Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?
 Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia
 Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...
 Imagini generate de Inteligenta A...

Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri
 

GPS Box

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
Pret

Pret

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 09.02.2004
Dupa cate stiu eu, genul ala de deviceuri sunt folosite la scara larga pe automobile nu in scopul navigarii... ci pentru Car Tracking. Ele sunt incapsulate mai serios si au o performanta mai ridicata. Se monteaza pe sub bord si se coate antena afara. De obicei nu se face nici un fel de interventie. E genul de device "install and forget". El ori va trimite coordonatele prin reteaua de telefonie mobila la patron pe pc..... ori este folosit intr-un sistem video care va afisa diferite reclame in functie de zona in care esti. Bineinteles, se poate folosi si ca navigatie... dar iti trebuie aparatura aditionala, si nu asta era scopul initial al sculei. In mod normal pt navigatie se ofera solutii complete... nu bucatele.

#20
cristian11

cristian11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 10.11.2006
Nu le confunda cu GPS tracker!

Edited by alexpreda, 09 July 2007 - 12:21.
fara quote la mesajul anterior


#21
Pret

Pret

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 09.02.2004
Nu confunda tu ce zic eu cu GPS tracker. Eu am zis la ce se foloseste. E adevarat ca tehnologia e aceeasi.

Edited by alexpreda, 09 July 2007 - 12:21.
fara quote la mesajul anterior


#22
cristian11

cristian11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 10.11.2006
Scuze ca am indraznit! Promit sa nu te mai supar! :P

Edited by alexpreda, 09 July 2007 - 12:22.
fara quote la mesajul anterior


#23
cristian11

cristian11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 10.11.2006

View Postsw0rdfish, on Jul 27 2007, 10:23, said:

Am adus eu cateva bucati. Problema e in felul urmator: dvd-ul de 2 DIN are o rezolutie (480x234) la care doar putine programe functioneaza - TOMTOM, ROUTE66, smart2go. IGO/MIO/MyGuide nu suporta rezolutia aceasta.
Un singur model de 1 DIN functioneaza cu IGO/MIO/Myguide si aveti poze in linkul de mai jos:
http://www.okazii.ro...adar-TUNNER.htm

Daca e cineva dispus sa creeze un skin 480x234, putem discuta o colaborare.

Vezi ca te-ai descurcat? Nu am inteles de ce aveai nevoie de ajutorul meu? Ciberus sa traiasca (vezi ca a ajuns la V9)!
Ai grija cu mecanismul de tractare al ecranului; nu prea-i plac gaurile din drumurile noastre!
PS: imi pare bine ca nu m-am inselat! ; iar skin 480x234, exista!  :P

#24
samyboss

samyboss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 07.10.2006

View Postsw0rdfish, on Jul 27 2007, 10:23, said:

Am adus eu cateva bucati. Problema e in felul urmator: dvd-ul de 2 DIN are o rezolutie (480x234) la care doar putine programe functioneaza - TOMTOM, ROUTE66, smart2go. IGO/MIO/MyGuide nu suporta rezolutia aceasta.
Un singur model de 1 DIN functioneaza cu IGO/MIO/Myguide si aveti poze in linkul de mai jos:
http://www.okazii.ro...adar-TUNNER.htm

Daca e cineva dispus sa creeze un skin 480x234, putem discuta o colaborare.


Pretul e destul de avantajos... :D

GPS boxul singur la ce pret e?

#25
defekt

defekt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 18.08.2006
salut..am citit cu interes postul vostru
pana la urma skin 480x234 este?? unde pot gasi si eu??am si eu un astfel de sistem..dar pe care am reusit sa pun doar route66..si dupa cum stiti..cam "usure" cu romania
va multumesc

#26
cristian11

cristian11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 10.11.2006

View Postdefekt, on Sep 19 2007, 14:22, said:

salut..am citit cu interes postul vostru
pana la urma skin 480x234 este?? unde pot gasi si eu??am si eu un astfel de sistem..dar pe care am reusit sa pun doar route66..si dupa cum stiti..cam "usure" cu romania
va multumesc

La "GPSMore" dar nu stiu daca-ti vind doar softul fara GPS box, ori il editezi singur!

#27
Dj_Blizzard

Dj_Blizzard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 03.01.2008
Salut!

Am un prieten care tocami si-a adus din germania o masina Passat (second hand) masina are GPS(navigator) incorporat in bord dar treaba este ca este setat in limba germana si nu are CD cu harti de Romania ci doar de germania , am auzit ca se gasesc astfel de cd-uri cu harta romaniei la metro/slegros in jur de 3 mil si ceva cd-ul si ca ar mai fi nevoie si de ceva adaptor pus pe masina deoarece satelitul nu are raza de acoperire decat pana in austria si ungaria .... imi poate da careva ceva informatii in acest sens ? cam la ce pret se poate ajunge un adaptor cu un cd si o montare,si unde anume le gasesc exact ?

#28
cristian11

cristian11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 10.11.2006

View PostDj_Blizzard, on Jan 4 2008, 16:25, said:

Salut!

Am un prieten care tocami si-a adus din germania o masina Passat (second hand) masina are GPS(navigator) incorporat in bord dar treaba este ca este setat in limba germana si nu are CD cu harti de Romania ci doar de germania , am auzit ca se gasesc astfel de cd-uri cu harta romaniei la metro/slegros in jur de 3 mil si ceva cd-ul si ca ar mai fi nevoie si de ceva adaptor pus pe masina deoarece satelitul nu are raza de acoperire decat pana in austria si ungaria .... imi poate da careva ceva informatii in acest sens ? cam la ce pret se poate ajunge un adaptor cu un cd si o montare,si unde anume le gasesc exact ?


informatia ta este compusa din 2 informatii: ;)

1. aparatul de pe masina ruleaza un soft de navigatie ce se gaseste pe un CD si care este personalizat pentru aparatul respectiv sau gama din care face parte.
intr-adevar, se gasesc ceva softuri de navigatie pe CD pt. masinile ce au navi preinstalat dar in niciun caz la hipermarketuri :P; sunt CD uri piratate!
poti sa cauti pe diverse site-uri (din RO) de licitatii sau vanzari dar trebuie vazut daca ce este acum disponibil in RO este compatibil cu aparatul de pe masina; oricum harta RO pentru acest tip de navigatii este saracuta!
2. la hipermaketuri (si nu numai), se gasesc SD carduri cu iGO sau Mio, licentiate, care pot rula de pe dispozitive mobile de navigatie (in speta PDA si PNA).
Pentru a putea folosi asa ceva pe navigatia de pe masina trebuie atasat un GPS box (de fapt este un navigator fara ecran).
Acesta se conecteaza la navigatia masinii prin mufa RGB sau AV (depinde ce se potriveste).
La fel, GPS boxul se gaseste pe site-urile mai sus mentionate!

Clar?

PS: exista pe acest forum un topic dedicat chiar GPS Box sau Black Box; e acelasi lucru!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate