Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Ansambluri rezidentiale in Timisoara

- - - - -
  • Please log in to reply
327 replies to this topic

#235
marshall_balance

marshall_balance

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 11.08.2008
Chiar imi pare rau de tine emylio. Si eu am fost oarecum tentat sa cumpar de la ei dar nu mi-au placut:
1. Suprafata apartamentelor foarte mica (unul de 2 camere acolo e cu 2-3 mp mai mare decat al meu cu o camera)
2. Locatia - acolo fiecare membru al familiei trebuie sa aiba masina, altfel esti mort
3. Prin Iunie-Iulie '09 am fost pana acolo si nu mi-au placut deloc blocurile cum aratau

Oricum, imi amintesc ca mi-a spus un functionar de la o banca vara trecuta ca aia sunt cam in faliment...deci se cam stia de pe atunci

Ma miram eu de epoks ca aveau un site foarte fain facut, totul era minunat, dar cand mergeai la fata locului nu semana nimic din realitate cu site-ul (Acum am realizat de ce - ei fiind firma de calculatoare)

Intrebare: Acolo in blocurile alea nu sta nimeni? Parca din ce stiam corpul A era terminat, nu? Sunt in paragina amandoua corpurile?

Sper sa puteti sa va recuperati banii!

Edited by marshall_balance, 22 March 2010 - 13:06.


#236
marshall_balance

marshall_balance

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 11.08.2008
Ati vazut ca domnii de la EPOKS inca baga anunturi ca vand apartamente?

http://www.publi24.r...6d727a6a65.html

Foarte tare!

#237
emylio_6764

emylio_6764

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 27.10.2008

View Postmarshall_balance, on 22nd March 2010, 14:06, said:

Chiar imi pare rau de tine emylio. Si eu am fost oarecum tentat sa cumpar de la ei dar nu mi-au placut:
1. Suprafata apartamentelor foarte mica (unul de 2 camere acolo e cu 2-3 mp mai mare decat al meu cu o camera)
2. Locatia - acolo fiecare membru al familiei trebuie sa aiba masina, altfel esti mort
3. Prin Iunie-Iulie '09 am fost pana acolo si nu mi-au placut deloc blocurile cum aratau

Oricum, imi amintesc ca mi-a spus un functionar de la o banca vara trecuta ca aia sunt cam in faliment...deci se cam stia de pe atunci

Ma miram eu de epoks ca aveau un site foarte fain facut, totul era minunat, dar cand mergeai la fata locului nu semana nimic din realitate cu site-ul (Acum am realizat de ce - ei fiind firma de calculatoare)

Intrebare: Acolo in blocurile alea nu sta nimeni? Parca din ce stiam corpul A era terminat, nu? Sunt in paragina amandoua corpurile?

Sper sa puteti sa va recuperati banii!


nu sunt singur in situatia asta, mai sunt o gramada, chestia e ca nu ne dam seama nici acum cum au reusit sa ne prosteasca in halul asta!!

un vecin spunea, ca reclama multa, pretul mic, si asa au atras cat mai multa lume!! oricum, toate acestea se vor intoarce impotriva lor... inca nu sunt in faliment!.. deci se va face ceva;)
au cumparat o firma de calculatoare pe care au transformato in imobiliare... doua domenii foarte diferite!! in fine, pentru cei care au prb cu ap noi cumparate, nu neaparat de la epoks, (acum vinde sub denumirea de Flower Residence) un blog in care va puteti spune si voi parerile http://www.fraudaimo...arsit-de-epoka/

#238
CryptonWind

CryptonWind

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 12.06.2007
Va salut!

Am fost in cateva locuri in Timisoara dar mi-a sarit basca la ce preturi sunt. Apartament cu 3 camere - 80-100 mii Euro? Pai la banii astia stau in chirie toata viata si ma si pot muta daca ma supara vecinii. :))

As dori sa cumpar si eu un apartament cu programul asta Prima Casa... deci banii sunt cam in jur de 60-70 mii de euro...
Ce recomandari aveti la banii astia pentru Timisoara? M-ar interesa un apartament cu 3 camere... sau chiar 2 dar sa fie deosebit.

Multumesc anticipat,
Dragos Bogdan

#239
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postmarshall_balance, on 5th November 2009, 13:37, said:

Eu mi-am luat apartamentu' si sunt foarte multumit. Finisaje de calitate, fara nici o problema cu ipoteci, terenuri, etc, firma serioasa.

Problema cu acest gen de locuinte e valoarea de oportunitate - oricand cineva poate construi ceva cu un raport calitate/pret mai bun, spre deosebire de locatiile centrale unde spatiul e deja ocupat.

#240
marshall_balance

marshall_balance

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 11.08.2008
A trecut 1 an si n-a construit nimeni inca. Doar Sedako s-au mai apucat de inca un bloc la ~ aceleasi preturi. Dupa cum sta piata imobiliara acum, nici nu prea cred ca repede o sa se construiasca ceva. In spatele blocului meu stau vreo 6 blocuri ale Timcon-ului terminate, goale, ca nu se vand.

Si sincer, si daca peste ceva timp ar construi si vinde cineva mai ieftin, asta e, pe mine nu ma afecteaza. La momentul cand am cumparat eu, am dat 1050 pe mp UTIL, deci cel mai bun pret posibil la momentul respectiv. Nu am luat apartamentu' ca sa fac specula, ci ca sa stau in el, asadar nu-mi pare rau deloc!

#241
emylio_6764

emylio_6764

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 27.10.2008
si cei de la Epoks au inceput lucrarile la un nou bloc, dar va vinde sub alta denumire!!.. sub Epoks nu mai are nici o sansa, ca nu mai vinde nimik!!
deci inca nu a terminat klumea cele doua blocuri, dar teparul se apuca sa mai construiasca alt bloc!!..        

....dati un search pe google la Epoks-prima casa, sa vedeti ce gasiti!

#242
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postmarshall_balance, on 4th May 2010, 16:51, said:

deci cel mai bun pret posibil la momentul respectiv.

Nu ma refeream la pret - pe marginea acestui subiect s-ar putea discuta mult de tot - ci la locatie. Fie ca e vorba de o casa sau un bloc periferic - locatia e cea care impune un stil de viata diferit fata de o persoana ce sta in zona centrala de exemplu intr-un bloc de caramida in zona Medicina/Tipografilor/Baile Neptun samd

#243
marshall_balance

marshall_balance

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 11.08.2008

View PostAMDG, on 2nd May 2010, 12:26, said:

valoarea de oportunitate - oricand cineva poate construi ceva cu un raport calitate/pret mai bun


View PostAMDG, on 5th May 2010, 22:35, said:

Nu ma refeream la pret - pe marginea acestui subiect s-ar putea discuta mult de tot - ci la locatie. Fie ca e vorba de o casa sau un bloc periferic - locatia e cea care impune un stil de viata diferit

Te contrazici, din primul post chiar asta reiese, ca te refereai la pret.

Oricum, inteleg ca tu esti pe conceptul "Sa fiu in buricu' targului". Eu NU!. Chiar imi place zona, e liniste, nu-s nici la 5m de Calea Aradului sa ma deranjeze tirurile toata ziua, nici in camp nu-s.

Apropo de stil de viata:

Nu stiu cum de nu m-am gandit sa-mi iau si eu in centru/tipografilor/etc, sa n-am loc de parcare niciodata sau daca prin noroc gasesc unul la 5 min de mers pe jos de casa, sa platesc telpark si sa-mi las masina sub copaci sa mi se usureze pasarile pe ea sa-mi manance vopseaua, iar in drum spre casa sa trec ori pe langa adolescenti plini de hormoni si tupeu, "baietii de cartier", sau pe langa niste mosi si babe batuti in cap, iar apoi sa ajung intr-o scara de bloc de 30 de ani mirosind a tot mai multe soiuri de resturi si excremente pentru ca in final sa ajung acasa unde sa-mi bata toata lumea in teava ca am scapat o oala pe jos si sa mi se mai sparga cate o teava veche de zeci de ani (daca a mea e inlocuita, probabil a lu' vecinu') sau sa-mi pice tencuiala pe mine, sa platesc ca fraierul intretinere iarna cu milioanele si sa stau tot in frig, ca altfel tre sa-i conving pe toti cei descrisi mai sus sa ma lase sa-mi pun o amarata de centrala proprie.

Asa, mi-am luat ca prostu' apartament nou, intru pe strada si imi parchez masina in parcarea subterana a blocului unde nu mi-o ploua, nu mi-o ninge, nici nu mi se umple de praf, chem liftu' de acolo si urc direct sus unde am liniste, sunt ferit de vecini mosi/babe/orice alt fel de idioti (ca 95% din locatari sunt oameni pana in 35 de ani), nu trebuie sa ma milogesc de nimeni sa ma lase sa-mi trag teava de gaz separat sa-mi pun centrala ca o am deja. Nu am onoarea sa stau in camere-cutiuta de 10 mp, stau intre pereti cu colturile la 90 grade, n-am igrasie si stau toata iarna la 26 grade pe 100 RON pe luna, linistit tot timpul!

Pacat ca nu stau in miezu' orasului...sa am si eu un stil de viata diferit!

Edited by marshall_balance, 10 May 2010 - 12:33.


#244
emylio_6764

emylio_6764

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 27.10.2008

View Postmarshall_balance, on 10th May 2010, 13:09, said:

Te contrazici, din primul post chiar asta reiese, ca te refereai la pret.

Oricum, inteleg ca tu esti pe conceptul "Sa fiu in buricu' targului". Eu NU!. Chiar imi place zona, e liniste, nu-s nici la 5m de Calea Aradului sa ma deranjeze tirurile toata ziua, nici in camp nu-s.

Apropo de stil de viata:

Nu stiu cum de nu m-am gandit sa-mi iau si eu in centru/tipografilor/etc, sa n-am loc de parcare niciodata sau daca prin noroc gasesc unul la 5 min de mers pe jos de casa, sa platesc telpark si sa-mi las masina sub copaci sa mi se usureze pasarile pe ea sa-mi manance vopseaua, iar in drum spre casa sa trec ori pe langa adolescenti plini de hormoni si tupeu, "baietii de cartier", sau pe langa niste mosi si babe batuti in cap, iar apoi sa ajung intr-o scara de bloc de 30 de ani mirosind a tot mai multe soiuri de resturi si excremente pentru ca in final sa ajung acasa unde sa-mi bata toata lumea in teava ca am scapat o oala pe jos si sa mi se mai sparga cate o teava veche de zeci de ani (daca a mea e inlocuita, probabil a lu' vecinu') sau sa-mi pice tencuiala pe mine, sa platesc ca fraierul intretinere iarna cu milioanele si sa stau tot in frig, ca altfel tre sa-i conving pe toti cei descrisi mai sus sa ma lase sa-mi pun o amarata de centrala proprie.

Asa, mi-am luat ca prostu' apartament nou, intru pe strada si imi parchez masina parcarea subterana a blocului unde nu mi-o ploua, nu mi-o ninge, nici nu mi se umple de praf, chem liftu' de acolo si urc direct sus unde am liniste, sunt ferit de vecini mosi/babe/orice alt fel de idioti, nu trebuie sa ma milogesc de nimeni sa ma lase sa-mi trag teava de gaz separat sa-mi pun centrala ca o am deja, si stau linistit si-mi vad de treaba...

Pacat ca nu stau in miezu' orasului...sa am si eu un stil de viata diferit!


,,marshall_balance” ai perfecta dreptate!!

#245
rockx16

rockx16

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.05.2010
Evitati blocurile Sedako, calitate slaba la ce preturi au. Pe scurt: parchet de cea mai slaba calitate, se zgaraie si daca dai cu aspiratorul ( pentru carcotasi am aspirator scump care nu zgarie) se umfla parchetul, plintele sunt dezlipite, gresia e prinsa, dar mai sunt placi care stau in aer, peretii crapa, ca e bloc nou, e normal (partea cu pereti crapati era in pret, da aer de cladire veche, nobiliara). Sincer regret clipa in care am semnat contractul. Sigur erau si oferte mai bune. Si firma NGF e serioasa, "maxim, am spus".
Si cand le spui de vreo problema, inainte fac o comisie si dupa 1 saptamana zic ca e normal, e bloc nou. Sper sa nu vina vre-un cutremur.

#246
marshall_balance

marshall_balance

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 11.08.2008
@rockx16 - Ori te-a suparat vreunu' de la Sedako si vrei sa le faci reclama proasta, ori nu stam in acelasi bloc. Nu am nici una dintre problemele descrise de tine si nici nu am auzit la altcineva.

Si inca ceva, spune-mi te rog 1 (UNA) oferta mai buna? (Raport calitate/pret si raport pret/mp)

#247
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,761
  • Înscris: 13.10.2003
Interesant este ca a aparut anuntul respectiv si pe publitim online:

,,Evitati apartamentele Sedako
Veti avea surprize, incepand cu: pereti care crapa, gresie lipita prost si parchet de cea mai slaba calitatea cu plinte care se dezlipesc. Intrebati pe cineva care a cumparat deja. ''

http://www.publi24.r...62707d6e63.html
http://www.romimo.ro...nt-2373805.html

Omul e suparat, fie ca zice adevarul, fie ca denigreaza.
De ce nu merge la OPC, eventual sa-si ia un avocat si sa-i dea in judecata?
Posibil sa aiba nevoie oricum, daca se sesizeaza cei de la Sedako...

Edited by radumiki, 12 May 2010 - 16:06.


#248
marshall_balance

marshall_balance

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 11.08.2008
De la cineva care si-a facut contul cu 10 minute inainte de a posta pe topicul asta...nu vreau sa generalizez, dar ce sa te astepti...

#249
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,761
  • Înscris: 13.10.2003

View Postmarshall_balance, on 12th May 2010, 17:20, said:

De la cineva care si-a facut contul cu 10 minute inainte de a posta pe topicul asta...nu vreau sa generalizez, dar ce sa te astepti...

din ce vad io, Sedako cheltuie o gramada de bani  pe reclame in ziare, banere stradale, etc.
sa vina cineva si sa te denigreze iti aduce clar prejudicii, stii cum merge vorba...
Potential client:
-,,am auzit (citit) nici nu mai siu unde ca alea de la Sedako n-ar fi OK, hai sa cautam in alta parte...''

daca omul nu are dreptate, ce mare branza sa-l gaseasca si sa-i puna pe avocati (sunt convins ca Sedako are) sa discute cu el?  :rolleyes:
daca nu fac asta, inseamna (poate) ca e ceva sambure de adevar in toata treaba.
asa gandesc eu. :peacefingers:

#250
marshall_balance

marshall_balance

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 11.08.2008
Ca sa-l gaseasca tre' sa vrea adminii siteurilor respective si poate si al forumului asta sa le dea IP-urile, ceea ce nu stiu daca se va intampla. In mod normal ar trebui sa le dea, dar cine stie. In fine, treaba lor.

Ca sa aiba si dovezi, persoana respectiva ar trebui macar sa spuna la ce apartament locuieste, ca as merge pana acolo sa vad ce probleme are cu apartamentul. Dar pun pariu ca nu o sa spuna la ce apartament, pt ca nu sta in blocul asta. Oricum astept, sa ne zica daca are cohones!

#251
marshall_balance

marshall_balance

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 11.08.2008
Halal credibilitate si seriozitate la acest user. A aruncat bomba, si de atunci sta ascuns. Macar de o facea pana la capat, dar asa, il vezi de la o posta ca doar a vrut sa faca flame si reclama negativa.

#252
jazzman_

jazzman_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 04.10.2006
salutare timisoreni,

am avut rabdarea sa citesc in 2-3 zile la lucru printre alte treburi intreg topicul, fiind interesat de situatia imobiliarelor noi. si eu ma gandesc sa cumpar, ma casatoresc in august, dupa care as vrea sa ma bag in ceva program prima casa sau ceva de genul (nu m-am documentat inca, deocamdata ce stiu e din auzite, abia acum am inceput sa citesc pe ici colo).

in primul rand va multumesc pentru contributia la acest topic (inclusiv celor care vorbeau bazaconii si tampenii), mi-am dat seama ca nu-i de luat usor toata treaba asta si aproape ca-s mai multe tzepe si probleme decat proiecte serioase.. incredibil.

in al doilea, as intreba ce mai stiti, cum ati proceda in contextul de azi, pentru un apartament 2-3 camere, bloc nou. catre ce v-ati orienta?

ar mai fi o intrebare: pana as reusi cu prima casa sau as prinde apartament, trebuie sa stau in chirie. momentan stau in chirie, 2 camere, 200eur/luna cu un var, de vreo 3 ani tot acolo, casatorindu-ma trebuie sa caut altceva. nu exista ceva programe/oferte d-ale constructorilor prin care sa poti inchiria imobile cu drept de cumparare ulterior si discount proportional cu perioada de chirie? ceva de genu chirii care se pot transforma in rate platite in avans la apartament.. am auzit de chestia asta in alte localitati daca nu gresesc, nu stiu daca in timisoara exista asemenea facilitati. voi stiti ceva? n-ar avea sens, daca as gasi un apartament sa-mi placa, pana rezolv cu prima casa, bani, rate, etc, sa stau cateva luni / un an pe altundeva, daca pot sa inchiriez viitorul apartament. intrebarea e daca se poate si cine ofera..

multumesc, sper sa mai fie oameni activi pe aici :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate