Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme hidrofor

Inlocuitor pentru Real VNC remote...

Neg sau altceva...

Topul normalitatii
 Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Casa construita la o distanta mai...

Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...
 Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?
 Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia
 

Logan 1.5 DCI ABS PLUS

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
84 răspunsuri în acest subiect

#37
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.258
  • Înscris: 14.02.2007
mda am facut si drumul ala la Iasi dus-intors pana la urma, din pacate nu am facut consumul.
BONUS:
De Revelion am fost plecat prin Vrancea cu nijte prieteni si cu aceasta ocazie am inchiriat un Logan MCV 1.5 DCI cu 7 locuri. Cateva impresii. MCV e mai lenesa decat Logan 1.5 DCI, se simte mai ales la urcarile peste 90 km/h, de ex dak la Logan urca relativ usor pana pe la 120, MCV se chinuie serios sa accelereze de la 100 la 120.
Portbagajul: deja initial planuiam sa mergem 7 oameni+bagaje, am mers 5 + multe bagaje, adik plin de bagaje in spatele randului 3 si pe randul 3 (la un moment dat era plin in spate pana sus de genti si haine).
Randul 2 bancheta este rabatabila 60-40, are un sistem mecanic de rabatare foarte simplu, si se poate intra relativ usor la altreilea rand de scaune.
Randul 3 este aproape la fel de lata ca bancheta, nu sunt doua miniscaune sau ceva de genul, este la fel de mult loc ptr picioare ca si pe randul 2.
BTW, la un moment dat am facut un experiment dak am putea incapea 9 in masina si am ajuns la concluzia ca pe randul 3 pot incapea 3 fete (adik mai slabutze asa), in nici un caz 1 baiat si 2 fete iar pe randul 2 ar incapea poate 4 persoane inghesuite (as putea spune ca e putin mai lata decat la Logan).
In rest, 7 persoane merg foarte confortabil, atat timp cat au bagaje maxim de mana, adik spatiul care ramane in portbagaj cu 7 persoane este foarte foarte mic.
Masina cred ca a facut in jur de 1500 de km, iar cand era drumul liber tot timpul era peste 100km/h adik nu s-a mers la consum sub nici o forma.
Dupa computerul de bord, consumul mediu a fost 6.2

#38
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.258
  • Înscris: 14.02.2007
Loganelul 1.5 DCI face bine in continuare, dar eu nu inteleg pe cei care zic ca ar fi consumul foarte mic. Drum Acasa-Iasi si Inapoi, drum acoperit de zapada prospata, consum la 500km facut cu metoda plinului 5.8 am mers eu :D deci e de bine. Oricum banuiesc ca e bun consumul, dar mie tot mi se pare mult asa nu stiu cum, am un prieten cu un Megane 1.5dci de 85 CP si inafara orasului peste 5 nu urca aproape niciodata...

Editat de bbogdanmircea, 15 ianuarie 2008 - 02:07.


#39
Adydum

Adydum

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 899
  • Înscris: 25.05.2004

View Postcrane, on Nov 15 2007, 14:51, said:

iti spun eu pt un ambition, benzina, 1.6:
cu frana: 1100 ;  fara frana: 525

le: vezi ca difera fctie de model/motorizare
Ai grija ca daca remorca depaseste masa proprie a masinii (nu masa maxima) iti trebuie si categoria E

#40
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.258
  • Înscris: 14.02.2007
salutare la toata lumea, de masina nu prea mai am ce sa zic decat ca merge la fel de bine
btw, una din zilele astea mi-a reprosat tata ca citez "cred ca am facut greseala ca am luat masina pe motorina", la care eu am ramas fara replica...
faceam azi un training de transmisii, si a zis cineva la un moment dat ca masinile care au tamburi pe spate au ABS doar pe fata...
avand in vedere ca am ABS PLUS, poate sa-mi confirme cineva ca doar rotile fata sunt franate prin ABS?

#41
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.008
  • Înscris: 06.04.2007
Asistarea ABS e pe toate 4 rotile.  :)
Iti dai seama ce ar fi daca ar actiona ABS-ul doar pe fata...adio control.

#42
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.258
  • Înscris: 14.02.2007

View PostOctavian___28, on Mar 17 2008, 16:59, said:

Asistarea ABS e pe toate 4 rotile.  :)
Iti dai seama ce ar fi daca ar actiona ABS-ul doar pe fata...adio control.

mah asa credeam si eu pana mai acuma, dar poti sa-mi dai o sursa buna
ideea ar fi ca pe spate fiind tamburi nu cred ca se poate face ABS pe ei, ptr ca au timp de raspuns cam marisor...parerea mea ca fata care oricum duce toata inertia masinii la franare are ABS iar spatele franeaza normal

#43
atreidex

atreidex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 37
  • Înscris: 06.01.2007
de ce se plange tatal tau ca a luat pe motorina????? chiar nu inteleg...

#44
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.258
  • Înscris: 14.02.2007

View Postatreidex, on Mar 19 2008, 02:40, said:

de ce se plange tatal tau ca a luat pe motorina????? chiar nu inteleg...

pai nah dak s-a scumpit motorina...reviziile e mai scumpe...cel putin asa spunea el...si consumul e 5 cand in carte scria 4.8
asa e taica-miu tot timpul nemultumit, dak ar avea masina care ar consuma 1litru/100km tot ar fi nemultumit

#45
crf1988

crf1988

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 11
  • Înscris: 23.02.2007
Salut ai avut vreodata ocazia sa testezi sistemul  Abs ??

#46
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.258
  • Înscris: 14.02.2007

View Postcrf1988, on Mar 22 2008, 18:33, said:

Salut ai avut vreodata ocazia sa testezi sistemul  Abs ??

da am avut ocazia sa-l testez iarna trecuta si nu doar odata. Din fericire nu a fost nici o situatie limita. Pot spune ca este un ajutor imens, nici nu concep masina fara ABS, si de asta ma bucur ca am prins promotia asta cu ABS plus, ptr ca altfel nu cred ca l-as fi convins pe tata sa ia optiunea. Normal, in conditii foarte foarte najpa te duci cu tot cu ABS, dar pe suprafete nasoale se simte din plin efectul. Cel mai tare era pe zapada din aia moale cand desi apasai frana si simteai in pedala cum lucreaza releele, masina tot aluneza inct incet spre masina din fata...
pentru cunoscatori, ar trebui sa fie nijt esenzori pe rotile din fata ptr ABS sau unde sunt plasati acesti senzori? ca am dat jos rotile si nu am vazut nimic...

#47
crf1988

crf1988

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 11
  • Înscris: 23.02.2007
Te-am intrebat fiindca si tata detine acelasi model dar nu am avut pana acum sansa sa inerc Abs-ul :D . Multi km si fara incidente ;)  .Salut

#48
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.258
  • Înscris: 14.02.2007

View Postcrf1988, on Mar 24 2008, 18:48, said:

Te-am intrebat fiindca si tata detine acelasi model dar nu am avut pana acum sansa sa inerc Abs-ul :D . Multi km si fara incidente ;)  .Salut

cauti si tu o suprafata cu mai putina aderenta gen pietris si bagi o frana mai brusca si o sa simti in pedala de frana cum lucreaza releele

#49
Ahile

Ahile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.651
  • Înscris: 11.07.2004
ABS-ul e foarte bun insa nu chiar intotdeauna. Pe zapada moale, proaspata, s-a demonstrat ca de fapt mareste distanta de frinare, ceea ce nu e chiar grozav. Fara ABS, la frinare pe zapada, s-ar forma un mic morman de zapada in fata rotii care ajuta la oprirea masinii. Cu ABS acest mic morman nu se mai formeaza pentru ca roata nu se mai blocheaza si atunci masina aluneca mai mult pe zapada. Am impresia ca si pe pietris e cam periculos dar nu sint sigur.

#50
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.258
  • Înscris: 14.02.2007

View PostAhile, on Mar 29 2008, 13:14, said:

ABS-ul e foarte bun insa nu chiar intotdeauna. Pe zapada moale, proaspata, s-a demonstrat ca de fapt mareste distanta de frinare, ceea ce nu e chiar grozav. Fara ABS, la frinare pe zapada, s-ar forma un mic morman de zapada in fata rotii care ajuta la oprirea masinii. Cu ABS acest mic morman nu se mai formeaza pentru ca roata nu se mai blocheaza si atunci masina aluneca mai mult pe zapada. Am impresia ca si pe pietris e cam periculos dar nu sint sigur.

foarte adevarat Ahile, dar omul intreba cum sa faca sa simta ABS-ul...intr-adevar zapada moale e sg situatie in care poate ca o frana pana la fund e posibil sa aiba rezultate decat ABS...dar pana o sa se faca masini care o sa recunoasca suprafata pe care merg rotile mai este...nu vreau sa intru in vreo polemica care duce la offtopic

btw...aveti idee daca exista vreo posibilitate de a revopsi masina in garantie, fara daune-accident. Loganul lu tata e albastru nemetalizat, si dupa cum se stie, stratul de vopsea poate intra in cartea recordurilor la cat de subtire e... :P

#51
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.258
  • Înscris: 14.02.2007
20 000km aproape are Loganul, tocmai a venit tata azi foarte nervos de la revizie
500 RON a costat, mult de tot zice el

ulei motor 20+77
ulei directie completat 25
filtru ulei 18+4
filtru motorina 130
filtru are 63

valoare piese 339

valoare manopera 132,45

total 471,62

e mult e putin?

#52
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.299
  • Înscris: 24.05.2003
fata de altii care scot cu 200 de RON (din ce reclame am vazut pe aici pe forum) o fi mult.. comparand cu reviziile altor marci.. e cam acelasi nivel.
Totusi, depinde si de reprezentanta unde se face.. unii is mai scumpi, altii mai ieftini

#53
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 40.874
  • Înscris: 16.05.2005
si asta e revizia numarul 2. mie nu mi se pare enorm, asta este la diesel platesti mai scump. Ca exemplu la 1,4-ul familiei la revizia de 2 ani ( si parca 25k km) am dat in jur de 200 ron cu toate de la ei.

#54
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.258
  • Înscris: 14.02.2007
salut
n-am mai intrat de mult
Logan-ul merge bine in continuare, am resimtit oleak lipsa aerului conditinata pe caldurile de vara asta
cred ca a ajuns tata la 25000 de km cu ea aproape
ca si nemultumiri ramane vopseaua de foarte slaba calitate

postez ptr ca de curand am achizitionat un receptor GPS cu care m-am jucat putin cand am fost acasa
ce am aflat e ca viteza de pe kilometrajul masinii e in plus cu vro 5-8km fata de viteza aratata de GPS care se spune ca are precizia cea mai buna...
adica la 60 pe bord GPS arata 55
la 120 pe bord GPS arata 112
ceva de genul
chestia asta e valabila ptr toate Loganurile?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate