Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat spatiu stocare aveti in total...

Centrale termice compacte

Portofoliu incepator pe Bursa New...

Probabil inselatorie pe OLX
 Istoric Google

Copil cu temperament sangvinic

ADA TEL SERVICES

inlocuire bara fata clio 4
 Ce avem de platit in 2024 la cump...

La mulți ani @Arader!

La mulți ani @gabiroa!

La mulți ani @gerbil!
 La mulți ani @Therockstar!

Suspect Frauda Informatica

Scari interioare

Parcare gratis Romexpo
 

Instalare, SERVICE, Intretinere Aer Conditionat

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4735 replies to this topic

#3673
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,204
  • Înscris: 19.09.2005

View Postbebeko, on 27 iulie 2016 - 15:27, said:

Chiar nu conteaza cum / unde / cata spuma pui. Spuna v-a tinte sa expansioneze catre calea cu rezista minima care este .... exteriorul.
Deci nicio sansa Posted Image

Si poate baga bine de ajunge in UI.
Nu stiu cata spuma ai folosit dar stiu din experienta ca daca este pusa aiurea mai mult strica.
In general expandeaza si dupa ce la suprafata s-a intarit si atunci incepe sa preseze.
Crede-ma ca daca ma chinui un pic pot baga un tub intreg pe langa tevi fara sa cada nimic pe jos, dar va arata ca un plastic nu ca o spuma.
p.s. vorbim de spuma pusa cu pistolul nu direct din tub.

Edited by arg, 27 July 2016 - 15:39.


#3674
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,491
  • Înscris: 13.01.2011
La mine, tubul de condens este foarte robust, pot sa stau cu picioarele pe el si nu se indoaie.
Abia am taiat din el, cu un cuter ascutit.

#3675
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,204
  • Înscris: 19.09.2005

View Postcrisstonne, on 27 iulie 2016 - 16:09, said:

La mine, tubul de condens este foarte robust, pot sa stau cu picioarele pe el si nu se indoaie.
Abia am taiat din el, cu un cuter ascutit.

Pexal?

#3676
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,491
  • Înscris: 13.01.2011
Nu, ala original, cu nervura aia tip şurub.

#3677
bebeko

bebeko

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 01.02.2008
Eu vorbesc de spuma din tub, nu din cea pusa cu pistolul.
Si oricat de mare ar fi gaura la o grosime a peretelui de 10 -15 cm, mai mult de 30% din tub nu o trebuiasca.

Edited by bebeko, 27 July 2016 - 16:47.


#3678
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,204
  • Înscris: 19.09.2005

View Postbebeko, on 27 iulie 2016 - 16:47, said:

Eu vorbesc de spuma din tub, nu din cea pusa cu pistolul.
Si oricat de mare ar fi gaura la o grosime a peretelui de 10 -15 cm, mai mult de 30% din tub nu o trebuiasca.
Dupa primul tub din care mai mult de jumate a fost pe jos, din motive economice am trecut la pistol.
La 10cm perete exterior vorbim de baraca sau container nu?

Edited by arg, 27 July 2016 - 16:57.


#3679
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,213
  • Înscris: 07.01.2007
Voi despre ce furtun de condens vorbiti ? cel atasat din fabrica de UI sau cel venit in kit-ul de instalare ?
Pentru ca intr-adevar cel din kit daca apesi cu degetul mai tare pe el se indoaie destul de repede, dar nu cred ca spuma il poate strangula pentru ca spuma cand se introduce e foarte moale si ea imbraca obiectele mai dure din jur abia apoi se intareste dupa forma obiectelor.
Am atasat o poza cum e la mine, furtunul din kit este cel din plastic  alb usor transparent mai lung, iar furtunul care vine prins de UI  are si un invelis izolant  cu o textura poroasa, la mine acela este prins in gaura din perete, cel din kit este cuplat undeva la cativa cm in afara peretelui deci as putea sa-l schimb fara probleme cand se va degrada, pe mine ma intereseaza cel care vine atasat de UI daca e rezistent sau nu.

Attached Files


Edited by Danosul, 27 July 2016 - 17:01.


#3680
bebeko

bebeko

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 01.02.2008

View Postarg, on 27 iulie 2016 - 16:55, said:


Dupa primul tub din care mai mult de jumate a fost pe jos, din motive economice am trecut la pistol.
La 10cm perete exterior vorbim de baraca sau container nu?
Nu. Vorbim de beton, caramida, bca.

#3681
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,204
  • Înscris: 19.09.2005
10cm, trist, spuma in 2 etape, se fac niste dopuri si a doua zi se umple mijlocul.

#3682
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,213
  • Înscris: 07.01.2007
Mi se pare cam putin 10cm  si pentru beton daca e perete exterior, la mine are cam 35cm grosime plus izolatie de 7-8cm.
In alta ordine de idei ma lamureste si pe mine cineva despre ce furtun de condens se vb ? , cei care l-ati schimbat, l-ati schimbat pe cel din kit  acela lung de 2m ? sau cel care venea atasat de UI ?

#3683
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,204
  • Înscris: 19.09.2005
Despre furtunele alea este vorba, depinde pe unde este data gaura in stanga sau in dreapta si pe unde este iesirea din UI. La mine imbinarea este in perete.

#3684
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,491
  • Înscris: 13.01.2011
@Danosul
Ce puii mei au pus la tine, ala cred ca este foarte moale, se striveste usor la apasare, exista unul special, are o nervura spirala in relief, pe toata lungimea lui, abia il tai.
O sa pun poza, mai tirziu, ca nu sint acasa.

#3685
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,213
  • Înscris: 07.01.2007
Și cei care l-au schimbat, pe care dintre cele 2 l-au schimbat, cel care vine din UI sau cel lung, sau pe ambele ?

View Postcrisstonne, on 27 iulie 2016 - 18:08, said:

@Danosul
Ce puii mei au pus la tine, ala cred ca este foarte moale, se striveste usor la apasare, exista unul special, are o nervura spirala in relief, pe toata lungimea lui, abia il tai.
O sa pun poza, mai tirziu, ca nu sint acasa.
:D lol, am zis  ca la mine mi l-au pus pe cel din kit, pe mine ma intereseaza daca la voi cel care vine din UI a fost schimbat sau nu, acela din exterior il pot schimba simplu oricand pentru ca este in afara peretelui  imbinarea dintre furtune.

Edited by Danosul, 27 July 2016 - 18:15.


#3686
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,204
  • Înscris: 19.09.2005

View Postcrisstonne, on 27 iulie 2016 - 18:08, said:

@Danosul
Ce puii mei au pus la tine, ala cred ca este foarte moale, se striveste usor la apasare, exista unul special, are o nervura spirala in relief, pe toata lungimea lui, abia il tai.
O sa pun poza, mai tirziu, ca nu sint acasa.

La ala din kit singura problema este il arde soarele si devine casant.

#3687
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008

View PostDanosul, on 27 iulie 2016 - 17:00, said:

Voi despre ce furtun de condens vorbiti ? cel atasat din fabrica de UI sau cel venit in kit-ul de instalare ?
Pentru ca intr-adevar cel din kit daca apesi cu degetul mai tare pe el se indoaie destul de repede, dar nu cred ca spuma il poate strangula pentru ca spuma cand se introduce e foarte moale si ea imbraca obiectele mai dure din jur abia apoi se intareste dupa forma obiectelor.
Am atasat o poza cum e la mine, furtunul din kit este cel din plastic  alb usor transparent mai lung, iar furtunul care vine prins de UI  are si un invelis izolant  cu o textura poroasa, la mine acela este prins in gaura din perete, cel din kit este cuplat undeva la cativa cm in afara peretelui deci as putea sa-l schimb fara probleme cand se va degrada, pe mine ma intereseaza cel care vine atasat de UI daca e rezistent sau nu.

Aparatul l-ai montat singur?

Posted Image

Daca nu l-ai montat tu de ce au lasat colacul ala de circuit frigorific in spatele aparatului exterior?

#3688
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,204
  • Înscris: 19.09.2005
@teknotronik povestea cu cei minim 3m de traseu si/sau lipsa trusei de bercuit.

#3689
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008
I-ai spus pe nume:

"povestea cu cei minim 3m de traseu".

Din pacate inca mai sunt clienti care cred in povesti de acest gen, si asta pentru ca tot din pacate exista inclusiv montadori care considera povestea asta o realitate.

#3690
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,213
  • Înscris: 07.01.2007
@teknotronik, aparatul nu l-am montat singur, nu as fi putut  fără sculele necesare și fara pompa de vid, dar poate as fi făcut treaba mai buna față  de lucrarea lui "dorel", am povestit  după montaj la vremea respectiva ce a făcut dorel.
Colacul acela de țeavă  eu i-am zis sa-l facă asa pentru ca așa auzisem de la un frigotehnist plus ca scria și în manual acest lucru cu minim 3m de traseu.
Nu știu  dacă e adevărat sau nu dar am preferat  așa decât sa taie dorel țevile  și sa nu le facă cum trebuie, cel puțin astea din kit vin bercuite din fabrica.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate