Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...
 Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?
 Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia
 Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...
 

Dialectul istro-roman

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006
Dialectul istro-roman mai este vorbit in prezent de aprox. 150 de persoane si in jur de 1000 de cetateni croati se declara istro-romani. Exista vreo actiune a Academiei Romane de salvare a acestui dialect? Spre exemplu in insula Man limba celtica de acolo a disparut in anii `70 odata cu moartea ultimului vorbitor nativ insa in prezent se desfasoara o activitate sustinuta de reinviere a acestei limbi prin predarea in scoli si cateva sute de persoane vorbesc aceasta limba ca o a doua limba, nu ca limba materna. S-ar putea face la fel cu istro-romana si, de ce nu, cu limba dalmata?
Daca da (si sunt convins ca se poate), de ce nu se face? Ar trebui trimis o misiune culturala care sa sprijine acest dialect in zona lui de bastina iar aici, in romania, sa se predea cursuri de istro-romana pentru cei interesati. E pacat sa se piarda aceasta rostire exotica.

#2
Strict

Strict

    Custom member title

  • Grup: Members
  • Posts: 5,226
  • Înscris: 07.08.2006
Cred că limba dalmată e definitiv dispărută, nu știu dacă mai există vreun vorbitor.

Pentru istro-română exista măcar un manual?

Aici e clipul pe care îl dadeau pe discovery: http://www.un.org/works/culture/

#3
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006

Quote

Cred că limba dalmată e definitiv dispărută, nu știu dacă mai există vreun vorbitor.

Vorbitori nativi nu mai exista de pe la 1890 si ceva dar limba se cunoaste, se stie cum suna, banuiesc ca exista si dictionare ceva....
Uite o mostra de limba dalmata:


"Tuota nuester, che te sante intel sil, sait santificuot el naun to.
Vigna el raigno to. Sait fuot la voluntuot toa, coisa in sil, coisa in tiara.
Duote costa dai el pun nuester cotidiun.
E remetiaj le nuestre debete, coisa nojiltri remetiaime a i nuestri debetuar.
E naun ne menur in tentatiaun,miu deleberiajne dal mal. "


#4
Cimpoacă

Cimpoacă

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 17.07.2006
Hu ghivz ă fachin șit ăbaut ă daiălect care e vorbit de 150 de persoane?
În afară de tatăl nostru ce căcat au creat isterico-românii ăia?

#5
Strict

Strict

    Custom member title

  • Grup: Members
  • Posts: 5,226
  • Înscris: 07.08.2006
Pe un.org zice că-s 300, nu 150.

#6
Cimpoacă

Cimpoacă

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 17.07.2006
În ritmul ăsta, într-un an de zile îi ștergem de pe lista de indeingiărd spișis. Păcat. Topicul ăsta devenea interesant.

#7
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006

Quote

În afară de tatăl nostru ce căcat au creat isterico-românii ăia?

Tatal Nostru era in dalmata, o limba disparuta. Istro-romanii l-au dat pe Nikola Tesla, daca ai auzit de el....


Quote

Pe un.org zice că-s 300, nu 150.

Depinde de sursa, in orice caz sunt foarte putini. Ce am gasit recet e ca mai exista o limba romanica acolo, "istriot", un dialect italian vorbit cam de 2 000 de oameni. Chiar ar fi pacat daca ministerul culturii de la noi se face ca ploua, daca nici atata lucru nu e in stare sa faca (niste cursuri de istro-romana macar) atunci sa plece in vacanta, definitiv. In vestul europei toate comunitatile pe cale de disparitie beneficiaza de programe care sa le ajute sa-si pastreze identitatea, in Cornwel, Welsh, insula Man, Bretania si asa mai departe, guvernele se implica in conservarea limbilor pe cale de disparitie.

#8
ILoveMyBunny

ILoveMyBunny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.04.2007
Am auzit acum cativa ani spotul de pe discovery. Am inteles destul de bine limba(dialectul) acela si mi-a atras atentia cuvantul ''inima'' care ,din cate stiu,nu mai exista in alta limba decat in romana. Ar fi mare pacat ca istro-romana sa se piarda

#9
Cimpoacă

Cimpoacă

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 17.07.2006
Poate nu știați, dar am aflat de curând că dispar oameni. Adică mor. Mii, zeci de mii, sute de mii, milioane. În fiecare zi. De foame, de boli, în chinuri.
Istro-românii mă-sii de viață!

#10
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006

Quote

Am inteles destul de bine limba(dialectul) acela si mi-a atras atentia cuvantul ''inima'' care ,din cate stiu,nu mai exista in alta limba decat in romana.

Mai exista si in italiana cu intelesul de suflet, "anima".


Quote

Poate nu știați, dar am aflat de curând că dispar oameni. Adică mor. Mii, zeci de mii, sute de mii, milioane. În fiecare zi. De foame, de boli, în chinuri.
Istro-românii mă-sii de viață!

Daca nu te doare, de ce te legi?

#11
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Nici un curs nu poate anima o limba pe cale de disparitie. Va disparea probabil cu ultimul vorbitor nativ neasimilat. Limba asta nu are literatura curenta, n-are presa, n-are dictionare. Ce mai vreti de la ea? Vorbita exclusiv ca "a doua limba" nu poate supravietui.

Mie personal imi pare rau.

Singura limba de care stiu eu resuscitata dintru Domnu' e ebraica, dar in prezenta lui Tihomir nu e bine sa ridicam subiecte sensibile. Nu cred, insa, ca pe istro-romana o s-o mai invie cineva, cu oricate cursuri sau initiative de genul asta. Pana la urma, asta e in firea lucrurilor. S-au mai stins si alte limbi.

#12
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006

Quote

Nici un curs nu poate anima o limba pe cale de disparitie.

Fals. Asa s-au resuscitat limbile celtice din corwel si insula Man, ambele in UK. Sunt vorbite ca o adoua limba din patriotism local.

In al doilea rand istro-romana inca are vorbitori nativi. Daca nu s-a facut deja ar trebui sa se faca dictionare, traduceri, in fine tot ce e de facut, cursuri in Istria dar si in Romania pentru cei care ar dori sa o invete (eu de exemplu as dori).

As mai da exemplul cu limba latina care nu mai are vorbitori nativi de peste 1500 de ani dar care s-a pastrat ca o a doua limba pana in zilele noastre.

#13
Cimpoacă

Cimpoacă

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 17.07.2006

View Posttihomir, on Aug 9 2007, 14:16, said:

Fals. Asa s-au resuscitat limbile celtice din corwel si insula Man, ambele in UK. Sunt vorbite ca o adoua limba din patriotism local.
A, ambele în UK.
Și istro-românii ăștia de ce n-au patriotism local?

View Posttihomir, on Aug 8 2007, 22:34, said:

Daca nu te doare, de ce te legi?
Mă vezi tu deschizând topicuri despre kirghizo-români?
Oamenii sunt importanți numai în măsura în care sunt români?

Edited by Bebeluska, 11 August 2007 - 07:31.


#14
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003

View Posttihomir, on Aug 9 2007, 13:16, said:

As mai da exemplul cu limba latina care nu mai are vorbitori nativi de peste 1500 de ani dar care s-a pastrat ca o a doua limba pana in zilele noastre.
N-am auzit pe nimeni conversand in latina. Asta inseamna, dupa parerea mea, a doua limba.
Lorem ipsum dolor sit amet nu se pune.

#15
pov

pov

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 20.07.2007
Tihomir,
Ai un link mai jos cu doua pareri diferite:


http://www.istrianet...strorom-rom.htm

intr-un anumit sat istroromani sustin ca sunt croati, iar in alt sat sustin ca sunt romani.

Si mai este o mare problema, in Croatia nu sunt recunoscuti ca minoritate etnica:

http://istro-romanian.net/index.html

Edited by pov, 16 August 2007 - 18:22.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate