Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k
 Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...
 Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 

Share resurse in Windows NT / 2k / XP / Vista / 7 / 10 / 11

- - - - -
  • Please log in to reply
295 replies to this topic

#91
lucky

lucky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 31.03.2005
Scuze daca nu am postat unde trebuie.


Am o problema: vreau sa cumpar, pt folosinta acasa, un hard extern de capacitate cat mai mare, dar care sa aiba conexiune LAN. O sa-l cuplez la un router D-Link, care da semnal WiFi la un laptop.
Ii rog pe cei care si-au facut asa ceva sa-mi dea un sfat. Oferte de astfel de  hdd sunt destul de putine la noi; ma intereseaza ca rata de transfer sa fie cat de cat buna, 3-4 MB/s macar.



multumesc

#92
Dukuletz

Dukuletz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 709
  • Înscris: 26.02.2007
Am si eu o nelamurire: situatia la mine e asa, am 1 pc (XP Pro) si un laptop (Vista Business) conectate la un router wireless. Laptop are net prin wireless si pc prin cablu.
Providerul e RDSlink. Am facut toti pasi de la prima pagina dar de pe laptop la Network nu vad PC-ul! Vad doar routerul si Folderul cu laptop.

Cum pot sa accessez fiesiere sharuite de pe PC?

#93
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,226
  • Înscris: 05.01.2006
Ai citit prin acest topic si Master Browse ca sa vezi cum se face partea de share?
Ce ai facut si ce nu-ti iese? Cum incerci sa le accesezi? Ce firewall/antivirus ai pe amandoua? Cum este setata reteaua pe Vista (Private/public)?

Bafta!

#94
Dukuletz

Dukuletz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 709
  • Înscris: 26.02.2007

 Ravy, on 24th June 2009, 14:08, said:

Ai citit prin acest topic si Master Browse ca sa vezi cum se face partea de share?
Ce ai facut si ce nu-ti iese? Cum incerci sa le accesezi? Ce firewall/antivirus ai pe amandoua? Cum este setata reteaua pe Vista (Private/public)?

Bafta!
Hai ca mi-a iesit :D Nu trebuia sa fac nimic cu Master Browse. Am dat doar share pe partitia respectiva si m-am conectat la ea cu \\com nume\nume share si a mers.
dar nu reusesc sa fac sa mearga imprimanta. De pe laptop am gasit imprimanta, cand dau print trage hartia si printeaza dar nu scoate nimic :( foaia alba!! Ce are oare?

#95
fok

fok

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 29.12.2004

 Dukuletz, on 24th June 2009, 18:58, said:

Hai ca mi-a iesit :D Nu trebuia sa fac nimic cu Master Browse. Am dat doar share pe partitia respectiva si m-am conectat la ea cu \\com nume\nume share si a mers.
dar nu reusesc sa fac sa mearga imprimanta. De pe laptop am gasit imprimanta, cand dau print trage hartia si printeaza dar nu scoate nimic :( foaia alba!! Ce are oare?

Imprimanta este probabil legata la XP si pe XP nu ai drivere de vista. Asta ar trebuie sa fie problema si nu prea ai cum sa o rezolvi pentru ca pe XP nu poti sa pui drivere de vista.

#96
Dukuletz

Dukuletz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 709
  • Înscris: 26.02.2007

 fok, on 25th June 2009, 04:59, said:

Imprimanta este probabil legata la XP si pe XP nu ai drivere de vista. Asta ar trebuie sa fie problema si nu prea ai cum sa o rezolvi pentru ca pe XP nu poti sa pui drivere de vista.
Da, imprimanta e legata la XP :( Mersi pentru raspuns oricum :D

Intrebare: care e viteza maxima cu crossover(PC legat la laptop prin LAN)?? La mine nu trece de 12Mb/s :( e bine? e rau?

Edited by Dukuletz, 25 June 2009 - 08:07.


#97
chummy

chummy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 22.01.2006

 fok, on 25th June 2009, 04:59, said:

Imprimanta este probabil legata la XP si pe XP nu ai drivere de vista. Asta ar trebuie sa fie problema si nu prea ai cum sa o rezolvi pentru ca pe XP nu poti sa pui drivere de vista.


Si eu am la fel: router wireless, desktop cu XP legat la router prin cablu si laptop cu vista conectat wireless. Imprimanta este legata la bescktopul  cu XP si merge sa printez fara nici o problema. Am dat share la imprimanta, am dat add new printer pe laptop si gata ...

Acum eu am o alta problema...mi-am mai luat un laptop si vreau sa trasfer documentele de pe vechiul laptop in cel nou si nu reusesc sa le accesez in nici o directie. Daca vreau sa accesez laptopul vechi de pe cel nou imi da o eroare ca nu e scrisa adresa bine sau nu am acces iar daca incerc sa intru pe el nou de pe cel vechi imi cere sa fac autentificare dar eu nu am nici un user si nici o parola setata....Am incercat sa fac si retea ad-hoc intre ele si tot nu merge. Le vad pe amandoua la network devices.

Intre vechiul laptop (vista) si desktop(XP) nu aveam nici o problema ..chiar vedeam filme pe laptop de pe hardul desktopului :)


ce pot face ?? (nu prea ma incanta de a scrie 9 dvd-uri cu datele de pe vechiul laptop pt a le transfera)

#98
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,226
  • Înscris: 05.01.2006
Ca sa poata fi accesata Vista de pe calculatoarele XP:
1. il setezi sa fie in aceeasi clasa de ip-uri (teoretic asta e facuta deja)
2. il setezi sa aiba acelasi Workgroup ca si XP-urile
3. Pe Vista este musai ca userul cu care intrii sa aiba o parola de MINIM 1(un) caracter
4. Pe Vista este obligatoriu ca reteaua sa fie setata in domeniul Private (si nu public)
5. Daca nu merge sa accesezi dupa nume (adica: \\nume_calculator) incearca sa accesezi dupa ip (adica: \\ip_calculator_ce_vrei_sa-l_accesezi )

Bafta!

p.s. SI mare grija la setarile de firewall de pe cele doua calculatoare. Oricare dintre ele (de pe vreunul) poata sa puna bete in roate la greu daca nu este configurat ok

#99
chummy

chummy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 22.01.2006
eu incerc sa conectez 2 laptopuri cu vista amandoua pentru a transfera documentele de pe cel vechi pe cel noi. ele sunt conectate la un router wireless si au acelasi tip de adresa. am incercat si cu \\nume si cu \\192.168.1.X si de pe unul si de pe celalalt. La laptopul nou Acer cu vista home premium preinstalat imi cere sa ma autentific...dar cu ce user si cu ce parola ca eu nu am setat nici un user nici o parola...
in network devices le vad pe amandoua impreuna cu routerul..
am incercat si retea wireless ad-hoc cu acelasi rezultat...

#100
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,226
  • Înscris: 05.01.2006
Pe vista este obligatoriu ca sa mearga share-ul ca userul cu care te loghezi sa aiba parola de minim 1(un) caracter. Fara acest detaliu nu va merge accesat acel calculator orice i-ai face!

Bafta!

#101
chummy

chummy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 22.01.2006
pai in cazul asta trebuie sa fac eu un nou user cu parola si apoi sa incerc sa ma loghez...pe cel nou..
pe cel vechi vad sharuite imprimantele si folderul public dar imi spune ca nu am acces sau calea este gresita...

#102
Dukuletz

Dukuletz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 709
  • Înscris: 26.02.2007

 chummy, on 25th June 2009, 11:54, said:

Si eu am la fel: router wireless, desktop cu XP legat la router prin cablu si laptop cu vista conectat wireless. Imprimanta este legata la bescktopul  cu XP si merge sa printez fara nici o problema. Am dat share la imprimanta, am dat add new printer pe laptop si gata ...
hmm.. deci merge! Nu e problema cu driver :(

Quote

De pe laptop am gasit imprimanta, cand dau print trage hartia si printeaza dar nu scoate nimic  foaia alba!! Ce are oare?
Ma poate ajuta cineva?

#103
chummy

chummy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 22.01.2006
cartusele de la imprimanta au cerneala? sau poate sunt uscate daca nu le-ai folosit un timp mai indelungat..

#104
Dukuletz

Dukuletz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 709
  • Înscris: 26.02.2007

 chummy, on 26th June 2009, 13:10, said:

cartusele de la imprimanta au cerneala? sau poate sunt uscate daca nu le-ai folosit un timp mai indelungat..
Lol, nu sunt genul ala de om ;) normal ca am verificay daca mai e cerneala!!

Intre timp am reusit sa fac sa mearga :D

#105
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,226
  • Înscris: 05.01.2006
Pai poate ne spui si noua unde era buba... poate semai loveste careva de ea... :)

Bafta!

#106
Dukuletz

Dukuletz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 709
  • Înscris: 26.02.2007

 Ravy, on 26th June 2009, 15:23, said:

Pai poate ne spui si noua unde era buba... poate semai loveste careva de ea... :)

Bafta!
Faza e ca nu stiu unde e buba  :lol: cand am postat prima data nu mergea. Si ieri am incercat iar si merge :)
Cred ca trebuie restartat laptopul dupa ce treci prin wizard ala care iti gaseste imprimanta sau ceva de genul..

PS: Pentru cei care nu reusiti sa gasiti imprimanta cu wizard vdeti ca exista o optiune in care pui manual "adresa" imprimantei (sub forma \\nume pc\nume share imprimanta)

Edited by Dukuletz, 27 June 2009 - 10:10.


#107
Bodnar

Bodnar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.10.2008
Va rog daca ma poate ajuta cineva si pe mine: Am o retea cu 2 calc. Pe unu Xp prof cu SP2 pe celalt Xp profes SP2 black edition(gamerman). Faza e urmatoarea:Activat user de pe amandoua...dat full acces la user de pe amandoua....nic un firewal, nici un antivirus(asta in faza de test),debifat simple file sharing, activat computer management.....toate facute cala carte. Problema: cel cu xp black nu se vede nici pe el si nu e vazut nici de celalat in network place. Daca dau search dupa ip il gasesc si pot accesa fisierele dar nu se afiseaza in network place si nici nu ma pot conecta la imprimanta cu sharing.Ce setari sa fac ca sa il pot vedea? Cel cu xp normal nu are nici o problema. Calc sunt cu IP automatic si puse intr-un router romtelecom.

#108
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,226
  • Înscris: 05.01.2006

 Bodnar, on 28th June 2009, 15:25, said:

Va rog daca ma poate ajuta cineva si pe mine: Am o retea cu 2 calc. Pe unu Xp prof cu SP2 pe celalt Xp profes SP2 black edition(gamerman). Faza e urmatoarea:Activat user de pe amandoua...dat full acces la user de pe amandoua....nic un firewal, nici un antivirus(asta in faza de test),debifat simple file sharing, activat computer management.....toate facute cala carte. Problema: cel cu xp black nu se vede nici pe el si nu e vazut nici de celalat in network place. Daca dau search dupa ip il gasesc si pot accesa fisierele dar nu se afiseaza in network place si nici nu ma pot conecta la imprimanta cu sharing.Ce setari sa fac ca sa il pot vedea? Cel cu xp normal nu are nici o problema. Calc sunt cu IP automatic si puse intr-un router romtelecom.
"SP2 black edition(gamerman)" este un sistem de operare modificat si in plus este warez... Banuiesc ca modificarile aduse acelui XP iti cauzeaza probleme asa ca pune-ti un XP cu licenta si sigur nu vei mai avea astfel de probleme.
In alta ordine de idei pe softpedia nu se incurajeaza pirateria deci TE ROG nu mai insista si citeste regulamentul.

Bafta!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate