Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...
 

Toyota Prius

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2130 replies to this topic

#91
andma83

andma83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.01.2009
Tocmai am primit newsletter de la Toyota DE.. se va lansa noul Prius 2010 pe 27 iunie la ei.. :coolspeak: E bestial design-ul si tot ce ofera noul model..

Toyota Prius III interior features & control explained
Toyota Germania - Modelul Prius - Pretul pentru Executive e 28.250EUR

Sunt curios in cati ani o sa scada la jumate, ca sa-l "upgradez" pe cel care-l am acum.. :naughty: Totusi, parca n-are farmec fara MFD modelul 2010.. nu ma incanta atat de mult display-ul acela VFD din bord..

Edited by andma83, 05 June 2009 - 13:04.


#92
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004

 andma83, on 5th June 2009, 14:03, said:

sa-l "upgradez" pe cel care-l am acum.. :naughty: Totusi, parca n-are farmec fara MFD modelul 2010.. nu ma incanta atat de mult display-ul acela VFD din bord..

Te astept sa o "upgradezi" cat mai repede :)  :naughty: .

MFD-ul ala costa foarte mult si din cauza asta au renuntat "gagii" la el , e valabil doar pentru sistemul cu navigatie si CD Changer si pe acela nu va afisa consumul & stuff , doar chestii Infotaiment .

Am sunat azi la Toyo Motor SUD , sa intreb de Prius , o doamna de la vanzari , mi-a specificat ca modelul se va lansa undeva in toamna , nu se cunosc variante de echipare/numarul lor , la noi , doar 1 singur model se vinde . Modelul curent a fost lichidat  din stoc , care o fi fost ala , ca niciodata nu am vazut una de teste pentru mult timp + ca aduceau mai mult la comanda .

PS . sa ii mai lasam si pe alti sa vb de aceasta masina , ca e cam greu un dialog in 2 , pe un forum cu acces public .

#93
shadowolf

shadowolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 09.05.2008

 maktweet, on 5th June 2009, 09:28, said:

@shadowolf
Oare aia din USA or fi dat consumul la suta de mile?... iar astia din Ro, la suta de km?...
Nu stiu, ma intreb si eu... ar fi o varianta.

Poti verifica simplu, selectezi la orice masina ( la care poti face comparatia -adica aceeasi motorizare, etc) si te uiti. NU. In usa sunt mile pe gallon. Si o transformare simpla, in km / l ca sa vezi apoi cati litri la 100 km duce la concluzia : in USA, este EPA, in europa fiecare zice cat vrea muschiul lui . Daca mai pui si conditii din alea, la misto...atunci mai du-te tu si fa gat ca iti iese consumul cu 50% in plus.  :P
Dar sa revenim on-topic, ala a fost un pic exemplu de teapa cand compari cooper cu Prius la consum. In rest...spatiu si celelalte deja nu mai are rost. Avanajul la cooper e ca e mic-mic. Dar asta e si marele dezavantaj, datorita pretului. Ca si pret, sta langa Prius aproape.

#94
andma83

andma83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.01.2009

 connectorxp, on 5th June 2009, 12:10, said:

Camera respectiva se cumpara si separat , fara tot ansamblul IPA , americanii ii zic rear view camera , la noi costa undeva pe la 200 Eur, foarte mult pentru un CCD, o lentila si cateva fire :) .
..........................
Andrei , trebuie sa vad sistemul vocal de la tine , la noi nu se da cu optiunea asta, stiu ca doar cu pachetul carkit vine , tu ai camera de parcare ?, aia simpla , nu cu IPA ? Daca vrei poti pune un kit integrare ipod , e 800 de lei la Toyota , dar daca ai noroc il iei cu 400 de pe net , cu conditia ca scula de la a ta sa aibe mufa toyota standard .
E o porcarie camera aia rear-view, mai bine ma lipsesc de ea. Ma indoiesc ca la noi costa 200EUR.. estimez chiar dublu! :death:
Informativ, am gasit pe eBay in state in salvage de Prius-uri de la 150-200USD in sus, erau unii care cereau chiar si 300USD pe ea. Apoi vine shipping-ul, TVA-ul in tara (te poti intelege cu vanzatorul sa declare valoare mica si sa nu platesti, dar e pe riscul tau).. si deja chiar nu merita.

Legat de kit-ul ala de integrare iPod Toyota, fii atent pe PriusChat ce spun baietii de el: Toyota Prius iPod interface - made by Toyota. Alternativa exista DICE sau VAIS. DICE e mai ieftin si utilizatorii raporteaza ca mai crapa uneori, pare ceva vaporware si costa in jurul la 150USD.. iar VAIS SoundLinQ2 SL2Vi (apasa link-ul de aici pt un review complet, apoi citeste descrierea neaparat) ajunge undeva la 300USD. E bijuterie, stie sa redea prin playlist tot continutul iPod-ului, arata numele pieselor etc.. si are functia de video pe ecranul MFD cand e masina oprita, nu si in timpul mersului. Documentandu-ma pe forumul dedicat Prius, se pare ca au gasit baietii rezolvarea: au dezactivat senzorul de viteza. In link sunt si instructiuni cum se face asta. :coolspeak:

Dezavantaj:
-trebuie sa montezi un buton care sa activeze temporar hack-ul, sau il poti lasa activat mereu
-cand merge masina, te poti uita la filme de la iPod pe MFD, dar NU se mai invart rotile pe MFD in animatia cu incarcarea, pt ca, computerul de bord interpreteaza ca masina sta.. :D Pentru asta se monteaza acel switch.

Nici Ultimate LockPic 3+ nu rezolva problema cu video-ul in timpul miscarii. E un moft pana la urma, nu m-as risca cu asa ceva si cheltuieli in plus. Nici macar sa-mi montez un kit pt iPod. De asta s-a inventat intrarea AUX IN si magazia cu 6CD-uri. :lol:

 connectorxp, on 5th June 2009, 13:19, said:

PS . sa ii mai lasam si pe alti sa vb de aceasta masina , ca e cam greu un dialog in 2 , pe un forum cu acces public .
Mda.. ^_^

Edited by Marius3k, 29 June 2009 - 14:37.


#95
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004

 andma83, on 6th June 2009, 22:15, said:

Dezavantaj:
-trebuie sa montezi un buton care sa activeze temporar hack-ul, sau il poti lasa activat mereu
-cand merge masina, te poti uita la filme de la iPod pe MFD, dar NU se mai invart rotile pe MFD in animatia cu incarcarea, pt ca, computerul de bord interpreteaza ca masina sta.. :D Pentru asta se monteaza acel switch.


Si consumul cum il inregistreaza , ca la Prius , pana nu ating un MPG cu care sa te lauzi la prieteni , nu ai facut nimic .

Eu fara camera nu ma descurc , decat daca deschid usa sau scot capul pe geam , altfel , nu vad de "fundul" ei , cam toate masinile cu smate Kamm au buba asta .

Interfata aia de ipod e super , dar prea scumpa , iar video pe MFD va fi cu surprize , nu vad sa aibe vre-un timp de raspuns sau contrast suficient pentru un film , pentru wii da , dar in rest ... .
'
Decat sa dai pe interfata iPod acei bani poti cumpara de la "ProClip" un suport de ipod , se gasesc si la noi si cu o telecomanda cu butoane , care o tii pe langa volan (costa 50 Euro) si un cablu de calitate Aux , cu doua minijack-uri de 3,5mm care este maxim 10 Euro , rezolvi toate problema .

#96
adizaha

adizaha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,207
  • Înscris: 17.06.2005
eu intentionez sa achizitionez noul prius poate la anul.
am doua masini si daca le vand poate fac un avans consistent ca sa nu mai ramana mult de achitat.

iata ce am inteles eu pana acum dupa un studiu satisfacator pe net:
nu este cea ma economica masina. este insa economica. si sa impresia ca este cea mai economica masina.

noul model este cu mult peste prius II in ceea ce priveste impresia de masina normala

noul model are un desig interior superior chiar si unor masini normale.

este foarte bun pentru oras. nu este la fel de economic la drum lung

performantele sunt si in functie de cat de incarcata este masina

noul model are cateva caracteristici inovatoare. unul dintre ele este ventilarea pe energie solara a habitaclului cand masina este oprita in soare.

#97
andma83

andma83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.01.2009

 adizaha, on 11th June 2009, 11:07, said:

eu intentionez sa achizitionez noul prius poate la anul.
am doua masini si daca le vand poate fac un avans consistent ca sa nu mai ramana mult de achitat.
.....
noul model are cateva caracteristici inovatoare. unul dintre ele este ventilarea pe energie solara a habitaclului cand masina este oprita in soare.

Uite, ce pot sa-ti spun eu ca posesor de Prius gen. II:
1. ia-ti un Prius ca al celor de pe aici (poate gasesti ceva la pretul cu care l-am luat eu si-o sa vezi ca esti mult mai castigat daca profiti de oferta asta). Personal, nu ma impresioneaza pentru 14.000EUR in plus (Prius III, nou) faptul ca masina are motor mai mare, alt design etc.. si de asta nu ar trebui sa pui in discutie nici banii care-i economisesti cu benzina, pt ca, tu practic, ii bagi in masina noua (peste 30.000EUR in configuratia pe care o vrei, cu panouri solare optionale). Asteapta sa se mai devalorizeze si apoi ia-ti-o, dar abia dupa 2-3 ani.. iar atunci asteapta-te la ~18-20.000EUR
2. Lasa bancile in pace.. sunt camatari cu acte in regula. Nu merita sa te incurci cu ei!
3. Caracteristici inovatoare are si Prius II si, pe langa asta, ce zici tu, sunt doar niste mofturi (panou solar - ma indoiesc c-o sa fie disponibil pe piata din Romania, motor 1.8, alt bord, alt design, functii in plus - gen viteza croaziera adaptabila automat, alte materiale in interior etc). Mie nu imi place la Prius III lipsa MFD-ului, pt ca la cel nou, au pus doar un display monocrom cu descarcari in gaze (VFD - Vaccum Fluorescent Display) - ce e o porcarie. Fluor-ul se consuma in cateva zeci de mii de ore de activitate si scade in intensitate, iar display-ul e monocrom.
4. Nu ai sistem de navigatie decat ca optional, pentru vreo 3000EUR in plus, pe langa 30.000EUR cat o sa coste Prius Executive (daca vrei dotarea asta, o gasesti in restul Europei si nu la noi). Panourile panourile solare nu le-am luat in calcul..
5. Mi se pare irelevant diferenta intre un consum afara de 5.5-6 cat ia Priusul, fata de 4.5-5 cat ia un diesel. Trebuie sa stii sa faci diferenta intre review-urile pozitive si cele negative si.. cel mai mult conteaza consumul in oras, unde si un diesel ia 8-10%, iar Prius in jur de 5%. Aici faci economia.. Prius e masina cu destinatie recomandata pentru oras.

Daca-ti iei Prius III, mai bine zi ca-l iei pt tehnologie, pt ca, sigur nu vei face economie cu masina aia de noua! <_<
E foarte frumos si Priusul ce e acum pe piata, nu stiu de ce vrei sa mergi asa departe. La noi va aparea in toamna, iar tu vrei sa-ti iei aceasta masina la anu', eventual cu o parte de bani ca si credit din banca.. de ce? :rolleyes:

Oricum, daca iti permiti sa-ti cumperi masina ca si cum mi-as cumpara eu din salariul meu un telefon mobil ieftin, e alta poveste.. dar tine cont si de ce ti-am zis mai sus, sa nu regreti investitia.. :)

Apropo, Prius nu are sistem de distributie (e pe lant, nu curea) ce sa trebuiasca schimbat, el doar se verifica la una din reviziile de peste 100.000km. Mai multe informatii aici.

Edited by andma83, 11 June 2009 - 11:41.


#98
adizaha

adizaha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,207
  • Înscris: 17.06.2005
pai sa o luam pe bucati ca sa mai animam forumul asta.

1. in primul rand nu stiu care sunt preturile oficiale.
2. in al doilea rand daca nu imi place masina nu o doresc. prius II nu imi place.
3. sunt de acord cu faptul ca leasingul nu este un lucru bun. iar despre credit nu mai vorbesc.
4. nu poate fi contestat faptul ca prius III este superior lui prius II. performante, design, spatiu etc
5. problema cu MFD -ul nu imi este cunoscuta si nu ma deranjeaza
6. sunt constient ca pentru noi se fac masini mai proaste la un pret eventual mai mare. dar, deocamdata nu stim care vor fi dotarile de serie si cele optionale in romania.
7. o economie tot faci cu masina noua in sensul ca daca as lua o masina conventionala pe langa pretul ei as plati si intretinerea si consumul ei. deci o econmie infima tot este. mai mult ma preocupa si amprenta mea in mediu. daca ar fi o masina de 40 000e 100% ecologica nu as pregeta sa fac efortul sa o achizitionez. trebuie sa constientizam ca daca vrem sa facem ceva pentru natura nu putem sa o facem fara paguba materiala destul de mare. este mai usor sa strici ceva decat sa faci ceva.
8. cunosc aspectele șegate de distributie. si pe cele legate de baterii. si de faptul ca nu e plug in. etc.
9. daca cea pe care o vor comercializa aici va fi la 30 000 cum spui tu, atunci voi mai astepta sa se ieftineasca la mana a doua. autoturismele pe care le am in prezent sunt din 2006 respectiv 2008 sau decembrie 2007. prin urmare le pot tine lejer inca 2 respectiv 3/4 ani.

#99
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
La noi va fi mai mult ca sigur disponibila doar intr-o singura varianta de echipare , cum au mai facut ei , cu Prius 2 , oricum acel acoperis cu panouri solare este excelent , dar pentru ventilare , e cam mult , prefer sa stau 5 minute langa masina cu cateva usi deschise si tot o racoresc + ca e mai ieftin , daca acel panou solar incarca si bateria sau tinea AC-ul in functiune , dar , se merita , ca si la o masina normala poti pune acel ventilator , la Prius 2 adaptase ventilatorul de la acumulator , sa bage si in cabina aer proaspat .

Masina noua nu este economie , cel putin astea clasice , daca ai noroc si iei un SH in stare buna si la pret decent , vezi cazul lui Adma83 , acolo poti zice ca faci economie + pretul scazut de revizie al masinii , la Prius fac revizia de 90K Km cu banii de pe revizia de 40K de la Citronel .

La Prius singura buba e ca daca ai lovit-o si nu ai Casco ai mari sanse sa o ti in fata curtii daca ai stricat si electronica de la HSD , ma refer la acumulator/motor tractiune/invertor , care costa cat destul de mult .

Am prieteni care pur si simplu urasc aceasta masina , indiferent de varianta ei , am mai auzit remarci de genul , ca trebuie sa porti cagula cand esti la volanul ei , ca sa nu fi recunsocut , acelasi lucru il zic si eu de mai multe masini de la noi (ex Skoda Roomster) .

In tara aceasta , bananiera , daca e sa ma refer la legislatia privind protectia mediului , au avut curajul sa scuteasca aceasta clasa de masini de taxa de inmatriculare , dar nu zic nimic de prime de la stat pentru cumpararea acestora , poate cand o fabrica si Dacia sau Renault asa ceva atunci o sa mai miste si ei ceva , foarte neplacut , sa dai 25.500 Euro (pret lista , varianta SOL generatia 2) si sa nu ai un bonus de la stat , nici macar de Rabla nu pomenea nimic cei de la Totota .

#100
adizaha

adizaha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,207
  • Înscris: 17.06.2005
nu am inteles care sunt argumentele pentru a uri priusul. si presupunand ca ele exista nu vad cum este acesta un argument.
sau nu am inteles care era faza cu prietenii care urasc masina indiferent de varianta ei?!!!
si ce vor face cand toate vor fi asa?

Edited by adizaha, 11 June 2009 - 13:39.


#101
andma83

andma83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.01.2009

 connectorxp, on 11th June 2009, 12:47, said:

La Prius singura buba e ca daca ai lovit-o si nu ai Casco ai mari sanse sa o ti in fata curtii daca ai stricat si electronica de la HSD , ma refer la acumulator/motor tractiune/invertor , care costa cat destul de mult .

Am prieteni care pur si simplu urasc aceasta masina , indiferent de varianta ei , am mai auzit remarci de genul , ca trebuie sa porti cagula cand esti la volanul ei , ca sa nu fi recunsocut , acelasi lucru il zic si eu de mai multe masini de la noi (ex Skoda Roomster) .

Nu imi fac griji de ceea ce comenteaza altii legat de masina mea, mie si multor altora li se pare alegerea excelenta din toate punctele de vedere! Cu CASCO asa e.. daca ai lovit-o un pic, e posibil sa te alegi cu dauna totala, asa ca nu ma risc. Oricum, acri sunt strugurii pe care nu-i ai.. :P iar cei care comenteaza aiurea, mi se par niste frustrati si nedocumentati. Cam asa suntem noi romanii, ne place sa comentam mereu si sa ne uitam in curtea vecinilor; la asta am fost buni mereu..

Nici acum nu inteleg de ce unora li se pare urata masina asta, dar in fine..

CASCO costa in jur de 600EUR (la masina mea, valoare asigurata 22.000EUR), mi-am facut o cotatie de pret la Allianz-Direct.. Momentan sta doar cu RCA, masina e momentan intr-un oras linistit din tara, nu in Bucuresti.. :D

Edited by andma83, 11 June 2009 - 13:57.


#102
adizaha

adizaha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,207
  • Înscris: 17.06.2005
bun, deci daca ii fac casco. si se intampla nu stiu ce.
ma intereseaza daca e dauna totala sau nu?
nu trebuie sa ma despagubeasca?
sau care e smecheria?
am ceva de pierdut?

#103
andma83

andma83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.01.2009
@adizaha: Nu ai inteles ideea: e recomandat 99.99% sa ii faci CASCO pentru linistea ta, nu e de joaca cu asta. Nu e ca la alte masini daca faci accident; nu gasesti piesele la orice colt de strada, iar pretul reparatiei la sistemul hibrid intrece orice asteptari. Punct! :)

Edited by andma83, 11 June 2009 - 13:55.


#104
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004

 adizaha, on 11th June 2009, 14:16, said:

sau nu am inteles care era faza cu prietenii care urasc masina indiferent de varianta ei?!!!

Cand am zis de varianta , ma refeream la model , adica modelul 1997-2003 (seamana cu o Corolla sedan) , Prius 2004-2009 este cea pe care o are Andrei si conduc si eu (desigur , intre a conduce si a detine asa ceva e distanta foarte mare) si varianta 2010 care este mai colturoarsa si mai urata pe partea de gadgeturi .

Adica , reactie negativa , cand au vazut masina in fata , au inceput sa rada si sa comenteze , ca pana si un BMW consuma mai putin ca ea (testul TopGear) sau un TDI VW si ca e de Gay , ca Megane-urile sau orice mai au ei sunt frumoase , sunt rapide si confortabile , de parca au condus ei asa ceva .
Cea mai urata comparatie pentru masina asta am primit-o de la un tovaras bun , ca e ca un dric , vazuta din spate , eu am stat 5 minute , sa gasesc asemanarea ,dar fieacre cu gusturile lor , unii gusta "Pisicute" si alte masini cocalaresti sau de "duzina" si alti gusta chestii exotice .

Andrei a spus tot cu casco pentru acea masina , eu consider Asiban mai bun pentru treaba asta , am vechime la ei , primesc discount si sunt mai prompti cu reparatiile .

La Prius imi amintesc de un caz , cand Alex din Pitesti (e inregistrat pe forumul Toyota RO) a stat ceva timp pana i-a venit geamul din fata dreapta , tocmai din Japonia iar ca pret a fost undeva pe la 8 milioane , deci daca si o sticla nu o ai tu in Ro , numai punem in calul un invertor sau un acumulator de tractiune .

Oricum 600 de euro pentru o suma de 22.000 euro nu e mult , dar cum e calculata si ce include , ca mi se pare suspect de putin , ca eu la Citro platesc undeva pe la 18 milioane .

#105
andma83

andma83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.01.2009

 connectorxp, on 11th June 2009, 21:29, said:

Oricum 600 de euro pentru o suma de 22.000 euro nu e mult , dar cum e calculata si ce include , ca mi se pare suspect de putin , ca eu la Citro platesc undeva pe la 18 milioane .

O sa ma interesez si la Asiban, cum ai zis tu.. cine stie, poate ies mai ieftin. Ideea e ca, daca eu eram titularul masinii, CASCO ma costa ~1000EUR (am primit astfel de cotatii, la un pret cu indulgenta, de la cel putin 5 societati de asigurare). Dar, ca sa evit chestia asta, am pus pe altcineva din familie titularul masinii. Persoana respectiva are permis de 30 de ani si niciun incident.. :coolspeak: De asta am ajuns la suma asta 'modica', 600EUR/an, pentru ca cei sub 30 de ani sunt considerati cu risc mai mare de a face accident. Asigurarea e full (vandalism, accident, accidente naturale, furt cu fransiza de minim 300RON). Cel putin asa mi-a dat simulatorul de la Allianz Direct pe site.. La fel, RCA-ul e mai ieftin pentru persoanele mai in varsta..

Oricum, nu ma doare capul de CASCO acum, masina nu e in Bucuresti (la nebuni, cum zic eu :thumbdown: ), deci nu ii duc grija momentan..

Edited by andma83, 11 June 2009 - 21:56.


#106
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006

 andma83, on 11th June 2009, 12:18, said:

Apropo, Prius nu are sistem de distributie (e pe lant, nu curea) ce sa trebuiasca schimbat, el doar se verifica la una din reviziile de peste 100.000km. Mai multe informatii aici.

Vezi ca ai gresit. In engleza distribution se refera la o componenta a aprinderii ce lipseste in cazul aprinderii electronice integrale. Valabil pentru toate masinile cu motor cu ardere interna, inclusiv Prius. Termenul romanesc e distribuitor sau popular delcou ;)
Ce vroiai tu sa intrebi se cheama in engleza timing. Intr-adevar la Prius distributia e pe lant, care nu se schimba.
Reformuleaza intrebarea pe forumul priuschat. Baietii de acolo ti-au spus ca masina nu are distribuitor (delcou) pentru ca are aprindere electronica integrala. In schimb are niste senzori pe volanta si/sau axa cu came.

 andma83, on 11th June 2009, 14:41, said:

CASCO costa in jur de 600EUR (la masina mea, valoare asigurata 22.000EUR), mi-am facut o cotatie de pret la Allianz-Direct.. Momentan sta doar cu RCA, masina e momentan intr-un oras linistit din tara, nu in Bucuresti.. :D

E un pret foarte mic. Spune-ne si conditiile.

#107
andma83

andma83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.01.2009

 undesignus, on 12th June 2009, 09:32, said:

E un pret foarte mic. Spune-ne si conditiile.

Pai am zis mai sus.. Ideea e ca nu eu sunt titularul, pt ca am 25 de ani si m-ar fi costat mai mult. Persoana care e titularul masinii are 55 de ani, vechime permis 30 de ani si nu a avut incidente in trafic.. :rolleyes: Cei sub 30 de ani se considera de catre asigurator drept obsedati de viteza si sunt taxati cu mai mult, pt ca sunt si cam imprudenti la volan in mare parte, iar riscul de accident e mare. Site-ul pe care am simulat asigurarea a fost https://www.allianzd...urare-auto.html, am ales Direct Essential si gata! Daca se intampla ceva cu masina, ma prezint in fata asiguratorului cu procura/imputernicire de la notar.

Asta e tot.. :coolspeak:

Edited by andma83, 12 June 2009 - 10:00.


#108
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006
Si eu am peste 30 de ani, vechime 13 ani, fara incidente si tot platesc ~ 1000 de euro la 17.000 si ceva valoare, ceii drept fara fransiza. Sorry de off-topic.
Verifica daca cumva conditiile alea sint valabile si in cazul in care e altcineva la volan. In cazul meu masina o poate conduce oricine, atit timp cit nu a fost furata.

Later edit: la vremea respectiva le-am scris si eu alora de la Allianz si mi-au trimis o oferta foarte scumpa.
Scuze de off-topic.

Edited by undesignus, 12 June 2009 - 10:12.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate