Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare banca pentru firma

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?
 cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...
 DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)
 

Dificultati la DIGI TV / RCS & RDS ?

- - - - -
  • Please log in to reply
867 replies to this topic

#55
a_d_y

a_d_y

    Hobby Telecom & Mass Media

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,394
  • Înscris: 05.09.2005

 bogdancr, on Aug 11 2007, 23:00, said:

Normal ca glumesc. Aceste chestii exista doar in capul unor useri de pe RDI. Am incercat de 10 ori cred sa deschid un thread care anunta 200.000 la Dolce, dupa 2 saptamani a aparut oficial. Pur si simplu kingblana il stergea instant.

Digi atinge 10 milioane de abonati si toti sunt useri pe RDI....in 2150.

man crede-ma, nu mai sti cand se glumeste si cand se vorbeste serios. Nu vezi ca astia se cearta in fiecare zi?

Edited by a_d_y, 11 August 2007 - 22:16.


#56
maseax

maseax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 22.07.2006

 rz, on Aug 9 2007, 16:27, said:

@KENSINGTON,

Este si acum...
Citeste bine si o sa constati ca nu este un atac ci un semnal de alarma!
Nu spun minciuni si chiar vad in teren problemele lor... cu prima ocazie, cand mai merg in Busteni, o sa fac o poza la un bloc care a devenit in doar cateva luni 100% Dolce!
Pur si simplu merg de doua trei ori prin aceleasi zone sau cartiere si constat ca dispar antenele Digi...
Nu sunt amnezic... e clar ca erau odata acolo iar acum nu mai sunt!
Oricine poate sa faca astfel de monitorizari... chiar va rog

NU am nimic cu dolce si nu tzin prea mult cu digi cu toate ca instalez pentru ei.
1. Cei de la Digi au o parte din aparatura la pamant (sunt decodoare care pica in timp ce scriu contractul), dar mai sunt si instalatori tampiti care inca mai instaleaza cu sat finder si o ia din satelit in satelit si ii scoate omului televizorul afara in secolul 21 ca sa regleze o amarata de antena si pe langa o mai monteaza si in copac la propriu.
Stau si ma intreb cum vrea sa mai prinda omu intelsatul cand bate vantu!?
Si zic eu cea mai mare prostie la Digi este factura. In unele zone ajunge dupa data scadentei.Omu plateste la posta si pana nu ajunge ordinu de plata la bucuresti nu ii da drumu la programe(dc le`a intrerupt.).Si normal ca omu nu e multumit.

2. Cei de la Dolce dau cea mai mare tzeapa. Sau cel putzin romanu de la tara e prost.Ajungi la om in curte instalezi antena, o reglezi si apoi cand aude ca nu are Taraf si Etno nu mai vrea. Si te-ai dus degeaba pana la poplaca in deal.

3. E Romania si asta ne ocupa tot timpul.

P.S. In vrancea dintre Boom , Max, Digi si Focus; Digi are cele mai multe instalari. Iar cei de la Romtelecom stau cate 4-5 ore sa regleze o antena ( asta spusa de instalatori la o discutzie la o cafea).

Edited by maseax, 12 August 2007 - 01:24.


#57
smv167

smv167

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,104
  • Înscris: 01.02.2006

 maseax, on Aug 12 2007, 02:24, said:

2. Cei de la Dolce dau cea mai mare tzeapa. Sau cel putzin romanu de la tara e prost.Ajungi la om in curte instalezi antena, o reglezi si apoi cand aude ca nu are Taraf si Etno nu mai vrea. Si te-ai dus degeaba pana la poplaca in deal.
Nici dolce nici tzaranul nu iau tzeapa  :P
merge moscul ? :P

#58
enderlabs

enderlabs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 09.08.2005

 rz, on Aug 11 2007, 21:38, said:

Pai boom mai exista ?
Nu a dat faliment anul trecut ?

Bun... eu zic totusi sa nu ne indepartam prea mult de subiect
Din unele surse, si inclusiv in urma unor declaratii prin presa (declaratii oficialilor), se poate face un clasament cat de cat exact
Daca vreti, situatia la zi ar putea fi asta:

Digi TV = 510-520.000 abonati (a avut un varf de aprox 650.000 la sfarsitul lui 2006 si inceputul lui 2007)

Dolce = 260-270.000 abonati

Focus = 100-110.000 abonati

Max = 85-90.000 abonati

Boom = 60-65.000 abonamente*

* (abonamente deoarece e foarte greu sa stii cati abonati are boom, in conditiile in care acelasi abonat poate avea si 10-15 abonamente)

Bravo @rz !!!! Super tare.

In cele din urma adevarul iese la iveala.....Ne-au intoxicat cei de RDI-SAT cu milioanele lui Digi....

Daca mergea in ritmul de pana acum erau mai multe abonamente Digi decat gospodarii !!!

Inca o data felicitari pentru cifre. Eu cred ca sunt reale !

#59
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
Cifrele se confirma inclusiv in presa... in presa serioasa, gen Ziarul Financiar
Iata cum se prezenta in zf.ro situatia cu ceva vreme in urma, mai exact dupa preluarea Max TV de catre grupul AIG CP:

Conform AIG CP, DCS a ajuns la un numar de peste 330.000 de abonati pentru serviciile de cablu TV, televiziune digitala prin satelit (directto home - DTH) si Internet, ceea ce plaseaza operatorul pe locul trei pe piata locala de retransmisie a programelor TV. Piata locala de cablu TV este controlata de UPC Romania si RCS&RDS, care au peste 1,3 respectiv 1,15 milioane de clienti - cel de-al treilea operator fiind CCC Blue Telecom, cu peste 210.000 clienti.

"In acest moment platforma Max TV are circa 85.000 de abonati, iar noi estimam ca in cateva luni vom atinge cifra de 100.000 de clienti", a declarat pentru ZF Bogdan Dumitriu, programming manager la DCS.Piata locala de servicii DTH este controlata de RCS&RDS (Digi TV) care are peste 510.000 de abonati si Romtelecom (Dolce) - cu peste 200.000 de abonati. La finele lunii martie UPC Romania (Focus Sat) avea 75.000 de abonati, iar DTH Television Group (BoomTV) avea sub 55.000 de clienti la sfarsitul lui 2006.

P.S. Referitor la datele despre Boom... la sfarsitul lui 2006, avea chiar mult mai putini decat se scrie in articol!
Undeva la 10-12.000 abonati... cresterea buna a inceput in februarie 2007 iar in martie 2007 aproape ca s-a atins cifra de 8-9000 instalari (a fost primul varf al Boom)
Tot incepand din martie 2007, incep renuntarile masive la Digi si astfel cresc considerabil instalarile la Dolce si Boom!
La Boom, recordul de instalari a fost in luna iulie 2007, luna de concedii, cu aprox. 10.000 clienti instalati!

Edited by rz, 13 August 2007 - 09:35.


#60
King of Sat

King of Sat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,979
  • Înscris: 20.02.2007
rz,are perfecta dreptate referitor la datele pe care le-a oferit si sint de acord cu concluzia lui ,,enderlabs'';platforma digitala DIGI,are in jur de 470000-480000 de abonati...si acestia sint zi de zi mai putini...

Regret nespus jignirile aduse celui mai mare pasionat de receptia programelor de televiziune prin satelit (rz,merita stima tuturor pasionatilor receptiei prin satelit,fara indoiala,el dovedind realizarile obtinute),de un oarecare ,,fanta'',care incearca prin diferite mijloace sa induca in eroare opinia abonatilor diferitelor platforme digitale,cu zvonuri...

Acest user (numit ,,fanta''),care nu are legatura cu problematica receptiei prin satelit, jigneste in stinga si in dreapta,toti cei care nu sint de acord cu parerea sa,fiind instalatori de antene !

Site-ul pe care posteaza acest ,,fanta'',este modest, in comparatie cu SOFTPEDIA,drept dovada fiind faptul ca nu s-a reusit crearea unei harti cu zonele de acoperire a satelitilor in Romania (este mai greu de testat,mai usor este de accesat diferite site-uri cu zonele de acoperire),informatiile si testele facute de userii SOFTPEDIA (in banda C si KU),fiind clare si pertinente.
Rezultatele obtinute,sint dovada diferentei clare dintre SOFTPEDIA si celelalte site-uri marunte...

Zelul dus la absurd,de a lauda platforma digitala DIGI si mijloacele folosite de acest ,,fanta'' si un anume ,,kingblana''(un alt user),care jigneste (pe forumul unde activeaza),tot ceea ce nu-i convine,stergind majoritatea posturilor care criticau platforma digitala DIGI...

Aceste practici,au fost motivul care m-a facut sa nu postez niciodata pe un forum (unde opinia personala nu conteaza),care nu este liber...

Edited by King of Sat, 13 August 2007 - 19:06.


#61
darkwings

darkwings

    satana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,518
  • Înscris: 06.04.2006
king of sat eu sint unul din cei caRE sint abonati si la digi tv si la dolce..nu trag in unii sau altii,dar pertinent vorbind se vede cu ochiul liber trecerea de la digi catre celelalte platforme...in octombrie imi expira promotia dar o voi prelungi ..de ce? deocamdata eu unul nu am avut probleme cu ei,chit ca le detest receptorul ..iar in conditii de furtuna minune..nu a picat!?!  
p.s lumea la tara este mai ineresata de digi decat de dolce exact din cauza taraf/favorit...pe cei de la tara nu-i intereseaza ca au n programe umplutura si daca incerci sa le explici ce-i ala se uita la tine ca la extraterestrii..deh oamenii au 57 de programe sau cate ori fi..dar si la tara digi pierde incet si sigur batalia...

Edited by darkwings, 13 August 2007 - 19:36.


#62
King of Sat

King of Sat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,979
  • Înscris: 20.02.2007
darkwings,iti respect optiunea de a continua cu DIGI,dar mai ales modul civilizat si elegant in care ai spus acest lucru.Ai dreptate,deocamdata taranii conduc optiunile majoritare ale diferitelor platforme digitale,iar DIGI,FOCUS si MAX sint capi de serie...in aceasta privinta.
DOLCE,reprezinta o promisiune pentru viitor,de a nu permite infiltrarea prostului gust in cadrul programelor pe care le are...
BOOM este adevarata platforma digitala,sincer sint impresionat de structura aleasa (asemanator platformelor digitale adevarate,de renume, din lumea civilizata),este poststindardul calitatii intre platformele digitale romanesti...
BOOM si DOLCE,daca s-ar uni ar reprezenta o forta impenetrabila si o lovitura de succes atit in privinta calitatii canalelor de televiziune cit si al performantelor in privinta numarului de abonati.
Desi am fost abonat DIGI,nu regret schimbarea,receptorul acestora fiind restrictiv si blocindu-se cind imi era lumea mai draga...
MAX,are o structura a pachetelor prost facuta,de exemplu pentru a vedea MOTORS,trebuia sa ma abonez si la canale erotice !
DOLCE imi place,dar introducerea unor noi canale,de calitate,gen SPORT1,TV 1000,VIASAT EXPLORER,VIASAT HISTORY,sau MGM,se lasa indelung asteptate...
BOOM,va fi optiunea mea,daca DOLCE intirzie introducerea unor noi canale de calitate...BOOM SPORT ONE,este programul care regret ca nu il pot avea...
Acest DIGI,laudat atit de mult de altii (din interes,desigur),se dovedeste un urias cu picioare de lut,organizarea dezastroasa a infrastructurii si calitatea echipamentelor (mult inferioara celorlalte platforme digitale),va conduce,in maxim 1 an de zile,la pierderea locului 1,in privinta numarului de abonati.
RZ,are perfecta dreptate,usor,dar sigur,DIGI,va pierde constant abonati...


#63
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
Pastrandu-mi simtul realitatii, pot spune ca platformele romanesti mai au mult de invatat/realizat pana sa atinga un standard de calitate ok...
Sa nu uitam ca aceste platforme romanesti sunt inca la inceput si ca Romania nu a avut traditie in materie de DTH... si acum, cand incepe sa aiba, vin toti si isi incearca ''norocul'' (dovada numarul record de platforme, intr-o tara din Europa)
E bine ca fiecare sa invete ceva din greselile altora... cu siguranta au gresit toti operatorii pana acum, fie ca e Digi, Boom sau alt operator
Ca o parere personala... anul 2008 va fi anul Dolce si Boom
Aceste platforme vor fi pe val!
Focus are sanse mari sa se mentina insa numai daca vine cu o grila mai largita de programe...

Edited by rz, 13 August 2007 - 21:34.


#64
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,665
  • Înscris: 26.07.2004
din pacate si pe softpedia incepe sa apara aceleasi tendinte ca pe RDI ... mai ales in acest topic ...

#65
denis radu

denis radu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 23.12.2005
@rz

poate ne povestesti si lucruri mai nasoale de la fovoritii tai .... cum ar fi conservele alea care nu citesc cardurile... poate iti mai revii putin

#66
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,665
  • Înscris: 26.07.2004

 denis radu, on Aug 13 2007, 22:09, said:

@rz

poate ne povestesti si lucruri mai nasoale de la fovoritii tai .... cum ar fi conservele alea care nu citesc cardurile... poate iti mai revii putin


... sa mai punem paie pe foc !!!

#67
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
Partial, ai dreptate, @Amadeus79... am facut si mai fac un apel sa nu aducem jigniri unor useri sau forum-uri vecine, stiind faptul ca majoritatea posteaza si aici si dincolo
Personal, am vrut doar sa semnalez o stare de fapt si atat... am descoperit aceste probleme pe teren si am hotarat sa fac public asta, asa cum am fcut public si faptul ca antenele Dolce au inceput sa fie din ce in ce mai vizibile

#68
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003

 denis radu, on Aug 13 2007, 23:09, said:

@rz

poate ne povestesti si lucruri mai nasoale de la fovoritii tai .... cum ar fi conservele alea care nu citesc cardurile... poate iti mai revii putin

Doar stii procedura... scoti cardul si il impingi putin mai tare in slot
Problema mai grava mi se pare atunci cand clientul asteapta ore intregi pana se activeaza receptoarele secundare, daca tot vrei sa iti spun ce ma deranjeaza cel mai tare la Boom

#69
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,665
  • Înscris: 26.07.2004

 rz, on Aug 13 2007, 22:15, said:

Partial, ai dreptate, @Amadeus79... am facut si mai fac un apel sa nu aducem jigniri unor useri sau forum-uri vecine, stiind faptul ca majoritatea posteaza si aici si dincolo
Personal, am vrut doar sa semnalez o stare de fapt si atat... am descoperit aceste probleme pe teren si am hotarat sa fac public asta, asa cum am fcut public si faptul ca antenele Dolce au inceput sa fie din ce in ce mai vizibile

cred ca toata lumea isi da seama ca fiecare DTH are bube, fiecare DTH are minusuri si plusuri.
am putea face cite un topic special pt fiecare si normal cum DIGI are cei mai multi abonati, are si cei mai multi nemultumiti. ... dar presupun ca si cei mai multi multumiti ...

OTE si Dolce ... desi in spatele lor se afla un grup telecom, pe plan mondial au mari greutati si nu prea ii vad bine in urmatorii 2 ani ...
UPC si Focusat ... pe plan mondial Liberty Global nu o duce prea bine ... in Europa de Est Digi le-a cam luat din felie
RCS si Digi ... dupa cum se observa, a devenit un mamut, greu de controlat, dar dupa pasul listarii la bursa, urmatorul va fi vanzarea. RCS nu va rezsta de unul singur mai mult de 2 ani, dar avand tot ce ii trebuie, gsm, net, telefonie fxa, internet, dth ... este exact pachetul complet ce isi doreste orice companie telco

ps ... timpul trece ... si proprietarul RCS RDS devine cel mai bogat din Romania ...

#70
Alexxfl

Alexxfl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 04.02.2006

 amadeus79, on Aug 13 2007, 23:27, said:

... OTE si Dolce ... desi in spatele lor se afla un grup telecom, pe plan mondial au mari greutati si nu prea ii vad bine in urmatorii 2 ani ...
m-ai facut curios ... ce probleme au?

#71
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,665
  • Înscris: 26.07.2004

 Alexxfl, on Aug 13 2007, 22:33, said:

m-ai facut curios ... ce probleme au?


google it ... OTE din Grecia ...

ps. se chinuie statul grec sa vanda , si nimeni nu se baga ... plus etc ...

#72
Alexxfl

Alexxfl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 04.02.2006

 amadeus79, on Aug 13 2007, 23:37, said:

google it ... OTE din Grecia ...

ps. se chinuie statul grec sa vanda , si nimeni nu se baga ... plus etc ...
puteam sa jur ca au vandut acuma 2-3 luni :rolleyes: ... si binenteles ca nu se baga nimeni pentru 10% din companie ;)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate