Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?
 Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 

Orhidee

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2512 replies to this topic

#1225
Luminita_x2001

Luminita_x2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 20.08.2006
Bun, numai ca cea cleioasa are tija uscata, am taiat-o, o sa astept sa ii dea alta. Dar o sa pun ingrasamant la cele cu tije noi.

#1226
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Ma indoiesc, sincer, ca e de la exces de substante nutritive. Eu pe ale mele nu le fertilizez cu lunile.

#1227
Luminita_x2001

Luminita_x2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 20.08.2006
Eu le pun foarte rar ingrasamant. Ultima oara le-am pus prin aprilie-mai. Ciudat este ca apare doar la o singura orhidee. Am curatat-o deja cu spirt, dar s-a luat foarte greu. Sper din tot sufletul sa nu mai am de-a face cu alti chiriasi. Pana in vara a avut paduchi lanosi, am cautat-o bine si nu se vede niciunul. Ma gandesc sa nu fie altceva. Cand veneam de la servici, in special vara, gaseam "roua" pe tijele unor orhidei, rar si pe frunze. Dar totusi alea erau ca niste picaturi de apa, nu prea erau cleioase. Pe tija care am taiat-o, undeva in varf am gasit un fir de panza de paianjen. Sper sa nu fie din cauza lor. M-am uitat si cu lupa, nici urma de vreunul. Posted Image

#1228
Luminita_x2001

Luminita_x2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 20.08.2006
Stiu ca cea din poze nu este o orhidee, insa cred ca este aceeasi panza ca cea pe care am gasit-o la orhideea cleioasa. Deci implicit aceeasi paienjeni minusculi.

Attached Files



#1229
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Astia-s acarieni. Talstar le rezolva. Nu stiu daca nu cumva si Topsin, nu mai tin minte. Daca n-ai, fa o apa de tutun rapid, strecoara si stropeste plantele. O sa moara imediat goangele.

#1230
Luminita_x2001

Luminita_x2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 20.08.2006
Topsin am, imediat le bag la dusuletz pe toate cu panze fine asa. Apa de tutun = scrum + apa? sau spirt cu tutunul de la o tigara? (asta parca trebuia sa stea un timp la macerat)

#1231
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Cu tutun nears faci. Il lasi la macerat peste noapte. E strong :D

#1232
Luminita_x2001

Luminita_x2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 20.08.2006
am gasit 3 insecticide prin casa:
- mospilan (e bun si pt afide, paduchi lanosi, musculita alba, etc)
- nissorun (acaricid)
- topsin (mai mult fainari, si patari ale frunzelor)

Edited by Luminita_x2001, 18 October 2013 - 19:18.


#1233
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Am avut si Mospilan. Da-i linistita cu el.

#1234
aligina

aligina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.02.2011
Am nevoie de ajutor.
Am o problema cu o orhidee phalenopsis.

In aceasta vara mi-am dat seama ca sarmana de ea e mult prea inghesuita in ghiveci asa ca am cumparat scoarta speciala si ghiveci, mi-am suflecat manecile si am descoperit ca facuse un pui. Le-am despartit, dar planta mama nu arata prea bine (avea radacini putrede). Puiului ii merge foarte bine, a dat de atunci 2 frunze noi, dar planta mama a stagnat, la suprafata nu se vedea nimic negativ, dar nici progrese.

Ieri mi-am suflecat din nou manecile si am constatat ca planta mama e cam in acelasi stadiu, iar o parte din radacini au putrezit, adevarat ca vasul de plastic transparent era intr-un vas de faianta (probabil ca nu apa nu i s-a drenat cum trebuie). Problema e ca am descoperit la radacini niste musculite mici (foarte mici) albe. Nu am avut cand sa cumpar alt pamant, asa ca l-am sterilizat in cuptor, am oparit vasul de plastic si am replantat planta. Vasul este cu un diametru de 15 cm.

Ce sa ii mai fac? Imi e frica ca o sa moara. Mai am alte 3 orhidee, la prima inspectie nu am observat paraziti, trebuie sa le scot din nou din ghiveci? Sa caut ceva insecticid? Cum sa o stimulez sa dea radacini noi?

Atasez niste poze cu "pacientul".

Attached Files



#1235
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Ai curatat toate radacinile putrezite? Daca da, e bine ca ai pus-o in scoarta sterilizata la cuptor. Sper, insa, ca nu ai udat-o imediat dupa retransplantare. Mai las-o o saptamana sa-si cicatrizeze taieturile. Nu ai ce sa-i faci mai mult de atat, in principiu. Daca o uzi corect de acum incolo, are sanse sa isi revina. Bafta!

#1236
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008
Din cate se vede in poza nu mai exista radacini sanatoase. Toate sunt putrezite si majoritatea sunt exfoliate ramanand practic radacina fara stratul carnos care o acopera (acele ate). Planteaz-o intr-un vas foarte mic si ai grija mare la udare. La fel acum vreo cateva zile nu o mai uda casa se usuce radacinile. Ar fi fost bine sa mai fie macar o radacina intreaga asa sunt sanse destul de slabe. Poti incerca si cu o substanta de stimulare a cresterii radacinilor.
@Luminita_x2001
Daca nu ai gasit acarieni pe orhidee nu au nici o treaba cu ea. Daunatorii ar trebui sa ii vezi pe planta pe care o ataca nu pe alte plante. Exista daunatori care se manifesta numai pe anumite plante si pe altele nu le afecteaza. O orhidee atacata ar arata cu totul altfel.

#1237
Luminita_x2001

Luminita_x2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 20.08.2006
Daca nu ai gasit acarieni pe orhidee nu au nici o treaba cu ea. Daunatorii ar trebui sa ii vezi pe planta pe care o ataca nu pe alte plante. Exista daunatori care se manifesta numai pe anumite plante si pe altele nu le afecteaza. O orhidee atacata ar arata cu totul altfel.


Nu i-am gasit, insa am gasit doar panza pe tija uscata pe care am taiat-o. In rest arata bine. M-am uitat asa atent insa nu se vede nimic. Totusi am stropit-o putin cu mospilan pentru a inlatura orice dubii.

#1238
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008
E normal sa stropesti toate plantele din zona pentru ca daca stropesti numai anumite plante daunatorii raman. E bine sa izolezi tot timpul acele plante care le suspectezi pentru ca sunt 2 riscuri ... daunatorii sa se extinda si la vecini si posibil sa-i atace si pe ei desi sunt plante diferite sau sa stea si prin vecini desi nu ataca acea planta si sa nu mai scapi de ei.

Edited by rogue80, 21 October 2013 - 11:29.


#1239
aligina

aligina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.02.2011
Am urmat sfaturile. Am taiat astazi radacinile putrezite (era un miros putred, ca de ciuperca) am dat cu praf de scortisoara ca sa se cicatrizeze mai repede, am mai ramas cu doua radacinute de suprafata, trag nadejde ca o sa isi revina.

#1240
noha_1508

noha_1508

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 03.08.2007
Am 2 orhidee bolnave. Ambele fac un fel de lipici pe frunze. Le-am izolat de celelalte ca nu cumva sa le contamineze si am cumparat niste servetelw speciale pentru orhidee cu care le-am curatat frunzele, dar lipiciul apare din nou. Ambele au tija noua de vreo 10 cm si radacini noi. Le-am schimbat scoarta si la radacini sunt sanatoase. Ce trebuie sa fac? Ce-i cu lipiciul asta?

#1241
Luminita_x2001

Luminita_x2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 20.08.2006

 noha_1508, on 04 noiembrie 2013 - 17:33, said:

Am 2 orhidee bolnave. Ambele fac un fel de lipici pe frunze. Le-am izolat de celelalte ca nu cumva sa le contamineze si am cumparat niste servetelw speciale pentru orhidee cu care le-am curatat frunzele, dar lipiciul apare din nou. Ambele au tija noua de vreo 10 cm si radacini noi. Le-am schimbat scoarta si la radacini sunt sanatoase. Ce trebuie sa fac? Ce-i cu lipiciul asta?
Imi suna foarte cunoscut. Ia vezi mai sus in postarile mele, e acelasi lipici? cleios si galbui? Eu am descoperit si panza de paianjen ...

#1242
noha_1508

noha_1508

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 03.08.2007

 Luminita_x2001, on 04 noiembrie 2013 - 17:45, said:

Imi suna foarte cunoscut. Ia vezi mai sus in postarile mele, e acelasi lipici? cleios si galbui? Eu am descoperit si panza de paianjen ...
Panza de paianjen nu au. Este vorba de acelasi lipici.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate