Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce vehicule motorizate ați avut d...

Router Asus nu se conecteaza WAN

Gradina, copaci, arbusti si plant...

Trackpoint Thinkpad
 Legare boiler electric trifazat l...

Upgrade CPU pentru Lenovo ThinkCe...

Mouse wireless multimode (2x BT +...

Durere incheietura piciorului
 Reparatie tablou electronic

Dell U2722 USB Connectors

Transport aragaz Germania - Ro

Ssd m2 NVMe nu este recunoscut de...
 De ce apare lag la telefoanele Mo...

Proiect monitorizare - comunicare...

La inmatriculare se mai cer placu...

Transport internațional de m...
 

Ansambluri rezidentiale in Timisoara

- - - - -
  • Please log in to reply
327 replies to this topic

#271
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postmarshall_balance, on 20th July 2010, 13:02, said:

Si se va face linie de tramvai pana la Sag, stim, stim...

Asta e problema principala ce sta in calea punerii in valoare a zonelor periferice - infrastructura. Odata cu terminarea soselei de centura si cu imbunatatirea transportului in comun in zona metropolitana - cartierele marginase vor incepe a fi concurate de mari spatii ce sunt in prezent goale, mai ieftine evident ca pret si de unde se poate ajunge la fel de usor in centru ( sau ocoli orasul in loc de slalom printre semafoare ).

Un alt stil de viata e pentru cei situati pe axa Centru-Mall, cu avantajul ca intr-o zona relativ mica si implicit accesibila pe jos ai atractiile centrului plus un pol de cumparaturi, in loc sa te deplasezi cu masina mare sau mica.

Problema la noi e ca nu au aparut suburbiile ce sa integreze facilitati la periferie - si lumea vrand nevrand trebuie sa faca drumuri de multe ori constranse in centru.

#272
marshall_balance

marshall_balance

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 11.08.2008
Bun...Aceeasi teorie despre locuitul in miezul orasului, prezentata mai elevat. Iar acum ai 8 din 9 posturi despre acelasi lucru!

I give up! :death:

#273
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postmarshall_balance, on 19th July 2010, 13:58, said:

Am incercat sa nu-mi iau apartament in boscheti, ci la 200 m de Calea Aradului!  ;)
calea aradului e in boscheti. la 200 de metri de calea aradului e la 200 de metri de "in boscheti" :lol:

si inca sint si boschetii gresiti. daca de exemplu faci un preinfarct sau nevasta gravida lesina, pai pina vine ambulantza te-o stropshit dumnezo, poti sa ai cosciugu pregatit. imi aduc aminte cind nu stateam chiar in boschetii boschetilor, ci pe matei basarab cum faceam in unele dup-amieze de vis norocoase aproape o ora cu masina din partea cealalta a orasului. am facut si o ora jumate intr-o iarna si nu era zapada, doar vreo 140 de milioane de masini. pe jos as fi facut 50 de minute. superb oras :first:

#274
marshall_balance

marshall_balance

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 11.08.2008
Nu inteleg ce vrei sa spui. Daca Calea Aradului e boscheti, atunci toate caile din oras sunt (amintim doar Calea Sagului, Calea Torontalului, Calea Circumvalatiunii, Calea Lipovei, Calea Buziasului) si iaca am acoperit aproape toate cartierele din oras in afara de centru. Deci mersi de informatii, poti sa dai mana cu colegul AMDG!

PS. De cand e centura deschisa si au pus si semafoare la Dacia Service, dupa Miresei, spre Mall, sa stii ca nu mai e aglomerat deloc, stau maxim 1 data la semaforul de la Miresei, deci argumentele tale sunt expirate!

View PostMosotti, on 5th August 2010, 21:49, said:

la 200 de metri de calea aradului e la 200 de metri de "in boscheti" :lol:

Chiar si pe principiul asta, eu tot nu stau in boscheti, ci la 200 m de ei. Mersi :coolspeak:

Edited by marshall_balance, 06 August 2010 - 08:46.


#275
dalvdalv

dalvdalv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.07.2007

View PostAMDG, on 18th July 2010, 17:29, said:

La fel se lauda si proiectul Citadinia de langa Aradului - problema e cum vor reusi  sa vanda cand o casa noua corect construita de 85 mp se vinde la circa 60.000 EUR - blocurile la periferie combina dezavantajele unei case periferice cu lipsa de autonomie a unei locuinte la bloc, in conditiile in care exista spatiu pentru construirea de n locuinte similare. In opinia mea ori construiesti casa periferica ori cumperi apartament central - ofertele astea sunt niste strutocamile.

Citadinia....?!?!??!? esti sigur.

Eu am apartament la Banu Construct 2 si in fata ferestrelor mele e proiectul "Citadinia". Nu au cum sa se laude pentru ca anul trecut in iulie constructorul le-a luat macaraua. Apoi, anul asta (2010) constructorul a venit dupa ultimele lucruri ramase pe saniter: ceva schela, fier beton, popi, etc.

Au ramas doar niste caine care ma omoara noaptea cu latratul....

Prin urmare, repet, nu au cu ce sa se laude....ca proiectul este de mult timp al bancii.

In rest, luati-va la Banu 2...mie imi place, locuiesc de ceva vreme acolo si e foarte placut.

Cu bine,

View PostMosotti, on 19th July 2010, 14:35, said:

am vazut un apartament la banu, mi se pare ok, singura problema e doua:


1) un lift inuman de handicapat de mic. de fapt scrie pe el 4 persoane, da nu cred ca incap 3. de fapt nu incape 1 persoana bine

2) vederea, care bate catre un cimp cu balarii, mai bine batea catre interior, macar vedeai copii care isi crapa capetele si urla

in rest, parcare subterana cu lift (handicapat) etc



pe de alta parte, daca stai in boscheti si vrei sa iesi "in oras" la o bere, treci fix prin pasii aia, in plus nu poti sa bei nimic sau iei un taxi  :rolleyes:

Nu stiu despre ce lift vorbesti tu, dar eu am ap. la Banu si:

1. Liftul este de 8 (persoane), si nu de 4 (patru) - daca vrei poti veni sa-l vezi (din nou). De fapt...toti sunteti bineveniti.  

2. Eu mi-am ales vedere catre sud (balarii), pentru ca nu vroiam sa aud cand mi-era lumea mai draga - a se citi "somn" - copiii urland si batandu-se - aici sunt de acord cu Mosotti.

3. Liftul este normal, de 8 persoane.

View PostMosotti, on 5th August 2010, 21:49, said:

calea aradului e in boscheti. la 200 de metri de calea aradului e la 200 de metri de "in boscheti" :lol:

si inca sint si boschetii gresiti. daca de exemplu faci un preinfarct sau nevasta gravida lesina, pai pina vine ambulantza te-o stropshit dumnezo, poti sa ai cosciugu pregatit. imi aduc aminte cind nu stateam chiar in boschetii boschetilor, ci pe matei basarab cum faceam in unele dup-amieze de vis norocoase aproape o ora cu masina din partea cealalta a orasului. am facut si o ora jumate intr-o iarna si nu era zapada, doar vreo 140 de milioane de masini. pe jos as fi facut 50 de minute. superb oras :first:

Sa stii ca si eu stau la Banu Construct 2 - la 400 m de Calea Aradului - si nu e in boscheti. Mai mult, e foarte bun amplasamentul.

Daca nevasta gravida lesina....e nasol in orice parte a orasului ai sta. Da' noi, in boscheti, la 200 - 400 m de Calea Aradului ne aflam la 400 m de noul Spital "ATHENA", care, am inteles, functioneaza ca maternitate. Prin urmare, exemplul este gresit ales....

Cum o dai....tot proiectele din nordul orasului sunt cele mai bune.... :thumbup:

#276
marshall_balance

marshall_balance

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 11.08.2008
Oricum, nu inteleg care e legatura dintre traficul din diferitele zone ale orasului si "Boschetii", daca in functie de asta clasifici un loc ca fiind boscheti e clar, nu poti sa fii decat frustrat!

#277
cipilica26

cipilica26

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 30.10.2010
Salut,

Ce stiti de un dezvoltator ce construieste pe Lidia langa Romhel.
M-am intalnit cu ei, nu par deloc seriosi cel putin la prima vedere.
Ma refer la :
http://www.romimo.ro...nt-2996954.html
Voi stiti ceva despre ei ?
Eu am citit anuntul si din telefon tipul de la agentia sugera ca este finalizat...cand ajung acolo...totul la gri (aproape).
Diferentele intre anunt si realitate :
1) Exista si apartamente semi-decomandate
2)Cladirea nu are niciun lift, cel putin nu in prezent
3)In prezent apartamentele sunt disponibile NUMAI in varianta semifinisata, dar fara apa, curent, canalizare, gaz.....
4)Locurile de parcare sunt incluse dar nu suficiente pentru toate apartamentele;
5)Nu exista NICIO curte pavata si NICIO poarta de acces actionat electric;
6) Imobil NEFINALIZAT
Voi ati auzit ceva detalii despre acet imobil ?

#278
cipilica26

cipilica26

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 30.10.2010

View Postcipilica26, on 30th October 2010, 18:50, said:

Salut,

Ce stiti de un dezvoltator ce construieste pe Lidia langa Romhel.
M-am intalnit cu ei, nu par deloc seriosi cel putin la prima vedere.
Ma refer la :
http://www.romimo.ro...nt-2996954.html
Voi stiti ceva despre ei ?
Eu am citit anuntul si din telefon tipul de la agentia sugera ca este finalizat...cand ajung acolo...totul la gri (aproape).
Diferentele intre anunt si realitate :
1) Exista si apartamente semi-decomandate
2)Cladirea nu are niciun lift, cel putin nu in prezent
3)In prezent apartamentele sunt disponibile NUMAI in varianta semifinisata, dar fara apa, curent, canalizare, gaz.....
4)Locurile de parcare sunt incluse dar nu suficiente pentru toate apartamentele;
5)Nu exista NICIO curte pavata si NICIO poarta de acces actionat electric;
6) Imobil NEFINALIZAT
Voi ati auzit ceva detalii despre acet imobil ?

Nimeni nimeni nu poate sa-mi raspunda ?
Nu este o activitate prea mare in Banat....nu prea se construieste :)

#279
CryptonWind

CryptonWind

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 12.06.2007

View Postcipilica26, on 13th November 2010, 10:10, said:

Nimeni nimeni nu poate sa-mi raspunda ?
Nu este o activitate prea mare in Banat....nu prea se construieste :)
Am schimbat raspunsul cu unul nou pentru ca am confundat blocul.  :rolleyes:
Oricu am vazut si blocul asta si pot sa spun ca nu mi-am luat apartament in el din motivul impartirii camerelor. Bucataria este foarte mica la apartamentele decomandate.
Baia tot la fel de mica. Cu alte cuvinte impartirea camerelor lasa mult de dorit.

Edited by CryptonWind, 13 November 2010 - 11:56.


#280
marshall_balance

marshall_balance

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 11.08.2008
Unul din plusurile apartamentelor noi este (sau ma rog, ar trebui sa fie) SPATIUL. Adica sa ai loc nene, nu sa stai in cutiile de chibrituri de pe vremea lui Ceausescu, cum sunt majoriatea blocurilor vechi (a se citi MAJORITATEA, adica stiu si eu ca mai sunt exceptii, dar acelea sunt putine). Eu unul nu o sa-mi iau ever locuinta cu camere de 3x3, 3x3.5 (Mda, asta o spun acuma dupa ce stau intr-un apartament destul de mare, deci se poate spune ca sunt subiectiv.

#281
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postmarshall_balance, on 14th December 2010, 15:37, said:

Unul din plusurile apartamentelor noi este (sau ma rog, ar trebui sa fie) SPATIUL.

Si unul din minusuri locatia - cate apartamente noi se afla in zona centrala? In zona periferica oricum casele au o serie de avantaje suplimentare ( si desigur si dezavantaje ).

#282
marshall_balance

marshall_balance

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 11.08.2008
Da' ma lasi cu locatia? Am mai avut discutia asta 2-3 pagini inapoi si vad ca iar ma provoci. Popa nu predica de 2 ori la babe surde, deci ramai tu in centru acolo si lasa-ne pe noi fraierii prin calea Aradului!

#283
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postmarshall_balance, on 20th December 2010, 21:36, said:

Da' ma lasi cu locatia?

Orice om care critica ceva - cum se poate citi mai sus - trebuie sa se pregateasca sa fie criticat . Suntem prin excelenta subiectivi  :hug:

Edited by AMDG, 22 December 2010 - 01:30.


#284
sorincis

sorincis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 15.02.2007

View Postcipilica26, on 13th November 2010, 11:10, said:

Nimeni nimeni nu poate sa-mi raspunda ?
Nu este o activitate prea mare in Banat....nu prea se construieste :)
Niste tzepari....
Am incercat sa cumpar de la ei un ap cu 3 camere.....am stabilit un pret si cand sa semnam au schimbat pretul.
Neseriosi dpdv pret, termen de finalizare,arhitectura bloc.......
Nu recomand situl lor este asta
http://lidiarezidential.ro/

View Postsorincis, on 24th April 2011, 22:36, said:

Niste tzepari....
Am incercat sa cumpar de la ei un ap cu 3 camere.....am stabilit un pret si cand sa semnam au schimbat pretul.
Neseriosi dpdv pret, termen de finalizare,arhitectura bloc.......
Nu recomand situl lor este asta
http://lidiarezidential.ro/


#285
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postsorincis, on 24th April 2011, 22:37, said:

au schimbat pretul.

Si in plus preturile sunt in scadere ...

#286
corneliu79

corneliu79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 01.05.2008
Nimic nou despre ansamblurile rezidentiale noi din Timisoara? A mai cumparat cineva vreun apartament nou in Timisoara in 2011?

#287
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006
Ce parere aveti despre cartierul de case de la Mosnita Noua al celor de la Sedako?

#288
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postandrei_0, on 26th April 2012, 15:39, said:

Ce parere aveti despre cartierul de case de la Mosnita Noua al celor de la Sedako?

Sincer as dori sa se vanda pentru ca sa genereze plusvaloare in oras, insa e discutabila nevoia de vile periferice in epoca in care pretul carburantilor continua sa creasca, iar populatia continua sa scada.

Imi place sa vad si pe aici modele diferite de case la alegere, iar preturile par a fi masiv reduse fata de exuberanta din 2007.
E insa penibil ca nici macar un asemenea cartier lipit de un sat nu are bani pentru drumuri asfaltate. E amuzant ca reteaua de fibra optica nu e ingropata integral.

Si nu in ultimul rand, constat indiferenta la izolarea caselor in timp ce pana si in China se insista cu case pasive/cladiri eficiente energetic, probabil ca sa le faca vanzare in continuare la gazul metan. De ce nu pot oferi acar un model de casa semi-pasiva ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate