Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Ansambluri rezidentiale in Timisoara

- - - - -
  • Please log in to reply
327 replies to this topic

#307
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,472
  • Înscris: 17.04.2006

View Postdan78rom, on 12 martie 2018 - 17:35, said:

- apartament predat la gri: teoretic se poate, practic n-am auzit vreodata. Poti insa incerca sa negociezi finisaje individuale pentru apartamentul tau, daca e un bloc mai mic, sau un dezvoltator la inceput de drum, care are nevoie de recomandari bune si e dispus sa fie mai maleabil.

Se poate la gri. Dintr-un pret de 88000 la cheie mi-a fost facuta o oferat de 80000 la gri insa trebuie discutat cu fiecare dezvoltator in parte ce intelege fiecare "la gri"
Mie personal imi convine la gri chiar daca totalul la sfarsitul finisajelor e mai mareca pretul la cheie. Il faci dupa placul tau.

#308
mihateo2003

mihateo2003

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.05.2010
Stie cineva ceva de City of Mara, sau alt ansamblu mai in oras? Sunt seriosi? Isi respecta termenele de predare?
Multumesc!

#309
kosmonet

kosmonet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 31.03.2007
Nu aveti incredere in cei de la VIVALIA, apartamente care trebuiau livrate in Decembrie 2017/Ianuarie 2018, s-a facut act aditional cu prelungirea duratei de predare a apartamentului, pana in mai 2018. Nici pana in Semptembire 2018 apartamentul nu a fost predat.
Cand mergi la ei totul e bine si frumos, pana se vad cu banii in cont.
Nu aveti incredere in termenul de livrare spus de cei de la VIVALIA. Nu merita sa platiti cu banul jos.
Cu banii luati de la clienti pe un proiect imobiliar se apuca sa construiasca alte proiecte imobiliare, ne-predand la termen celelalte apartamente de la proiectele anterioare.

#310
lucas22010

lucas22010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 31.01.2007
city of mara nu sunt vivalia, sunt 2 dezvoltatori diferiti. eu am avut oferte de la amandoi, oferta de la vivalia era ceva mai buna, city of mara au preturi mari chiar si la plata integral in avans, sau cel putin asa mi s-a parut mie. din vorbe, cica vivalia ar fi ceva mai mai buni calitativ iar city of mara ar fi dezastru la partea de finisaje si de instalatii, la electrice de exemplu pun doar chinezarii, la fel si la celelalte, ce gasesc mai ieftin...
sunt mai multe blocuri care se construiesc pe torontalului, dar la preturi de ~1300eur/mp
ramane de vazut...

Edited by lucas22010, 18 September 2018 - 20:53.


#311
4rings

4rings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 07.04.2008
Salut, de Sun City in Torontalului știți careva ceva ,păreri ?
Multumesc

#312
mihateo2003

mihateo2003

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.05.2010
La preturile actuale pentru locuintele noi, cred ca mai bine iti faci/cumperi casa in apropierea orasului decat sa iti cumperi apartament.

#313
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postmihateo2003, on 01 decembrie 2018 - 15:48, said:

La preturile actuale pentru locuintele noi, cred ca mai bine iti faci/cumperi casa in apropierea orasului decat sa iti cumperi apartament.

Defineste “apropierea orasului”.

#314
lucas22010

lucas22010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 31.01.2007
la Sacalaz sau Sag probabil

#315
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Atunci mai corect era sa spuna colega “ori apartament, ori casa la tara”... cu tot respectul, comparam mere cu pere.

#316
mihateo2003

mihateo2003

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.05.2010

View Postdenky, on 27 decembrie 2018 - 08:41, said:

Atunci mai corect era sa spuna colega “ori apartament, ori casa la tara”... cu tot respectul, comparam mere cu pere.
Da, asa este... Aveti dreptate. Chiar este corect "casa la tara". "Apropierea orasului" era la vreo 15 km...

#317
RazvanBercea

RazvanBercea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 23.06.2018
In afara de Adora Forest unde am fost...si sunt profund dezamagit as dori sfaturi de achizitie/schimb pentru zona nord. Noi evident.

#318
lucas22010

lucas22010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 31.01.2007
Ce te-a dezamăgit?

#319
RazvanBercea

RazvanBercea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 23.06.2018

View Postlucas22010, on 03 mai 2019 - 21:38, said:

Ce te-a dezamăgit?
Finisaj, obiectele sanitare, centrala reparata de 5000 de ori datorita senzorilor de retur si inca a unei componente, departare de centru, plin de caini vagabonzi si vecini care se comporta ca in papusoi.

#320
Eduard7777

Eduard7777

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.05.2019
Salut, locuieste cineva in zona calea urseni la casele insiruite? Am vazut ca sunt destul de promovate si pret ok.

Dar oare cum sunt ele defapt? Ce probleme ati auzit sa fie? Sau chiar sunt ok?

Mersi

#321
VladMagdu

VladMagdu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.05.2008
Salutare!

As vrea sa cumpar un apartament de 2 camere in complex The Ring. Ceva pareri? Sunt ok construite?

Ce au facut dupa ce le-au puscat centralele in 2010? Sta cineva acolo?

Astept raspuns.

Multumesc!

#322
lucas22010

lucas22010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 31.01.2007

 VladMagdu, on 21 iunie 2019 - 20:49, said:

Salutare!

As vrea sa cumpar un apartament de 2 camere in complex The Ring. Ceva pareri? Sunt ok construite?

Ce au facut dupa ce le-au puscat centralele in 2010? Sta cineva acolo?

Astept raspuns.

Multumesc!

e printre primele rezidentiale mai noi construite, pare ca sunt ok. cine sta acolo e relativ multumit, dar stii cum e, gusturile sunt discutabile. mergi, vezi daca-ti place, cumpara. daca nu, sunt multeeeee alternative chiar in zona aia. succes!

Edited by lucas22010, 20 September 2019 - 17:28.


#323
under_line

under_line

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 19.10.2011
Salutare,
aveti cumva informatii despre Consorhogar? Urmeaza sa contruiasca 2 blocuri pe Bulevardul Liviu Rebreanu. Ma intereseaza un apt. cu 2 camere.
Multumesc!

#324
SoPl

SoPl

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.09.2020
Firma ROZELOR SUD INVEST S.R.L, nume constructor Cezar Adrian Pintea, sef de santier Ovidiu Neda, colaboreaza intens/in principal cu CORALES si nu numai. De la CORALES pe zona de sud se ocupa Alexandru Mioc si fratele lui. Mentionez ca Adrian Pintea are mult mai multe firme, cam pentru fiecare ansamblu rezidential.

Adrian Pintea: lipsit de orice ematie pentru cumparator si diplomatie. Se enerveaza repede, are scuze mereu. Spre exemplu pt peretii strambi a zis ca el a primit aprobabrea de la dirigintele de santier si alte terte implicate, din punctul lui de vedere peretii strambi sunt ok atata timp cat sunt aprobati. Orice plangere are o scuza si un motiv, bineinteles acest modiv nu atrage dupa sine asmuarea si raspunderea. Daca m-am plans de lucrurile nefacute pe casa scarii si i-am explicat ca motivele nu sunt plauzible m-a blocat pe whatsapp.

Ovidiu Neda: Persoana de contact, angajatul lui Adrian Pintea pentru tot ceea ce tine de santier. Total depasit de situatie, intodeauna iti va promite ca se face, problema e ca trebuie sa insisti luni de zile sa se intample ceva, iti da numarul de telefon de la subcontractori lor pt a vorbi direct inloc sa rezolve el problemele. Nu va inchipuiti ca acesti subcontractori (electricitate, inslatie termica, termopane, usi) sunt mai ok decat Adrian sau Ovidiu, trebuie sa tragi de ei sa vina si vin cand au chef, repara exact cum au chef si te ameninta ca iti inchid telfonul (vezi descrierea lui Adrian).

CORALES: Representati in cazul meu de Alexandru Mioc, Alexandru este tipic ageantul de vanzari, a vorbit frumos despre finisaje, avantaje, despre Adrian Pintea(vezi mai sus descrierea omului). Cand il sun pe Alex intoadeauna are scuzele pregatite pentru Adrian Pintea, ba ca nu are lucratori, ba ca nu are timp orice numa de rau nu, nu va lasati dusi de nas pt ca adevarul e mult, mult mai trist.

Constructia:
Blocul trebuia terminat in Octombrie 2019, l-au predat in mai 2020, asta dupa ce ne-au tot dus cu zaharelul ca e gata mai repede, nici acum nu stim ce si cand se termina.
Finisaje prost lucrate (sa nu cadesti in capacana ca au lucrat cu o echipa si vor avea una mai buna, ca nu e asa), pereti strabi, lucrari neterminate in aparatemnte si casa scarii, gauri prin preti nefondate.
Iti promit ca rezolva dupa ce platesti aparamentrul si de fapt te rogi de ei si niciodata nu stii daca vor rezolva sau nu, nici acum nu imi e clar cand vor veni sa termine ce au lasat neterminat.
Curatenia la terminarea blocului este de suprafata, nu folosesc produse speciale care sa curete materiale de costructii, inca ramne vopsea lavabila pe parchet, gresie, faianta, geamuri etc.
Echipele cu care lucreaza nu au grija cand lucreaza, spre exemplu cei care au tencuit, pur si simplu au tencuit peste panou de control al caldurii(cazul meu), geamuri, etc, nimic nu a scapat din calea lor, mi-au promis ca vor curata, este exact la fel ca la inceput de an.
Ei predau blocul fara sa fie gata, casa scarii mai are nevoie de imbunatatirii (exemplu: capace lipsa de la panourile de fire de curent/internet, pe langa aceste panouri nu au vopsit etc).
Apramentele la fel predate fara sa fie gata: inca imi lipsesc capacele de la prize, trebuie sa mentionez ca in nici o luna dupa ce a fost terminat apartementul unul din preti s-a decojit, au revenit dupa saptamani de insistente sa il repare, desi reparat a crapat din nou, astept momentul sa se decojeasca iar ca prezinta deja semne.
Becurile pe casa scarii nu sunt toate montate.
Fire trase pe casa scarii, desi trebuia sa existe un plan sa nu se mai vada ca nu e bloc vechi.
Placa de control a caldurii din pardosea s-a ars la prima conecatre la curent, au schimbat-o, dar bineinteles dupa 3 saptamani de batai de cap, de vorbit cu subcontractorul lor.

Astepatrea mea nu e sa vina sa rezolve lucrurile marunte imediat, dar sa iti dea o perioada cand pot sa vina, sa se tina de cuvant. Problema e ca nu au cuvant, total dezorganizati, sa puna mana pe bani si dupa aceea te rogi de ei.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate