Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Orhidee

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2512 replies to this topic

#1207
perlutza

perlutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 02.07.2009
Salutare !!
Am 9 ghivece cu Orhidee  , 4 cumparate iar 4 “adunate “ de pe  scara blocului unde le-au scos vecinele afara ca nu mai infloresc ….
Zile trecute am gasit in spatele unui bloc , la ghena de gunoi alte doua ghivecele cu orhidee . Cu frunze rupte , ghiveci spart … dar arata binisor..
Una este de culoarea roz  (sigur , ca avea tija rupata cu florile pe ea )  dar in stare buna .
Am si dat-o spre “ adoptie “ nepoatei mele .
Le-am schimbat ghiveciul si am pus ingrasamant .
Dar … cealalta arata mai “stafidita” putin … (o sa pun poze .. ) dar are  pui ( cred …)  .
Cand i-am scos ghiveciul ,  avea ca un fel de bulb maricel dar putrezit si de jur imprejurul acelui “bulb” radacinile sanatoase . Acum … eu am spalat bulbul si daca am vazut ca-i putrezit l-am scos.
Va intreb :
Am gresit ca am rupt acel guguloi de la radacina  ??  
Sa despart puiul de planta ???
Planta mama pare un pic mai “ ofilita “ . Dar nu are culoarea frunzelor verde inchis . Este mai … nu stiu cum sa va explic … un verde mai sters … mai pal … Si ma gandeam sa nu sufere .
Posted Image

#1208
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008
Cred ca cel mai bine ar trebui sa pui poze. Verdele dechis poate fi de la lipsa de apa daca frunzele sunt si un pic moi, de la expunere directa in soare etc.

#1209
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
N-ai gresit ca ai eliminat ce era putrezit. Sper ca nu ai udat-o imediat dupa ce ai curatat-o. Cam o saptamana las-o pe uscat, sa isi poata cicatriza taieturile.
Dar n-ar fi rau sa pui si niste poze.

#1210
perlutza

perlutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 02.07.2009
Rogue80, frunzele sunt verde deschis dar parca nu mai sunt moi de cand le-am schimbat  
ghiveciul si pamantul .

Diorama , din pacate am udat-o dupa ce le-am “ primenit “ . Le-am udat ca scoarta mi-sa parut prea uscata .
Am inteles , nu o mai ud o saptamana .
Pe toate le ud o data pe saptamana .
Revin cu poze dar  nu am aparatul foto acasa . L-am dat nepoatei cateva zile .
Va multumesc !!!
Revin cu poze !!

#1211
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Atunci sa speram ca nu va continua sa putrezeasca. Bafta si tine-ne la curent.

#1212
DayDreamer

DayDreamer

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 07.07.2007

 diorama, on 24 septembrie 2013 - 20:48, said:

Atunci sa speram ca nu va continua sa putrezeasca. Bafta si tine-ne la curent.
Eu zic ca nu va putrezi; Oricum, mie imi par utile sugestiile tale.

#1213
perlutza

perlutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 02.07.2009
Am revenit cu poze . Sunt facute cu mobilul .
Primele 3 poze sunt cu micuta gasita la ghena de gunoi .

Attached File  2013-09-25 11.38.57.jpg   126.7K   42 downloads  1Attached File  2013-09-25 11.39.12.jpg   82.29K   46 downloads 2 Attached File  2013-09-25 11.39.41.jpg   112.56K   44 downloads  3

Attached File  2013-09-25 11.40.42.jpg   162.87K   44 downloads  Celelalte orhidee acum , fara floricele.

Attached File  alb.jpg   63.95K   38 downloads  Orhideea alba iarna trecuta .

Sa o mai las ne udata pe cea cu frunze galbioare .

Edited by perlutza, 25 September 2013 - 13:38.


#1214
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Nu par deshidratate frunzele. Tu cum le simti la pipait? Ideea ar fi fost sa-i vedem "dedesubturile", cum arata radacinile, cate i-au mai ramas viabile, cum arata coletul. Acum nu e cazul sa le mai deranjezi doar pt poze. Atata doar sa ai grija la udat, mai bine mai rarut, la o saptamana, o saptamana jumatate si neaparat sa ai grija sa nu ramana apa la imbinarea dintre frunze si colet. Frunze de la baza o sa-si mai usuce din cand in cand, nu-ti face griji. Sa speram ca-i ok ;)

#1215
perlutza

perlutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 02.07.2009
Frunzele par un pic mai stafidite ( moi ) decat la celeleate orhidee . Radacinile erau viguroase , Nu erau negre , sau uscate .
Chiar m-am mirat .... guguloiul acela era putred . Si mirosea urat  (a apa de flori clocita  ) .  De aceea m-am hotarat sa-l scot .
Multumesc mult ptr. sfaturi !!!
Sper din toot sufletul sa traiasca  !!

Aaaa .. si inca o intrebare :  Celelalt este puisor sau pot fii doua pe aceiasi colet  ??

#1216
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
E keiki. Cand face radacini, poti sa-l desprinzi si sa-l plantezi separat. Daca vrei ;)

#1217
perlutza

perlutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 02.07.2009
Multumesc !!!!!

#1218
twinkleeflow

twinkleeflow

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 16.02.2013
Ceau,substratul la dendrobium se poate schimba si planta este la fel de  permisiva ca si phale la schimburile astea? De asemenea tot scoarta trebuie sa contina?

#1219
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008

 twinkleeflow, on 30 septembrie 2013 - 11:54, said:

Ceau,substratul la dendrobium se poate schimba si planta este la fel de  permisiva ca si phale la schimburile astea? De asemenea tot scoarta trebuie sa contina?
Se poate schimba ... ar fi bine sa nu o deranjezi daca nu e necesar cand are cresteri de bulbi sau cand infloreste. Daca o sa pui numai scoarta va trebui sa il uzi mai des. Ar trebui pus si bucatele mai mici asa cum e cel initial in care vine planta.

#1220
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
E dendrobium tip phalenopsis sau dendrobium nobile? Ca stam de vorba despre lucruri usor diferite. Daca e tip phalae, poti sa-l consideri ca si phalaenopsis, cu mentiunea ca ii place totusi sa fie udat mai rar, dar din abundenta. La cel nobile e mai cu cantec, asa ca respecta ce a scris mai sus Rogue.

#1221
Luminita_x2001

Luminita_x2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 20.08.2006
Atasat am 2 orhidei carora le da tija noua. Dupa cat timp pot vedea bobocei?

Mai am o problema cu o alta orhidee, pe care am descoperit o substanta cleioasa, pe spatele frunzelor, dupa cum se vede si in poze. Stie cineva de la ce se formeaza? Tin sa mentionez ca a fost infestata cu paduchi lanosi, insa eu zic ca am scapat demult de ei.

Dimineata gasesc pe unele orhidei, mai ales pe tije un fel de roua, este cumva un semn bun sau nu? In schimb acele picaturi sunt transparente si nu chiar cleioase cum sunt cele din pozele atasate.

Attached Files



#1222
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Cred ca intr-o luna o sa ai boboci. Si eu am observat pe ale mele chestia aia lipicioasa, desi nu am avut niciodata daunatori. Nu stiu ce sa zic.

#1223
Luminita_x2001

Luminita_x2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 20.08.2006

 diorama, on 13 octombrie 2013 - 23:32, said:

Cred ca intr-o luna o sa ai boboci. Si eu am observat pe ale mele chestia aia lipicioasa, desi nu am avut niciodata daunatori. Nu stiu ce sa zic.
Asa de repede? La stadiul in care e tija acum? Mama ce ma bucur!!! Posted Image

#1224
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008

 Luminita_x2001, on 14 octombrie 2013 - 07:28, said:

Asa de repede? La stadiul in care e tija acum? Mama ce ma bucur!!! Posted Image
In functie de starea plantei si de numarul de boboci pe care il face poate dura intre 1-3 luni. Flori oricum nu vei avea mai devreme de o luna. Bobitele cleiose sunt din xcauza excesului de substante nutritive si sunt un semn ca planta o duce bine. Acum ar fi un moment bun sa o fertilizezi pentru a sustine cresterea tijei si inflorirea si dupa o poti lasa mai usor.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate