Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

DVD2SVCD. Probleme la VCD, SVCD si DVD. Help!

- - - - -
  • Please log in to reply
542 replies to this topic

#451
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Salveaza ambele audio in format PCM care astfel vor avea aceleasi caracteristici.
Uneste-le apoi cu vdubmod si salveaza noul film care va avea acelasi audio.
Filmul unit iti incape sigur pe un DVD. Tu numai vezi sa ai marimea dvd-ului setata corect si sa folosesti pentru codare 2 pass indiferent de encoder sau D2SRoba daca folosesti CCE.

enjoy,
Mtz

#452
Luck

Luck

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 17.02.2004
Am incercat sa salvez in format PCM, dar in momentul in care dau sa salveze imi da urmatoarea erroare..

No audio decompressor could be found to decompress the source audio format

Uite cum am procedat: am incarcat prima parte din film in VirtualDubMod, la video > direct stream copy, la streams > stream list > click dreapta pe stream > full processing mode > click dreapta din nou > compression > no compresssion (PCM) > OK > OK. Am dat save as sub alta denumire si imi apare erroarea de mai sus...
Unde am gresit?....

#453
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Incearca asta Attached File  AC3ACM.zip   41.57K   27 downloads

Citeste readme pentru instalare.

Enjoy,
Mtz

#454
Luck

Luck

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 17.02.2004

Mtz, on Nov 18 2004, 21:32, said:

Incearca asta Attachment attachment

Citeste readme pentru instalare.

Enjoy,
Mtz

<{POST_SNAPBACK}>


Mtz, am instalat ce mi-ai dat tu, dar tot imi da aceeasi erroare. Cand ajung la select audio compression imi apare AC-3 ACM Decompressor, deci e clar ca s-a instalat, dar tot nu merge. Ce as mai putea incerca?

#455
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Curios...
Ai instalat si AC3filter?
Incearca macar sa salvezi din nou filmul modficand doar audio in PCM.

enjoy,
Mtz

#456
Luck

Luck

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 17.02.2004
Am si AC3filter instalat, drept sa-ti spun nu stiu ce mai incerc, am incercat si pe alte 2 calculatoare...aceeasi faza...cu alte filme...nimic. Ceva se intampla si nu stiu ce...Alta modalitate de a uni filmele nu exista? Trebuie sa reusesc neaparat, am de facut niste DVD-uri si am filmele pe 2 cd-uri...:(. Daca nu reusesc sa le unesc...nu am rezolvat nimic...nu pot trece de faza asta. Mersi..

#457
Luck

Luck

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 17.02.2004
Nu se poate face nimic? Nu vreau sa renunt...trebuie sa fac DVD-uri...neaparat...Mai astept niste raspunsuri...Mersi

#458
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003
E nasol ca nu poti append cu VD si problema merita studiata. Eu, insa, o sa-ti dau o metoda ca sa faci mult visatele DVDs. Produci mpeg 2 din fiecare CD cu DivX. Sa spunem ca ai 2 filme X 2 CDs. Cu cele 4 mpg-uri, te prezinti la DVD-lab (aici nu e nevoie de PRO, daca-l ai e mai bine). Faci authoring cu fiecare mpg ca fiind un ''movie''. Daca stii DVD-lab ma intelegi, daca nu studiezi. Singura ta grija e ca DivX-urile sa nu fie ovelapped (adica, la taietura, secventa finala din CD1 sa nu se repete pe CD2). La rularea pe standalone, filmele curg legat si nu mai stii unde a fost taietura. Pentru a trece la filmul 2, se face menu, ma rog elemente ale lui DVD-lab. E foarte bine ca folosesti CCE, daca ai vreun motiv, poti incerca si Main Concept Encoder, care are capacitatea de a le uni si el. Ii indici care files sa fie unite ca un singur film.  Si aici, trebuie sa stii Main Concept. Pentru unirea finala in DVD, de asemenea, DVD-lab. Succes !

#459
giuli

giuli

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 30.09.2004
o intrebare am si eu   e normal sa`mi apara analyzing pe imagine in timp ce lucreaza tmpgenc-ul?(dvd2svcd in timp ce fac svcd)
ca sa ma fac inteles o data`l analizeaza shi o data codeaza asta ma de4ranjeaza ca dupa ce ca dureaza cam prea  mult ...mai ia si filmul de 2 ori

de rezultat nu am de ce ma plange(imi iese)dar chestia asta cu analyzing ma dispera


vreau sa shtiu daca pot scapa de ea ..sau face parte din ciclu` de lucru al tmpgencului(la vcd nu`mi facea asha)

#460
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Pentru SVCD tu faci codare in 2 pasi. De aceea iti apare acel "Analyzing" care este de fapt primul pas. Este normal asa ceva.
Daca vrei ceva mai rapid, pentru SVCD, foloseste CCE si D2SRoba.

enjoy,
Mtz

#461
giuli

giuli

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 30.09.2004
am o noua problema...pe care chiar nu stiu sa o rezolv..
cind fac vcd(la svcd nu mi se intampla)cu dvd2svcd la unele filme  titrarea imi dispare in unele cazuri dar nu dispare de tot ci doar unele rinduri shi asta regulat (la un anumit timp)in rest titrarea e perfect sincronizata doar ca din cind in cind sare peste citeva rinduri(la un anume timp)




ca sa fiu mai clar 4-5 rinduri merg...1 nu merge



multumesc anticipat

#462
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
hmm... asa ceva n-am mai auzit... :(
Incearca si cu alt film cu alta subtitrare. Daca ai mai multe posibilitati de filme, cauta un sub DVDQS sau TVQS de pe www.titrari.com sau pune subul aici intr-un atasament sa ma uit la el inainte de a incepe codarea.

enjoy,
Mtz

#463
Piorel

Piorel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 21.10.2003
HUm... mai sincer nu am timp sa caut in postuir, dar de unde selectez marimea la iso in cadrul DVD2SVCD. Ca am una de 806 si cealalta. Dar nu am cduri de 800 :(. Maine seara trebuie sa trimit niste vcduri unui prieten.

#464
Piorel

Piorel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 21.10.2003
Am cam rezolvat se pare. Era un bin pe care l-am facut nrg si iese bine. Acuma e la ars. Sa vedem ce o sa iasa. Pacat ca un film de 3 cduri iese pe 4. Sau in cel mai bun caz pe 3 (dar cu bataie de cap mai mare) :(

#465
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
VCD si SVCD de 800MB le poti arde linistit pe un CD de 700. Nu mai intru in amanunte.

enjoy,
Mtz

#466
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003
Scriu special pentru Mtz: am mai gasit un bug in 1.2.2b3. Am pus la facut - clasic - un avi -> svcd. In timpul setarilor (stii tu cel mai bine cate sunt), se modifica automat calea spre BeSweet. Da o cale in folderul vecin, al lui Tylo. Daca nu esti atent sa te duci la tabul ''Audio'' si sa schimbi manual, encodarea se opreste - firesc - pentru error de BeSweet. Poate le-o pui si pe asta pentru lista lor de ''to do''. Aia cu sunetul si aia cu Lanczos 720X576, la care face resize eronat, le-am mai discutat mai sus. Sunt convins ca feedback-ul de la noi tot le e util pentru imbunatatiri.

#467
doctorx

doctorx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.12.2004
Salut.
     Ma intereseaza si pe mine convertirea din .avi in.(S)VCD, si chiar acum convertesc un film, urmand pasii din ghidul lui Mtz. Singura problema este durata convertirii. Este normal sa dureze 7 - 8 ore convertirea unui film de 90 min? Si inca o intrebare: memoria RAM influenteaza durata de convertire? ( Ex. eu am 256ddr, daca as avea 512ddr timpul de convertire s-ar diminua?)
    
      Mersi anticipat.

#468
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Cel mai mult conteaza procesorul. La un procesor mai slab este normal sa dureze mai mult. Cea mai rapida metoda este cu D2SRoba (necesita CCE instalat).

enjoy,
Mtz

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate