Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon
 Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu

La mulți ani @yanni17!
 La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof

Problema card reader Sandisk
 Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...

PC-ul nu booteaza
 

Ansambluri rezidentiale in Timisoara

- - - - -
  • Please log in to reply
327 replies to this topic

#253
marshall_balance

marshall_balance

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 11.08.2008
Daca te apuci acum de treaba, pana in august ar trebui sa fii mutat deja in casa ta, deci sa nu mai stai in chirie. Eu personal n-am auzit despre programe din astea unde sa platesti chirie o perioada iar apoi sa ti se scada din pretul apartamentului in Timisoara. Momentan, din ce stiu eu, ansambluri rezidentiale sunt:

- Sedako - langa The Ring, blocul e in constructie (eu stau in primul bloc Sedako si banuiesc ca ai vazut ce am scris mai sus, nu mai are rost sa ma repet) - http://www.sedako.ro/

- The Ring in Torontalului la iesire - foarte scumpe (58.000 o garsoniera de 36 mp) finisaje ok din ce am auzit, dar in iarna asta cand au fost -20 de grade le-au puscat toate centralele ca le-au pus desteptii pe balcon si nu le-au dat drumul - http://www.imoplaza....e/2-camere.html

- Constructim - Au 3 blocuri exact in spatele blocului meu care stau goale de vreo 2 ani aproape. Mi se pare ca nu vor sa vanda. Cand mi-am luat apartamentul, foarte greu mi-au trimis si ei o oferta care oricum nu mi-a convenit (dupa vreo 3 mailuri insistente din partea mea, etc etc). N-au centrala proprie, ci centrala pe scara - nasol rau.... Tot astia mai au si pe Calea Torontalului la iesire o gramada de blocuri (langa Ring) dar despre alea nu stiu nimic. Nu pun preturi pe net, zici ca totul e mare secret. Ma enerveaza chestiile astea...

- Banu Construct Campina 2 - Am fost anul trecut, am vazut, nu mi-au placut, in biroul reprezentantului care de prezenta blocul era o ditamai crapatura, si altele. Plus ca vreo 2 prieteni mi-au spus ca au vazut si ce-i dincolo de rigips-ul ala fain si e nashpa cica... - http://banuconstruct.ro/

- Mai e prin zona Sagului (pe Liviu Rebreanu) ceva bloc fainut, dar nu stiu nici un site, nimic, mi-a spus doar un prieten care l-a vazut acum 1-2 luni si a zis ca a ramas impresionat.

- In zona Soarelui - Buziasului pe strada Venus parca sunt niste blocuri noi dar nici de astea n-am auzit de bine, cica ar fi plansee crapate, chestii urate

Cam astea ar fi din ce stiu eu. Mergi, vezi, intereseaza-te si alege ce iti place

#254
dualled

dualled

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 29.05.2003
Mai, eu m-am uitat acum pe site la ansamblul The Ring si au oferta la 2 camere cu 60.000 euro cu tot cu TVA si suprafata utila de 53 de metri.

http://www.imoplaza....-timisoara.html

#255
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postdualled, on 13th July 2010, 16:07, said:

Mai, eu m-am uitat acum pe site la ansamblul The Ring

Scump si in afara orasului, in conditiile in care preturile scad. Sa nu mai comentez caloriferul subdimensionat din poze. Next  :rolleyes:

#256
marshall_balance

marshall_balance

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 11.08.2008
Nu mi se pare subdimensionat. In plus, e foarte probabil sa mai aiba inca unul in alta parte a incaperii. Si eu am camera de 33 mp si 2 calorifere mici in ea, si am stat in 26 de grade in iarna.

O chestie nasoala la The Ring e ca au parcare subterana sub toate cele 4 blocuri si sub spatiile dintre ele, deci vreo 1700 de becuri pe acolo din cate am inteles...asadar platesti la curent acolo de te spargi...Totusi, in conditiile astea, la 60k ar fi o oferta de luat in calcul dupa parerea mea.

#257
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postmarshall_balance, on 16th July 2010, 10:17, said:

Nu mi se pare subdimensionat. In plus, e foarte probabil sa mai aiba inca unul in alta parte a incaperii.

Ar trebui sa le echilibreze termic - alte complicatii. La o centrala de apartament - mai ales una in condensare - se renteaza sa ai calorifere supradimensionate, nu subdimensionate.

View Postmarshall_balance, on 16th July 2010, 10:17, said:

Totusi, in conditiile astea, la 60k ar fi o oferta de luat in calcul dupa parerea mea.

In conditiile cand un apartament de 33 mp se vinde la 21.000 EUR, nivel similar de finisare in bloc nou ? Preturile sunt in scadere, si doar naivii mai dau bani grei pe tot felul de constructii la marginea campului unde mai e loc sa faci n ansambluri similare.

Edited by AMDG, 16 July 2010 - 10:20.


#258
jazzman_

jazzman_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 04.10.2006
ce parere aveti de blocul ridicat acolo langa aem? dar de mini-complexul din capatul stradutei, de langa saguaro (sau ce o fi pe acolo)? aveti ceva oferte de la ei, ati auzit ceva?

blocul de langa aem e cu caramida poroterm zid 30cm grosime + izolare daca nu gresesc, m-am uitat putin la el si pare frumos lucrat si la interior. am auzit ca ar iesi pe undeva sub 1000eur/m2 finisat si ofera loc parcare in spate. mie-mi place cat de cat zona, e linistita

#259
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postjazzman_, on 16th July 2010, 16:21, said:

blocul de langa aem e cu caramida poroterm zid 30cm grosime

La fel se lauda si proiectul Citadinia de langa Aradului - problema e cum vor reusi  sa vanda cand o casa noua corect construita de 85 mp se vinde la circa 60.000 EUR - blocurile la periferie combina dezavantajele unei case periferice cu lipsa de autonomie a unei locuinte la bloc, in conditiile in care exista spatiu pentru construirea de n locuinte similare. In opinia mea ori construiesti casa periferica ori cumperi apartament central - ofertele astea sunt niste strutocamile.

#260
marshall_balance

marshall_balance

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 11.08.2008

View PostAMDG, on 16th July 2010, 11:17, said:

Ar trebui sa le echilibreze termic - alte complicatii. La o centrala de apartament - mai ales una in condensare - se renteaza sa ai calorifere supradimensionate, nu subdimensionate.

Nush despre ce vorbesti tu, dar mi se pare ca prea complici treaba. Am zis ca am camera de 33 mp si 2 calorifere cam de 70-80 cm lungime si mi-a fost cald toata iarna. Nu vad de ce mi-ar trebui mai mult. In privinta asta, eu zic sa stai linisit, ca instalatiile au fost proiectate de cineva a.i. sa nu mori de frig iarna.

View PostAMDG, on 18th July 2010, 17:29, said:

In conditiile cand un apartament de 33 mp se vinde la 21.000 EUR, nivel similar de finisare in bloc nou ? Preturile sunt in scadere, si doar naivii mai dau bani grei pe tot felul de constructii la marginea campului unde mai e loc sa faci n ansambluri similare.

Arata-mi tu apartamentul ala. Oricum ar fi, "nivel similar de finisare in bloc nou" e fix pix. Poti sa ai tu toate instalatiile schimbate, ca a lu' vecinu de jos si de sus tot vechi sunt, daca-i crapa lui ai belit-o tot tu. Ca sa nu mai vorbesc de scara blocului, si alte multe chestii pe care le-am descris si pe pagina anterioara.

View PostAMDG, on 18th July 2010, 17:29, said:

La fel se lauda si proiectul Citadinia de langa Aradului - problema e cum vor reusi  sa vanda cand o casa noua corect construita de 85 mp se vinde la circa 60.000 EUR - blocurile la periferie combina dezavantajele unei case periferice cu lipsa de autonomie a unei locuinte la bloc, in conditiile in care exista spatiu pentru construirea de n locuinte similare. In opinia mea ori construiesti casa periferica ori cumperi apartament central - ofertele astea sunt niste strutocamile.

Nu stiu de ce tot bati apa in piua pe chestia cu blocurile din zonele periferice, ca se pot construi altele pe langa, etc, asta chiar este un argument cu valoare 0. Ti-am mai scris intr-un post anterior despre blocurile din miezul orasului si cele de la periferie, si o vreme n-ai mai zis nimic...Treaba ta, stai tu in miezul orasului dar nu repeta o chestie de 3 ori in 4 posturi ca n-are rost, a inteles lumea ideea din prima.

View Postjazzman_, on 16th July 2010, 16:21, said:

ce parere aveti de blocul ridicat acolo langa aem? dar de mini-complexul din capatul stradutei, de langa saguaro (sau ce o fi pe acolo)? aveti ceva oferte de la ei, ati auzit ceva?

blocul de langa aem e cu caramida poroterm zid 30cm grosime + izolare daca nu gresesc, m-am uitat putin la el si pare frumos lucrat si la interior. am auzit ca ar iesi pe undeva sub 1000eur/m2 finisat si ofera loc parcare in spate. mie-mi place cat de cat zona, e linistita

Nu stiu care e blocul de langa AEM, dar despre alea de langa Saguaro am auzit de la cineva ca li s-ar fi crapat planseul la unii in apartament. Nu stiu cat e de adevarat, eu doar am auzit de la un prieten. Oricum, daca e vorba de blocuri gata locuite, cel mai bine ar fi sa mergi in bloc, bati la 2-3 usi si intrebi ce parere au locatarii, daca sunt multumiti de constructie, etc

Edited by marshall_balance, 19 July 2010 - 09:23.


#261
marshall_balance

marshall_balance

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 11.08.2008
Se vad mai jos caloriferele despre care vorbeam

Attached File  blocul_iris_interioare_apartament_11.jpg   82.2K   96 downloads

#262
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postmarshall_balance, on 19th July 2010, 10:28, said:

mi-a fost cald toata iarna.

E vorba de randament ce creste in cazul folosirii unor calorifere supradimensionate cu temperatura relativ scazuta a agentului termic.

View Postmarshall_balance, on 19th July 2010, 10:28, said:

ca a lu' vecinu de jos si de sus tot vechi sunt, daca-i crapa lui ai belit-o tot tu.

Descriam o situatie aferenta unui bloc nou. Iar la blocurile vechi cunosc instalatii bine facute ce au deja zeci de ani fara incidente.

View Postmarshall_balance, on 19th July 2010, 10:28, said:

Treaba ta, stai tu in miezul orasului dar nu repeta o chestie de 3 ori in 4 posturi ca n-are rost, a inteles lumea ideea din prima.

Atata timp cat unii sfatuiesc pe altii sa dea bani grei pe oferte discutabile intr-o piata in scadere ma vad nevoit sa atrag atentia asupra circumstantelor, in rest e dreptul fiecaruia sa faca ce vrea si sa ignore orice opinie ce nu ii convine. Daca cineva sfatuieste lumea sa cumpere o paine cu 10 RON altul poate avertiza ca pretul nu e unul corect. Avand in vedere penuria de spatii locative orice constructie noua e binevenita atata timp cat e competitiva cu restul ofertei.

#263
marshall_balance

marshall_balance

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 11.08.2008

View PostAMDG, on 19th July 2010, 13:28, said:

Atata timp cat unii sfatuiesc pe altii sa dea bani grei pe oferte discutabile intr-o piata in scadere ma vad nevoit sa atrag atentia asupra circumstantelor, in rest e dreptul fiecaruia sa faca ce vrea si sa ignore orice opinie ce nu ii convine. Daca cineva sfatuieste lumea sa cumpere o paine cu 10 RON altul poate avertiza ca pretul nu e unul corect. Avand in vedere penuria de spatii locative orice constructie noua e binevenita atata timp cat e competitiva cu restul ofertei.

Ok, iar dupa parerea ta a da ~ 1000 euro/mp util intr-o constructie noua fata de minim 800 (daca nu 1200 sau mai mult) intr-unul vechi dar intr-o zona oarecum centrala si aglomerata nu se merita...si e ca si cum ai da 10 lei pe o paine... I rest my case!

PS. Aici nu-mi da solutia de a-ti construi casa, ca poate iti permiti sa o faci prin Mosnita, Chisoda, etc, ca IN oras unde se si construiesc blocurile noi tot scump e terenul, inca n-am vazut vile ieftine in oras, poate la sat!

#264
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postmarshall_balance, on 16th July 2010, 09:17, said:

O chestie nasoala la The Ring e ca au parcare subterana sub toate cele 4 blocuri si sub spatiile dintre ele, deci vreo 1700 de becuri pe acolo din cate am inteles...asadar platesti la curent acolo de te spargi...Totusi, in conditiile astea, la 60k ar fi o oferta de luat in calcul dupa parerea mea.
tre sa fie foarte cretini sa aibe 1700 de becuri aprinse non stop, asa ca io ma tem ca au un oarecare sistem destept care sa mai stinga din ele in functie de cine colcaie sau nu pe-acolo

am vazut un apartament la banu, mi se pare ok, singura problema e doua:

1) un lift inuman de handicapat de mic. de fapt scrie pe el 4 persoane, da nu cred ca incap 3. de fapt nu incape 1 persoana bine

2) vederea, care bate catre un cimp cu balarii, mai bine batea catre interior, macar vedeai copii care isi crapa capetele si urla

in rest, parcare subterana cu lift (handicapat) etc

Quote

Nu stiu cum de nu m-am gandit sa-mi iau si eu in centru/tipografilor/etc, sa n-am loc de parcare niciodata sau daca prin noroc gasesc unul la 5 min de mers pe jos de casa, sa platesc telpark si sa-mi las masina sub copaci sa mi se usureze pasarile pe ea sa-mi manance vopseaua

pe de alta parte, daca stai in boscheti si vrei sa iesi "in oras" la o bere, treci fix prin pasii aia, in plus nu poti sa bei nimic sau iei un taxi  :rolleyes:

#265
marshall_balance

marshall_balance

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 11.08.2008

View PostMosotti, on 19th July 2010, 14:35, said:

pe de alta parte, daca stai in boscheti si vrei sa iesi "in oras" la o bere, treci fix prin pasii aia, in plus nu poti sa bei nimic sau iei un taxi  :rolleyes:

Am incercat sa nu-mi iau apartament in boscheti, ci la 200 m de Calea Aradului!  ;)

#266
jazzman_

jazzman_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 04.10.2006
AMDG e amuzant, m-a cam distrat cu parerile lui de-a lungul intregului topic (fara a fi rautacios) :P

AMDG, iti inteleg parerea personala si argumentele privind beneficiile posibile legate de a locui central; ai mei la deva locuiesc central, eu am locuit acolo pe parcursul liceului si stiu ce frumos e sa stai la 3 min de piata, la 3 min de scoala, 5min de primarie, mai putin de 10 de spital si asa mai departe, mers pe jos. dar sincer, nu ma deranjeaza nici pe de parte periferia, ba mai mult, ma incanta ca is la 10 min camp si verdeata si pot sa scap urgent de orasul asta galagios si poluat. tot o parere subiectiva, a mea, e ca imi place soarelui de exemplu, ca ma descurc sa fac 15min cu bitza pana in centru la lucru si ca nu-mi lipseste mall-ul la cateva minute ca nu sunt fan inrait.
iti inteleg parerea, poate pretul de periferie e putin exagerat avand in vedere ca e periferie, DAR: ce decide diferenta de pret centru/periferie? o conceptie ca cel mai tare e sa fii in centru, pe care o agream cand eram mic si cu care incep sa nu mai fiu de acord. ba mai ca m-as duce afara din oras, si de as avea acum energia si rabdarea si banii de intretinere, m-as baga la o casa intr-o zona impadurita pe undeva pe aproape. cu alte cuvinte pentru mine nu valoreaza centrul.

iar legat de a lua apartament vechi doar ca sa fiu in centru, nu sunt deloc de acord cu tine. e drept, sunt multe blocuri noi varza, dar sunt unele destul de bine facute. ai mei, in deva, tocmai se muta din centru undeva mai la periferie intr-un bloc excelent executat, intr-un apartament de peste 100mp utili pe care ei si l-au amenajat cu un unchi foarte bun in asa ceva si in care au bagat bani seriosi dar a iesit o bijuterie. as da apartamentul ala vechi (desi nu e asa vechi si rau blocul) din centrul devei pe asta nou la orice ora

#267
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postmarshall_balance, on 19th July 2010, 14:30, said:

1000 euro/mp util intr-o constructie noua fata de minim 800 (daca nu 1200 sau mai mult) intr-unul vechi dar intr-o zona oarecum centrala si aglomerata

Te asigur ca nu sustin cumpararea de imobile in prezent oriunde ar fi - din cauza ca sunt mult supraevaluate.

View Postjazzman_, on 19th July 2010, 17:27, said:

m-as baga la o casa intr-o zona impadurita pe undeva pe aproape.

Posed si un teren intr-o asemenea zona, insa nu mi-am facut casa. Problema nu sunt utilitatile ci drumurile si facilitatile privind serviciile. Asta nu inseamna ca situatia va ramane asa, insa in prezent ...

View PostMosotti, on 19th July 2010, 14:35, said:

am vazut un apartament la banu, mi se pare ok,

Sunt multe apartamente ok la periferie, problema e ca le fac concurenta casele de dimensiuni mici de la periferie ( se presupune ca si asa ai nevoie de o masina in aceste conditii )

Edited by AMDG, 19 July 2010 - 16:46.


#268
marshall_balance

marshall_balance

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 11.08.2008

View PostAMDG, on 19th July 2010, 17:37, said:

Sunt multe apartamente ok la periferie, problema e ca le fac concurenta casele de dimensiuni mici de la periferie ( se presupune ca si asa ai nevoie de o masina in aceste conditii )

In fata blocului meu (la 200 m deci) e statia de firobus sou, n-am nevoie de masina :P

#269
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postmarshall_balance, on 20th July 2010, 09:47, said:

In fata blocului meu (la 200 m deci) e statia de firobus sou, n-am nevoie de masina :P

Si comunele periurbane vor avea firobus - si pe buna dreptate, unele sunt mai aproape de centru decat extremitatea Caii Sagului.

#270
marshall_balance

marshall_balance

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 11.08.2008

View PostAMDG, on 20th July 2010, 11:21, said:

Si comunele periurbane vor avea firobus - si pe buna dreptate, unele sunt mai aproape de centru decat extremitatea Caii Sagului.

Si se va face linie de tramvai pana la Sag, stim, stim...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate