Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Limba Incarcata

- - - - -
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#37
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005
La mine, dupa masa era o senzatie de preaplin cu putina greata, ceva ciudat. Plus usturime in gat. Atat, altceva nu. Eu mi-am agravat starea prin faptul ca nu mai mancam cum trebuie, am slabit, ajunsesem sa am stari de panica, frica in picioare, intepaturi la inima, tot felul de ganduri negre... Usor, usor au disparut, mai putin "tinerea" asta pe esofag. Si bineinteles, limba incarcata.

#38
Woland

Woland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 25.04.2007

View PostwolfydRg, on Jul 30 2007, 12:11, said:

Hmm se vede ca nu stii despre ce e vorba. Tinzi sa tipizezi din prima (vezi ca majoritea ORL-istilor imi dau retete exact la fel din cauza tipizarilor). Nu incearca sa pun cap la cap ce le zic si ce vad ei.
Acum de exemplu nu am amigdalitele inflamate. Din cauza ca tusesc mai rar. Dar tot tusesc. Sa mai explic odata: daca ma apuc si tusesc de sar capacele (ca sa elimin sputa su ce-o fi din gat ca e ma lipicioasa ca prelandezu- firar masa  :cursing: ) normal ca ele saracele se inflameaza datorita frecusului dintre peretii cum s-or numi ei. Hmm daca logica e gresita asta e.

Ratiune de corectare a deviatiei de sept a fost strict de casapire, de culegere de foloase materiale (ulterior am aflat ca acel medic a fost dat afara din cauza ca casapea tot ce prindea). Nasul nu mi se infunda, respir 100% pe nas. Noaptea tot pe nas respir 100%. Nu sunt fumator. Si mai fac legatura ca deviatia de sept a fost si pana anul trecut. Deci eu trebuia sa tusesc de mic copil. Ori nu se leaga.

@carman cu otet alimentar nu am incercat, dar am pus mucusul ala sa vad daca il afecteaza. Nimic nu a patit parca e facut din otel nu alta. O sa incerc ca nu am nimic de pierdut  :D !

Cand sputa vascoasa, cand tuse frecventa, cand secretii nazale vascoase, limba galbuie, zeci de antibiograme, zeci de medici, etc.
Cu siguranta ca e timpul sa consulti si un psihiatru.

#39
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,016
  • Înscris: 20.06.2005
Daca esti in domeniu accept cu placere sa ma consulti.
Ba chiar pun si o prinsoare frumusica ca nu am nimic la "rotite".



Nu am folosit amanunte de timpul din cand in cand tusesc, sau din cand in cand am secretii, sau din cand in cand am limba galbuie.
Adica:
-sputa/sau ceea ce contine ea e lipicioasa, asa a fost de cand am problema. Nici o data nu ma lasat. Deci  nu e din cand in cand.
-tusea nu am spus sa ma fi lasat vre-o zi in aceasta perioada. Tusec in functie de cum ma deranjeaza in gat. Si incerc sa ma abtin pe cat posibil. Oricum nu pot sa ma abtin. Noapte nu tusesc si vre-o 3 ore dupa ce ma trezesc. Dupa aia incepe circul. Incet, incet dar sigur. Deci iar nu am spus din cand in cand.
-secretii nazale nu prea am precizat ca am, de fapt daca sunt , acelea sunt pe partea spre interior. Adica nu am secretii care sa imi infunde nasul. Mentionez si ca acestea nu sunt din cand in cand. O pot incadra ca fiind constanta daca ar avea o valoare.
-limba galbuie (nu tare) e asa de cand am observat-o prima oara, acum un an si ceva. Deci iara nu din cand in cand.

Cat despre zeci probabil ca am exagerat. Am cred ca vre-o 15 antibiograme si vreo 8 orel-isti schimbati.
Tu cand te duci la mecanic cu masina cu o problema si cand vezi ca da chix te mai duci la el. Nu il schimbi ?

Primul mi-a propus sa ma operez de deviate de sept. Mi-a dat tratament antialergic. De operat nu am vrut ca nu prea era. Tratament am luat dar nu a mers.

Al doilea mi-a dat antibitic din prima (fara sa stie ce tulpina de "biotic aveam"). A zis ca nu e de la deviatie. Tratament luat, nada rezultat. M-am intors la el mi-a data alta vrajeala, tot zero rezultat. La antibiograma mi-a iesit micoza (normal dupa ce "furaje" am bagt in mine). Lupta dupa aia vre-o luna si ceva sa scap de asa ceva (iara nu am mai calcat pe la asta - dupa care fobia cu antibiograma inainte de tratamanet).

Un altul din prima ma luat cu operatii de amigdalita. Vezi ca trebuie scose. Ale mele is minuscule, de abia se vad. Din aia trei precedenti nici unu nu bagat placa asta. Normal ca m-am dus (phiu) la al cincelea sa-mi confirme sau infirme necesitatea operatiei de amigdalite.

Vrei sa mai continui .... ?

PS: acum am un orl-ist mai ok, cu care de 3 luni lucrez cu el. Acesta inca nu mi-a dat nici un motiv sa-l schimb. Recunoaste si el ca e ciudata situatia. In acest moment sunt in pauza de tratament si incearcam sa vedem daca intradevar Helicobacter e vinovata.

Edited by mianna, 31 July 2007 - 13:12.


#40
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
sunt amigdale, nu amigdalite; si nici in acest caz nu stiu sa conteze marimea :)

#41
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,016
  • Înscris: 20.06.2005
Da scuze, amigdalita este afectiunea. Ma luase frenezia tastatului.
Pai si atunci ce sa fac ? Sa le scot chiar daca numai unul din toti a zis sa le dau afara ? Nu mi-e frica de operatie, dar mie teama sa nu le dau degeaba afara.

#42
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View PostwolfydRg, on Jul 31 2007, 14:35, said:

Da scuze, amigdalita este afectiunea. Ma luase frenezia tastatului.
Pai si atunci ce sa fac ? Sa le scot chiar daca numai unul din toti a zis sa le dau afara ? Nu mi-e frica de operatie, dar mie teama sa nu le dau degeaba afara.

scumpule, nu decid eu soarta amigdalelor tale. spuneam doar ca nu marimea e criteriul decisiv pentru inlaturarea lor.

#43
doctor_who

doctor_who

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 28.02.2007
puneti si voi poze...
unul dintre cazuri poate fi "limba geografica"

#44
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,016
  • Înscris: 20.06.2005
Am atasat poze cu limba dupa cateva ore nemancat si dupa ce am curatat-o cu periuta atat cat sa putut.
Poate a mai intalnit cineva asa ceva.

Attached Files



#45
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005
Si limbile mele  :D (dimineata dupa curatat).

Attached Files



#46
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,016
  • Înscris: 20.06.2005
Hmm e aproape la fel ca a mea. Are o tenta spre galben.

#47
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005
Nu am scapat de incarcarea limbii, cu toate ca ma simt in general bine, doar cateodata cam obosit. La ecografie mi s-a diagnosticat fiere cam incarcata si mi s-a recomandat un regim mai atent, insa nu ceva strict si lipsa sau reducerea stresului...
Voi cei care aveti limba incarcata, ce ati mai facut, cum a evoluat problema?

#48
dana_r

dana_r

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.04.2007
intru si eu in discutie desi nu pot aduce lamuriri certe ale problemei.ceea ce vreau sa spun este ca fiul meu de 6ani a avut aceasta problema multa vreme.de curind,dupa unele teste a fost diagnosticat cu "intoleranta la lactoza si gluten". de cind am eliminat din alimentatie laptele si alimentele pe baza de gluten(faina de griu,secara,orz,ovaz)problema cu limba a disparut.

#49
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005
Mie mi s-a descoperit si o lipsa de calciu si mi s-a recomandat consumul de lactate, asa ca in fiecare seara beau un pahar de lapte iar dimineata un iaurt si de asemenea consum branza... Iua si ceva vitamine, Shaklee, numarul unu in America...

#50
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005
Nu scap de limba incarcata inca, ce sa fac?

#51
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Limba incarcata, albicioasa, adesea curata pe mijloc este aproape 100% candidoza.

Tratamentul se face cu Stamicin, Nistatin si Glicerina Boraxata.
Intr-o saptamana trece, insa poate reveni imediat.

In general apare la persoanele cu carente imunitare sau dupa tratament indelungat cu antibiotice cu spectru larg.

Eu am facut cand eram mic, dupa tratament cu Penicilina V (pastile).

Candida nu este doar pe limba, ci poate sa fie prezenta si in tubul digestiv.

#52
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005
La mine e albicioasa pe mijloc, si nu e candidoza sigur.

#53
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007

View PostTechno, on Nov 19 2007, 21:30, said:

La mine e albicioasa pe mijloc, si nu e candidoza sigur.


De ce zici ca sigur nu e candidoza?

#54
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005
Am facut 2-3 analize (exudat) si au iesit negative, oricum de un an am limba asa.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate