Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Concentrat proteic 90%+

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
Proteinele daca sunt in exces se depun ca tesut adipos si ele? Eu stiu ca daca vrei sa cresti iti trebuie cam 1,5g pe kg, iar mie mi-ar trebui 144g pe zi, iar din alimentatie cred ca absorb maxim 40g-50g.

M-am gandit sa-mi iau proteine dupa ce am citit niste studii la o facultate din america unde demonstrau ca omul produce destula L-Carnitina pentru mitocondrii si ca nu are nevoie de supliment, deci nu slabesti mai tare daca iei L-Carnitina(decat autosugestie)

Proteinele trebuie luate pe toata durata zilei, nu ? Stiu ca dintr-o masa mai mult de 32 de g de proteine nu poti absobi, deci degeaba iau 100 de g dintr-un foc.

Ar trebuii sa caut concentratul care are cat mai multe proteine pe 100 de grame, nu ? Ca sa nu iau si carbohidrati sa ma ingras. Care-i faza cu proteine din zer ? Au ceva mai special ?

Voi ce concentrate proteice luati ?

#2
adi185

adi185

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 26.10.2003

View Postkeeekeeess, on Jul 27 2007, 17:05, said:

Proteinele daca sunt in exces se depun ca tesut adipos si ele? Eu stiu ca daca vrei sa cresti iti trebuie cam 1,5g pe kg, iar mie mi-ar trebui 144g pe zi, iar din alimentatie cred ca absorb maxim 40g-50g.

M-am gandit sa-mi iau proteine dupa ce am citit niste studii la o facultate din america unde demonstrau ca omul produce destula L-Carnitina pentru mitocondrii si ca nu are nevoie de supliment, deci nu slabesti mai tare daca iei L-Carnitina(decat autosugestie)

Proteinele trebuie luate pe toata durata zilei, nu ? Stiu ca dintr-o masa mai mult de 32 de g de proteine nu poti absobi, deci degeaba iau 100 de g dintr-un foc.

Ar trebuii sa caut concentratul care are cat mai multe proteine pe 100 de grame, nu ? Ca sa nu iau si carbohidrati sa ma ingras. Care-i faza cu proteine din zer ? Au ceva mai special ?

Voi ce concentrate proteice luati ?
lcarnitina nu arde grasimi ci le mobilizeaza in sange mai bine
da trebuie administrate in asa fel incat din mancare si proteina sa ai un flux continuu de aminoacizi in sange
chestia cu 32 de grame e relativa.. poti absoarbe doar 25 sau si 45 la o masa.. nu neaparat 32, depinde de multi factori
cele cu concentratie cat mai mare de proteina sunt mai bune.. deoarece au mai putini carbo.
proteina din zer are cea mai mare valoare biologica, este cu absorbtie rapida , deci aminoacizi ajung mai repede in sange, cea de soia are isoflavoni care favorizeaza hormonii estrogeni care nu-s buni pt masa musculara... cea din lapte sau ou este cu absorbtie lenta.. aia merge luata seara inainte de culcare

#3
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
Stiu ca nu arde grasimi, ci faciliteaza deplasarea ei in mitocondrii, care produc energie. In studiu scria ca org. uman produce destula L-Carnitina cat sa-i ajunga pentru efortul depus la sala si nu are nevoie de supliment. Pe langa asta suplimentu nu este absorbit calumea, deci is niste bani dati degeaba.

Deci pana la urma proteinele din zer si cele milk&egg sunt cele mai bune. Daca sunt absorbite rapid sau lent nu cred ca prea conteaza, doar nu iti trebuie proteine instant in sange dupa antrenament, muschii cresc de la o zi la alta nu numai in prima ora de dupa efort.

O sa iau proteine din lapte 90% sau orice altceva cu concentratie apropiata care nu-s din soia. Ii bun asa ?

Edited by keeekeeess, 27 July 2007 - 19:38.


#4
adi185

adi185

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 26.10.2003

View Postkeeekeeess, on Jul 27 2007, 20:38, said:

Stiu ca nu arde grasimi, ci faciliteaza deplasarea ei in mitocondrii, care produc energie. In studiu scria ca org. uman produce destula L-Carnitina cat sa-i ajunga pentru efortul depus la sala si nu are nevoie de supliment. Pe langa asta suplimentu nu este absorbit calumea, deci is niste bani dati degeaba.

Deci pana la urma proteinele din zer si cele milk&egg sunt cele mai bune. Daca sunt absorbite rapid sau lent nu cred ca prea conteaza, doar nu iti trebuie proteine instant in sange dupa antrenament, muschii cresc de la o zi la alta nu numai in prima ora de dupa efort.

O sa iau proteine din lapte 90% sau orice altceva cu concentratie apropiata care nu-s din soia. Ii bun asa ?
gresit.. imediat dupa antrenament si imediat ce te trezesti e cea mai mare nevoie de aminoacizi in sange.. atunci muschiul este stors.. si ii trebuie cat mai repede.. pt a se reface si nu intra in catabolism... cele cu absorbtie lenta sunt bune noaptea ca doar nu te trezesti al 4 ore odata sa mananci:)

#5
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
Deci mai bine iau si cu zer si milk&egg si le combin? Deci merg cu shakerul la sala fac o serie, mai iau o gura si tot asa ? Iar seara inainte sa ma culc mai beau niste milk&egg.

#6
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
Iar nu ma lasa sa dau edit

Ce inseamna whey ? Ca am vazut whey protein cu proteine din zer. Whey adica ca sunt absorbite rapid sau ca sunt din zer ? Nu ar trebui sa iau si niste vitamine pe langa proteine ?

#7
adi185

adi185

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 26.10.2003

View Postkeeekeeess, on Jul 27 2007, 21:31, said:

Deci mai bine iau si cu zer si milk&egg si le combin? Deci merg cu shakerul la sala fac o serie, mai iau o gura si tot asa ? Iar seara inainte sa ma culc mai beau niste milk&egg.
nu.. il iei tot dupa antrenament , daca iei cum zici tu posibil sa "arzi" proteina la antrenament , deci o iei degeaba,

#8
adi185

adi185

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 26.10.2003

View Postkeeekeeess, on Jul 27 2007, 22:05, said:

Iar nu ma lasa sa dau edit

Ce inseamna whey ? Ca am vazut whey protein cu proteine din zer. Whey adica ca sunt absorbite rapid sau ca sunt din zer ? Nu ar trebui sa iau si niste vitamine pe langa proteine ?
whey=zer , in enegleza :)))), trebuie si vitamine si minerale mai ales acum vara ca elimi multe minerale prin transpiratie

#9
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
Cred ca asta http://pronutrition....a...dID=0&bID=0 ii cea mai buna. Milk&Egg am vazut ca are multi carbohidrati ~ 16,5g/50g si daca mai iau si seara la culcare..  :lol:


Sau mai bine iau un concentrat din proteine cu absortie rapida si lenta in acelasi timp? http://pronutrition....&...dID=0&bID=0

#10
adi185

adi185

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 26.10.2003
sunt bune... mie-mi place cel mai mult proteinmix de la redis are 3 tipuri de proteina , ,ala merge luat oricand

#11
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
Alea cu absortie rapida le iau dimineata si in timpul antrenamentului ?

#12
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003

View Postkeeekeeess, on Jul 28 2007, 16:46, said:

Alea cu absortie rapida le iau dimineata si in timpul antrenamentului ?
da

#13
adi185

adi185

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 26.10.2003

View Postkeeekeeess, on Jul 28 2007, 16:46, said:

Alea cu absortie rapida le iau dimineata si in timpul antrenamentului ?
dimineata si DUPA antrenament NU in timpul antrenamentului

#14
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003
sau inainte de antrenament niste amino.

#15
adi185

adi185

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 26.10.2003

View Postcutler, on Jul 29 2007, 09:35, said:

sau inainte de antrenament niste amino.
de ce?? ca sa-i arzi?? pe post de "combustibil"?

#16
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
Daca nu iei concentrat si nu te alimentezi pt cate proteine ai nevoie de fapt, cresti mai greu da tot cresti, nu ?Sau masa ramane aceasi si creste forta ? Ca am vazut la sala pe unu cu bratele cat mine si facea cu 60-70kg la biceps am ramas masca. (la masa inclinata sau cum so numi)

#17
adi185

adi185

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 26.10.2003

View Postkeeekeeess, on Jul 29 2007, 13:09, said:

Daca nu iei concentrat si nu te alimentezi pt cate proteine ai nevoie de fapt, cresti mai greu da tot cresti, nu ?Sau masa ramane aceasi si creste forta ? Ca am vazut la sala pe unu cu bratele cat mine si facea cu 60-70kg la biceps am ramas masca. (la masa inclinata sau cum so numi)
daca nu te alimentezi corect si iei concentrat... e foarte posibil sa nu cresti deloc :), ce daca facea cu 60-70 de kg... nu conteaza prea mult ca faci cu 60-70 de kg... le faci degeaba... tre facut corect.. sa simti muschiu ca lucreaza8-10 repetari, etc..

#18
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
Facea si calumea. De exemplu nu cred ca esti regim alimentar de unde sa extragi 150g de proteine si sa nu te si ingrasi / sa iti permiti sa-l tii. Ma gandeam ca masa ii determinata de proteine, iar forta de alti factori. Asta am zis ca ala avea cam aceasi masa dar forta diferita.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate