Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Ansambluri rezidentiale in Timisoara

- - - - -
  • Please log in to reply
327 replies to this topic

#1
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007
Sa incepem prin a le enumera ( lista e evident incompleta ), apoi putem sa aducem fiecare detalii

Avem urmatoarele proiecte in derulare

Sinergy EST - mai multe blocuri , acum e in constructie The Ring

Banu Construct - un singur complex in constructie - calitate mai slaba decat la altele .

MB Werk - complex Stuparilor , cred ca e deja vandut de mult .

plus in viitorul apropiat mall-ul Tiriac de la abator va contine si locuinte , plus alte investitii ce se vor concretiza undeva prin 2009 cica .

#2
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Timisoara fiind doar o comuna mai mare, putem vedea incetul cu incetul cum incepe lumea sa isi ia teren la marginea "satului" si sa isi faca casa in regie proprie... fara ansambluri. ;)

#3
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 AlexIP, on Jul 9 2007, 20:34, said:

Timisoara fiind doar o comuna mai mare, putem vedea incetul cu incetul cum incepe lumea sa isi ia teren la marginea "satului" si sa isi faca casa in regie proprie... fara ansambluri. ;)

Ei as , sunt si ansambluri la periferie - complexul Palladio de exemplu :)

#4
mihaela miha

mihaela miha

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 14.07.2007
...in cautare de apartament cu 2 camere am vizitat cam tot ce inseamna santier nou in Timisoara. Nu ma pot hazarda in a face un clasament pentru ca apartamente gata finisate am vazut doar la Banuconstruct. Ce am vazut imi place si as cumpara.... problema este ca ei nu mai au decat apartamente cu  3 si 4 camere asa ca nu-mi ramane decat sa astept informatii pentru noul lor proiect ; la Synergi - Ring preturile au sarit in aer iar de Tender nu te poti  apropia...in ceilati mici constructori nu am incredere ... :huh:

#5
dalvdalv

dalvdalv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.07.2007
salutare!

Mai, bun forumu' asta! Si eu vreau sa-mi iau un ap. nou in Timisoara si nu stiu de la cine!

Am auzit ca Radisson are preturile cele mai mici, dar parca nu stiu...Inca nu au terminat constructie si lucreaza de ceva tip la ea.
La Sinergy, din cate stiu, nu mai au decat in proiect asta nou - Ring. Nu stiu daca termina la anu, ca si la proiectu cel vechi au intarziat cateva luni bune.
La Banu construct, astia nu mai au decat apartamente cu 3 si 4 camere. preturile sunt destul de ok, baietii le zic cu TVA, dar au as vrea un ap. cu 2 camere si ei nu mai au.
La tender - may, sunt cam scumpe si se termina prin 2009 - 2010 - cam tarziu.

Poate ma ajuta cineva....

PS. AMDG - De ce zici ca la Banu e calitate mai slaba? ce nu fac bine?

DALV

#6
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 dalvdalv, on Jul 16 2007, 09:54, said:

PS. AMDG - De ce zici ca la Banu e calitate mai slaba? ce nu fac bine?

DALV

Uita-te la materialele folosite - erau mentionate in anexa la contract ce era postata pe site .

#7
mihaela miha

mihaela miha

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 14.07.2007
cunoasteti si alte ansambluri noi? apartamente cu preturi mai "cumsecade"....

#8
dalvdalv

dalvdalv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.07.2007

 AMDG, on Jul 16 2007, 20:45, said:

Uita-te la materialele folosite - erau mentionate in anexa la contract ce era postata pe site .


salut!

Asa este! In anexa lor scrie ca obiectele sanitare sunt din import! Dar stii ceva? Am cautat peste tot si scrie la fel.... asa ca....

Eu am crezut ca ai fost pe la ei si ai vazut finisajele si de aceea ai spus ca sunt slabi la finisaje. Tu vorbeai de ce-i pe net, in schimb...

Pai, io inca mai caut....am fost intre tip si pe la ei.....au terminat 2 scari, doua o sa fie gata peste 3 saptamani....dar nu mai au decat cu 3 si 4 camere.

la radisson.....astia nu cred ca termina deceniul asta.
la sinergy mai au si cu 2 camere. Intre tip se pare ca le-au ieftinit...ma rog, nu mai intra in pret o parcare.... :)
Iar la tender nu te lipesti, cum zicea cineva pe forum.....

In rest, va anunt unde ma voi hotari.

Cu bine!

#9
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 dalvdalv, on Jul 17 2007, 09:51, said:

salut!

Asa este! In anexa lor scrie ca obiectele sanitare sunt din import! Dar stii ceva? Am cautat peste tot si scrie la fel.... asa ca....

Eu am crezut ca ai fost pe la ei si ai vazut finisajele si de aceea ai spus ca sunt slabi la finisaje. Tu vorbeai de ce-i pe net, in schimb...

Pai, io inca mai caut....am fost intre tip si pe la ei.....au terminat 2 scari, doua o sa fie gata peste 3 saptamani....dar nu mai au decat cu 3 si 4 camere.

la radisson.....astia nu cred ca termina deceniul asta.
la sinergy mai au si cu 2 camere. Intre tip se pare ca le-au ieftinit...ma rog, nu mai intra in pret o parcare.... :)
Iar la tender nu te lipesti, cum zicea cineva pe forum.....

In rest, va anunt unde ma voi hotari.

Cu bine!

Nu ma refer la obiecte sanitare , ma refer la materialul de constructie al blocului - tipul folosit . Cred ca esti de acord ca Porothermul de 38 cm nu e similar BCA-ului de 25 . Finisajele le poti reface din an in an daca vrei :)

Cand o sa se construiasca primele blocuri - de exemplu pe spatiul gol din Circumvalatiunii - langa Kaufland - complexul - the Ring - si tot felul de blocuri de la periferie nu o sa mai fie brusc asa de interesante .

#10
marganadina

marganadina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.05.2007
Si eu sunt interesata de achizitia unui astfel de apartament si am mai aflat cate ceva, cum ar fi faptul ca cei de la Radisson sunt niste neseriosi, desi au preturile cele mai mici, nu va aruncati cu capul inainte, scopul lor nu este sa termine constructiile, ci doar sa ia niste bani si apoi sa vanda terenul cu pret mai mare decat l-au achizitionat. Intr-adevar in contract este stipulat faptul ca daca nu termina constructia iti returneaza banii dar patronul fiind un avocat a reusit sa apeleze la niste tertipuri si nu iti da banii imediat ci cu taraita cum se spune. Nu va incurcati cu ei. Parerea mea!

#11
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 marganadina, on Jul 17 2007, 12:20, said:

Si eu sunt interesata de achizitia unui astfel de apartament si am mai aflat cate ceva, cum ar fi faptul ca cei de la Radisson sunt niste neseriosi, desi au preturile cele mai mici, nu va aruncati cu capul inainte, scopul lor nu este sa termine constructiile, ci doar sa ia niste bani si apoi sa vanda terenul cu pret mai mare decat l-au achizitionat. Intr-adevar in contract este stipulat faptul ca daca nu termina constructia iti returneaza banii dar patronul fiind un avocat a reusit sa apeleze la niste tertipuri si nu iti da banii imediat ci cu taraita cum se spune. Nu va incurcati cu ei. Parerea mea!

Se stie deja de ani buni ca Radisson e o mare pacaleala . Piata va fi interesanta abia din 2009-2010 , pana atunci singura solutie par a fi blocurile din caramida - traditionale , avand in vedere ca in zona centrala devalorizarile viitoare vor fi minime .

#12
dalvdalv

dalvdalv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.07.2007

 AMDG, on Jul 17 2007, 10:03, said:

Nu ma refer la obiecte sanitare , ma refer la materialul de constructie al blocului - tipul folosit . Cred ca esti de acord ca Porothermul de 38 cm nu e similar BCA-ului de 25 . Finisajele le poti reface din an in an daca vrei :)

Cand o sa se construiasca primele blocuri - de exemplu pe spatiul gol din Circumvalatiunii - langa Kaufland - complexul - the Ring - si tot felul de blocuri de la periferie nu o sa mai fie brusc asa de interesante .

Da, porotherm-ul de 38 e mai bun decat BCA-ul de 25. Dar, tu vorbesti de Lungimea de 38, in schimb 25 cm la BCA reprezinta latimea. vezi: www.wienerberger.ro

Si, cu siguranta, toti vor pune caramida porptherm pe lungime, nu pe latime, din considerente de ordin economic! ;)
Prin urmare, latimea de 22 a porotherm-ului este la fel de buna cu latimea de 25 a BCA-ului.

Noroc!

#13
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 dalvdalv, on Jul 17 2007, 14:44, said:

Si, cu siguranta, toti vor pune caramida porptherm pe lungime, nu pe latime, din considerente de ordin economic! ;)
Prin urmare, latimea de 22 a porotherm-ului este la fel de buna cu latimea de 25 a BCA-ului.

Noroc!

Sunt foarte curios cate case sau asociatii de locatari serioase ( sunt destule blocuri noi prin Balcescu ) au porothermul pus pe lungime :)

E amuzant sa vezi ca oamenii se inghesuie sa ia blocuri noi la periferie ce ofera o izolatie similara unui apartament aflat in mijlocul unui bloc de caramida , ce poate fi pe Loga mai degraba decat la kilomentri distanta .

Asa daca tot vrei blocuri in departari , complexul Palladio de la Dumbravita te asteapta - si e si mai bine finisat decat la Banu Construct.

#14
dalvdalv

dalvdalv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.07.2007

 AMDG, on Jul 17 2007, 14:58, said:

Sunt foarte curios cate case sau asociatii de locatari serioase ( sunt destule blocuri noi prin Balcescu ) au porothermul pus pe lungime :)

E amuzant sa vezi ca oamenii se inghesuie sa ia blocuri noi la periferie ce ofera o izolatie similara unui apartament aflat in mijlocul unui bloc de caramida , ce poate fi pe Loga mai degraba decat la kilomentri distanta .

Asa daca tot vrei blocuri in departari , complexul Palladio de la Dumbravita te asteapta - si e si mai bine finisat decat la Banu Construct.

complexul Palladio.....au ceva www., sau ceva de unde sa iau ceva informatii...

#15
mihaela miha

mihaela miha

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 14.07.2007
paladio?  este prima oara cand aud de acest nume.....
un  site..... , o poveste scurta  despre oamenii care au afacerea asta - :unsure: ?
cand dai un sac de bani ca avans si vrei sa te inhami la un credit pe 25 de ani este bine sa te intrebi si cine sta in spatele constructiei...

#16
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 mihaela miha, on Jul 17 2007, 16:20, said:

paladio?  este prima oara cand aud de acest nume.....
un  site..... , o poveste scurta  despre oamenii care au afacerea asta - :unsure: ?
cand dai un sac de bani ca avans si vrei sa te inhami la un credit pe 25 de ani este bine sa te intrebi si cine sta in spatele constructiei...

Apartamentele sunt deja gata - 70.000 eur 2 camere si 90.000 EUR 3 camere - e plin netul de anunturi . Poti sa te duci sa le vezi cu ochii tai :)

#17
dalvdalv

dalvdalv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.07.2007

 AMDG, on Jul 18 2007, 05:57, said:

Apartamentele sunt deja gata - 70.000 eur 2 camere si 90.000 EUR 3 camere - e plin netul de anunturi . Poti sa te duci sa le vezi cu ochii tai :)


La Palladio preturile sunt cu tva sau fara?

Deja gata si nu sunt achizitionate? de obicei ap. astea noi se cumpara inainte de a se finaliza....sper sa nu fie ceva suspicios pe acolo.

Am intrat si pe net, si vad ca au pagina in lucru..

Vorbim....

#18
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 dalvdalv, on Jul 18 2007, 12:04, said:

La Palladio preturile sunt cu tva sau fara?

Deja gata si nu sunt achizitionate? de obicei ap. astea noi se cumpara inainte de a se finaliza....sper sa nu fie ceva suspicios pe acolo.

Am intrat si pe net, si vad ca au pagina in lucru..

Vorbim....

Mai uita-te si pe la agentii - sau du-te sa le vezi in persoana :)

Sunt cumparate , dar deja exista o piata secundara .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate