Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 

Limba Incarcata

- - - - -
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#19
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005
Am fost la medici, si la cel de familie si la gastroenterolog, ultima data acum 2 luni si le-am spus si diagnosticul de reflux esofagian (se pare ca nu e si esofagita) ei stiind deja de HP, fiindca ei mi-au dat tratamentul de eradicare.
Am primit omez si motilium atunci 10 zile.
Ma supara inca putin pe esofag arsurile, nu tot timpul, doar in cursul zilei si limba asta incarcata de care nu sacp (de ce e pe ea, nu de ea :D ).

#20
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
si medicii ce au zis de limba incarcata?

#21
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005
Nu am primit un raspuns clar, doar ca e posibil sa fie de la reflux. Mi s-a recomandat sa tin in gura 10 minute dimineata pe stomacul gol ulei de floarea soarelui. Am incercat 3 saptamani si nimic.

#22
adrg

adrg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 06.05.2007
Techno foarte probabil ai ceea ce unii medici le place sa spuna BRGE (Boala de reflux gastro-esofagian). Din ce imi aduc aminte, desi poti sa o tratezi relativ usor, are un caracter cronic, tot apare si dispare. Daca esti supraponderal-obez, ceva ce ajuta foarte mult este scadearea in greutate, ceea ce duce la scaderea presiunii intraabdominale avand un efect foarte benefic asupra acestei boli.
Tratamentul optim si actual il poti obtine de la un medic internist/gastro-enterolog. Tratamentul care ti-a fost recomandat este foarte corect dupa informatiile mele care s-au cam invechit de ceva ani. Oricum, odata ce ai avut HP, probabil gastrita, posibil o esofagita de reflux. Daca imi aduc aminte diagnosticul de esofagita se pune pe endoscopie si nu pe tranzit baritat (este o chestie care le place radiologilor, dar cam putin exacta in conditiile actuale).

Oricum tot ce pot sa iti spun ca uleiul de floarea soarelui tinut in gura pe stomacul gol 10 minute dimineata nu are decat un caracter de autoflagelare.

#23
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005
Daca mananc seara tarziu dimineata am parca mai multa pata albicioasa pe limba. Nu sunt supraponderal, sunt normal... :rolleyes: Am avut ceva burtica insa am tot slabit toamna trecuta involuntar pana am aflat ce aveam (ca nu mai mancam normal de la senzatiile de plenitudine date de bacterie. Acum mi-am revenit si numai am nici burta...
Doar micile probleme de care as vrea sa scap in totalitate. Am auzit de tratamentele medicamentoase de BRGE, chiar am facut cum am zis, unul de scurat durata. Se pare ca trebuie facute mai des, ceea ce nu prea ma incanta.

#24
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005
Arsurile la baza gatului s-au transformat intr-o senzatie ciudata la nivelul sternului, parca ma tine, cam dupa cateva zeci de minute dupa ce mananc sau beau ceva. Nu e o durere, doar ma tine de la baza gatului in jos, e o senzatie inecacioasa.... Limba tot incarcata o am oricat o curat dimineata sau seara.

#25
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005
Am facut exudat faringian si a iesit negativ.
Astept si rezultatul de analiza helicobacter Pylori din materiile fecale.

#26
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005
Rezultatul de Helicobacter a iesit negativ, deci nu mai am bacteria... Si totusi limba e incarcata. Mai putin, e drept, in perioada asta, dar tot incarcata. Ce ziceti?

Edited by Techno, 20 July 2007 - 09:18.


#27
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 20.06.2005
Facusi de dincolo din topicul cu endoscopia legatura cu acest topic.
Problema asta o am si eu. Limba putin incarcata spre culoarea galben. In plus ca tusesc, avand senzatia de mancarime in gat. Nu e doar senzatia, chiar ma manca pe gat si din cand in cand in urechi.
Am fost pe la zeci de medici si am cheltuit zeci de milioane (nu glumesc). Am deja un an jumate decand ma chinui cu asa ceva.

Totul a inceput cu o raceala sau gripa, era perioada gripelor.
Pana acum mi sa propus sa fac operatii de deviatie de sept, de extirpare amigdalite. Nu am facut ca nu am gasit medici care sa concorde.
Amigdalitele mele sunt mici mici , de abia se vad. Nu sunt inflamate, din contra le inflamez eu din cauza tusei nu inflamatia lor imi provoaca tusea.
Deviatia de sept o aveam si inainte de a avea aceasta problema asa ca nu intra in discutie. Cert ca deviatia nu imi afecteaza viata.
Ok sa revin la limba. Am facut cred ca de vreo 15-20 antibiograme la sputa la diverse centre. Am luat o intreaga gama de antibiotice, as putea spune o farmacie. Nimic. Normal ca acestea au provocat micoza , candidoza in gat , gura. Nu a fost mare dar era. Cel putin asa a iesit in vreo 5 antibiograme. Buuun. Am facut tratament si de asta, acum am scapat. Iese negativ.
Dar limba era tot incarcata spre galben.
Prin mai am facut si testul helicobacter pylori. A iesit pozitiv. Bucurie mare , zic asta era frate si voi ma omorati cu medicamente. Hmmm se pare ca m-am bucurat degeaba. Am facut tratament dar simptomele sau diminuat un picut. Ata doar un picut.
Dar limba era tot incarcata spre galben.
A ... prezenta sa constat prin endoscopie si biopsie. Asta prin mai. Nu mi sa dat o valoare ca la analiza de la sange , a fost rezultat pozitiv.
Acum am luat si sanage mi-a iesit 2,8 valoarea anticorpilor pentru HP. Toretic daca am ivins HP peste 2 luni ar trebui sa fie mai mica valoarea. Nu-i nimic, am tot timpul sa vad. Oricum mi-a dat o reteta medic, din nou. Nu stiu daca sa o mai iau sau sa mai astept 2-3 luni si sa repet din nou analiza.

Oricum ultimele 2-3 luni am facut tratament pentru HP + colibacil (cica in sputa). Nada rezultate.
Mentionez ca am fost la 10 ORL-isti. Pot afirma ca daca ma duc la al 11-lea stiu ce tratamente imi da pentru primele 4-5 retete. Plus la vre-o 2 gastroenterologi. Plus la vre-o 5-6 de alte tipuri. Nimic , totul este ok (cica).
Deci in ultimul an jumate eu am impartit viata in perioade de zece, zece zile tratament, zece zile asteptare pt. antibiograma, zece zile sa mai vedem, etc. Am luat antibiotice, antimicotice, antialergice, multe de anti, picauri cu cisterna, propolis la greu (oricum am fost atent la reactiile adverse ca mi-a ajuns cum m-am ars cu micoza din cauza antibioticelor)!
Dar limba era tot incarcata spre galben. Am pastrat toate prospectele de la medicamente, sa umplut aproape un sertar de la noptiera.
Chestie alergica nu e. Ca am schimbat diverse medii si tot asa se manifesta. Chestie psihologica iara nu e, ca cei din jurul meu parca incep sa caraie ca mine in gat dar numai putin de parca ar lua microbul de la mine. Numai ca la ei dupa un timp se pare ca sistemul imunitar isi face treaba pana la capat.
Analizele la sange + altele sunt ok.

Singura chestie care o pun la cap este ca limba este putin incarcata spre galben, mucusul din nas este alb si foarte lipicos (imposibil de dizolvat). Deci mucusul de cand am problema a devenit albicios si foarte aderent nu mai este ca inainte. Tre sa tusesc puternic ca sa elimin sputa (la plamani e ok, no problem, verificat). In plus ocazional mai elimin din gat ceva "bilute" urat mirositoare de culoare galbena.

Totusi mai sper ca tusea si limba incarcata este de la HP (cu toate ca stomacul nu ma deranjeaza). Chiar si asa ramane mucusul albicios lipicios care nici un ORL-ist nu ia venit de hac.

Voi ce ziceti asta ? (eu deja aproape am renuntat la batalie, ceea ce ramane de facut e operatia de amigdalite, dar ma tem ca acum amigdalitele chiar ma ajuta , fiind o baiera eficienta asupra a ceea ce am)

#28
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005
Inainte sa aflu ca am helicobacter ma ustura si in gat. De aia am mers si la ORL, o doctorita mi-a zis ca am amigdalita cronica si uvulita cronica si incepuse sa-mi prescrie moldamin si sa le scot la un moment dat, cealalta la care am fost a zis ca nu am nimic, doar mai multe secretii in gat si mi-a dat ceva antisecretor.
Dupa ce am descoperit ca am HP am facut tratamentul si au cedat si durerile/usturimile faringiene. Dar am ramas cu usturime la baza gatului si limba incarcata.
Mi s-a mai spus de curand de catre un medic generalist ca daca am reflux poate sa nu fie cu acid, sa fie ceva contractii care sa genereze senztiile pe esofag. Oricum mi-a recomandat endoscopie pentru edificare.
wolfydRg ai fost la dl. Alexandru Oproiu? Ai facut test din materiile fecale pentru HP? De unde stii ca mai ai bacteria?

Edited by Techno, 28 July 2007 - 11:47.


#29
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 20.06.2005
Nu am fost la el (ca sunt nu sunt din Bucuresti).
Pai asta e dilema , ca nu stiu daca o mai am.
Prin fecale nu e concludent. Posibil ca pe traseul intestinal sa se piarda urma HP.
Endoscopie nu se poate face, tre sa treaca cel putin 6 luni intre prelevare de probe.
Ramane sa determin cantitea de anticorpi peste 2 luni si sa o compar cu cea de acum care e 2,8. Teoretic tre sa fie in scadere daca m-am vindecat. Acea valoare in mod normal trebuie sa fie sub 1 in mod normal.
Mai e si un test , testul respirator cu uree. Dar din nefericire nu il gasesc pt. al cumpara.
Acum din pacate nu stiu ce cale sa urmez. Trebuie sa ma mai gandesc.

#30
firestaff

firestaff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 20.07.2006
eu dupa ce mi-am pus pierce in limba, timp de 2 ani am avut limba incarcata... solutia care a functionat pt mine? jumate d la bunica..jumate de la medicul de familie. mai exact: gargara cu apa cu sare dimineata si seara si "spalarea" limbii cu un tifon imbibat in glicerina boraxata (dupa fiecare masa..dupa glicerina..nu ai voie sa mananci/bei timp de 60 d min)

#31
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 20.06.2005
Multumim de sfat.
Am facut gargara cu apa cu sare (ba chair si cu bicarbonat de sodiu) si nimic, si cu glicerina boraxata am incercat. Dar astea le-am facut separat. O sa incerc si combinat. Dar oricum eu suspectez ca mucusul din nas e vinovat. Nu stiu cu ce sa-l "dobor".

Edited by wolfydRg, 30 July 2007 - 08:39.


#32
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006

View PostwolfydRg, on Jul 30 2007, 09:39, said:

Multumim de sfat.
Am facut gargara cu apa cu sare (ba chair si cu bicarbonat de sodiu) si nimic, si cu glicerina boraxata am incercat. Dar astea le-am facut separat. O sa incerc si combinat. Dar oricum eu suspectez ca mucusul din nas e vinovat. Nu stiu cu ce sa-l "dobor".
incearca si cu otet alimentar!

#33
Woland

Woland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 25.04.2007

View PostwolfydRg, on Jul 28 2007, 12:00, said:

Facusi de dincolo din topicul cu endoscopia legatura cu acest topic.
Problema asta o am si eu. Limba putin incarcata spre culoarea galben. In plus ca tusesc, avand senzatia de mancarime in gat. Nu e doar senzatia, chiar ma manca pe gat si din cand in cand in urechi.
Am fost pe la zeci de medici si am cheltuit zeci de milioane (nu glumesc). Am deja un an jumate decand ma chinui cu asa ceva.

Totul a inceput cu o raceala sau gripa, era perioada gripelor.
Pana acum mi sa propus sa fac operatii de deviatie de sept, de extirpare amigdalite. Nu am facut ca nu am gasit medici care sa concorde.
Amigdalitele mele sunt mici mici , de abia se vad. Nu sunt inflamate, din contra le inflamez eu din cauza tusei nu inflamatia lor imi provoaca tusea.
Deviatia de sept o aveam si inainte de a avea aceasta problema asa ca nu intra in discutie. Cert ca deviatia nu imi afecteaza viata.
...

Delicioasa asertiunea cu inflamarea amigdalelor prin tuse;)

Pe de alta parte, ratiunea pentru care ti s-a propus corectarea deviatiei de sept este ca aceasta provoaca frecvent obstructie nazala cronica.
Pe cale de de consecinta, pacientul respira mai ales pe gura, mai ales in somn, iar una din consecinte este limba saburala, sau incarcata.
Daca mai esti si fumator, nu mai e nevoie sa cauti alte explicatii, mai ales dupa un an si jumatate de peregrinari medicale.

#34
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 20.06.2005
Hmm se vede ca nu stii despre ce e vorba. Tinzi sa tipizezi din prima (vezi ca majoritea ORL-istilor imi dau retete exact la fel din cauza tipizarilor). Nu incearca sa pun cap la cap ce le zic si ce vad ei.
Acum de exemplu nu am amigdalitele inflamate. Din cauza ca tusesc mai rar. Dar tot tusesc. Sa mai explic odata: daca ma apuc si tusesc de sar capacele (ca sa elimin sputa su ce-o fi din gat ca e ma lipicioasa ca prelandezu- firar masa  :cursing: ) normal ca ele saracele se inflameaza datorita frecusului dintre peretii cum s-or numi ei. Hmm daca logica e gresita asta e.

Ratiune de corectare a deviatiei de sept a fost strict de casapire, de culegere de foloase materiale (ulterior am aflat ca acel medic a fost dat afara din cauza ca casapea tot ce prindea). Nasul nu mi se infunda, respir 100% pe nas. Noaptea tot pe nas respir 100%. Nu sunt fumator. Si mai fac legatura ca deviatia de sept a fost si pana anul trecut. Deci eu trebuia sa tusesc de mic copil. Ori nu se leaga.

@carman cu otet alimentar nu am incercat, dar am pus mucusul ala sa vad daca il afecteaza. Nimic nu a patit parca e facut din otel nu alta. O sa incerc ca nu am nimic de pierdut  :D !

Edited by wolfydRg, 30 July 2007 - 11:15.


#35
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005
Eu nu am nasul infundat noaptea si zic ca respir pe nas noaptea (am insa o usoara deviatie de sept diagnosticata), nu sunt fumator dar tot am limba incarcata.

#36
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 20.06.2005
La voi ceilalti care ati avut helicobacter cum sa manifestat ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate