Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 

Camera sony cu mini-dvd

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Drakosu

Drakosu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.03.2007
Am o camera video sony care inregistreaza direct pe mini dvd. cum fac sa scot ce este inregistrat pe acel dvd, pentru ca in momentul in care bag dvd in calculator sau laptop imi apare blank cd in unitatea dvd. specific ca : camera nu are cabluri si nici posibilitatea sa ii pun cabluri( pur si simplu nu prevede). mini DVD este cu 2 fete..adica inregistreaza pe ambele fete.
Va rog frumos daca puteti sa imi acordati 2-3 minute si sa ma scoateti din dilema...multumesc anticipat.

#2
acsorin

acsorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 01.05.2006

 Drakosu, on Jun 24 2007, 14:17, said:

Am o camera video sony care inregistreaza direct pe mini dvd. cum fac sa scot ce este inregistrat pe acel dvd, pentru ca in momentul in care bag dvd in calculator sau laptop imi apare blank cd in unitatea dvd. specific ca : camera nu are cabluri si nici posibilitatea sa ii pun cabluri( pur si simplu nu prevede). mini DVD este cu 2 fete..adica inregistreaza pe ambele fete.
Va rog frumos daca puteti sa imi acordati 2-3 minute si sa ma scoateti din dilema...multumesc anticipat.

Trebuie data comanda de finalizare disk din meniul camerei.

#3
Drakosu

Drakosu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.03.2007
Multumesc frumos.

edit: Si in cazul in care DVD este rw cum fac?

Edited by Drakosu, 24 June 2007 - 13:33.


#4
DIGITall Media

DIGITall Media

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 01.05.2007

 Drakosu, on Jun 24 2007, 14:31, said:

Multumesc frumos.

edit: Si in cazul in care DVD este rw cum fac?


Placa de captura si tragi in cpu... Data viitoare ia-ti DVD R nu RW
    Succes!

#5
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,027
  • Înscris: 28.10.2006

 DIGITall Media, on Jun 24 2007, 20:42, said:

Placa de captura si tragi in cpu... Data viitoare ia-ti DVD R nu RW
    Succes!
La camerele cu MiniDVD NU EXISTA PORT DV!!! Doar USB.
Nu are nevoie de placa de captura, pentru ca se poate copia continutul DVD-ului in PC, pe USB.
Si e bine sa foloseasca DVD +RW, care poate fi citit pe PC si nefinalizat.
Problema cu cititul DVD-urilor pe PC este specifica Sony, care recomanda folosirea DVD-urilor Sony.
Am aceasta problema, o colega imi tot da cele 5-6 DVD-uri cu ce a filmat sa le trec pa DVD normal. Pe PC nu le pot citi(pe 4 unitati diferite), dar pe camera e OK. Unul singor il pot citi pe orice, inclusiv pe standalone, un Sony cu care a cumparat camera.

#6
Drakosu

Drakosu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.03.2007
Camera asta nu are decat o iesire video...in rest nimic.  am incercat sa scot continutul dvd-urilor pe mai multe calculatoare si pe laptop...in zadar...chestia cu dvd-rw este ca in momentul in care am cumparat camera am cumparat-o cu 5 dvd-rw si 3 dvd-r...finalizare pot sa fac doar pe dvd-r...pe rw nu am optiune..este un model mai sofisticat de camera cu sunet 5.1...si in momentul in care formateaza dvd-ul ma intreaba daca sa il faca pt dvd standalone sau pt camera...pt comp...nu are optiune.

multumesc pentru sfaturi si ajutor.

edit: cred ca pot sa fac doar cu placa de captura care sa aiba intrare video...dar asta presupun ca inseamna real time si e booring:P

Edited by Drakosu, 25 June 2007 - 13:21.


#7
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,027
  • Înscris: 28.10.2006
Ce model de camera Sony este?
Formatarea se face pentru DVD standalone.

Ciudat ce spui, da detalii despre model!

#8
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Foloseste programele ISOBuster (extract in modul RAW, apoi redenumire MPG fisierele mari, alea sint video) sau CD Roller.

#9
Drakosu

Drakosu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.03.2007
Modelul este :DCR-DVD 304

#10
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,027
  • Înscris: 28.10.2006

 Drakosu, on Jun 28 2007, 16:00, said:

Modelul este :DCR-DVD 304
Shit !
Ieri a venit la mine o colega cu o camera Sony asemanatoare, doar cu iesire AV. Din 6 mini DVD-uri, RW, dar -, nu +, si nici unul Sony, doar unul singur a putut fi citit in DVD-ul de pe PC. Altele 2 am reusit sa le "reconstitui" cu CDCheck, iar celelalte 3 a trebuit sa le capturez prin TV tuner. Nashpa !
I-am recomandat sa ia un miniDVD Sony si sa testam cu el cat de compatibil este cu cele de pe PC sau standalone.
Deci: pe camera au rulat perfect toate 6, 1 pe PC si standalone, 2 pe standalone dar nu pe PC(recuperate cu CDCheck) si 3 nu au rulat pe PC sau standalone. Ori s-a bulit camera, ori asa procedeaza Sony.
Pe un Sony 805, cu iesire USB, ce nu am citit direct pe PC, am copiat prin cablu pe PC si am putut folosi inregistrarile. Dar in cazul capturii analogice m-am intors in timp cu 10 ani!
Concluzie: mai bine cu HDD decat cu DVD :lol: ca tot un drac :cursing: miniDV e sfant!

#11
5inci

5inci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 12.09.2007

 viceroy56, on Jun 28 2007, 15:51, said:

Shit !
Ieri a venit la mine o colega cu o camera Sony asemanatoare, doar cu iesire AV. Din 6 mini DVD-uri, RW, dar -, nu +, si nici unul Sony, doar unul singur a putut fi citit in DVD-ul de pe PC. Altele 2 am reusit sa le "reconstitui" cu CDCheck, iar celelalte 3 a trebuit sa le capturez prin TV tuner. Nashpa !
I-am recomandat sa ia un miniDVD Sony si sa testam cu el cat de compatibil este cu cele de pe PC sau standalone.
Deci: pe camera au rulat perfect toate 6, 1 pe PC si standalone, 2 pe standalone dar nu pe PC(recuperate cu CDCheck) si 3 nu au rulat pe PC sau standalone. Ori s-a bulit camera, ori asa procedeaza Sony.
Pe un Sony 805, cu iesire USB, ce nu am citit direct pe PC, am copiat prin cablu pe PC si am putut folosi inregistrarile. Dar in cazul capturii analogice m-am intors in timp cu 10 ani!
Concluzie: mai bine cu HDD decat cu DVD :lol: ca tot un drac :cursing: miniDV e sfant!
eu am o camera sony 106. acum e in italia inka nu am incercat sa ma uit la ce am filmat ma uitam pe camera.ce ziceti pot citi minidvd  pe un dvd-rw  gigabyte sau pe un dvd ?? multumesc anticipat

#12
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Trebuie inchis discul, din meniul camerei. Apoi merge si pe calculator si pe dvd player, pe orice.
Daca nu-l inchizi, poti recupera datele cu programe gen ISOBuster sau CDRoller.
S-a mai discutat pe aici....

#13
dorin29

dorin29

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.07.2006
Mi-am cumpărat și eu de pe net o cameră SONY DCR-DVD306 (nu de la magazine virtuale, din păcate) și am o problemă pe care doar acum am remarcat-o: dacă în cadru îmi intră obiecte foarte luminoase (becuri aprinse, blitz-uri), îmi apare o linie de culoare albastră pe verticala ce trece prin acel punct luminos și dispare doar dacă scot din cadru, pe orizontală, acel obiect.
Are cineva idee ce poate cauza acest comportament?

Attached Files

  • Attached File  1.JPG   58.09K   65 downloads
  • Attached File  2.JPG   63.6K   60 downloads


#14
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Nu este problema, s-a mai discutat, nu ai ce-i face, asa fac lentilele...
Eventual pui controalele pe manual... si dai mai mica... vreo setare, imi scapa acum, sint obosit... dar nu te mai agita ca tot nu o sa mearga !

#15
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Uhh... si pe mine ma intereseaza problema cu "lumina albastra". queensoft, adu-ti aminte pe unde ai citit despre ea, pentru ca e greu de dat un search, deoarece nu stiu denumirea corecta a acestui bug.
Sony are mai putine controale manuale decat alte camere.

enjoy,
Mtz

#16
Tractoristu'

Tractoristu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 06.09.2006
Nu e nici un bug, e vertical smear iar culoarea e data de unghiul de reflexie al luminii (functie de sticla)

Off topic : Sa aveti cu totii un Craciun Fericit

Edited by Tractoristu', 23 December 2007 - 00:13.


#17
badboy41

badboy41

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.08.2009

 acsorin, on 24th June 2007, 14:24, said:

Trebuie data comanda de finalizare disk din meniul camerei.
  La mn nu  merge sa dau finalizare  am 3 dvd-uri si nu merge sa dau finalizare
unde scrie in meniu finalizare  apare scrisul  negru adica nu e posibila comanda
m-ai putea lamuri si pe mine te rog frumos!!!

#18
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,027
  • Înscris: 28.10.2006
Finalizarea se activeaza cand alimentezi camera de la adaptor. Nu e activa pe acumulator!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate