Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

ROG sfat achizitie amplificator

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
ddragan

ddragan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 03.09.2006
Am de ales intre urmatoarele amplificatoare second si nu gasesc mai nimic pe net :

sansui  AU-D5                  la 420 ron   4 cai
Rotel RA-820A                 la 300 ron   2 cai
Harman Kardon PM 645    la 350 ron    2 cai

Nu gasesc mai nimic despre ele. sunt cam din anii 85.
Ascult pe un sistem Pc cu placa Fortissimo 4 , un amplif home made gainclone ( am brum mult si ma nemultumeste si de aceea caut alta solutie ..second) si boxe de 60 w 2 cai home made.

Il iau pt MUZICA ( buget cam 100 eur) doar muzica , prefer stereo mai bun decat pe x cai mai slab.


Ceva experiente cu ampl numite? googalu nu ma ajuta azi ...


merci

#2
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,028
  • Înscris: 28.10.2006
Am gasit doar ASTA, sper sa te ajute.

Edited by viceroy56, 27 June 2007 - 11:42.


#3
ddragan

ddragan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 03.09.2006
Multumesc o gasisem , o lecturam chiar atunci dar chiar daca e subiectiv , as fi vrut si parerea cuiva care are /a avut sau a ascultat asa ceva ....
pe forumuri din afara  am gasit vre-o 2-3 posturi la fiecare , cu e " slab" sau e " bun" nimic concret sau chestii contradictorii

sansuiul am auzit ca ar fi bunicel, dar ma gandesc ca pretul pe 4 canale e mai mic decat cel pe 2 canale...atuci as prefera doar stereo dar mai bun..

MISTER..

se poate ca avand un amplificator de  2x 60 sau poate mai mult , 2x 80  w sa folosesc niste boxe de 100 w. Auditie in camera , fara petrecere. limita normalului?
pe langa ampl. vreau sa iau chitul asta..:
http://www.visaton.c.../580/index.html

Am vazut pe forumul acesta vechi useri de pe alte forumuri, care sunt tatici in mestesugarit amplificatoare si care au mare experienta. Multi dintre ei mi-au dat sfaturi foarte bune.

INTREBARE OFF TOPIC . Un gainclone e batut sau nu de un amplif din cele de sus sau ceva similar din seria lor. Am ascultat putine echipamente asa ca nu ma pricep. Am lucrat ( copiat  cu ajutor) si eu un gain clone  acum vre-o 2 ani ( nu imi amintesc schema) si as fi fost curios sa stiu daca secanduri din gama expusa bat la funduletul gol un gain clone ( mesterit bine..ca al meu nu prea este )

Nu ma bag la Muro Penasa ( am scris bine? ) ca dupa ce am citit pagini intregi pe forumuri nu m-am lamurit cat de tare este sau este la capitolul sunet

multumesc

Edited by ddragan, 27 June 2007 - 12:23.


#4
ddragan

ddragan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 03.09.2006
Uitati un link pt cunoscatori ..daca va spune ceva INTERIORUL la Rotel:

http://home.wanadoo....audio/ra820.JPG

#5
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Intreaba AICI ai sanse mult mai mari  :peacefingers: .

#6
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,471
  • Înscris: 08.12.2006
Îmi dau și eu cu părerea, dacă nu e cu supărare. Înclin să cred că un Harman/Kardon nu te va dezamăgi, nu știu modelul respectiv, e adevărat.
Din linkul respectiv parcă mi-ar spune mai multe cel din mijloc (ra840bx3). În fine, nu-s meseriaș...
Poți să pui liniștit la un amplif de 60W boxe de la 60W în sus, (poți pune un litru de apă într-o găleată de 10 litri, mai greu e invers...) Singura chestie e să nu ai impedanța mai mică decât cea specificată de producătorul amplifului ca minim admisă...
Am mai auzit la un meseriaș, despre un amplif cu brum din traf, că are zgomot acceptabil. Acceptabil e ăla care nu se aude. Dacă ai brum în amplif, în mod sigur orice sculă decentă ți-ai lua va fi mai bine. Însă la SH ar trebui să fii atent și să nu fie umblat prin ele, s-au mai întâmplat cazuri.
Cu scuze că nu te pot ajuta prea mult, eu m-aș orienta spre un denon, dacă aș găsi la SH. Au ele ceva al lor :coolspeak:

#7
ddragan

ddragan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 03.09.2006
pe hi -fi  nu reusesc sa postez. nu le merge inregistrarea ca user ( nu afisesaza codul din cifre  in browser , introdus  ca sa evite erorile)
Am incercat in firma pe diferite pc uri , aceleasi erori .

asa ca ma adresez cui pot si unde vad ca se pot purta discutii de genul acesta..

multumesc

#8
serban73

serban73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 08.02.2007
am eu un amplituner 2x50W marca Quelle.
E-mail :  [email protected]

#9
KITZU

KITZU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 30.09.2003
Ai de ales un amplificator din anii 80. Asta se traduce in tehnica clasica cu tranzistoare care de regula nu dezamageste. Ca putere acei 60W daca sunt masurati la valoare efectiva sinusoidala la distorsiuni de max 1% poti sa pleci din apartament :) eu cred ca mai mult de 15W n-am ascultat niciodata.
Daca unu din modele e pe Darlington nu e o afacere iar daca unul are cumva tranzistoare Mosfet sau macar clasice japoneze originale e o afacere. Daca are un pic de brum e firesc pt o scula atat de veche insa nu prea o recomanda calitatea pieselor folosite... se pot schimba condensatorii de  filtraj, eventual puse valori mai mari. Daca potentiometrii fasaie, stai deoparte- nu se gasesc inlocuitori iar chestia cu spray-ul Contact e o solutie proasta.
Rotelu ala 840 e o bijuterie! Clasa A!
Kitul de boxe e prost ca valoare  a presiunii acustice -nu merge frumos la nivele mici de auditie 86 dB
(1 W/1 m). O valoare buna e mai aproape sau peste 90dB dar costa mai mult cu siguranta.

#10
Carapicho

Carapicho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 19.11.2006

 ddragan, on Jun 27 2007, 13:09, said:

Multumesc o gasisem , o lecturam chiar atunci dar chiar daca e subiectiv , as fi vrut si parerea cuiva care are /a avut sau a ascultat asa ceva ....
pe forumuri din afara  am gasit vre-o 2-3 posturi la fiecare , cu e " slab" sau e " bun" nimic concret sau chestii contradictorii

sansuiul am auzit ca ar fi bunicel, dar ma gandesc ca pretul pe 4 canale e mai mic decat cel pe 2 canale...atuci as prefera doar stereo dar mai bun..

MISTER..

se poate ca avand un amplificator de  2x 60 sau poate mai mult , 2x 80  w sa folosesc niste boxe de 100 w. Auditie in camera , fara petrecere. limita normalului?
pe langa ampl. vreau sa iau chitul asta..:
http://www.visaton.c.../580/index.html

Am vazut pe forumul acesta vechi useri de pe alte forumuri, care sunt tatici in mestesugarit amplificatoare si care au mare experienta. Multi dintre ei mi-au dat sfaturi foarte bune.

INTREBARE OFF TOPIC . Un gainclone e batut sau nu de un amplif din cele de sus sau ceva similar din seria lor. Am ascultat putine echipamente asa ca nu ma pricep. Am lucrat ( copiat  cu ajutor) si eu un gain clone  acum vre-o 2 ani ( nu imi amintesc schema) si as fi fost curios sa stiu daca secanduri din gama expusa bat la funduletul gol un gain clone ( mesterit bine..ca al meu nu prea este )

Nu ma bag la Muro Penasa ( am scris bine? ) ca dupa ce am citit pagini intregi pe forumuri nu m-am lamurit cat de tare este sau este la capitolul sunet

multumesc


De unde vrei sa cumperi amplifurile astea trei?Daca de la noi atunci te duci si le incerci si ar fi bine sa il si desfaci sa vezi cum arata traful si finalii.


STEREO ce inseamna la tine?Stereo poate  si un sistem cu 1000 de boxe.Poate vrei sa spui 2 canale.


pai daca vrei sa arzi niste boxe de 100 de watt-i punele pe un amplif de 80w si o sa le faci varza.Teoria zice ca daca ai o boxa de 100w (sa zicem) puterea aplicata pe ele trebuie sa fie de 2 ori jumate mai mare decat suporta ele muzical si nu sinus.Toata lumea crede ca-i impozibil de ars o boxa de  100w cu o statie 30 w. Mai gandeste-te ....

#11
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,471
  • Înscris: 08.12.2006

 Carapicho, on Jul 30 2007, 19:17, said:

De unde vrei sa cumperi amplifurile astea trei?Daca de la noi atunci te duci si le incerci si ar fi bine sa il si desfaci sa vezi cum arata traful si finalii.
STEREO ce inseamna la tine?Stereo poate  si un sistem cu 1000 de boxe.Poate vrei sa spui 2 canale.
pai daca vrei sa arzi niste boxe de 100 de watt-i punele pe un amplif de 80w si o sa le faci varza.Teoria zice ca daca ai o boxa de 100w (sa zicem) puterea aplicata pe ele trebuie sa fie de 2 ori jumate mai mare decat suporta ele muzical si nu sinus.Toata lumea crede ca-i impozibil de ars o boxa de  100w cu o statie 30 w. Mai gandeste-te ....
Vrei să detaliezi puțin teoria aia? Nu de alta, da am folosit ani de zile un amplif de 30W pe niște boxe tot așa, și n-a ieșit nici măcar de-o salată de varză...

PS. poți să arzi orice difuzor cu o stație de 30 de vați, da facem pariu că îți ard instant un difuzor de 30 muzicali cu o stație de 75? (30*2,5)

#12
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

 ddragan, on Jun 27 2007, 12:02, said:

Am de ales intre urmatoarele amplificatoare second si nu gasesc mai nimic pe net :

sansui  AU-D5                  la 420 ron   4 cai
Rotel RA-820A                 la 300 ron   2 cai
Harman Kardon PM 645    la 350 ron    2 cai

Nu gasesc mai nimic despre ele. sunt cam din anii 85.
Ascult pe un sistem Pc cu placa Fortissimo 4 , un amplif home made gainclone ( am brum mult si ma nemultumeste si de aceea caut alta solutie ..second) si boxe de 60 w 2 cai home made.

Il iau pt MUZICA ( buget cam 100 eur) doar muzica , prefer stereo mai bun decat pe x cai mai slab.
Ceva experiente cu ampl numite? googalu nu ma ajuta azi ...
merci
Mergi linistit pe Rotel RA 8xx Series. Am avut unul timp de 4 ani, l-am schimbat doar pentru ca nu facea fata boxelor noi (Bose 901-Mark 6  :D ) insa in cei 4 ani au trecut prin 3 perechi de boxe, de la KEF pana la niste amarate de Marantz-uri si le-a condus pe toate fara probleme. eu am avut un RA 800 cu 2 x 50 DIN in 8 ohm sau 2 x 75 DIN in 4 ohm. Sunet balansat, soundstage exceptional pentru o camera normala de 3.5 x 5, cu un raspuns in frecventa ideal.
Acum am un H-K 2 x 150 Watt in 8 ohm de care sunt relativ multumit. Spun relativ pentru ca intra in clipping curios de repede si nu reuseste sa conduca bine Bose-urile la volum mare (se simte o atenuare a frecventelor joase)
Despre Sansui nu stiu prea multe, doar ca faceau echipamente hifi consumer acum vreo' 10 ani.

#13
Yce

Yce

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.06.2007

 ddragan, on Jun 27 2007, 12:02, said:

Am de ales intre urmatoarele amplificatoare second si nu gasesc mai nimic pe net :

sansui  AU-D5                  la 420 ron   4 cai
Rotel RA-820A                 la 300 ron   2 cai
Harman Kardon PM 645    la 350 ron    2 cai

Nu gasesc mai nimic despre ele. sunt cam din anii 85.
Ascult pe un sistem Pc cu placa Fortissimo 4 , un amplif home made gainclone ( am brum mult si ma nemultumeste si de aceea caut alta solutie ..second) si boxe de 60 w 2 cai home made.

Il iau pt MUZICA ( buget cam 100 eur) doar muzica , prefer stereo mai bun decat pe x cai mai slab.
Ceva experiente cu ampl numite? googalu nu ma ajuta azi ...
merci


Uite aici : http://www.okazii.ro....html#div_photo
Un Pionner foarte bun , am avut si yo , cu 4X60W la 8 Ohm !!! ;)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate