si camera propriuzisa este destul de prost iluminata. Unele par sa fie spatii reziduale unde au incercat sa inghesuie niste garsoniere. Pana la urma planurile de pe site sunt ceea ce se vinde sau s-au facut ceva modificari la partiuri?...zicea cineva ca se recompartimenteaza unele apartamente.

pdaniel>> cati mp are garsoniera ta?

#43
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
...o sa fiii vecin cu sora mea. dar sa stii ca ea a cumparat garsoniera sambata deci probabil cineva a renuntat.
nu cred ca este cazul sa te sperii de intretinere, piscina, clubul si restul nu sunt propietate indiviza deci nu participi la intretinerea lor (destul de scumputa). la abonamente puteti sa negociati dur cu ei prin asociatia de locatari, sunteti cei mai siguri clienti ai lor.
deasemenea ai centrala deci iti poti controla cheltuielile.
nu cred ca trebuie sa va temeti de intretinere.

EDIT  aaa, de fapt acum imi aduc aminte ca nu au avut schema la garsoniera, era obtinuta dintr-un apartament de trei camere.

Edited by Nicanor, 18 September 2007 - 10:42.


#44
colt45

colt45

    The Truth is Out There! Open your Mind and you will See It.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,772
  • Înscris: 26.04.2007
salutari,

first statement = ceea ce urmeaza nu este reclama ci doar niste idei tastate in graba datorita lipsei de timp

din lipsa de timp nu prea am reusit sa intru si sa tin pasul chiar daca am vazut topicul de la initiere
ideea este ca si eu am semnat rezervarein A2 pe care de altfel am si platit-o iar pe 5 Oc urmeaza sa inchei antecontractul de vanzare-cumparare
si noi suntem multumiti de cum sunt impartirile mai ales ca am compus un 4 camere din 2 de 2 camere - si astfel am obtinut o multime de spatiu pentru depozitarea acareturilor copilului, plus ca vrem sa scapam de gentile de e sifoniere sau din ele

nu stiu cat de coerent o sa fiu deoarece sunt super in graba dar pe de alta parte nu ma mai pot abtine sa nu scriu ceva, asa a pe sarite dau drumul la morisca

- Primavara nu e singurul ansamblu - pe partea celalalta a inceput dezvoltarea la cartierul Latin unde vor fi cca 1200 apartamente si garsonire daca nu ma inseala memoria - siteul e bunts da schite si preturi (care sunt mai mari) compartimentaril esunt facuyte cu caramida iar terasele sunt foarte generoase (la bucatarie sau living cate 15 mp intr-o forma patratoasa - cool pt luat masa pe timp frumos) insa sa dau aproape 2k euro pe mp de cer liber mi sa parut cam mult

- si mie mi-au confirmat fetele de la vanzari dar si 2 neni de pe santier ca sunt un pic inaintea planului si trag tare sa termine in termen poate chiar un pic mai devreme - interesanta optica

- am o vara prin alianta care are conturile de la CAN SERV sau ceva leasinguri cu ei si mi-a spus ca sunt seriosi in angajamente - mai mult mi-a promis sa-mi spuna pe la mijlocul lui Oct cand ne vom vedea din nou

- cert este ca interesul e foarte mare - am fost ieri pana acolo pentru niste lamuriri cu plata rezervarii (dna d ela financiar nu ma vedea pe extrasul de la banca) si era coada la fetele de la vanzari - camera plina si se mai invarteau si pe hol cateva perechi; n-as putea spune cat de concret era interesul ca erau in graba mare dar in parcare mai erau cateva masini in care se rasfoiau plinate si se discuta aprins

- in privinta traficului subscriu opiniilor, sper sa se gaseasca o solutie cat de curand

- acum vreo 2 sapt l-am prins pe Razvan Murgeanu la un post de radio spunand ca mai sus pe unde erau serele (terenul primariei capitalei) au in plan sa faca un parc de nu stiu cate hectare, nu stiu cat de mult sunt doar vorbe dar n-ar fi rau, altfel cel mai apropiat parc (neincapator de altfel) ramane Moghioros

- stie careva ceva de pasarela peste calea ferata? tot aud vorbe ca proiectul e facut iar finantarea e pe vine

ACUM si ceva obiectii:
- mi se pare destul de nedefinit ce insemna stadiul la rosu - adica cat e facut bocul si cat mai e de facut pana la predarea in vederea intabularii
- faptul ca nu se specifica ceva despre punerea in functiune a centralei sau a instalatiei de incalziere/apa/gaze - am intrebat despre asta si raspunsul a fost ca se vor clarifica dupa alegerea furnizorilor pentru toate acestea
- faptul la ca blocurile de 14 nivele nu are tubulatura pentru ghena, pe casa scarii nu intra lumina naturala
- ca nu sunt simetrice penalizarile
- ca nu e suficient de ferm specificat ca trebuie anuntat in scris orice intarziere si motivul care a cauzat-o

sper sa obtin niste amendari ale termenilor contractului cel putin pe zona de simetrizare a angajamentelor si responsabilitatilor

- apopos ca-mi veni in minte mi-au spus la la receptia finala va participa si un inspector de la nu stiu ce chetie in constructii care va valida defectele sau buna executie

deoarece mi-a expirat timpul atasez templateurile de antecontract, rezervare si anexa si va spun toate bune pana data viitoare

Attached Files



#45
pdaniel

pdaniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 10.05.2004

View Postguguthemugu, on Sep 18 2007, 11:37, said:

Din ce am vazut pe site-ul ansamblului  majoritatea garsonierelor sunt destul de nereusite in sensul ca bucatariile sunt la fatada si camera propriuzisa este destul de prost iluminata. Unele par sa fie spatii reziduale unde au incercat sa inghesuie niste garsoniere. Pana la urma planurile de pe site sunt ceea ce se vinde sau s-au facut ceva modificari la partiuri?...zicea cineva ca se recompartimenteaza unele apartamente.

pdaniel>> cati mp are garsoniera ta?


Pai scrie ca 50 din care se mai scad partile alea comune, peretii si ce se mai scad. Cred ca in final o sa aiba in juru la 46mp2 + locu de parcare, care cred ca e de 5 mp2.

#46
guguthemugu

guguthemugu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 16.08.2007

View Postpdaniel, on Sep 19 2007, 10:59, said:

Pai scrie ca 50 din care se mai scad partile alea comune, peretii si ce se mai scad. Cred ca in final o sa aiba in juru la 46mp2 + locu de parcare, care cred ca e de 5 mp2.

Mi se pare normal sa iti zica clar suprafata utila si cea construita. Nu ai primit si un plan ceva...ca acolo trebe sa fie trecute suprafetele utile?

#47
MFocus

MFocus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 22.08.2007
felicitari celor care au cumparat la Primavara...sper sa ne adunam cati mai multi vecini pe acest forum!

Am gresit cu remarcile facute vis-avis de New Town...asa eeste...se misca ceva si acolo...dar promovarea ansamblului a inceput cand era bunica fata mare...

#48
Simavo

Simavo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 25.01.2006
Va pot spune eu ceva despre Reabilitarea strazii Prel. Ghencea.
Lucrez la firma care a elaborat Studiul de Fezabilitate; eu am facut studiul de trafic.

Prel. Ghencea va avea 6 benzi, 3 benzi pe sens, despartite de spatiu verde, iar la intersectia cu Centura se va construi un pasaj denivelat.
Auzisem ca se liciteaza executia lucrarilor, in perioada asta.

Dupa feelingul meu, in doi ani lucrarile se vor fi terminat.

#49
colt45

colt45

    The Truth is Out There! Open your Mind and you will See It.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,772
  • Înscris: 26.04.2007

View PostSimavo, on Sep 19 2007, 19:14, said:

Va pot spune eu ceva despre Reabilitarea strazii Prel. Ghencea.
Lucrez la firma care a elaborat Studiul de Fezabilitate; eu am facut studiul de trafic.

Prel. Ghencea va avea 6 benzi, 3 benzi pe sens, despartite de spatiu verde, iar la intersectia cu Centura se va construi un pasaj denivelat.
Auzisem ca se liciteaza executia lucrarilor, in perioada asta.

Dupa feelingul meu, in doi ani lucrarile se vor fi terminat.


suna bine, dar unde vor baga cele 3 benzi pe sens, sau le fac de 1 metru latime? :huh:

#50
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
azi am semnat pentru blocul b etajul1 vis-a-vis de gradinita. era o coada acolo, un fotbalist cumpara doua apartamente...

#51
pdaniel

pdaniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 10.05.2004

View Postguguthemugu, on Sep 19 2007, 11:11, said:

Mi se pare normal sa iti zica clar suprafata utila si cea construita. Nu ai primit si un plan ceva...ca acolo trebe sa fie trecute suprafetele utile?


Nu am documentele la Bucuresti, nu stiu exact cat era acolo, dar m-am uitat pe site si are o suprafata utila de 44,58, suprafata contruita 50,97, suprafata totala 59,13.

#52
Simavo

Simavo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 25.01.2006

View Postcolt45, on Sep 19 2007, 20:31, said:

suna bine, dar unde vor baga cele 3 benzi pe sens, sau le fac de 1 metru latime? :huh:

Exproprieri, multe exproprieri :)

Vor disparea toate sandramelele alea, mai ales de pe partea stanga; pe partea dreapta e mai liber, nu s-a construit prea mult aproape de partea carosabila; au avut grija sa lase suficient loc liber.

#53
colt45

colt45

    The Truth is Out There! Open your Mind and you will See It.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,772
  • Înscris: 26.04.2007

View PostSimavo, on Sep 20 2007, 08:47, said:

Exproprieri, multe exproprieri :)

Vor disparea toate sandramelele alea, mai ales de pe partea stanga; pe partea dreapta e mai liber, nu s-a construit prea mult aproape de partea carosabila; au avut grija sa lase suficient loc liber.

din cate stiu eu sunt si niste carciumi pe acolo care au proprietari grei - sa vedem

anyway cred ca esti prea optimist cand spui 2 ani pentru anvergura lucrarilor - sa nu ma intelegi gresit si eu imi doresc sa se puna in practica cat mai repede acest lucru numai ca atunci cand inmultesc viteza medie de realizare a unui proiect cu anvergura lui imi iesi ceva aproape de 10 ani (si asta in situatia optimista)

#54
Bibi123

Bibi123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 20.09.2007
Colt45, mi se pare buna ideea de a cumpara 2 ap de cate 2 cam ca sa ai spatiu pt cei 2 copii. Si noi suntem tot x2 parinti, dar am optat pt un ap de 3 cam din care vom face 4 cam. Ce tip de apartament ati luat voi ca sa fac un calcul daca era mai avantajos asa.... Merci.
MFocus, vad ca te pricepi la constructii. Zi-mi si mie ce parer ai de peretii interior? Rigips si vata mineralizata e suficient ca sa avem un perete destul de robust ? Adica putem atarna pe el un dulapior sau rafturi cu carti de ex?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate