Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 

DVD2SVCD. Probleme la VCD, SVCD si DVD. Help!

- - - - -
  • Please log in to reply
542 replies to this topic

#415
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003
Uitai sa spui ce e mai important. I-am dat de cap: incerci sa faci un fisier mai mare de 4 GB. Nu te descuraja deloc ! Trebuie sa tai sursa in mai multe (daca e captura, nu mai trebuie fiindca oricum ti-o taie progul de captura la 4 GB), daca e DVD, cum e cazul asta, schimbi... scula. DVD-ul nu se ''copiaza'' cu D2S, ci cu DVD Shrink daca e mic (max 10%+ fata de blank si cu marele DVD Rebuilder 9bazat tot pe CCE, calitatea fiind absoluta), daca e mare sau double layer. Astia cu FAT 32 trebuie sa ne gasim un modus vivendi si oricum mi-e teama sa nu fim urechiati de Mtz, cam in genul in care ii ia de urechi Gandolf pe aia 2 care au furat artificiile in Fellowship of the Ring - pe motivul ca de ce avem FAT 32, daca ne dam mari creatori de DVD ? Eu sunt obligat, ca am Win 98 SE, dar tu pe unde scoti camasa daca te-ntreaba ?

#416
Luck

Luck

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 17.02.2004
Salutare,

Ageamiu ...mersi pentru informatii...dar drept sa-ti spun, mai ca nu am priceput nik...nu te supara, dar eu sunt incepator in ale DVD-urilor...si nu le am...cu toate ca as vrea sa lucrez la ele. Nu vreau sa fac DVD-uri din captura...vreau sa transform din format obisnuit..avi  in DVD.
Deci...daca m-ai indruma cu pasi mai mici...as face cum spui...ce program sa iau ce sa fac cu el...bal, bla, bla...in cazul in care ghidurile de aici nu mai sunt bune.
  In privinta Fat 32-ului...ce sa zic...scuzele mele ar fi..
1) Nu ma dau mare incepator...nu am facut nici un DVD pana acum.:))..nu am reusit.
2) Am 2 sisteme de operare pe calculator...Win98 Se si XP...nu mai specific din ce motive le am ca nu are rost...oricum ma folosesc de amandoua la fel de mult.
   Sper ca o sa fie multumit Mtz de explicatia mea...daca nu...imi pare rau...
   Mai astept atunci niste indicatii pretioase...poate pana la urma reusesc sa fac un DVD si sa devin "un mare creator de DVD-uri" (Ageamiu sa nu mi-o iei in nume de rau)...si mersi.

#417
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Luck, vad ca ai incercat sa faci authoringul cu Scenaristul. El este foarte sensibil la tot felul de mici erori pe care orice DVD Player din ziua de azi le trece cu vederea. Pe viitor incearca sa faci authoringul si cu DVD Author.
Dar... acel viitor inseamna dupa ce ai trecut pe NTFS. Marimea fisierelor generate de programele folosite de D2S nu cred ca depasesc 4 GB luate fiecare in parte, dar pentru ca imaginea care iese din programul de authoring este mai mare de 4 GB se pare ca de aceea ai probleme.
Uite... fa un test cu RoBa pe un film (lasa-l sa lucreze noaptea) si alege ca marime a DVD-ului 3.998 MB. Vezi daca iti mai da eroare.

enjoy,
Mtz

#418
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003
Acum am inteles deplin ce vrei sa faci si iata si solutia (pentru FAT 32). Vrei avi to DVD. Sa zicem ca ai un bun avi, cu bitrate bogat (pe la 1000+), ai deci 2 CDs. Pentru el, nu merita sa folosesti un intreg DVD; mai economic ar fi sa pui 2 filme pe un DVD. Sunt convins ca ai citit ghidul de pe DOOM9 si ai inteles ca aceasta transformare se face pe riscul propriu al pierderii de calitate, adica un material innebunit cu comprimarea mpeg 4, lasand-o mai moale in mpeg 2, nu-si mai regaseste ''supletea'' din tinerete. E absurd, deci, sa-i dai un bitrate de 8000, care nu va aduce informatie de la 1000 ai lui. Vorbim acum doar de un film pe un DVD pentru simplitatea expunerii. Iei prima jumatate (700 MB) si o encodezi cu D2S, cum stii, spunandu-i lui RoBa ca vrei ca discul sa aiba 2300 MB (1/2 DVD). El face un fisier mai mic cu vreo 20%, deci poti pune si 2500 (prin incercari). La finalul lui D2S ai un DVD pe 1/2. Merita sa faci unul ca sa vezi cum iese. Daca ii dai ''No image''. Produce un mpg cam egal cu 1/2 DVD. Si in  timp ce zburd pe clape, constat ca te duc la un DVD fara subtitluri (drum care se potriveste la captura, care nu te intereseaza, dar e marea mea pasiune sau la avi facute cu familia la plaja). Acest drum se mai preteaza la DVD facut din SVCD, cu sub incastrat in film. E o smecherie pe care o stie DVDlab, favoritul meu in DVD authoring, fara suburi. In el bagi produsul mpg de mai sus, el te obliga sa ti-l demux, adica sa faca mpv si mpa (mp2). Apoi el le multiplexeaza la loc, cu meniuri si alte alea in vob-uri pe care le arzi tot cu el sau cu Nero. Daca vrei sub, se foloseste IFOedit pt authoring si ca elementary streams: mpv si mp2, subul. DVDlab (sau TMPEG DVD Authoring, astea ieftine de authoring) va compila 1/2 de DVD cu CD 1 al avi-ului cu a doua 1/2 (CD 2), producand DVD-ul complet. Daca pui 2 filme, va avea de compilat 4 ''subfilme''. Nu sunt un bun explicator. Materia e si foarte vasta. Ca sa reluam, pe scurt, pune-i lui D2S 1/2 de avi (daca-l ai legat, pune-i-l pe tot) si cerei s-a ocupe cat vrei din DVD - dar pana la 4 GB !!! Cand termina, deschide Nero si muta in browserul lui vob-urile facute de DVD Author, arde-le pe DVD-RW si priveste-le cu Power DVD sau altul ! Cu acea satisfactie in suflet, mai vorbim de suburi, programe  savante de authoring etc. Meriti aceasta victorie. Nu ti-a reusit pentru ca i-ai comandat un DVD intreg, ceea ce depasea cei 4 GB.

#419
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003
Cand am inceput sa insir ineptiile de mai sus, de fapt venisem sa semnalez celor nacajiti cu probleme de AR, discutia de pe doom9 si solutiile. Luck, fii atent si tu si procedeaza cum am zis mai sus pentru a avea resize 720X576, altfel toata munca e degeaba !
Aceste 2 linii trebuie sa arate asa:
LanczosResize(720,576)
AddBorders(0,0,0,0)
In 1.2.1b3 aratau. De la 1.2.2 s-a stricat traba, dar e in atentia lui DVD2SVCD.


I'm trying to convert some avi's (TV caps, DVD trailers, etc) with 4:3 aspect ratio to dvd. I have done this 100's of time before using D2S ver 1.2.2 b1 and earlier and all has been fine. Installed new 1.2.2 b2a and it now adds a boarder to left and right sides of the picture  Added borders are from 90 to 115. I've tried avi of 352x288 to 720x576 and everywhere in between, same result. Same if using D2SRoBa.

The Avisynth_Script_file.avs of a small test 720x567 avi converting to a 720x576 mpeg2 was:

LoadPlugin("E:DVD2SVCDAVISYN~1.5PLMpeg2decMPEG2D~1.DLL")
AVISource("I:TEST2A~1.AVI",audio=false)
ConvertToYUY2()
Import("E:DVD2SVCDTyloRoBaConditional.avs")
LanczosResize(506,576)
AddBorders(107,0,107,0)
Import("H:TEMP3ResampleAudio.avs")
ResampleAudio(44100)

Install back to v 1.2.2 b1 and all is well again. Have only done 1 16:9 AVI and it can out with correct AR, its just the 4:3 are weird.

Anyone else have this problem ?

The former version had crazy results for 16:9 to 2.3:1 but always correct for 4:3. Version 1.2.1 b3 was correct for both 4:3 and 16:9.

I have my own calculator that works also, but then I cant run D2S it in Batch mode and have to tick "Edit as part of Video Encoding" to edit the avisynth script for each. Converting a bunch of 20min TV caps would take for ever if each script has to be manually edited.

A while back, I was given a program called AVIRes (no idea of the author) but can find no reference to it via Google. I have used that also for calculating the correct AR for widescreen/leterboxed avi's in the past with good results (same results as my own Excel spreadsheet and based on the numbers in the Q&A posted above). But just checked it for 4:3 stuff and it also throws in left & right borders  If I take a 720x576 small trailor off a DVD and convert to DixV 720x576 with VirtualDUB (done a long time ago). I then take that same AVI and convert back to dvdr 720x576 so I can put them back onto a dvd, then I get 100 pixel borders added. Something is wrong. As I said, ealier versions had 4:3 right ( I really cant see how that can go wrong), its generally been with 16:9 AR that things went wrong.

The problem really is that from square-pixel AVI sources there are 2 things you could need to do, these being resize/border for a 16:9 display or resize/border for a 4:3 display.

DVD2SVCD has 3 options for output aspect ratio, one of which is therefore useless. To resize any AVI correctly for a 4:3 display, use 16:9, Borders added, Encode as 4:3. To resize for a 16:9 display, use Anamorphic.

4:3 no borders actually uses the anamorphic script but without the anamorphic flag set. It is of no use and should not be used from avi sources.

Perhaps the text in the Aspect Ratio dropdown box could be revised to make it easier to understand but the maths is definitely correct. If you want to do avi2xxx and your source is 4:3 square pixel, 16:9 borders added, encode as 4:3 will resize it correctly.

Sorry, but just tried "16:9 (encode as 4:3") with the same 720x576 avi file and I then get:

LoadPlugin("E:DVD2SVCDAVISYN~1.5PLMpeg2decMPEG2D~1.DLL")
AVISource("I:TEST2A~1.AVI",audio=false)
ConvertToYUY2()
Import("E:DVD2SVCDTyloRoBaConditional.avs")
LanczosResize(676,576)
AddBorders(22,0,22,0)

Borders are still being added to Left and right and squashing the picture. Not as large as before but still there. As I have said before, ALL versions of D2S prior to this have ALWAYS given a correct 720x576 output with no borders added when encoding a 4:3 using the "4:3 (No borders, encode as 4:3)" option.

I have just downloaded ver 1.2.2 b3, but there appears no change for this in the change log.

If your avi's are of DVD framesize to start with you actually don't need to resize anyway.

Edit the file "avisynth.ini" - find it in your DVD2SVCD installation folder and open in Notepad.

Copy and paste the following to the bottom of this file and resave.

[AVISYNTH_NoResize]
0=# -=NO RESIZING WILL OCCUR!=-
  


Ensure DVD2SVCD is NOT RUNNING while you do this!
Then select NoResize in the Frameserver tab as your resize method and it should work a treat.

V-am prezentat doar inceputul discutiei de la:
http://forum.doom9.o...?threadid=81658

Concluzia ar parea ca sunt 3 solutii:


1. Sa se foloseasca optiunea ''6:9, Borders added, Encode as 4:3''
Incorecta pentru ca iata scriptul rezultat:

LoadPlugin("C:PROGRA~1DVD2SVCDAVISYN~1.5PLMPEG2DECMPEG2D~1.DLL")
AVISource("E:WK0905-~1.AVI",audio=false)
ConvertToYUY2()
AssumeFPS(25.000,True)
LanczosResize(676,576)
AddBorders(22,0,22,0)

2. Modificarea AviSynth.ini (cu scriptul de mai sus:
[AVISYNTH_NoResize]
0=# -=NO RESIZING WILL OCCUR!=-
Singura care rezista. Cu aspect pro.

3. Solutia cocosata Ageamiu:
modificarea manuala a scriptului.
Nepractica !

#420
Luck

Luck

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 17.02.2004
Daca imi trec XP-ul pe NTFS am sanse sa-mi iasa DVD-ul peste 4Giga sau tot trebuie sa fac cum ai spus tu Ageamiu...cu jumatati si pana in 4 Giga?

#421
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Treci pe NTFS si nu te mai chinui aiurea cu jumatati de DVD-uri si authoring in alte programe care stiu sa bage suburi.
Ageamiu, daca esti sigur de subtitrare poti sa o pui direct pe film si faci authoringul cu TMPGEnc DVD Author de exemplu daca vrei jumatati de DVD-uri.
Mai sunt si alte solutii, dar asta e cea mai pentru... "ageamii". :D

enjoy,
Mtz

#422
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003
Atunci nu mai ai nici o problema de aceasta natura. E bine sa ai NTFS cand lucrezi DVD.

#423
Luck

Luck

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 17.02.2004
Am transformat din FAT 32 in NTFS...partitia cu XP si partitia in care lucrez ...dar aceeasi problema...erroare la 4 giga..nu stiu ce sa mai incerc...Nu mai pun logurile ....dar daca este nevoie spuneti-mi si le pun...Mersi...

#424
Luck

Luck

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 17.02.2004
Vad ca nu am mai primit nimic...s-ar parea ca sunt parasit...tre` sa caut alta modalitate de a transforma un avi intr-un DVD...daca mai exista asa ceva...Mersi..

#425
Luck

Luck

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 17.02.2004
S-a lasat balta subiectul...credeam ca mai apar ceva pareri...poate reuseam ceva pana la urma...inca ma chinui...:)...mersi.

#426
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Luck, nu stiu ce se intampla la tine acolo. Cand voi reveni pe forum ca moderator, peste cateva zile, promit ca voi incerca sa mai studiez problema ta.
Totusi daca ai posibilitatea sa reinstalezi tot (inclusiv Windows-ul) incearca. S-ar putea ca problema sa nu fie de la DVD2SVCD. Spun asta pentru ca la majoritatea merge fara probleme.

enjoy,
Mtz

#427
Luck

Luck

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 17.02.2004
Mtz, am tot respectul pentru tine si pentru munca ta care o faci....ajuti pe multi si cred ca sunt majoritatea de acord cu mine...
Am sa reincerc sa reinstalez windows-ul...si am sa mai incerc...vreau sa fac neaparat dvd-uri..:)
Te astept sa revii....pe forum....si ca moderator si ca prieten pt toti...
Mersi...

#428
Luck

Luck

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 17.02.2004
Mi-am spus ca ma las...dar nu ma lasa inima...si am incercat altele...
Acum am o erroare de genul...

Unable to write to G:\proiect DVD\DVD2SVCD\movie\AVISYNTH.INI

...cum pot sa o rezolv....si inca ceva...de ce mi se suprapun imaginile la filmul care iese?...parca s-ar ajunge frame-urile unele pe altele.
  Mersi pentru ajutor...:)

#429
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Nu am mai intalnit eroarea asta. Nu te mai chinui aiurea pentru ca tu ai niste erori de instalare si care pot fi fie de la AviSynth, ori DVD2SVCD... incearca ce am zis mai sus si pune totul pe curat daca vrei sa faci DVD-uri. O sa vezi ca iti va fi mult mai usor si nu vei mai munci sau enerva aiurea.

enjoy,
Mtz

#430
Luck

Luck

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 17.02.2004
Salutare si bine v-am regasit...

Uita-ti ca nu scapati de mine...:)...am glumit...dar am iarasi o problema..ea suna cam asa...

cce encoding failed : Error: Video check-sum is different from that of previous pass.
Source video data or time code may be different.
Please check video or the information file.

---information---
Curent : check sum = 010ff005
Previous : check sum = 010d77f4


Are cineva vreo idee ce sa fac?
Mersi...

#431
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
enjoy,
Mtz

#432
Luck

Luck

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 17.02.2004
:death:   Am inteles...:)...mersi...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate