Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Dovezi stiintifice ale existentei lui Dumnezeu

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
5591 replies to this topic

#1
hanibal

hanibal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 05.04.2006
Cei ce nu cred in existenta lui Dumnezeu, nu cred nici in autenticitatea Bibliei. Asadar, singura optiune viabila pentru ei este stiinta. Urmariti cu atentie acest documentar si incercati sa fiti obiectivi cu voi insiva. Daca nici asta nu va pune pe ganduri, atunci nu am idee ce altceva o va face.

http://video.google....1...31511&hl=en

ps. singura problema e ca videoul este in engleza si nu are subtitrare.

#2
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007
McDowellintareste prin dovezi arheologice, istorice existenta lui Dumnezeu

iin cartea sa "Dovezi care cer un verdict !" chiar aproximeaza implinirea proroociilor din VT in NT ca fiind un nr de reusita de 1 la 5*10 la puterea 54 sa se intample.

Edited by ***MIHAI***, 08 July 2007 - 15:58.


#3
Eminovici

Eminovici

    ZEN member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 14.06.2005
Nimeni nu se intreaba daca exista gravitatie, insa multi se intreaba daca Dumnezeu chiar exista pentru ca nimeni nu crede intradevar in Dumnezeu.

Quote

In his book "Minds and Gods: The Cognitive Foundations of Religion," Todd Tremlin argues that universal human cognitive process naturally produce gods. In particular, an agency detection device (ADD) and a theory-of-mind module (ToMM) lead us to expect an agent behind every event. We err on the side of attributing agency where there isn't any - a trait that no doubt served our ancestors well.
We ask why we are here and whether life has purpose; we are anxious about being alone. Religious beliefs may recruit the cognitive mechanisms. William James emphasized the inner religious struggle between melancholy and happiness, and pointed to trance as a cognitive mechanism. Sigmund Freud stressed fear and pain, the need for a powerful parent to care for us, the obsessional nature of ritual, and the hypnotic state a community can induce. (Wkipedia)


Cat despre documentar, "atunci cand ai in mana un ciocan, totul arata ca un cui". Maslow, cred ca zicea.
Nu se poate demonstra. Nu se poate sti daca exista sau nu.

#4
hanibal

hanibal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 05.04.2006

View PostEminovici, on Jul 8 2007, 16:47, said:

Nimeni nu se intreaba daca exista gravitatie, insa multi se intreaba daca Dumnezeu chiar exista pentru ca nimeni nu crede intradevar in Dumnezeu.

Wrong. Cei care cred in Dumnezeu au existat (unii si-au dat viata pt asta), exista si vor exista pentru totdeauna.Iar eu unul cred in El datorita modului in care a lucrat in viata mea, a rugaciunilor ascultate, etc. Ca nu am credinta mare astfel incat sa pot muta muntii... asta e cu totul altceva.

View PostEminovici, on Jul 8 2007, 16:47, said:

Cat despre documentar, "atunci cand ai in mana un ciocan, totul arata ca un cui". Maslow, cred ca zicea.
Nu se poate demonstra. Nu se poate sti daca exista sau nu.

Ma leg de un singur subiect prezentat acolo: probabilitatea de implinire a profetiilor. Cine crezi ca (,) cunoaste viitorul in afara de Cel ce il creeaza?

#5
copp

copp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 349
  • Înscris: 30.06.2007

View Posthanibal, on Jul 8 2007, 16:59, said:

Ma leg de un singur subiect prezentat acolo: probabilitatea de implinire a profetiilor. Cine crezi ca (,) cunoaste viitorul in afara de Cel ce il creeaza?
Cel ce a citit profetiile cumva?

Edited by copp, 08 July 2007 - 16:04.


#6
hanibal

hanibal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 05.04.2006

View Postcopp, on Jul 8 2007, 17:04, said:

Cel ce a citit profetiile cumva?

bvoo copp. ai zis-o. ma refeream la faptul ca nimeni nu cunoaste viitorul decat Dumnezeu, deci clar de unde provin profetiile.

#7
Eminovici

Eminovici

    ZEN member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 14.06.2005
Viitorul și trecutul sunt doar niște iluzii. În realitate există doar prezent.

#8
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007

View PostEminovici, on Jul 8 2007, 22:30, said:

Viitorul și trecutul sunt doar niște iluzii. În realitate există doar prezent.
cladit pe trecut, si cladind viitorul

#9
Eminovici

Eminovici

    ZEN member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 14.06.2005
E cum spunea Nietzsche:

Quote

The future influences the present just as much as the past.
Si cum spuneam si eu.
Cu ce schimba ceva ceea ce spui tu?

Quote

cladit pe trecut, si cladind viitorul


#10
hanibal

hanibal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 05.04.2006

View PostEminovici, on Jul 8 2007, 22:50, said:

E cum spunea Nietzsche:
Si cum spuneam si eu.
Cu ce schimba ceva ceea ce spui tu?

vrei sa spui ca trecutul nu influenteaza viitorul ??? tu esti ceea ce esti datorita trecutului tau. daca aveai alt trecut, erai cu totul alta persoana. daca Romania nu era condusa de comunism, era cu totul altceva, daca razboaiele mondiale nu ar fi fost, altfel stateau acum lucrurile. tu esti produsul experientelor prin care ai trecut. poa' sa tot zica Nietzsche. si tu ai cap, foloseste-l. no ofense.  ;)

#11
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004
In filmul ala sunt doar prostii pe cuvant.
Am si incercat sa vad un sfert dar daca e tot asa cum am vazut e evident ca e varza

#12
hanibal

hanibal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 05.04.2006

View Postkatman, on Jul 8 2007, 23:45, said:

In filmul ala sunt doar prostii pe cuvant.
Am si incercat sa vad un sfert dar daca e tot asa cum am vazut e evident ca e varza

ce vrei sa spui cu asta?

#13
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004

View Posthanibal, on Jul 8 2007, 23:51, said:

ce vrei sa spui cu asta?
in primul rand este complet neobiectiv. intreaba niste crestini de diverse credinte daca exista dumnezeu. Ce raspuns o sa ai?
E ca si cum as intreba-o pe mama daca e femeie.
In al doilea rand fac niste analogii stupide.
Ca ala cu ceasul. Ce legatura are un ceas care este un mecanism inert cu creatia?
Nu au adus o dovada solida doar niste "trebuie sa fie asa pentru ca asa spunem noi"

Deci, e varza.

#14
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007

View Postkatman, on Jul 9 2007, 00:06, said:

in primul rand este complet neobiectiv. intreaba niste crestini de diverse credinte daca exista dumnezeu. Ce raspuns o sa ai?
E ca si cum as intreba-o pe mama daca e femeie.
In al doilea rand fac niste analogii stupide.
Ca ala cu ceasul. Ce legatura are un ceas care este un mecanism inert cu creatia?
Nu au adus o dovada solida doar niste "trebuie sa fie asa pentru ca asa spunem noi"

Deci, e varza.
daca tu spui, e varza ! te credem
daca ceasul e complex, cum e universul ?
si daca ceasul e fara viata, oare probabilitatea ca ceva insufletit sa existe la intamplare e mai mica ?

#15
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004
Ti l-am vazut si pe mcdowell al tau mihai.
Alt inutil.
Dovezile lui sunt : "uite cate manuscrise ale noului testament sunt. tspe mii, iar herodot are doar 8"
"uite cati ani au trecut de la nu stiu ce"
Asta plus cea mai proasta metoda din lume de a afla o parere obiectiva :"interviul pe strada".

Ah cat despre ceas. Ceasul este o creatie umana. Complexa pana la un punct.
Viata este un proces evolutiv. De la simplu la complex in pasi mici si nesiguri. Nu se intampla pur si simplu, nu apare din pamant, nu zice cineva "sa fie serpi vorbitori" si apar.
Daca nu ma crezi fa-mi hatarul si uita-te la asta:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qKb1LXxKNHY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#16
razvan_89

razvan_89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 15.06.2007
filmul e f slab, persoanele din el sunt batrani si depasiti.argumentele cu dovezile arheologice si biblia sunt irelevante in ce priveste creatia vs evolutie.
exemplul cu ceasul e iarasi slab, dawkins il demonteaza aici. nu m-am uitat la tot filmul ca nu avea sens.
faptul ca evolutia exista de peste 100 de ani si inca nu e acceptata de toata lumea arata cat sunt de prosti oamenii si cat de primitiva e societatea noastra.  -_-

#17
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007

View Postkatman, on Jul 9 2007, 00:33, said:

Ti l-am vazut si pe mcdowell al tau mihai.
Alt inutil.
Dovezile lui sunt : "uite cate manuscrise ale noului testament sunt. tspe mii, iar herodot are doar 8"
"uite cati ani au trecut de la nu stiu ce"
Asta plus cea mai proasta metoda din lume de a afla o parere obiectiva :"interviul pe strada".

Ah cat despre ceas. Ceasul este o creatie umana. Complexa pana la un punct.
Viata este un proces evolutiv. De la simplu la complex in pasi mici si nesiguri. Nu se intampla pur si simplu, nu apare din pamant, nu zice cineva "sa fie serpi vorbitori" si apar.
Daca nu ma crezi fa-mi hatarul si uita-te la asta:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qKb1LXxKNHY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
exact. nu se intampla pur si simplu.
dar pana sa demonstrezi tu originea vietii mai e mult.
pana atunci ti-as sugera sa reevaluezi situatia privind sau cautand cazurile de moarte clinica.
de multe ori ni se pare ca stim totul, de aceea ar trebui sa reevaluam dovezile care ne fac sa credem in ceea ce credem

recent am vazut un film despre cateva cazuri (printre care se afla si Moody Richard jr. care a analizat 3000 de cazuri si a declarat concluzia din perspectiva subiectiva: exista viata dupa moarte - dar aceasta concluzie nu e stiintifica tocmai pentru ca daca ar fi, nu ar mai fi credinta, adica liberul arbitru) George Richie 1 dec 43, feb 96 Bucuresti George Vruta (plecarea in ghena:"regretul ca nu vei mai iesi la lumina, regretul ca te vei chinui vesnic, ca nu esti langa cei dragi si nu poti sa ii ajuti sa nu ajunga acolo, lucruri lasate pe care nu le-ai terminat, desertaciunea vietii, ai trait degeaba" citat film George Vruta)

niciodata, eu sa altcineva nu te va face sa crezi in Dumnezeu, deoarece daca nu ai crezut in Biblie, nici chiar mortii tai daca vor invia nu te vor face sa crezi ca exista viata dincolo de moarte

dar vom afla, nu peste mult timp

si chiar daca ceea ce crezi tu ar fi adevarat si noi suntem aici din cauza intamplarii, a unui Big Bang intamplator, a formarii intamplatoare a oxigenului si a vietii, a pomilor, speciilor, nici atunci nu as crede ca m-am trezit doar datorita intamplarii la viata umana, ca sunt doar inca un alt fel de maimuta si ca daca toate traiesc doar pentru a munci, manca, atunci si eu ar trebui sa fac la fel. Viata e mult mai mult decat atat si chiar daca aceasta stiinta a omului evoluat iti descopera atatea, afla ca te si ingradeste, poate tocmai in ceea ce e cu adevarat important. Si tocmai pentru ca trebuie sa traim cu credinta, la fel ca Lazar, Avraam, si alti oameni biblici, tocmai de aceea nu avem dovezi stiintifice pe care tu sa le crezi ca fiind adevarate.

totusi multe intrebari care nu au avut raspunsuri 2000 de ani vor ramane: unde e trupul lui Isus ? daca Isus a fost o nascocire a omului de ce a facut atata valva in lume ? daca trebuia sa conduca masele de ce a produs atatea razvratiri ? de ce doctrina Sa propovaduieste despre dragoste, pace intre popoare, si alte chestii bune omenirii ? de ce oamenii care ajung la o relatie profunda cu EL sunt mai fericiti si simt din plin aceasta pace a Sa ? daca e o doctrina falsa de cum de a reusit sa distruga atatea "imperii", conducatori, sisteme ?

acest McDowell in cartea sa "marturii care cer un verdict" explica sansele ca VT sa se implineasca in NT, ele sunt de 1 la 5*10 la puterea a 54, adica tot atatea sanse ca si cum ai cauta prin toate 100 de miliarde de galaxii si ai ajunge la concluzia ca exista un unic katman pe o planeta Terra.
Te inseli in legatura cu McDowell, el prezinta Biblia ca fiind cea mai adevarata carte comparand-o ca unicitate, autenticitate, etc cu multe carti mari pe care le avem. In plus dovedeste ca Isus nu putea fi decat Fiul lui Dumnezeu, luand in considerare toate ipotezele cu privire la EL.

Gandeste-te bine, ca foarte bine m-ar putea duce pe mine cu zaharelul in privinta "religiei" cineva, si tot la fel de bine te-ar putea duce pe tine cu zaharelul cineva. Si la fel de bine cum eu "imi ratez viata de pe Terra" (cum spui tu), dar la fel de bine ti-ai rata tu vesnicia.
Si daca Biblia nu te poate ajuta pe tine atunci de ce ma ajuta pe mine ?

Nu am pus intrebarile sa imi raspunzi la ele, pentru ca iti stiu raspunsul.

#18
adrianopolis

adrianopolis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 20.01.2006
Dumnezeul biblic este o kko. Atentie. Ma refer la acest dumnezeu biblic, "coranic", etc..

Toti suntem dupa chipul si asemanarea lui:

- mincinosi: "calitatea" o vedem in natura, cum mint vietuitoarele pentru a supravietui. Oamenii doar au dezvoltat aceasta "calitate"

- "camumflajul", la fel, trebuie sa ne prefacem si sa inselam pentru a supravietui in aceadta lume perfecta si "creata". Eu nu practic aceast "dar", deci voi fi in curand pe cale de disparitie.

- crima nu am inventat-o noi oamenii pacatosi, ci este inventia "naturii" lui dumnezeu: ucide ca sa supravietuiesti si sa mergi mai departe. Nu esti apt, esti bun de dat la lada de gunoi a neadaptatilor.

- etc.

Religia ar trebui trecuta la E-uri, e toxica si dauneaza grav sanatatii.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate